luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

daro090    7

ja tam od małego przyzwyczajam do żyta po trochu a potem daje 50 na 50 z owsem i tak na 1500kg dodatkowo dodaje 5 worków otrąb pszennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

My dajemy opasom żyto w ilości 30- 40% całej mieszanki treściwej. Zwykłe żyto ma więcej substancji antyżywieniowych a hybryda ma mniej. Też dodaję owies i troszkę pszenicy. Nie ma żadnych problemów ze zdrowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek24    2

mam pytanie, posiadam kilka byków i rosną fatalnie poniewaz nie mam kiszonki z qq, czym mógł bym ją zastąpić? czy podawanie gliceryny zastąpiło by energie z kiszonki z qq? obecnie daje słomę sianokiszonkę i sruta około1.5kg mam zamiar dawać jeszcze parowane ziemniaki czy to cos da i będzie oplacalne? gliceryna jest tania i mało się jej podaje a białko z kiszonki zastąpił bym srutą sojową i rzepakową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek24    2

no wlasnie mozna je teraz gdzies dostac tylko mi chodzi o mokre bo suche to drogawe a wie ktos moze jaka jest wartosciowosc suchych wyslodkow ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek24    2

no wlasnie i teraz raczej nie kupie no chyba zebym suchych dokupil troche i ziemniakow reszte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

650zł/t suchych to bardzo dobra cena. W kujawsko-pomorskim chodzą po 900-980zł/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

o kurcze :blink: ja tam wole mokre jedna pryzma 250ton i pasza jak miod

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

tych suchych dawalem przed rozpuszczeniem wiadro i potem po rzpuszczeniu tego jest 2,5 wiadra +/-.Ale ja to juz mialem na oko zrobione i dawalem do lyzki od weidemana i tam byly cala noc i jak przyszlem rano to byly ladnie rozpuszczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek_cel3    0
Napisano (edytowany)

2-3kg na 100kg masy ciała czyli w twoim wypadku okolo 9-13kg

Edytowano przez jarek_cel3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek24    2

wcale niechcą tego jesc jak z śrutą wymmieszam to trochę zjedzą. A jak bym posypał solą to by zjadały?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

wysłodki suszone

sucha masa 900g

bialko og 88 g

włokno 180 g

ndf 410

adf210

bialko uzyteczne 140 g

tluszcz 6 g

cukier 48 g

energia metaboliczna 10,86 mj

nel6,79mj

 

kolego gliceryna nie zastapisz kukurydzy aduze dawki i dluzsze jej stosowanie spowoduje zakwaszenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek_cel3    0

Sol to raczej pooze tylko w ilosci wypijanej wody,a czy wplynie na poberanie paszy nie wiem,ale napewno w rozsadnych ilosciach nie zaszkodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galinek3140    103

mam pytanie, posiadam kilka byków i rosną fatalnie poniewaz nie mam kiszonki z qq, czym mógł bym ją zastąpić? czy podawanie gliceryny zastąpiło by energie z kiszonki z qq? obecnie daje słomę sianokiszonkę i sruta około1.5kg mam zamiar dawać jeszcze parowane ziemniaki czy to cos da i będzie oplacalne? gliceryna jest tania i mało się jej podaje a białko z kiszonki zastąpił bym srutą sojową i rzepakową

 

Siemasz nigdy nie stosowałem gliceryny ale jak mi brakowało kiedyś kuku to parowaliśmy ziemniaki i parowaliśmy śrutę zbożową wraz z otrębami i z dodatkiem śruty jęczmiennej plus sianokiszonka słoma i elegancko rosły a jeżeli masz gdzieś blisko piekarnie to powinieneś dostać tanio zwroty chleba i bułek które możesz namoczyć i dawać im będą miały jak w raju.

Po parowanej śrucie z dodatkiem otrąb i śruty jęczmiennej powinny się poprawić to znaczy być tłuste ale efekty widać po stosowaniu po około 2 miesiącach ja osobiście daje taką papkę małym cielęta takim od 4 tygodni życia i pięknie rosną lepiej jet przyswajalna i nie zaszkodzi na 5 sztuk daje średnio wiaderko 15 litrowe raz dziennie takiej papki. Jeśli chcesz popisać na temat żywienia pisz na gg numer znajdziesz na moim profilu pozdrawiam Galinek3140

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek24    2

dzieki za odpowiedzi. narazie mloto bede mieszal ze sruta i jeszcze dokupie ziemniakow to bede im mieszal to wszystko razem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

ja paruję odpady fasoli (połówki, zepsute, z plamami) z żytem, po ostygnięciu mieszam to ze śruta i wychodzi super pasza i byki szybko rosna (byk HF w wieku 18 miesięcy osiągną wagę 770 kg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Panowie czy ktoś z was wie jaka jest cena ziemniaków , chciał bym kupić dla byków. Ewętualnie kupię z dowozem jak coś piszcie na PW,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Ziemniaki odpadowe(tzn.małe,parchate)kupowałem po 0,10zł.Z największą ceną jaką sie spotkałem za odpadowe to 0,40zł.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stojanow    1

za ziemniaki 10 gr to niby tanio ale za te pieniadze kupi sie wyslodki lepsza pasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas972    11

przy ziemniakach jest sporo roboty bo trzeba parowac...

a jak sa duze to i kroic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja nie paruje (parowane to dla świń) i nie kroje i jakoś byczki nie mają problemu z tym fajnie się słucha jak im w zębach chrupią. Słyszałem że podczas parowania traci się składniki odżywcze takie jak skrobia ale nie wiem czy to prawda. Kiedyś jak mieliśmy mniejszą ilość byczków i nie było poidełek to się parowało sypało się miskę śruty i miskę takich parowańców do wiadra i wody do pełna i się poiło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj