Gryzon

Siewnik nordsten 3m próba kręcona.

Polecane posty

Gryzon    0

Witam, czytałem temat o tym  jak ustawić ale tam są podane od każdego inne dane. Mianowicie chodzi mi o to że posiadam ten siewnik dokładnie taki sam jak na foto. I teraz moje pytanie: Ile mam zrobić obrotów korbą ,bo chciałbym zrobić próbe kręconą, aby dokładnie ustawić swój siewnik. Na innym temacie jedni pisali 19 obrotów inni podawali 54 albo 56. Za pomoc bardzo dziękuję. Pozdrawiam.

 

post-126616-0-44373100-1443438035_thumb.jpg

Edytowano przez Gryzon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

jak masz tabele wysiewu do niego to wrzuć jej zdjęcie to powiem co i jak, a jak nie masz to musisz zrobić tak:

1. szerokość siewnika podzielić przez 100
2. potem otrzymany wynik trzeba podzielić przez obwód koła - i wychodzi ci ilość obrotów koła na 1ar
3. przyjmując że wyjdzie ci 19 obrotów na 1 ar tyle razy kręcisz też kołem i jeśli po zważeniu zboża wyjdzie ci np 2kg to mnożysz 2kg x100 = 200kg/ha


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

Zrób tak jak to ja zrobiłem i będziesz miał pewność.
Jeśli masz siewnik 3-metrowy, to odmierz gdzieś odcinek 33,3 metra. Ustaw koło siewnika na początku i zacznij jechać do mety, licząc jednocześnie ile razy obraca się korba.
Tym sposobem wyjdzie Ci próba kręcona dla powierzchni jednego ara.

Potem już z zasypanym ziarnem kręcisz korbą wyliczoną liczbę obrotów, ważysz ziarno, mnożąc wynik przez 100 i masz dawkę na hektar.

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

To już chyba łatwiej kręcić kołem na postoju i liczyć obroty korby, po co komplikować z jakimś odmierzaniem odcinka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

A po to że obwód koła przy podniesionym siewniku a opuszczonym będzie się różnił. Będzie maleć z czym większym naciskiem na nie.
Dlatego zrobiłem jak opisałem, dzięki czemu dawka wychodzi taka jaka powinna wyjść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Koło poddane naciskowi mając dobre ciśnienie i pracując w uprawionej glebie odkształca się na tyle nieznacznie, że jakiekolwiek odchylenia będą się mieściły w granicy błędu pomiarowego. Z resztą uwzględnienie poślizgu koła niweluje tę minimalną zmianę, więc wielkiej różnicy na postoju i w polu nie będzie. Nie ma co komplikować sobie życia, czy zrobisz tak czy tak wyjdzie to samo, a nigdy idealnie. Przy siewie zbóż nie zrobi to wielkiej różnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gryzon    0

Dzieki na odpowiedzi zrobię to z tą średnicą koła zmierze i zobaczymy co wyjdzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

jak masz tabele wysiewu do niego to wrzuć jej zdjęcie to powiem co i jak, a jak nie masz to musisz zrobić tak:

 

1. szerokość siewnika podzielić przez 100

2. potem otrzymany wynik trzeba podzielić przez obwód koła - i wychodzi ci ilość obrotów koła na 1ar

3. przyjmując że wyjdzie ci 19 obrotów na 1 ar tyle razy kręcisz też kołem i jeśli po zważeniu zboża wyjdzie ci np 2kg to mnożysz 2kg x100 = 200kg/ha

Kolega z lekka się pomylił, a przy dzieleniu kolejność jest istotna:

 

100÷szer.siewnika÷obwód koła=liczba obrotów/1ar

Wartości w metrach.

 

Pamietaj że liczba obrotów koła na ar może się różnić od liczby obrotów korbą, chyba że montujesz ją na kole.

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Też mam to cudo kręcisz 48x potem ważysz ile spadło do rynienki np masz 8kg to to będzie ci siał 160 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gryzon    0

Więc tak mój siewnik ma 3 metry  to będzie : 100÷3÷153=0.21786 

153 to obwód koła. Kręcenie wykonywał bym na tym co się zakłada korbe albo kręcić ręcznie kołem.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

Obwód koła w metrach policz i będzie ok. W twoim przypadku to ok 22 obroty kołem. A ile razy obróci Ci się korba to musisz policzyć sobie podczas kręcenia kołem.

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gryzon    0

Dziękuje wszystkim za pomoc. Jak zrobię to na dniach to wpiszę ile razy się obróci korba może się komuś przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gryzon    0

A więc tak dokonałem dzisiaj prób i pomiarów :D Wyszło mi że moje koło ma 178cm (4 centymetry dodałem ponieważ koło jakiś tam minimalny poślizg będzie miało)

Wychodzi więc 100÷3÷1,78=18,72659 Zrobiłem 18 obrotów kołem, w tym 10 razy obróciła się korba. Skrzynie ustawiłem na B4 zakręciłem 10 razy korbą po zważeniu wyszło 2,770 czyli 277 kg\h. Dla pewności zakręciłem 18 razy kołem, po zważeniu wyszło 2,600 czyli 260 kg\h. Przekłamanie wynosi 17dag. według mnie to nie dużo i można uznać że jest ok. Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce. Ale o tym dowiem się jutro albo pojutrze.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mostowiak    21

3m clg w książce napisane 74 obroty korba 1/20 hektar.czyli kręcę ważę wyjdzie np 1,5kg mnoze przez 20 i wynik tj.na hektar czy na 20arow?.

 

IMG_20200330_224945_2.jpg

Edytowano przez Mostowiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mostowiak    21

33m odcinek 15obroto korby na 1ar

33m odcinek 17 obrotow kola srednica 1,85m

czyli w istrukcji jest podane na 5arow

Edytowano przez Mostowiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojciechu
      Witam,
      mam taki problem, że siewnik amazone d7 wysiewa zbyt dużo nasion niż podczas próby kręconej. Mam opony 4.00 x 16. Na próbie kręconej robię 16,5 obrotu. Szerokość siewnika 3m. Nie mam już żadnego pomysłu dlaczego tak jest. Waga dokładna. Przy kręceniu wysiewa a każdym razem taką samą ilość nasion (można powiedzieć, że z dokładnością do 1g). Dla przykładu podam, że nastawiłem jakieś 3,5kg rzepaku na hektar, a po zasianiu wyszło, że wysiałem ok 5,5kg na hektar. W zbożu to samo, Wykluczam usterkę siewnika bo za każdą próbą kręconą jest tyle samo na wadze.
       
      Nie mam już pomysłów jak to naprawić, poradźcie
    • Przez mateuszsoja1
      Witam chciałem zasiać trawę siewnikiem zbożowym lecz nie wiem jakgo ustawić do takiego wysiewu, w tabali niestety nie ma podanych danych do wysiewu trawy. Z góry dziękuje za odpowiedzi
    • Przez arion650
      Witam.W związku z nadchodzącą wiosną a co za tym idzie siewami chciałbym się zapytać ile razy trzeba kręcić kołem w siewniku Unia Famarol 3m aby wyszła nam ilość zboża którą wysiewamy na 1 ar?
    • Gość
      Przez Gość
      Witam , wie ktoś ile razy zakręcic kołem w siewnika Poznaniak 6 so43/3c koło 4.00-16? Samą próbę wiem jak zrobić chodzi o te obroty koła bo na instrukcji mam inacZej napisane aniżeli na tabeli na pokrywie siewnika. I chodzi o obroty z uwzględnieniem 7% poślizgu.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj