Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora wolno-wybiegowa czy uwieziowa?

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Deny

Deny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 01 październik 2015 - 15:22

Witam!
Mam zamiar budować oborę na około 100 sztuk bydła , zastanawiam się czy budować oborę wolno-wybiegową czy uwieziową.
Chciałbym się dowiedzieć opinii forumowiczów na ten temat .
Również zastanawia mnie kwestia , jeśli miała by to być obora wolno-wybiegowa to na "rusztach" czy na "płytkiej ściółce" .
Czy ewentualni użytkownicy mogli by przytoczyć jakieś wady i zalety poszczególnych rodzai obór oraz przybliżony koszt.
Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora wolno-wybiegowa czy uwieziowa? Dzisiaj, 21:08
  •  

#2 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 01 październik 2015 - 16:31

My mamy wolnostanowiskową na ściółce  z oddzielnym pomieszczeniem ze stołem paszowym. i wybiegiem wokoło obory.  Zaletą niewątpliwie jest łatwiejsze wykrywanie rui, i lepszy stan kopyt. Wadą jest ogromne zapotrzebowanie na słomę. Zanim dobudowaliśmy oddzielne stanowiska na stół paszowy(dostawały tam gdzie mają legowisko) na same krowy dojne(50 stuk) szły dwie bele słomy dziennie. Teraz idzie jedna latem, a w zimę dopiero dwie. Reszta stada(gdzieś drugie tyle) również trzymana na wolnowybiegowych. potrzebuje średnio 2 bel na 3 dni. Jak myślisz rozwiązać kwestię udoju? Hala udojowa jest bardzo wygodna. Zaś do systemów przy stanowiskach to ja bym już nie wrócił. 

#3 Share Deny

Deny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 01 październik 2015 - 19:29

@rolnik90_01
Na wolnym wybiegu to raczej hala udojowa.
Właśnie planowana jest na uwięziowa 65x16 , liczyłem że tej słomy oszczędzając i ścieląc tylko na legowiska będzie potrzeba mniej , ale teraz to już nie wiem ...
Ruszta to chyba najmniej prawdopodobna opcja ponieważ najdroższa ze wszystkich a my nie chcemy się "zadłużać" na taką skalę .
Chodź osobiście wydaje mi się ze ruszta to najlepsza opcja ze wszystkich ..

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 01 październik 2015 - 19:49

Według mnie obora uwięziowa to tylko złudzenie oszczędności Dlaczego? Zakładam oszczędność 1szt. balota słomy dziennie wiec to prawie żadna oszczędność nawet przy 2szt. według mnie to sie nie kalkuluje. Nikt nie liczy swojej pracy w oborze a w uwieżiowej spędzisz 2x tyle czasu co w wielostanowiskowej wiec te owe baloty wiec wynik jest równy 0 :P a jeśli masz braki słomy zawsze mozna dogadać sie ze zbożowcami słoma za obornik lub obornik sprzedać. Powoli w moich rejonach ludzie doceniają obornik i kupują go na swoje pola ktore nie widziały jego od dekad, a wszystkiego chemią w glebie nie utrzymamy.

Kolego jesli masz odpowiedni stan bydła aby od zaraz go wgonić na pewny stan do obory wybierz ruszta, tylko wiadomo jeśli chcesz wszystko na kredytach a zero wkładu własnego to juz mozesz sie pakować 

Tani traktor, tania inwestycja, Dlaczego tania ? Nie ma promocji, są tylko ludzie którzy w nie wierzą :P Taka mała aluzja.....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share zyzio405

zyzio405

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 02 październik 2015 - 15:20

Obora wolno-wybiegowa czy uwieziowa? buduj na kracie hale udojowa i tyle jezeli chodzi o zdrowotnosc to bez porównania z uwieziuwka slome daj do wozy i daj dla nich lepiej zrobisz na wolnostanowiskowej mozesz podzielic latwiej na grupy i np dla krowek ktore maja problem z zacieleniem wegnsc razem byka byk wyczuje ruje i sam zalatwi sprawe . budowa obory koszt napewno duzy wiec jak masz juz zainwestować to zrob sobie wygode i tyle sam stalem przed takim dylematem i teraz niezaluje stanowiskowa obora dobra ale dla 10 sztuk przy 100 katastrofa moim zdaniem teraz sie zastanow czy 100 sztuk przez caly rok na stanowisku jaka kasa na korekcje itp tutaj chociaz plukanie racic codzienne bardziej realne a ile daje pozdrawiam
janczar z tym traktorem madrze powiedzane pozdrawiam naprawde zlota prawda