abuk14

Prasa kostkująca czy rolująca??

Polecane posty

abuk14    1

Zacząłem się zastanawiac nad prasą.

Interesują mnie Z-224, Z-511 ( do ciapka ) i Z-230 rolujaca, ew jakaś nowsza Sipma.

Do kostki zawsze będzie ktoś do pomocy, a bele to zawsze jednak samemu.

Obu pras używałbym głównie do słomy, czasem do siana.

Teraz to już nie wiem co byłoby lepsze. :-

Doradźcie coś.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U1224    3

Wszystko zalezy od tego jak masz przystosowane  do scielenia. Bo jezeli nie ams zbardzo mozliwosci na baloty to zwiajaca na starcie raczej odpada...


c330, 5120, 155.54 MLT626T & E514

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1

Belami mógę ścielic, bo z resztą robiłem to w tym roku, ale tak sobie pomyślałem, że jak mam kostkę ( ciuka ) to tylko zrzucam, trochę roztrzepię a świnie i tak to poroznoszą.

Po za tym mogę je przechowywac na stercie i nad oborą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

a ja wolę nie dźwigać i nie męczyć plecków... dlatego kupuje rolującą 8) tylko jakoś mało chętnych w doradzaniu na tym forum :(


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomMak    1

zależy ilu masz ludzi do pracy j w jaki sposób magazynujesz słome

ja mam kostke bo mam duże poddasze w dwóch budynkach

no ale jeśli masz słome w stogu to polecałbym rolke- nie przemięka tak szybko jak kostka, dużo miej pracy, ja nap swoją prasuje słomę na poddasze a w stóg kłade rolki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

a zwrociles uwage na to ze oprocz prasowania dla siebie co jest najistotniejszym aspektem mozna uwzględnic prasowanie dla innych??? wiesz sprzet musi się zwracac a robiąc dla innych zwraca się szybciej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomMak    1

słuszne spostrzeżenie! u mnie rolek i kostek jest 50x50 ja prasuje sobie kostke na poddasze sąsiad prasuje mi rolką w stóg, no i tak nawzajem, sporo u nas ludzi tak robi, fakt gdyby były prasy jednego typu byłoby inaczej! ja pomimo tego że mam kostke budując chlewnie robiłem ją z myślą o słomie w rolkach. masz racje z tym że sprzęt ma na siebie zarabiać ja swoją robie jakieś 30ha na rok może to i nie dużo ale prase kupiłem nową - dłużej mi posłuży, jak narazie mam ją 4 sezon i besawaryjnie - polecam SIPME :) a jeśli chodzi o zakup nowej rolki to bym się zastanowił czy nie lepszym wyborem byłoby kupić używaną prase CLASS. Nowa SIPMA kosztuje 45 tyś - to bardzo dużo!!! zanim CI się spłaci to już trzeba będzie ją sprzedać :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Ja bym polecał kostkę. Bo jak masz wolne poddasze to napchasz jej tam sporo. A sucha słoma chyba lepsza od mokrej ;).

Też polecam sipme. Nasza ma dwa lata i jak narazie serwis był tylko dwa razy. raz na uruchomieniu, a drugi raz to się sprzęgło rozleciało bo w fabryce za słabo je skręcili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1

Słomę mam trzymam na poddaszu w stodole troszkę na stercie w belach.

Teraz zostały mi same baloty bo belowałem 10 ha a ciukowałem 2 takze juz wszystko poszło.

U mnie na wsi są tylko kostkujące. Wtym roku przyjechało kilka belarek na naszą wieś i paru chęcnych było, ale był też taki okres, że wszystkie prasy we wsi były zepsute.

A co do dźwigania to nie jest tak ciężko, ustwic na mniejsze kostki. Siana tak dużo nie będę prasował bo zaoram 2,5 ha łąki.( po co mi więcej na 2 krowy )

Ale kuszą mnie prasy Z-230.

Sam teraz już nie wiem. Może jeszcze jakieś propozycje i sugestie ??

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

co to znaczy ciukowałem???


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

no ciuk to po rosyjsku kostka wiec kostkował czasami sie ludzie zapominaja... ;):P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

u mnie jest ciekawiej. prasy kostkującej nie ma nikt we wsi ale w okolicznych jest kilka.

mysle sobie sprawic z224. wiecie - po co ktos ma dzwonic i ciągnąc prasę z sąsiedniej wioski (4-6km) na 1-3 ha roboty

rolująca jedna jest ale jak pisano wyzej -> w moim przypadku kostka bo:

- mam poddasze

- mlodych się znajdzie do ladowania.

 

a co do z224 mam jedną fajną na oku. rocznik stary i ma uszkodzony podbieracz ale od nowosci moze robila na 4-7 ha rocznie tylko nie wiem ile jest warta - w podbieraczu trzeba zalozyc tylko nowe "palce".


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

co jest z tym podbieraczem? mi juz 4 raz zepsuł się naped od podbieracza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
co jest z tym podbieraczem? mi juz 4 raz zepsuł się naped od podbieracza...

no ja nie wiem co jest w tamtej - nie mam czasu zajrzec ale ponoc tylko palce do wymiany.

 

mam nadzieje ze napęd podbieracza jest dobry w tej co ja sobie upatrzlem;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

u mnie moze być wada fabryczna albo jakies zmeczenie materiału bo już 4 razz w 2 lata (wczesniej sie nie zdazało) gdy prasuje nagle chrap! i z przed duzego koła wylatuje zebatka oderwana od ramy i łancuch taka 3mm osłonę rwie jak kartkę papieru (przez to musiałem łancuch wymieniac(ale i tak dobrze ze przezył poprzednie 3 swarie)) :-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
,,Ciukowałem" i ,,ciuki" to u nas tak mówią :P

u nas tez sie mowi ciuk albo ciók - nie wiem jakie ma byc otware czy z kreską. ale zamiast "ciukowalem" to jest prasowałem. ciekawe co by miodek na to powiedzial ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33
Jaką byście polecali nową prase rolującą 150x150?najlepiej z rotorem

150x150 to chyba takiej nowej teraz nie znajdziesz  :P, Class miał w latach 70-tych prase 150x160.

A tak poważnie podchodząc do tematu to chodziło ci pewnie o 120x150. Polecił bym ci zmiennokomorową (żebyś też mógł mniejsze baloty robić) np. pasową Vicon R 1601 iub łańcuchową Krone VarioPack 1500- o ile możesz na ten cel przeznaczyć 70-90tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@LowRider a jak sie ma taka łańcuchowa zmiennokomorowa do pasowej??który system lepszy w praktyce??


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady łańcuchowa Krone http://www.agromix.agro.pl/UserFiles/File/...Polen.pdf  ma bardzo niskie zapotrzebowanie na moc co się przekłada w prosty sposób na zużycie paliwa, ma o wiele prostszą budowę, lepiej nadaje się od pasowej do sianokiszonek pod tym względem że pasy potrafią sie oblepiać wilgotnym materiałem. Za to prasa pasowa zapewnia lepsze zagęszczenie materiału, bardo dobrze radzi sobie w słomie, ale mocy do tego potrzbeuje o wiele więcej.

W porównaniu do pras stłaokomorowych prasy zmiennokomorowe zapewniają zagęszczenie beli  od samego rdzenia tak że nie jesteś w stanie palca w środek beli włożyć. U mnie w okolicy jest jeden Deutz-Fahr z rotorem odpowiednik Vicona R 1601 i chodzi z Ursusem 1212, podbieracz jest w stanie połknąć wszystko tylko aby silnik w Ursusie dał temu radę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

w tym roku robiłem pasową.jak sie bele rozwinie to zostanie na końcu kawałek o ok30 cm średnicy którego rozszarpac sie nie da...

czyli do samej słomy lepsza pasowa??


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer    0

Sorry pomyliło mi sie chodziło mi o prase 120x120 najlepiej z rotorem jaką firme jajbardziej byście polecali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

To napisz ile możesz wydać na prasę i z jakim ciągnikiem ma pracować ;)

Na AgroShow widziałem "nową" prasę walcowo-łańcuchową z rotorem i hydrauliczną blokadą komory firmy METALFACH Sokółka, podobno ma kosztować jedyne 38tyś zł netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer    0

Prase chce kupić mój sąsiad chodzi mi o opinie użytkowników jak się sprawują ma proximie 8441,u1014,z5011 i u c-355 bo c-328 to napewno nie do prasy :D Chodzi mi o prase obojetnie jakie firmy taką która jest godna polecenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 19Kowal97
      Witam zastanawiam się nad kupnem prasy rolujące w budżecie do 15tys ,ilość balotow rocznie to około 200 , ciągało by je Volvo Bm650 wiec około 80km. Jak myślicie co można wyrwać w takim budżecie ?
       
    • Przez Bociek51
      Poszukuję prasy pasowej która pracowała by z ciągnikiem 105km zależy mi na dobrej wydajności i dobiciu bel.Cenowo chce się zamknąć do 60 tys co byście polecili? 
    • Przez cisek9403
      Panowie stoję przed zakupem prasy, dostałem korzystną ofertę kupna prasy walcowe stało-komorowej Kuhn FB 2130. Jednak jest bardzo mało opini o tych prasach. W galerii tez takiej nie znalazłem. Czy ktoś z was posiada taką prasę? Bardzo bym prosił o jakieś opinie ewentualnie kontakt posiadaczy.
    • Przez Balzak
      piszcie jaka folie uwazacie za najlepszą i dlaczego a i jeszcze ceny tych foli mozecie podać
    • Przez Zetor5340
      Witam.
      Często po intensywnym uzytkowaniu naszej prasy gromadzą się zabrudzenia, nie chodzi mi oczywiscie zabrudzenia te z zewnątrz, typu kurz czy smar ale o te w środku prasy,np u nas między ścianką prasy a wałkiem zazwyczaj zapycha się ta szczelina słomą,słoma od kręcących się wałków ubija się i później nie sposób jej z tamtąd wydobyć,może także się zapalić wiadomo jak się nagrzeje od tarcia.Wiem że prasy powinno się czyścić na bierząco ale jak belujemy to to już się tworzy w trakcie prasowania więc nie bedziemy przerywać belowania żeby usunąć zapychające się wałki,skoro prasa chodzi.No ale później oczywiście chcemy wyczyścić ale już się to tak ubija że nie sposób.Próbowaliśmy sprężonego powietrza,różnych chwytaków i tylko z grubsza sie udało a reszta siedzi. Czy konieczne będzie ściąganie wałków?
      Jakimi sposobami wy usuwacie nieczystości z pras?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj