Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo

31 odpowiedzi na ten temat

#21 Share masfer5455

masfer5455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Zainteresowania:Landwirtschaft

Napisany 31 styczeń 2009 - 10:55

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo rolnik żyje biednie (nawet duży) ale umiera bogato bo zostawia po sobie majątek nie zawsze sprawiedliwie podzielony ale zawsze lepiej gdy mniej sprawiedliwie podzielony niż rzucony na zmarnowanie
sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Dzisiaj, 06:55
  •  

#22 Share prometeusz

prometeusz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • Zainteresowania:szeroko rozumiana mechanika, sport, żużel( Apator czy jak kto woli unibax)

Napisany 13 luty 2011 - 21:09

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo odświeżam temat nie chcąc zakładać nowego, teraz jest więcej użytkowników, niech każdy coś od siebie napisze, tylko proszę o poradę ludzi doświadczonuch i rozsądnych, a nie siedemnastoletnie dzieci
mam taki problem
zaraz po ukończeniu technikum, zostałem z rodzicami na gospodarstwie, ojciec trochę chorował, poza tym lubię tą robotę. jak chcieli mnie drapnąć do wojska to odpisali mi 2 ha, ale niestety przepisy się zmieniły i do woja mnie wzięli
jakieś dwa lata temu, rodzice odpisali mi resztę gospodarstwa w zamian za rentę strukturalną matki, mam jeszcze służebność, dożywotnią opiekę i pochowunek dla rodziców, wcale się przed tym nie wzbraniam
mam jeszcze 3 siostry i brata, siostry żonate, jednej rodzice przepisali działkę i pomogli pobudować dom, a dwie maja odziedziczyć dom w mieście po rodzicach, jedna tam mieszka a druga z mężem
brat ma dostać połowę zabudowań po dziadkach i 60 arów w atrakcyjnym miejscu oraz trochę gotówki na remont
chodzi mi o to, że siostry nie specjalnie przejawiają chęć aby przyjechać i dogadać się z rodzicami w sprawie tego domu w mieście, a muszę zaznaczyć, że ojciec chce aby ta siostra która tam mieszka spłaciła trochę tą drugą i trochę ja ale one pomimo ponagleń ze strony ojca, teraz ojciec już nie ponagla bo powiedział, że już mówił, oraz moich, siostry twierdzą, że nie mają czasu ;[
ta sytuacja bardzo mi nie pasuje, ponieważ ojciec nie daje mi inwestować, wszędzie się wtrąca, bo twierdzi skoro siostry sie nie dogadały to on musi mieć nad wszystkim kontrolę, aby one nie zostały z niczym,
nieraz się kłócimy bo nic nie mogę zaplanować, dopóki one się nie dogadają, a jak długo ja mam czekać aż to wszystko się wyjaśni, do pięćdziesiątki ;[ , nieraz ojciec chcę wszystko sprzedać, nie patrząc na mój wkład pracy chociaż ja jestem właścicielem, na papierze, i wywiązuję się z obowiązków a właściwie to ojciec rządzi i nie daje mi dojść do głosu,
boję się, że będzie coraz gorzej bo ojciec jest impulsywny
nieraqz mam juz tego wszystkiego dość i rzuciłbym to wszystko w cholerę tylko mi szkoda mojej pracy i lubię robotę na roli
ale jak będzie trzeba to dam sobie radę i gdzie indziej, potafię dobrze spawać, toczyć, mam prawko na ciężarówki i jak to sam ojciec mówi jestem sposobny do technicznych robót
poradzcie coś, co ja mam zrobić?

#23 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2005 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 13 luty 2011 - 23:13

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Dziwne to piszesz że jesteś właścicielem to w czym problem rządz swoim majątkiem rozważnie i tyle . a siostry przecież ty też możesz je ponaglić żeby wpadły się z ojcem dogadać, jak to mówia umiesz liczyć licz na siebie. masz swoją część reszta to już mniejszy problem nawet jak się nikt z resztą majątku nie dogada to później będzie ona do równego podziału a to co masz to nikt do tego nic nie ma nawet twój ojciec pod warunkiem że wywiązujesz się z zapisów z aktu notarialnego wszelkie służębności i takie tam.

#24 Share prometeusz

prometeusz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • Zainteresowania:szeroko rozumiana mechanika, sport, żużel( Apator czy jak kto woli unibax)

Napisany 15 luty 2011 - 21:25

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo po pierwsze to służebność jest wypełniana, ponieważ , to ojciec na dobrą sprawę rządzi i nie chce ustąpić,
po drugie siostry mnie i to co mówię mają w d*p... a muszę przyznać, że ponaglam je dość często
ta sytuacja strasznie mnie denerwuje, ponieważ stoję w miejscu i nie mogę się rozwijać, ponieważ ojciec twierdzi, że dopóki siostry się nie dogadają to on chce mieć nad wszystkim kontrolę, a kiedy mam inwestować jak nie teraz, mam kasę a nic nie kupiłem na prow, nic nie pobudowałem i muszę się męczyć taczkami w starej chlewni, i jeździć starymi traktorami itd.
po trzecie aby zainwestować to musiałbym się pokłócić na ostro z ojcem, a przecież nie można żyć pod jednym dachem jak pies z kotem
po czwarte tego co one mają dostać to ja nie chcę, swój honor mam i taki pazerny nie jestem aby chcieć zagarnąć wszystko dla siebie

#25 Share karol

karol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Zainteresowania:Wszystkim po trochu... ;-)

Napisany 18 luty 2011 - 13:30

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Coraz więcej znam przypadków kiedy to żadne z rodzeństwa nie chce zostać na gospodarstwie...
coraz trudniej żyje się i pracuje na wsi, trzeba znać wiele dziedzin i zawodów, od weterynarza po hydraulika.
Jedno mnie dziwi najbardziej, że rodzice nie potrafią zrozumieć i cieszyć się z tego że ktokolwiek chce przejąć role gospodarza. Według mnie lepiej jest dać komuś kto lubi prace na wsi i go to satysfakcjonuje niż komuś co przejmuje żeby zaraz potem sprzedać...
Rodzeństwo które nie chce zostać też powinno zrozumieć że ten co przejmuje tak naprawdę dostaje tylko miejsce pracy i od niego zależy jak dalej się wszystko potoczy...

#26 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 18 luty 2011 - 13:39

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo To rodzice powinni sprawiedliwie podzielić dzieci tak aby potem utrzymywały ze soba kontakty i na świeta się odwiedzały. Co komu po glebie jak się cała rodzina odwróci. Pozatym poszkodowane rodzeństwo może pójść do sądu i nie ma zmiłuj się. Po śmierci rodziców należy się tgz zachówek.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 18 luty 2011 - 13:54

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo ode mnie moglaby sie odwrocic cala rodzina :P . swieta w garazu tez brzmia kuszaco B) .
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#28 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 18 luty 2011 - 14:07

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Skoro siostry nie mają czasu to ojciec sam powinien zrobić zapis u notariusza.
Gwarantuje ci że siostry znajdą czas zaraz jak się o tym dowiedzą.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#29 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 20 luty 2011 - 16:07

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Jezeli w akcie notarialnym jest zapis że po przepisaniu domu i gospodarstwa rodzice maja zapewnione u ciebie mieszkanie i opieke aż do smierci (tzw. dozywocie), to po śmierci twojemu rodzeństwu nic z tego sie nie należy. W przypadku przepisania ziemi za rente strukturalna też rodzeństwu sie nic nie należy z tej ziemi, nie wiem jak wtedy wygląda sprawa a domem.

#30 Share jurek11

jurek11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 11 sierpień 2011 - 22:05

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Witam!
mam taki problem po śmierci mojego ojca gospodarstwem zajmuje się moja matka (nie jest to duże gospodarstwo bo ma 15 ha) siostry i bart wyszyli z propozycją aby zrzec się na rzecz mamy bo inaczej nie dostanie jakiejś dotacje. Co będzie jeżeli któreś z nas nie będzie chciało się zrzec? czy dotacje przepadną?

#31 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 12 sierpień 2011 - 07:29

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Najwazniejsze pytanie co to za dotacje ?
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#32 Share jurek11

jurek11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 13 sierpień 2011 - 20:37

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo chyba do gruntów rolnych.. a są jeszcze inne dotacje które dostaje się teraz?