Artaban

Czy byki na rusztach to dobre rozwiązanie?

Polecane posty

Artaban    2

Cześć!

 

Mam pewną sprawę. Hoduję opasy i chciałbym przerobić niewielką oborę ze ściółki głębokiej na ruszta. Chciałbym wiedzieć kilka rzeczy :D Jedna z nich to to jak sprzątać pod nimi. Chodzi o to jak najlepiej "urządzić" pod rusztami aby nie było problemów, czy trzeba będzie najpierw to mieszać żeby było można to wybrać? Jak byki czyją się na rusztach itp. Bardzo proszę o rady i wasze opinie :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheDamian    1

Jeżeli masz same opasy to tak polecam ci ruszta. Ale jeżeli masz krowy i oddajesz mleko to ci nie polecam, ponieważ krowa na rusztach się nie wyśpi i nie da dużo mleka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5714mf255    32

a dlaczego chcesz przerobić obore na ruszt? niezła teoria krowy się nie wyspia i dają mniej mleka? widziałeś bydło po ruszt ach i po głębokiej sciulce? po rusztach bydło ma narusza na nogach a nawet zdarzają się oględziny na brzuchu przez co jest słabszy przyrost
sorki narosl na nogach i odlerzyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artaban    2

Tak tylko opasy ;D gdybym odpajał cielaki przez około 6 miesięcy przy krowie na głębokiej ściółce a sprzedawał około 20-ego miesiąca to zostaje tylko 14 miesięcy na rusztach, myślę że to da radę :) a jeśli chodzi o wybieranie gnojowicy to możecie mi pomóc?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5714mf255    32

jak wolisz ja robiłem nowa obore i na głębokiej sciulce a do tematu to tak musisz to ruszyć w zbiorniku montuje się coś w stylu wiatraka ( niewiem jak to się nazywa ) by to wszystko ruszyć przed wyciągnięciem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

a co tu tłumaczyć robisz kanał na 1, 5m czy 1m i albo robisz szambo po za budynkiem i przepompowujesz do szamba lub wybierasz beczka z pod ruszt mieszać możesz beczkowozem a to że się robią odleżyny czy inne problemy to raczej mity może u krów mlecznych to są jakieś problemy tylko trzeba dobrać odpowiednie ruszta a masz dużo mniej pracy i nie potrzebne jest tyle słomy


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekg23    3

przedewszyskim mieszadło dobre, najlepiej na ciągnik, bo gnojowica od bydła wyglada tak jak kupa od krowy, taka gęsta, wody ani moczu tak nie zobaczysz, z odleżynami raczej nie będzie problemu, a inne rzeczy zdażaja sie tak samo jak na ściółce, czyli zawsze coś się może przydażyć

Byki na rusztach są bardziej czyste (no chyba że masz duza ilość słomy)

Minus to taki że musisz mieć gdzie magazynować tą gnojowice, w okresach gdy nie można jej wywozic

Np na 8 szt w wadze 400 kg, zbiornik 30 tys litrów na 3 miesiące

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artaban    2

słyszałem że może być tak że robić takie wanienki, wybetonowane 40-50cm głębokości i wtedy tylko wodą zlać trochę i beczkowozem można wybierać ;p jest w tym prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojcik1989    2

Wedlug mnie to najlepiej to zrobic pod rusztem cale szambo, ruszt gotowy betonowy. Rynny puscic pod ruszt, i przed wywozeniem koniecznie mieszac mieszadlem na cignik. Dobre elektryczne jest bardzo drogie a te tanie sie nie nadaja. To jest sprawdzony sposob.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

Ja włąśnie skończyłem budowę takiej wiaty dla jałówek i zastosowałem tam właśnie ruszt betonowy jak narazie jest ok muszę tylko jeszcze rynny pozakładać żeby deszczóeką rozcieńczać tą gnojówkę bo jest gęsta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Luba
      Witam wszystkich bardzo serdecznie,
       
      Wraz z grupą przyjaciół tworzymy portal dla rolników. Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie oprogramowania które wyeliminowałoby papierową dokumentację prowadzoną w gospodarstwie.
       
      Sam jestem rolnikiem i doskonale zdaję sobie sprawę, że temat jest bardzo rozległy, dlatego chciałbym Was prosić o propozycje funkcjonalności które wg Was powinny się w takim portalu znaleźć. Głównie chodzi o rzeczy związane z dokumentacją (rejestrami, ewidencją, książkami), którą trzeba prowadzić albo nie trzeba ale i tak się prowadzi dla siebie. Jeżeli macie jakieś inne sugestie to oczywiście też będą mile widziane.
       
      Pozdrawiam,
      Luba
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez FranasNH
      Witam. Mam pytanie do studentów rolnictwa a w szczególności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Potrzebowałbym materiałów dydaktycznych na kierunek rolnictwo i stąd moja prośba do Was, czy ktoś nie posiada jakichś sprawozdań, kolokwiów itp? Byłbym bardzo wdzięczny za okazaną pomoc!!
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj