Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo

31 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Tyger

Tyger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 05 marzec 2008 - 17:31

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Siemka!
Jak to u Was jest jak przepisuja na was rodzice gospodarstwo, czy rodzeństwu również coś zapisują, jakieś ha, czy rodzeńśtwo nic nie chce? a może odpalają jakąś kase?
Różne wojny wynikają z tego powodu, jak uniknąc konfliktów i żeby było sprawiedliwie, co wtedy gdy rodzeństwo jest jeszcze na utrzymaniu rodziców?

kolego staraj sie nie zamieszczać takiego czegoś ,,;)" w nazwie tematu ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Dzisiaj, 09:24
  •  

#2 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 05 marzec 2008 - 17:36

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo że tak powiem wcześniej nie chcieli to teraz wyp******* ;) A tak na poważnie trzeba oddać jakąś część majątku od rodziców w formie pieniędzy. Np. gospodarstwo jest warte 100 tys i np trzeba oddać 80%wartości gospodarstwa rodzeństwu. Chyba tak to działa ;)
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 marzec 2008 - 17:46

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo U nas jest taka tradycja że odpalasz dla każdego ileś kasy albo pomagasz budować dom.

#4 Share bartus16

bartus16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1285 postów

Napisany 05 marzec 2008 - 17:51

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo ja tyle powiem rodzenstwo odemnir nic nie dostanie bo jak niechcieki zostac na wsi i obrabiac pola to niech sie bujaja.... ;)
Jeżeli każdy pomysł wydaje Ci sie genialny to dopij wódkę i idz spać :)

#5 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 05 marzec 2008 - 17:59

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo U mnie ten kto zostawał dostawał 3/4 pola a reszta rodzeństwa resztę pola, ale było ono zazwyczaj spłacane przez tego kto zostaje.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#6 Share farmtrac11

farmtrac11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jest związane z ROLNICTWEM

Napisany 05 marzec 2008 - 18:14

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo U mnie nie ma problemu bo jestem jedynak

#7 Share Tyger

Tyger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 05 marzec 2008 - 19:56

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo

że tak powiem wcześniej nie chcieli to teraz wyp******* ;) A tak na poważnie trzeba oddać jakąś część majątku od rodziców w formie pieniędzy. Np. gospodarstwo jest warte 100 tys i np trzeba oddać 80%wartości gospodarstwa rodzeństwu. Chyba tak to działa :)

Przy dzisiejszych cenach ziemi 80% spłacic to ja to pierdziu. Jestem najstarszy i mam 3 rodzeństwa młodszego i tak z jednej strony przepisali by ale co miałbym łożyć na młodszych dopuki się uczą, a z drugiej strony jak podzielić 20 ha na 4 to to nikt nic z tego nie będzie miał bo na 5 ha nikt nic porządnego nie wyprodukuje tzn nic nie zarobi i tylko sprzedać to będzie wypadało, i po ojcowiźnie nic nie zostanie, spłata może i jakieś rozwiązanie ale przecież wszystkiego co sie należy prawnie spłacić to będzie bardzpo ciężko, cóż liczyć na wyrozumiałość i odpalić lasy chyba :) , z drugiej strony tak jak pisaliście wyżej, to następca nie wpada skądeś i przejmuje, przecież od małego ktoś bardziej angażuje się w prace na gospodarstwie i wiecej czasu temu poświęca.

Przykre są tylko waśnie i sądzenie się o spadek wsród sąsiadów mam taki przypadek, gdy to bratowa sąsiada lekarze z bratem dobrze ustawieni domagają się spadku po rodzicach od sąsiada chłopiny na 15 ha a takich przypadków jest więcej.

Kiedyś gdy ziemia była za bezcen było łatwiej ;)

#8 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 05 marzec 2008 - 21:03

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo dobrze ze ja jestem jedynakiem ;) .ALe mamy podobny przypadek w rodzinie.Amianowicie mam 4kuzynki z których tylko jedna zostaje na gospodarce Wójekl ma 14ha wiec jakoś bedą sie musiały dogadać bo nie ma co raczej tego dzielić.Chyba ze ja przeime ich ziemie w przyszłości ;) :)
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

#9 Share Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 13:00

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Czy to nie jest tak że za to że zapiszą ziemie jednemu i budynki w zamian za dożywocie dla rodziców to coś jednak więcej się należy? w końcu co maja wyprzedać ziemiepodzielić się kasą a starzy niech żyją z renty rolniczej to raczej nierealne, najgorsze jest to że każdy teraz chce ziemi a nie pomocy przy budowie domu czy innych duperelach, przy dzisiejszej opłacalności spłacić rodzeństwo to nie realne, a odstąpić pół ziemi to też samobójstwo, także najlepiej nic nie robić i sprzedać ziemie puki w cenie :) a rodzice do domu opieki? :)

#10 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 21:34

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo aleś się zapędził i pogonił starych przecierz to Oni na to pracowali i to Oni powinni kogoś gonić a nie dzieci rodziców. A dożywocie za gospodarstwo to było kiedyś (czyli wikt i okierunek) jak nie było jeszcze rent ,emerytur (tylko przedłużyli)
A teraz co z renty nie wyżyją żartujecie ,są tacy co z rent utrzymują swe dzieci ,wnuki.

Po mojemu to każdemu po równo-rodzeństwu (a nie że 80 % oddać to chyba że przy 5-tce) ,no i niech rodzice sobie odliczą . Ale oczywiście wkład-pracę własną odliczyć należy.

Nie za galopowaliście się co niektórzy chcieli by gotowe od razu całość ,a spytajcie rodziców ile lat na to pracowali .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 21:54

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo sebe dożywocie było i jest w zamian za przepisanie miejsce w domu ma być zapewnione i opieka dożywotnia, fakt że rodzice ciężko zapracowali a teraz spróbój z 20kilku hektarowego gosp. z jakąś chodowlą jakby to podliczyc wyjdzie ze 300 tys wartości i co odpalić po 100wce rodzeństwu - nierealne to spłacić bo takie gosp. obecnie przynosi mały dochód, podzielić ziemie spoko, teraz z 8 -10 ha nie wyżyjesz a tym bardziej się nie rozwiniesz, a pomysl za kilkanaście lat choroby aidschailmer, przykuci do wózka lub do łóżka a o dziwadztwach nie wspomnę, kolega teraz opiekuje sie taką babcią, została sama ciotki się niewiele interesują chociaż na nie wszytko już dawno przepisane, a babce trzeba zmieniać pieluchy ludzi nie poznaje i wogóle,
Poprostu kiedyś każdy normalnie brzydził się ziemi jakby parzyła i nie chciał jej wogóle oczywiście bosy i goły z domu nie wychodził, a teraz słyszę tylko że się sądzą wszyscy o spadki sprzed lat! ludzie wstyd

#12 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 22:16

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo no tak Kuki19 ,ale pomyśl Ty dostaniesz gospodarstwo za 300 tyś a rodzeństwo co krzyżyk na drogę???
Dlatego ja mówię że po równo ale odliczając pracę tego co zostanie

A z tym dożywociem to zależy w wiosce jest taka rodzina wszystko przepisali na syna a reszcie rodzeństwa nic ,nie dali ,a ten co wzioł gospodarstwo nie zajmuje się rodzicami ,tylko ich córka

#13 Share Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 22:26

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo jeśli się nie zajmuje i popija do tego to mogą założyć sprawę o cofnięcie testamentu, a jeśli jedno z dzieci anagżuje się najwięcej do pracy w gospdoartswie a reszty to nie interesuje? Można podzielić po równo tylko co z tego moim zdaniem dobrze prowadzone gospodarstwo może jeszcze pomóc w budowie lub wspomóc finansowo rodzeństwo, które tak czy siak napewno upomni się o swoje ale jak to moja mama wspomina tam gdzie się podzielili po równo tak żadne gospodartswo nie przetrwało, można odpalic pewną sumę na start dopłaty czy coś ale bez przesady

#14 Share drzewis98

drzewis98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 19 grudzień 2008 - 22:44

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo najgorsze jest to jak jeden dyma i charuje na(za) reszte rodzenstwa które nic nie robi i sie nie interesuje a sądzi że więcej im się należy jak temu co zawsze jest na zawołanie rodziców, przykre ale prawdziwe

#15 Share Piotras

Piotras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 19 grudzień 2008 - 23:05

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Z jakiej racji gospodarstwo ma byc dzielona na całe rodzeństwo jak tak wszyscy będą robili to najwieksze gospodarstwo będzie miało 1 ha. A weż tu spłac np 3 rodzeństwa z 50 ha jak długo będziesz robił na to żeby to spłacic. Gospodarstwo dostaje zazwyczaj osoba która pracuje na nim i dożywotnio będzie opiekowała się rodzicami. Pomóc rodzeństwu można nie powiem że nie ale są pewne granice.
Pozdrawiam

#16 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 20 grudzień 2008 - 09:39

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo toż cały czas mówie że po równo ale odliczyć wkład/prace tego co zostaje

#17 Share lukas120

lukas120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 742 postów

Napisany 20 grudzień 2008 - 09:57

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo jak ziemmia była tania i gospodarstwa wielkiej wartości nie miały to rodzeństwo tylko to co do jedzenia chcieli żeby w mieści się lżej żyło a teraz jest problem bo ziemia droga i nawet jak komuś się d*py rudzyś do roboty niechce to swojej części się domaga bo się bardziej kalkuluje

#18 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 24 styczeń 2009 - 12:25

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo Są tacy, którzy uważają,że przejmujący gospodarstwo otrzymał wielką fortunę.
Tak naprawdę to tylko miejsce pracy z niepewną wypłatą.
Gdyby obdarowany sprzedał schedę po rodzicach,to pewnie miałby większą lub mniejszą kasę.
Zobaczmy ile gospodarstw ledwo wiąże koniec z końcem,a gdzie tu fundusze na spłaty rodzeństwa.
Ten pozostający do emerytury nie wygrzebie się z długów,ale nie jestem całkowitym
przeciwnikiem pomocy na miarę możliwości.
kto sieje ten zbiera....

#19 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 24 styczeń 2009 - 17:05

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo co tu się rozpisywać, rodzice przepisując gospodarstwo maja swobodę w decyzji i nikt z rodzeństwa nie ma nawet prawa domagać się spłaty czy choćby części gospodarstwa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 10:15

Przepisanie gospodarstwa a rodzeństwo kiedyś jak ziemia była tania to uciekali do miasta , a teraz jak już ziemia droga to ludzie przypominają sobie o gospodarce
i jadą do rodziny po spadek!,to jest śmieszne myślą że coś dostaną
AF - to Jest To:)