yooo

uprawa warzyw na nasiona

Polecane posty

yooo    53

uprawia ktoś na af warzywa na nasiona? jeśli tak to to jest miejsce na dyskusje :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A jaka jest opłacalność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yooo    53

Rafal a czy jest to trudna uprawa.. trudno spelnic warunki kontroli do obrotu tymi nasionami i czy jest zbyt na te nasiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

PIerwszy raz sprubowałem takiego eksperymentu :) :jesienią podczas zbiory kapusty kukopałem 20takich małych kapust z korzeniami :) Przetrzymałem je w piwnicy i wiosną wsadziłem. po pewnym czasie zaczgdzeły z nich wyrastać takie badyle przypominające rzepak :) gdy juz nasiona nadawały sie do siania zebrałem te badyle i wybrałem z nich nasiona kapusty :) nasionka ładnie odwiałem szuszarką do włosów i miałem nasiona praktycznie za darmo. :) :huh: .Miałem je tylko do swoich celów.Ale myslałem o takim interesie :D zeby zrobić tego troche wiecej :) Zbyt by raczej miał bo w okolicy duzo ludzie sieje kapuste.no i cena tez by grała duzą role ponieważ nasionka kapusty nie są tanie ;) .a koszt wyprodukowania sposobem który opisałem powyrzej jest praktycznie bez większych nakładów. mój wujek kiedyś zbierał nasiona marchwi :)


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Rafał, ta kapusta to pewnie Kamienna Głowa była? Bo odmiany holenderskie to chyba wszystkie F1, z których własnych nasionek się nie nacieszymy ;) My siejemy odmiany holenderskie + własnie Kamienną Głowę ale w mniejszej ilości, do szatkowania jesienią. Chyba, że urośnie wyjątkowo ładna i cena jest dobra to sprzedaje się też na kilogramy, w całości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

Tak:) zbierałem nasiona z kamiennej głowy ;) kamionke mam do sztwkowania na jesień. A co do holenderskich nasion to z nich tez mozna zebrac nasiona alecz tylko 50% z zebrannych sie bedzie nadawało do siania(bedzie miało cechy tego holenderskiego gatunku) bo reszta to bedą dziwolągi :)

 

A jesli chodzi o zbieranie nasion z marchwi to w tym roku sąsiad zasiał 3ha bardzo wczesną wiosną i nie zdązył ich okryć przed nagłym nadejściem sniegu i i nasiona przymarzły i te całe 3ha mu poszło w nasienie.


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Temat rzeka ,po pierwsze ktoś jest właścicielem odmiany i namnażanie tego jest kradzieżom ,robić można do firm ale to skomplikowana ,kosztochłonna i ryzykowna produkcja . Kilka przykładów ,rok 2016 podpisujesz umowę na marchew i siejesz ,zbierasz korzeni do przechowalni , rok 2017 wysadka uprawa i zbjór  czyszczenie i odstawa do firmy , jak przejdzie [ czystość , siła kiełkowania i inne parametry ] to w 2018 około maja masz upragnione pieniążki - nasiona , lustracje na polu ,ocena laboratoryjna nasion .Niestety badania wykonuje firma i zdarza się że jak nie ma zbytu na nasiona to noże zabraknąć jeden % kiełkowania i masz człowieku zarobek . Kolejna sprawa to maszyny do czyszczenia o ile petkusa i wialnie można łatwo kupić to płutniarka do buraka to rarytas , obcieraczka do marchwi unikat , wydrążarka do ogórka musisz zrobić sobie sam tak jak i przecieraczkę .Robiliśmy to 30 lat , w latach 80 były z tego kokosy , w 90 wszystko padało a produkcja przechodziła na odmiany holenderskie i kończył się zbyt i pieniądze .Coś się zaczyna i coś się kończy , z całej wsi nasienników zostało 3 co walczą i próbują .Temat rzeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

Temat rzeka ,po pierwsze ktoś jest właścicielem odmiany i namnażanie tego jest kradzieżom ,robić można do firm ale to skomplikowana ,kosztochłonna i ryzykowna produkcja . Kilka przykładów ,rok 2016 podpisujesz umowę na marchew i siejesz ,zbierasz korzeni do przechowalni , rok 2017 wysadka uprawa i zbjór  czyszczenie i odstawa do firmy , jak przejdzie [ czystość , siła kiełkowania i inne parametry ] to w 2018 około maja masz upragnione pieniążki - nasiona , lustracje na polu ,ocena laboratoryjna nasion .Niestety badania wykonuje firma i zdarza się że jak nie ma zbytu na nasiona to noże zabraknąć jeden % kiełkowania i masz człowieku zarobek . Kolejna sprawa to maszyny do czyszczenia o ile petkusa i wialnie można łatwo kupić to płutniarka do buraka to rarytas , obcieraczka do marchwi unikat , wydrążarka do ogórka musisz zrobić sobie sam tak jak i przecieraczkę .Robiliśmy to 30 lat , w latach 80 były z tego kokosy , w 90 wszystko padało a produkcja przechodziła na odmiany holenderskie i kończył się zbyt i pieniądze .Coś się zaczyna i coś się kończy , z całej wsi nasienników zostało 3 co walczą i próbują .Temat rzeka.

 

 

Wiesz mi to chodziło tylko o cebulę, bo chce zasadzić trochę na własny użytek tylko nie wiem czy to trzeba gdzieś się rejestrować jako producent czy coś ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj