luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

konrad82    50

Krzysiek79w wczoraj sprzedałem byczka hf w 19 miesiecy 700 kg cena 7,30 zł/kg, największa cena za mięsnego jaki był w skupie 8zł/kg byk 800kg, więc różnica chyba nie jest duża???


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

bo to był taki hf i w 19 miesięcy tak tak ,, makaron na uszy to ja a nie mnie " za dużo bydła przeszło przez moje ręce żebym w to uwierzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

Z hfa to on miał moze tylko kolor :D

Wkurza mnie to jak ktos nie wie co ma w oborze a wszystko co jest biało czarne uwaza za hfy, a w rzeczywistosci to był jakis mieszaniec a potem tworza sie historie jak to hfy przy dobrym karmieniu moga dobrze rosnac :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo10    5

Nie uzyskałem za dużo odpowiedzi na mój poprzedni post więc muszę dopytać.

 

krzysiek79w znalazłem Twój stary post. Od ilu i do ilu kilo cielaka podawać sporządzony przez Ciebie starter?

 

 

Zanotowałem, że dawałeś: 3 kg. pramiks + 1,25kg kreda pastewna + 0,25 kg drożdże + 5 kg śruta sojowa + 10 kg ziarno QQ + 10 kg ziarno owsa + 25 kg otręby + 25kg śruta z pszenicy +20 kg śruta jęczmienna + 3 kg car botoks/ 2 kg.arbocel.

Podpowiedz mi proszę z czego otręby i jakie drożdże, premix ( rozumiem, że chodzi o witaminy- jakiejś konkretnej firmy?) i czy soji nie za mało?

 

Mam krzysiek79w do Ciebie kolejne pytanko odnośnie sporządzenia paszy treściwej po zakończeniu podawania w/w starteru. Czy skład kukurydza 20%, mieszanka zbożowa 25%, owies 20%, pszenżyto 15 %, 20 kg/t kredy oraz koncentrat opas mocny 38 w ilości 100kg/t (troszkę okroiłem dawkę "koszty") to dobry pomysł---ewentualnie na co mogę zamienic ten koncentrat???

Sorki, że wszystkie pytania są skierowane do Ciebie ( czytając Twoje posty widzę, że masz dużą wiedzę odnośnie żywienia opasów)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Mój sąsiad posiada ponad 100 sztuk bydła.

Gdzieś ze 40 sztuk to opasy

I na te 40 sztuk ma tylko 2 sztuki MM reszta to ponad 90 % HF i on nie chce słyszeć o żadnych "mięsnych" bykach!

Mówi że hf lepiej rosną niż te mieszańce!

Te niby mięsne to są on to mówi "karakany" niskie a hf wysokie i długie!

A cena 20 gr niższa a nie raz taka sam jak za hf!

Edytowano przez Raptus902
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

premiks był josery bulenmast drożdże były zwykłe piwne obecnie preferuję dużo lepsze niemieckie jbs (dość drogie ale naprawdę dobre)tu przy tej śrucie sojowej to gdzieś wkradł się błąd 7-10kg. używając arbocelu można ją zwiększyć do 12-15kg(stosując arbocel muszą mieć stały i nie ograniczony dostęp do wody)otręby pszenne.kreda to dodatek paszowy 20kg. to stanowczo za dużo 1,25 dla małych a 1,5 dla większych jeżeli przekroczysz dawkę kredy będzie biegunka, jeżeli będzie brak minerałów to i tak będą im pękały rogi (zbyt szybki wzrost )ja bym zmienił kukurydzę na jęczmień wszystkie zboża jakie zastosowałeś w swojej dawce są energetyczne, jaki owies?będą się wściekać.@@@@@a od kiedy to płacą za kości a nie za mięso. nawet nie pisz takich żeczy bo zobaczysz jakim echem to się odbije.@@@@

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

Mój sąsiad posiada ponad 100 sztuk bydła.

Gdzieś ze 40 sztuk to opasy

I na te 40 sztuk ma tylko 2 sztuki MM reszta to ponad 90 % HF i on nie chce słyszeć o żadnych "mięsnych" bykach!

Mówi że hf lepiej rosną niż te mieszańce!

Te niby mięsne to są on to mówi "karakany" niskie a hf wysokie i długie!

A cena 20 gr niższa a nie raz taka sam jak za hf!

 

Może te mięsne to miał czerwonego HF :lol:

Sory, ale ode mnie otrzymujesz nominacje do najgłupszego posta dnia.

Ale jak kogoś cieszy produkcja kości a nie dobrej wołowiny, to co my na to poradzimy :)

Takie jest moje zdanie na ten temat, nikt z nim się nie musi zgadzać.

Pozdrawiam.

  • Like 2

Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Napewno nie czerwonego hf !

Dzięki za nominacje nie musiałeś! :D

Ale po co ma kupować drogie mięsne jak cena taka sama!

Ma je od swoich krów!

Czy liczy się kości czy nie jak sprzedaje na żywą, waga się liczy a nie czy ma kości czy nie!

Nic już nie można napisać bo to nie jest po czyjeś myśli!?

Zaraz że głupie posty!

Mówie jak jest!

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

widziałem zwykłe czarno-białe byki po 1 tonie wagi takze ile on tam miał miesa to niech sie handlarz martwi, sprzedajac na wage zywa takiego po 7 zł jest 7 tys a za cielaka płacisz 600-700zł :D

a nie 1700 za mm

te stare rasy polskie czarno-białe nie były złe do opasu, teraz juz coraz trudniej o takie bo to wszystko wymieszane z hf bo w polsce wiadomo, wiekszosc to mleko, nie ma tradycji hodowli bydła miesnego

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo10    5

Dzięki za odpowiedź krzysiek79w. Owies zwykły ( chodzi Ci o odmianę--Sławko) To napisz mi jeszcze proszę do ilu kg cielaka podawać starter? W mieszance zbożowej jest 70 % jeczmienia a kukurydzę specjalnie wysuszyłem i zostawiłem dla opasów po to aby energi jakaś była- jak pisałem wcześniej zrezygnowałem z kiszonki z QQ.

Uchyliłeś się od odpowiedzi na temat koncentratu który podałem, czy TY dla starszych opasów dodajesz koncentrat czy białko uzupełniasz soją i śrutą rzepaczaną??

Edytowano przez pablo10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

koma znowu na udry idziesz? @@@nie znam wszystkich dodatków paszowych jakie są na rynku co wchodzie w skład i jakie jest stężenie składników ?teraz mam koncentrat z piasta tak na próbę ,a tak to sam robiłem na soi żywieniowiec z josery mi ustawiał dawki po badaniach całej paszy.owies chodzi o to czy czarny,bezłuski czy zwykły.

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

Dobra, dobra Panowie, sam się trochę zapędziłem bo to temat o żywieniu a nie opłacalności, więc proponuję wrócić do tematu.

Na koniec powiem jeszcze że nie ma co patrzyć na innych (niech sobie robią jak chcą) ważne żeby u siebie robić tak aby była z tego satysfakcja no i wiadomo $ :)


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

Krzysiek79w wczoraj sprzedałem byczka hf w 19 miesiecy 700 kg cena 7,30 zł/kg, największa cena za mięsnego jaki był w skupie 8zł/kg byk 800kg, więc różnica chyba nie jest duża???

hf kto ci tyle zapłacił,chyba dopłaci do tego interesu.dodam jeszcze że ciekawe ile miał tych miesięcy,może 29 to się zgodzę.

widziałeś kiedyś bydło po ubiciu,chyba nie.jeśli nie widziałeś to niech ci ten kupujący pokaże byka hf i mm.zobaczysz różnicę-chyba że nie dowidzisz.

@koma nie wszystkie byki czarno-białe to hf.byk hf tona może zrobi,tylko ile on będzie miał lat.

@razor nie denerwuje ciebie takie chwalenie,bo mnie tak.jeden napisze że hf sprzedał po tyle,a drugi napisze że po 8zł sprzedał.myślę że to jest poważne forum i poważni użytkownicy.

Edytowano przez matingus

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

wierze bo sam takiego widziałem w AGROSTARZE ale był tak stary ze jak wchodził a waga to rypiały w nim wszystkie gnaty i zęby już zsadził ceny nie znam dawna sprawa stał tylko na kiszonce z słabej trawy i lizawka był z jakiegoś dużego gosp z pod Włodawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

Nie uzyskałem za dużo odpowiedzi na mój poprzedni post więc muszę dopytać.

 

krzysiek79w znalazłem Twój stary post. Od ilu i do ilu kilo cielaka podawać sporządzony przez Ciebie starter?

 

 

Zanotowałem, że dawałeś: 3 kg. pramiks + 1,25kg kreda pastewna + 0,25 kg drożdże + 5 kg śruta sojowa + 10 kg ziarno QQ + 10 kg ziarno owsa + 25 kg otręby + 25kg śruta z pszenicy +20 kg śruta jęczmienna + 3 kg car botoks/ 2 kg.arbocel.

Podpowiedz mi proszę z czego otręby i jakie drożdże, premix ( rozumiem, że chodzi o witaminy- jakiejś konkretnej firmy?) i czy soji nie za mało?

 

Mam krzysiek79w do Ciebie kolejne pytanko odnośnie sporządzenia paszy treściwej po zakończeniu podawania w/w starteru. Czy skład kukurydza 20%, mieszanka zbożowa 25%, owies 20%, pszenżyto 15 %, 20 kg/t kredy oraz koncentrat opas mocny 38 w ilości 100kg/t (troszkę okroiłem dawkę "koszty") to dobry pomysł---ewentualnie na co mogę zamienic ten koncentrat???

Sorki, że wszystkie pytania są skierowane do Ciebie ( czytając Twoje posty widzę, że masz dużą wiedzę odnośnie żywienia opasów)

pozwolę sobie odpowiedzieć za krzyśka79w,który przeoczył tu dawkę car botox, z tego co pamiętam to na 100kg starteru daj 0.2-0.3 car botox-u ,3kg to na 1tonę starteru. każdy koncentrat możesz zastąpić śrutą sojową,rzepakową, ta 2ga wychodzi taniej-lepszy jest mix sojowa z rzepakową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo10    5

Dzieki za poprawki. Owies zwyczajny o zmniejszonej ilosci łuski. W jakich prpoporcjach kg/t soja i śruta rzepakowa do w/w zbóż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

poczytaj uważnie opakowanie tego produktu jeszcze raz powtarzam UWAŻNIE potem poprawiaj, tam jest podana dawka na zabezpieczenie paszy do magazynowania a te 3 kg ma się znaleźć w 100 kg premiksy inaczej nie działa na biegunkę.te dawki były układane po demnie zadawane w moi gospodarstwie są sprawdzone -działają i nie robią krzywdy.@@@a jakie masz białko na zbożu?@@@

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo10    5

Nigdy nie badałem swojej paszy. Zboża nie zawierają za dużo białka. Podejrzewam, że nie przekracza 12%. Sorki za tyle pytań ale chciałbym usprawnić coś w żywieniu swoich opasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

ok tylko skoro 3kg carbotoxu /100kg ma być na biegunkę-to warto jest to zaznaczyć... ktoś przeczyta i będzie d początku do końca taką dawkę stosował , będzie to dobre krxyśku dla ego zwierząt? Nie mam zamiaru się z tobą sprzeczać,gdyż twoja wiedza jest wiele wyższa niż moja,lecz skoro komuś ktoś pomaga to warto wytłumaczyć to i owo,pytasz kolegę o to jakie białko ma pasza/zboże-i pewnie dobrze wiesz że nie badał i nie wie,nie każdy jest takim specjalistą jak ty. Sądzę że lepiej jest komuś doradzić,wypośrodkować białko w jego zbożu przyjąć średnią 11% białka mieszać komuś w głowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

ja zawsze ustawiałem na soi rzepaku prawie nie używałem nie znając wartości białka najprostrza metoda ustwienia białka to taka zaczynaj od 100 kg.w tonie przy tak dużej energii będzie widać niedobory będą się wściekać jeździć po sobie wtedy dodawaj rzepak aż się sytuacja wyklaruje oczywiście pilnując konsystęcji odchodów bo to idzie w parze,chyba że znajdzie się ktoś kto ma ustawioną dawkę na rzepaku chociaż nie znając zawartości białka będzie trudno, chociaż poszukam w zapiskach może coś będę a jak nie to spróbuję ustawić z programu.@@@to czytaj uważnie a nie wcinasz się jak filip z konopi,co to jest starter i jak długo się go podaje? jak jesteś taki mądry to sam ustaw nie znając podstawowych rzeczy ja mam białko na poziomie14-16% i co walne to na program wyjdą mi bzdety trochę trzeba pomyśleć .@@@

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Mój sąsiad posiada ponad 100 sztuk bydła.

Gdzieś ze 40 sztuk to opasy

I na te 40 sztuk ma tylko 2 sztuki MM reszta to ponad 90 % HF i on nie chce słyszeć o żadnych "mięsnych" bykach!

Mówi że hf lepiej rosną niż te mieszańce!

Te niby mięsne to są on to mówi "karakany" niskie a hf wysokie i długie!

A cena 20 gr niższa a nie raz taka sam jak za hf!

Dokładnie tak, u mnie też hfy lepiej rosną niż te mieszańce z LM[ z innymi nie miałem styczności]


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

A dla byków czrno białych i hf to trzeba dawać więcej białka czy pasz objętościowych by lepiej rosły nigdy nie miałem hfów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj