Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sprzegło jednokierunkowe MB300

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2233 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 14:18

Rozwaliłem sprzegło na wałku przegubowo-teleskopowym w Mengele MB300. Patrze po sklepach internetowych i można kupić sprzegła jednokierunkowe ale również sprzegła przeciążeniowe... i moje pytanie... napewno to musi być sprzegło jednokierunowe ale czy również przeciążeniowe? Czy może te nazwy sklepy używają jak im się podoba bo dla przykładu: http://www.e-skladni...-1-38-Z-6/34126 http://www.e-skladni...-Z-6-L-70/34129 niby z wyglądu podobne. Oryginalne miało obudowe z takimi żebrami

Edytowany przez lukbold, 06 wrzesień 2015 - 14:20.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sprzegło jednokierunkowe MB300 Dzisiaj, 19:30
  •  

#2 Share AgroSikora

AgroSikora

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 167 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 18:54

jeżeli było zastosowane wonobierzne  - to zapewne nie bez powodu.

#3 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 19:43

Też mam MB300 i przeciążeniowe to raczej odpada, jako zabezpieczenie są kołki na walcach wciągających. Jednokierunkowe też nie jest konieczne na 100%, do jednego ciągnika nie pasuje mi oryginalny przekaźnik i zakładam inny bez sprzęgła i tez idzie tylko wiadomo że jest pewien dyskomfort przy puszczaniu gazu a tak nic po za tym.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2233 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 19:50

no własnie o ten dyskomfort chodzi... jeszcze jak se samemu jedziesz to pamietasz, żeby delikatnie sie obchodzić z gazem no ale... trzeba podzwonić za sprzegłem jednokierunkowym jutro

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share malopolanin64

malopolanin64

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 07 wrzesień 2015 - 09:48

Lepiej zeby to sprzegło było bo tak jak ujmiesz gaz to sieczkarnia będzie bebechy w ciągniku ciągła i traktor silnkiem będzie hamował sieczkarnie chyba ze będziesz pamiętał i przed każdym ujęciem gazu wyłączał sieczkarnie .

#6 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2233 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 21:34

I dalej nie do końca jestem pewien tego zastosowanego sprzegła w sieczkarni.... http://www.agroland....=176&Itemid=135 te stare, oryginalne to z wyglądu zapadkowe jak na tym zdjęciu. Ale z opisu wynika że one zadziała jak maszyne coś zablokuje.... no ale one mi cykało przy spuszczaniu z obrotów wiec... było sprzegłem jednokierunkowym no ale obudowa tego sprzegła całkeim inna :> zresztą w zgrabiarce, przetrząsarce wyglądają na zapadkowe a tak samo cykają przy schodeniu z obrotów.... wygląd sprzegła jest mylacy?

#7 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 21:48

Fajny link, Wygląda że masz rację że jest to sprzęgło przeciążeniowe, będąc jednocześnie jednokierunkowym. Różnica pewnie tkwi w odpowiednim kącie ustawienia zapadek. W moim przypadku nigdy nie zadziałało jako przeciążeniowe, nie rozbierałem go więc nie wiem jak te zapadki są ustawione.

Z drugiej strony to w opisie sprzęgła zapadkowego nie ma nic o wolnym kole czy jednym kierunku. Mam takie sprzęgło w prasie na podbieraczu i są w nim kliny na sprężynach które są w trójkątnych rowkach (te garby) i przy przeciążeniu cofają się i przeskakują z rowka do rowka (grzechotanie) ale nie jest jedno kierunkowe.

Edytowany przez ptaszyna, 11 wrzesień 2015 - 21:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2233 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 22:15

Zrobie zdjęcie wnętrza to wstawie... to raczej jest nierozbieralne. Ale w skrócie mówiąc tam jest 6 tulejek dociskanych przez sprężyny do tarczy z odpowiednio profilowanymi podłużnymi otworami..Gdy wałek ciągnie tulejka zahacza o tarcze na jakieś 4-5mm i nie ma opcji żeby to puściło bo lewa krawedz otworu, tulejki są proste. Gdy wałęk nie ciągnie to tulejki (wałeczki) są wypychane z otworów tarczy... (otwory tarczy się spłycają w prawą strone i temu tulejka jest wypychana z tarczy i sobie przeskakuje do następnego otworu...cyk, cyk, cyk :P

Cos mi sie zdaje że po prostu kiedyś to inaczej wyglądało temu mam mętlik w głowie a jakby to faktycznie było przeciążeniowe to by mi go nie rozwaliło przy gwałtownym wyłączeniu i włączeniu wałka przy pełnej maszynie kukurydzy :P

Ale u Ciebie jak wygląda to sprzegło z zewnątrz? W prasie zwijającej, zgrabiarce przetrząsarce też jest żebrowana obudowa a sobie przeskakuje przy schodzeniu ciągnika z obrotów

Rozkminiłem to chyba: Sprzegło jednokierunkowe F3R ma te obudowę z żebrami i tymi 6 wałeczkami w środku

A w sklepie proponuja sprzegło jednokier F5 1/R i to ma jakieś 2 marne zapadki na obwodzie sprzegła i nie posiada żebrowanej obudowy

Edytowany przez lukbold, 11 wrzesień 2015 - 22:44.