luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

korsarz    7

Zbożem się nie przejmuj daj to co masz białka to i tak wiele nie ma. Zależy też ile chcesz dawać na sztukę paszy( ja daję 3 kg). Jak rzepakowa jeszcze podrożeje to będę dawał 200 kg koncentratu a 100 rzepakowej bo wyjdzie taniej

Kolego ręcznie mieszasz czy masz jakis paszo wóz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

dodająć 50kg śruty rzepakowej na około 1T zboża da to coś? czy lepiej wcale nie sypać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

wiem że to mało bo na 1T powinno się dawać 200kg czyli tyle ile Ty dajesz ale może stopniową zwiększę te dawkę :) dzięki za odp :)

 

a jeszcze jedno śrutuje ktoś dla byków łubin z własnej produkcji??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelek7    1

witam, dzisiaj żywieniowiec zaproponował nam następującą dawkę na 1T paszy:

dla opasów

 

śruta rzepakowa-250 kg

śruta sojowa-50 kg

pszenżyto-230 kg

owies-390 kg

kreda-10 kg

Dolfos dolbuf Pro(bufor)-20kg

dolcell (drożdże)-10kg

dolfos bo (premiks)-20kg

dolmet (mocznik chroniony)-20 kg

 

koszt około 700zł + mój owies i pszenżyto.

Do tego kukurydza i sianokiszonka  do woli+słoma

 

I tak się zastanawiamy czy warto dawać te drożdże i bufor dla opasów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Bufor nie zapobiega odwapnieniu tylko kreda- tak w ramach uściślenia informacji. Bufor ma za zadanie stabilizować pH żwacza czyli zapobieganie kwasicy. Wg mnie jest aby opłacalny w stosowaniu jeśli zadajesz opasom duże dawki paszy treściwej bo w przeciwnym razie z czego ma powstać kwasica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TelefonyRadom    213

Ale może nie o tego poczekaj na odpowiedź innych a drożdże o ile się nie mylę pomagają w trawieniu czy zaostrzają apetyt
Sory rzeczywiście pomyliłem przypadki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Bufor tak jak mówi @ Brounter ma działanie podobne do węglanu sodu, zapobiega kwasicy, ale moim zdaniem warto je dawać jak dajesz opasom więcej niż 8kg dziennie paszy, a drożdże zwiększają wykorzystanie oraz pobór paszy.

Bufory i drożdże najczęściej stosują mleczarze, którzy dają wydajnym krowom dużo paszy treściwej oraz dobrej jakości kiszonki.
W przypadku opasów moim zdaniem bufor i drogie drożdże są zbędne, ponieważ zwiększając wykorzystanie paszy bez dobrej genetyki opasa, przyrosty nie będą takie duże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Hoduje bydło opasowe, przez +/- rok zadawałem śr.rzepakową ręcznie posypując w żłobach na śrutę zbożową tak na 'oko' ,2 tyg temu  sporządziłem mieszankę w mieszalniku dając 300 kg owsa 400 kg pszenżyta i 300 śr.rzepakowej + premix z de heus, powoli wprowadzałem to w ich dietę i po 3 dniach  dostały biegunki. Czy powodem może być zbyt duża ilość śr.rzepakowej czy może pszenżyta?

Ile może być białka w takiej śrucie max?

Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.


 

Edytowano przez Waldemar1997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelek7    1

dziękuje za odpowiedzi odnośnie drożdży i buforu.

 

dlatego miałem wątpliwości, szczególnie że mówił żeby na razie dawać 3-4 kg takiej paszy dziennie,

bez drożdży i buforu koszt się zmniejszy o ok 140zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

@ TelefonyRadom z jakich zbóż nie ogarze :D?

@ lelek7 wybór należy do Ciebie, żywieniowiec zalecił tak mała dawkę zapewne, że ma sporo białka(śrutą rzepakowa, sojowa i mocznik wpływający na produkcję białka w zwaczu)
@ Waldemar1997 podaj wiek i mniej więcej wagę zwierząt.Nie ma innych problemów?Ile tego sypales kg/1 dzień
na sztukę?

Zalecana dawka śruty rzepakowej to max 20-25 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

 

Witam. Hoduje bydło opasowe, przez +/- rok zadawałem śr.rzepakową ręcznie posypując w żłobach na śrutę zbożową tak na 'oko' ,2 tyg temu  sporządziłem mieszankę w mieszalniku dając 300 kg owsa 400 kg pszenżyta i 300 śr.rzepakowej + premix z de heus, powoli wprowadzałem to w ich dietę i po 3 dniach  dostały biegunki. Czy powodem może być zbyt duża ilość śr.rzepakowej czy może pszenżyta?

Ile może być białka w takiej śrucie max?

Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

 

 

Jak byś poczytał pare postów wstecz to byś wiedział, no a tak to w kółko Macieju :blink:

Dałeś około 40 % śruty rzepakowej a powinieneś 20%, biegunkę mają właśnie z tego powodu.

Edytowano przez Piotrek1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

@ Piotrek1975 część Twojej wypowiedzi jest skierowana do mnie?

@ TelefonyRadom

-50% jęczmień
-30% pszenżyto
-10% pszenica
-10% owies
-żyto wywal albo dawaj bardzo mało :P

No i jeszcze ten Twój Opas dodaj ile masz % na etykiecie :P

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ale bzdury piszecie o tym zycie. Zyta moze byc spokojnie ok 40-50% w stosunku do reszty zboza. Opas to nie swinia czy krowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Ale bzdury piszecie o tym zycie. Zyta moze byc spokojnie ok 40-50% w stosunku do reszty zboza. Opas to nie swinia czy krowa.

Masz coś na potwierdzenie Twoich słów?

Zauważ że mało kto tu karmi zytem a już wogóle w takich ilościach.Z tego co pamiętam to żyto pecznieje w żołądku, czyli zajmuje miejsce dla innych pasz mówiąć nawiasem, a ponad to u młodych sztuk oblepia jelita, zapomniałem nazwy substancji, a u większych sztuk żyta nie zaleca się więcej niż 3 kg dziennie

 

Ale skoro Ty tak karmisz i przynosi to efekty to podziel się tą wiedzą.

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

w zeszłym roku w Top Agrar były testy w opasie bydła w róznym w wieku, na hf i mieszańcach. były chyba ze 3 grupy z 3 roznymi paszami, w tym jedna która głównie się opierała na życie. Przyrosty były oczywiście mniejsze ale o ok 0.1 -0.2 kg na dobę jak dobrze pamiętam, ale i tak powyżej 1 kg więc jak dla mnie nie tak źle gdzie głównym składnikiem było żyto.

Ja daje głównie żyto i pszenżyto bo takie miałem zboża ostatnie lata, jęczmień zostawiałem do trzody. Dodam że na 1 tonę daję tylko 200 kg sanbula i nic więcej, do tego ququ i sianokiszonka. Przyrosty ok 1 kg dziennie ale są też sztuki które lepiej rosły, do tej pory odstwiałem prawie same HF wiec wynik nie jest zły. Co do treściwej to też nie mam jak przygotować innej paszy (tzn za dużo roboty by było bo jeszcze ręcznie wszystko robię), mieszalnik czeka ale nie ma gdzie ustwić tak na szybko ale to się zmieni.

Co do robienia pasz treściwych nie wiem jak się wam opłaca ładować 700 zł na tone paszy na same dodatki, ja ze swojego wyliczenia jak zrobiłem że jak wydam 300 zł to już będzie max dla jakiejś tam opłacalności. Teraz nawet odstawiłem pasze a kilka dni bo cały czas daje wytłoki, ququ i kiszonke z grochopeluszki i widać że mają juz dosyc białka, jedynie delikatna posypka dla lepszego apetytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj