luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Gość peres100   
Gość peres100

po co chcesz kupic byka 500kg i go rok trzymac????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Poroniony pomysł. Byki w wadze ok 330 kg to koszt ok 3000 pln wzwyż. Wiec interes calkiem nieoplacalny bynajmniej w Polsce. A czy ładna kasa z tego jest?? Jak sprzedajesz systematycznie np co 1,5 msc 20 sztuk to tak ale przy małych ilościach nie da się z tego wyżyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

takie coś to jedynie jak znasz dobrze kilku handlarzy którzy zapewnia ci dostawy taniego bydła od ludzi którzy nie dbają o nie za bardzo i na skupie ich nie przyjmą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
mtzmarcin55    0

panowie mam pytanie jestem młodym gospodarzem i niewiem co moim byczkom brakuie. majom siano sianokiszonke i kiszonke z kukurydzy niewidze rewelaci.dodam że kukurydzy jest dosyć sporo na moje 10 sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtzmarcin55    0

mam trohe żyta inic wincej. Moge to czymś uzupełnić czy bez ziarna się nieobędzie.ewentualnie ile czego na 300kg średnio.Czym moge to uzupełnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnyyy    1

Beż śruty nie zrobisz efektów. Jeśli nie masz za duzo ziemi to odpuść sobie kuku(ewentualnie zasiej hektar) a reszte to zboża(owies, mieszanki itd).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtzmarcin55    0

jak pisałem wcześniej jestem początkujący i myślałem że kuku też dużo daje .Wychodzi na to że głupi owies jest lepszy od kuku czy dobrze zrozumiałem.,

 

Błędy !!!!!!!! +1 punkt ostrzeżeń

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

kiszonka z kukurydzy to podstawa. Znam sporo gospodarstw gdzie opasy nie widzą wcale zboża. Mi jak brakuje zboża to krowy pełnoporcjówka a opasy sama kiszonka. Te czasy kiedy za sprzedanego byka bez problemu kupowało się 10t zboża już pewnie nie wrócą. Musisz sobie obliczyć czy ci się opłaca kupowanie zboża czy pełnoporcjówki dla opasów. Mi się nie opłaca.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

To że owies jest lepszy od kuku to błędny wniosek kolego. Poza tym kiszonka kiszonce nie równa. U mnie idzie jęczmień owies i pszenżyto jakieś 3 kg na sztuke dziennie do tego siano i miałem przyrosty 1100 g/doba. Teraz daje tak samo treściwej do tego kiszonka z kuku i mniej siana. Mam nadzieje że przyrosty skoczą o jakieś 150 g/doba. Do opasu najlepszy jest jęczmień bo zawiera dużo białka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtzmarcin55    0

Zapytam jeszcze ile na sztuke moge dawać bo jak spytałem okolicznego rolnika że dostałem po płaskiej taczce na łepka to powiedział że przeginam.A kuku pierwszy ras zasiałem 1.6h i chyba sie udała nie mam porównania ale chyba za dużo na moje byczki.Czyli morał taki więcej zboża mniej kuku zasiać.Dzięki za pomoc dobrze, że jest kogo zapytać.

 

Kolego, Ty chodziłeś w ogóle do szkoły? bo jakoś w to wątpię !!!!!! już drugi raz poprawiam po Tobie, za trzecim wylecisz z forum, aż nauczysz się poprawnie pisać. +1 punkt ostrzeżeń

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baartekk    4

Przyłącze się do dyskusji:)

Otoż moj sprawdzony sposób na opasy jest następujący:

- opas rośnie na paszy objętościowej (kukurydza,siano,sianokiszonka)

- zborze z koncentratami to jedynie dodatek żywieniowy, którego nie można dawać zbyt dużo !

MAX 3kg rzepaku z śrutą na dobe!

 

Może się mylę ale rzadko kiedy byk w moim stadzie w wieku 2 lat nie przekroczył by 600-700kg

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnyyy    1

Kolego w 2 lata to byk powinien miec minimum 800kg, slaby HF 700. A jesli nie ma to nie byk. Oczywiście zdarzaja się gałgany co maja w dwa lata 600kg ale to bardzo rzadko. Przy odpowiednim odzywianiu 1,5 roczny HF powinien miec 700kg.

 

Może podam na swoim przykładzie. Obecnie posiadam 23 byki. Sieje im 2-2,5 hektara kuku, pozostałe pola (12 hektarów to zboża). Do tego jakis Sanbull (najczesciej 3 miesiace przed sprzedazą) i byk musi miec 700kg w 1,5 roku(powiedzmy ze 1 na 10 byków nie ma 700kg ;)

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta, ortografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

@johnyyy przyrosty jakie masz ??

@Baartekk siano to zapchajkiszka , sianokiszonka i kiszonka z qq już lepiej ale bez dobrej treściwej efekty będą mizerne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baartekk    4

To chyba kolega hoduje typowo mięsne, ja wszystkie byki mam po krowach mlecznych także ten przyrost jest i tak dobry.

Codzienna dawka dla nich to większość kukurydza + sianokiszonka, regularnie rano i wieczorem pasza dla byków i jakoś takich przyrostów jak napisałeś nie ma.

Znam gospodarstwa ze w 30 miesiecy nie moga dobic HF do 700kg , a gdzie tu mowa o o 1, 5roku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    32

Zgadzam się z bartkkiem Przyrosty macie z kosmosu, Czysty LM dobowe przyrosty ma na poziomie 1,1- 1,3kg a wy na hf macie 1,29 tak jak kolega johnyyy (półtora roku czyli 540 dni podzielić na 700 kg daje nam 1,29 kg) a na mieszańcu 1,5kg. Bajki powinniście pisać. Nie rozumiem po co taki kit wciskacie szybciej wam byk od tego urośnie czy jak. I proszę was darujcie sobie tłumaczenie mi czego kolwiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Beka z ciebie @rafftti. Weź poprawkę na to, że cielak ma te 40 kg przy urodzeniu. Wiec 660kg :540 dni to 1,22 przyrost jak najbardziej możliwy dla HF. Miałem HF sprzedany w wadze chyba 530 kg notował mi dzienne przyroty na poziomie 1080 gramów na sianie i treściwej <40% jęczmień po 30% pszenżyto i owies>. To był jeden z 3 moich pierwszych byków wiec małe bylo wtedy moje doświadczenie. Także z całą odpowiedzialnością twierdze że da rade 1,300 z HF wycisnąć pod warunkiem że w dawce będzie też kiszonka z kuku a byk nie będzie szedł jak krew z nosa.

 

Czysty LM 1,1 kg dziennie? Albo słabo dajesz jeść albo chów pół ekstensywny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    32

Dane mam z książki ,, chów bydła mięsnego,, Grodzkiego i spółki z PZHiPBM ale co oni tam wiedzą. Ale po co mi tłumaczysz przecież prosiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Opisz żywienie tych zwierząt na podst których wyliczono przyrosty/lub daj skan bo dost do tej książki nie mam. @rafftti hodujesz mięsne czy tylko teoretyzujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

chyba teoretyzuje bo nie pisal by takicjh bajek ze byk czysty Lm ma 1.1kg przyrostu no chyba ze zapomnial doczytac chow wkstensywny to sie zgodze ale przy intensywnym 1.40-1,50 dla czystego miesnego to zaden problem

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mayi96    2

rafftti ja przy cielakach hf mialem przyrostu dziennego 1,3 kg ale dziennie zjadali co najmniej 6kg wlasnej osypki i full sianokiszonki

Edytowano przez Marcin91
post napisany pogrubioną czcionką, ortografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj