luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
red    0

Przeczytałem twój post ''red'' ten z marca i chciałbym zapytać jak te cielaki co kupiłeś u koczynasza w sumie to mają już rok prawie. Duże już są mają z 500kg wagi. Pytam bo mam zamiar kupić być może od koczynasza. Cena na teraz 1500zł za simentala i 1350zł za mieszańce.

 

hmm nie warzyłem ich o kiedy mialy srednio 300 kg ale wydaje mi sie ze maja juz po 500 kg.

nie mam rewelacyjnych przyrostów, z powodu powodzi zebralem duzo mniej paszy, oszczedzam kukurydze i sianokiszonke dla krow mlecznych bo mleko teraz w cenie a byki dostaja resztki + kiszonke z lisci buraka cukrowego siano i wyslodki :huh: nie spodziewam sie po nich przyrostów np zakładanych 1200g/dobe przy takim zywieniu ;)

jesli chodzi o koczynasza - POLECAM.

 

@tombar123 u dobka płaciłes srednio 1400 za wage 85-105 czyli za czystego liczyli Ci 15 zł??u koszynasza cena na dzis czysty sim 15zł brutto mieszance 13zł brutto.na dostawe trzeba czekac w kolejce do 3 tygodni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

U Koczynasza cena ale netto 15zł za simentala i 13zł za krzyżówki. Cielaki ładne nawet bardzo. I moje pytanie czy opłacało by się jałówki mięsne bardzo ładne (simental mieszaniec) hodować na opas do dużej wagi 650kg. Cena takiej jałówki 11zł/kg i waga 110kg czyli 1210zł za sztukę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalipso156    2

koledzy mam pytnie ile dawać kiszonki z qq opasom a ile siana odrazu mówię że nie posiadam sianokiszonki i drugie pytanie od jakiego wieku(wagi) można podawać kiszonkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Od tego jest giełda ;)

@Kalipso ja siano bykom daje do oporu, ile chca to zjedza.


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrz98    1

Mam takie pytanie czy byki lepiej gdy stoją na betonie czy na podłodze drewnianej? Do tej pory stały na tej podłodze ale wiadomo trzeba ją wymieniać co jakiś czas i tak pomyślalem czy z tych drewnianych podbic nie zrezygnować i trzymać je na betonie? Chodzi oczywiście o oborę uwięziową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Witam!

Mam pytanko jaka ( tak w przyblizeniu) ilość kiszonki z qq i traw siana i słomy potrzeba na jedno cielę przyjmując ze chowam je od około drugiego tygodnia zycia do wieku około 2 lat.

 

Z góry dzięki i pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jahu    0

U mnie ( >750kg w 2 lata):

ok 1t zboża

ok 5t kiszonki z kuku (2 sezony zimowe: październik - lipiec)

ok 2t siana

?? trawy (2 sezony letnie: lipiec - październik)

ok 1t słomy

 

w większości opracowań/książek/artykułów piszą o mniejszej ilości siana i większej zboża i soji.

np:(200-700kg) http://www.agrosukces.pl/zywienie-bydla-miesnego,451,hodowla,artykul.html :

"W sumie jednostkowe zużycie w całym kresie opasu (dt.): kiszonka z traw i koniczyny 75; siano 1,2; śruta poekstrakcyjna rzepakowa 2,1; śruta zbożowa 6,5; mieszanka witaminowo-mineralna 0,3. W mieszance mineralnej 12% Ca, 2% P, 8% Na i dodatkowo średnio 50 g kredy pastewnej i 10 g soli na opasa dziennie.

...

W sumie jednostkowe zużycie w całym kresie opasu (dt.): kiszonka z kukurydzy 54; siano 1,1; śruta poekstrakcyjna rzepakowa 5,7; śruta zbożowa 5,0; mieszanka witaminowo-mineralna 0,3. W mieszance mineralnej 22% Ca, 0% P, 8% Na i dodatkowo średnio 50 g kredy pastewnej i 10 g soli na opasa dziennie.

...

W sumie jednostkowe zużycie w całym kresie opasu (dt.): kiszonka z kukurydzy 43; młóto 14,7; siano 1,1; śruta poekstrakcyjna sojowa 3,5; śruta zbożowa 6,4; mieszanka witaminowo-mineralna 0,3. W mieszance mineralnej 22% Ca, 2% P, 8% Na i dodatkowo średnio 50 g kredy pastewnej i 10 g soli na opasa dziennie.

...

W sumie jednostkowe zużycie w całym kresie opasu (dt.): kiszonka z kukurydzy 44; wywar zbożowy śr.15/l/dzień; siano/słoma 1,5; śruta poekstrakcyjna sojowa 5,0; śruta zbożowa 4,7; mieszanka mineralna 0,3. W mieszance mineralnej 22% Ca, 2% P, 8% Na i dodatkowo średnio 50 g kredy pastewnej i 10 g soli na opasa dziennie."

np2: http://www.veterynaria.pl/articles.php?id=86

Edytowano przez Jahu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodzik25    0

Witam

Jestem tu nowy i trochę się gubię

 

Kopiłem waśnie 60 sztuk młodego bydla ( cielaków ) 10 simentali, 25 limousin a reszta typowo mięsne ..i mam takie pytanie czy 13 ha kukurydzy i 10 ha traw i kończyny, w tym 80 ton mieszanki zboza + jakieś koncentraty wystarcza mi na wyżywienie takiego stada na jeden rok do następnego zbioru.. :rolleyes:

 

bydło na wybiegu , około 0,7 ha;)

 

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Ja myśle, ze tak. powinno wystarczyć. ;)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodzik25    0

dzięki :rolleyes:

 

bo zastanawiałem się nad stadem 85 sztuk ale narzazie przy tej ilości musimy zobaczyć ile nam pójdzie paszy itp przez te 20 około miesięcy bo co do pasz sypkich to żaden problem można kupić ja praktycznie a jak z kiszonką to nie bardzo i dlatego takie stado. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

spokojnie starczy


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodzik25    0

dokładnie zgadzam się nie ma to jak kukurydza najlepsza do opasu i ogólnie na mleczność też choć tej dziedzinie to nie mam dużo doświadczenia , i dużo robią koncentraty :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buhaj1975    0

U wujka byczki opasa się tylko

 

- do ok 7 - 8 miesiecy mleko matki + (w czasie pastwiskowym) trawa + woda lub (zima) siano i śrut)

-później są odsadzone od mleka i także dostają wode, śrut i siano ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Które ze zbóż jest najlepsze na śrutę dla bydła wiadomo ze pszenica najlepsza ale jakie kolejne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

najlepszy jest jęczmień

pszenica za szybko się rozkłada w żwaczu.

jęczmień a potem owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

witam!

wie ktoś, ile podaje, sianokiszonki się bykowi? :unsure: wiem, że ile się da tyle zje, ale takie odp. jak widły, czy taczka itp. nic mi nie dadzą! proszę o sprecyzowanie +/- do kg :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

To zależy w jakiej masie jest ten byk.

Ekoplon podaje że:

 

masa ilość sianokiszonki pasza treściwa

100 6 kg 2

200 10 2,5

300 14 3,5

400 22 4

500 25 4,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dymas05    1

Mam pytanie.Ile (średnio) trzeba przeznaczyć hektarów pod kiszonkę dla bydła.Mówimy o życie,kukurydzy,owsie(pelucha,wika).Proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario3004    0

Witam forumowiczów.

Mam pytanie: czym najlepiej zastąpić kiszonkę z kukurydzy? Z pasz objętościowych dostępne mam kiszonkę z łubinu żółtego, sianokiszonkę oraz siano. Jakie proporcje ustawić do paszy treściwej z jęczmienia, pszenżyta i pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj