Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak wyjść na plusie z 1h? proszę o pomoc

18 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Firsten

Firsten

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 15:02

Witam

W tym roku wpadłem na pomyś sprawdzenia wydajności i opłacalności pól rodzców. Wezmę od nich 1h pola 5klasy i mam zamiar sprawdzić ile mogę z niego zarobić, w tym roku to pole zasiane było przenżytem i wykosiłem go całą przyczepę i wóz ( przyczepa należy do średniej wielkościowo).

Jestem w tym mało obeznany i potrzebuję pomocy bardziej doświadczonych użytkowników.Czytałem już sporo tematów na forum, ale jeżeli jest jeszcze jakiś podobny to proszę o link, chętnie przeczytam 

Nie jestem pewien co siać na tym kwałku i jakie nawozy i opryski używać i w jakich ilościach. Zyta na moim terenie cięzko sprzedać, a jak już się znajdzie jakiś kup to strasznie niska cena. Myślałem bardzeje się nastwaić na jęczmień albo pszenicę i kupić to w jakiejś centarali. Pole jest już po podorywcę.

Proszę o jakiś porady żebym jakoś wyszedł na z honorem z tego mojego eksperymentu.

Z góry dzięki za pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak wyjść na plusie z 1h? proszę o pomoc Dzisiaj, 06:39
  •  

#2 Share PodlaskiRolnik45

PodlaskiRolnik45

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 15:59

pszenica na takiej ziemi ci plonnie 3.5 t wzależnosci jaki rok  t = około 2tyś zł teraz tak za skoszenie 1 ha to jest 300 zł nawozy i opryski to w sumie 1200 zł orka ha to 50 zł bronowanie 30 zł sianie około 30 zł wałowanie 30 zł no i jeszcze po orce kultywatorowanie to 50 zł też w sumie masz jakies 1600 i do tego nasienie  z centrali to koło 1850 masz 150 zł zarobku z ha jak by rodzice ci dali pole w dzierzawe zebyś im jeszcze płaciłto będziesz na minusie

#3 Share cichyh32

cichyh32

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 16:21

Jak wyjść na plusie z 1h? proszę o pomoc lepiej żebyś pomyślał o jeczmieniu ozimym, da CI zdecydowanie tonę więcej niż pszenica przy takim samym nakładzie, a cena jęczmienia paszowego jest wyższa od pszenicy paszowej, przynajmniej w mojej okolicy tak jest.

#4 Share leopard64

leopard64

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 18:16

Zrób sobie badanie gleby, wtedy będziesz mógł dobrać lepszy nawóz pod planowana roślinę i zwiększyć plony. A koszt niewielki :)

Edytowany przez leopard64, 01 wrzesień 2015 - 18:16.

#5 Share PodlaskiRolnik45

PodlaskiRolnik45

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 18:40

lepiej żebyś pomyślał o jeczmieniu ozimym, da CI zdecydowanie tonę więcej niż pszenica przy takim samym nakładzie, a cena jęczmienia paszowego jest wyższa od pszenicy paszowej, przynajmniej w mojej okolicy tak jest.

twoja okolica składa się z amatorskich rolników skoro jęczmien jest droższy od pszenicy i posiada jęczmien 8 % białka a pszenica 12 % i na dodatek jest jeszcze tansza to np dzienna dawka jęczmieniu dostarcza zwierzętom 8 % białka a ta sama dawka pszenicy dostarcza 1/3 więcej białka za niższa cene no no jak tak twoja okolica będzie myślała to niedługo jacyś gospodarze powiedzo po co mi pasza z jakiejś firmy z 20 % białka lepiej dam owsu czym to sie rózni

#6 Share Firsten

Firsten

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 19:35

pszenica na takiej ziemi ci plonnie 3.5 t wzależnosci jaki rok  t = około 2tyś zł teraz tak za skoszenie 1 ha to jest 300 zł nawozy i opryski to w sumie 1200 zł orka ha to 50 zł bronowanie 30 zł sianie około 30 zł wałowanie 30 zł no i jeszcze po orce kultywatorowanie to 50 zł też w sumie masz jakies 1600 i do tego nasienie  z centrali to koło 1850 masz 150 zł zarobku z ha jak by rodzice ci dali pole w dzierzawe zebyś im jeszcze płaciłto będziesz na minusie

Ale trzeba jeszcze dodać dopłaty, a to jest chyba około 500zł jak się nie mylę. Na kombajn mam zwykle zniżkę, bo pomagam przy naprawie.Mój ciągnik to ursus 335 więc też możę zmniejszą się koszta pracy.Gdyby jednak zasiać coś innego na tej ziemi mógłbym uzyskać jakiś większy zysk?

A jak to jest dokładniej z nawozami? jakie kupować?(tylko pewnie to też zależy od odmiany zboża) bo na naturalne to nie mam co liczyć niestety

Opłaca się stawić na hybrydowe odmiany?

Nawet nie wiem gdzie zrobić takie badania gleby

Z tego co czytałem to jęczmień jest mniej wymagający, ale bardzo wrażliwy na ph gleby

Edytowany przez Firsten, 01 wrzesień 2015 - 19:37.

#7 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 19:56

Jak wyjść na plusie z 1h? proszę o pomoc weź zasiej lubin doplaty do lubinu to ok. 1600zl z ha urośnie przy niskich nakładach 2tony po 800zl
ZETOR TEAM

#8 Share cichyh32

cichyh32

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 06:58

Jak wyjść na plusie z 1h? proszę o pomoc No to słuchaj kolego, powiat wegrowski gmina korytnica, pszenicę na młyn to uprawia może z 10 osób, reszta chętnie przywozila nam paszowke po 600 za tonę a w okolicy kupić czysty jęczmień to graniczy z cudem i jak ściągamy z innego województwa to zawsze po 630-650 za tonę w ilościach tirowych. No taki klimat a po za tym to chu#owy ten twój jęczmień bo 8% białka to ma dobra kukurydza, a wszystkie źródła podają że 12-13% białka ogólnego jest w jeczmieniu.

#9 Share Firsten

Firsten

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 15:59

Czyli na co najlepiej się nastawić?

A może lepiej będzie tak jak wojtal mówi? albo coś podobnego co ma wysokie dopłaty?

Gdzie mogę sprawdzić jakie będą dopłaty?

#10 Share PodlaskiRolnik45

PodlaskiRolnik45

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 18:25

kolega wyżej też ci dobrze mówił w tym roku też siałem kilka ha łubinu prawie 4 no i dobrze wyszłem po do ha dopłacają 1600 zł plus zbierzesz 2 tony jak ten żółty posiejesz po 300 zł za 1 m płaciłęm więc jest zarobek

teraz zółty koło 2500 zł t sieje się go tylko 100/120 kg na h dlaczego kolegi wyżej jest tani ? go sie sieje 220/250 na ha i zbiera z 500 kg więcej jednak ma mniej białka lecz lepiej na żółtym bo on się krzy i nie rosnie zielsko

Edytowany przez PodlaskiRolnik45, 02 wrzesień 2015 - 18:26.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 19:33

twoja okolica składa się z amatorskich rolników skoro jęczmien jest droższy od pszenicy i posiada jęczmien 8 % białka a pszenica 12 % i na dodatek jest jeszcze tansza to np dzienna dawka jęczmieniu dostarcza zwierzętom 8 % białka a ta sama dawka pszenicy dostarcza 1/3 więcej białka za niższa cene no no jak tak twoja okolica będzie myślała to niedługo jacyś gospodarze powiedzo po co mi pasza z jakiejś firmy z 20 % białka lepiej dam owsu czym to sie rózni

A Ty sam jestes amatorem rolnikiem skoro koszt orki to 50zl, i naucz sie pisac normalnie bo juz zaczynasz mnie draznic ta pisownia. 

#12 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 20:00

weź zasiej lubin doplaty do lubinu to ok. 1600zl z ha urośnie przy niskich nakładach 2tony po 800zl

Przepraszam przepraszam, gdzie są takie dopłaty do łubinu, bo napewno nie za ten rok i nie w Polsce, no chyba że zamiast hektara chciałeś napisać z 5 ha to zgoda. Ściemniacie tutaj koledze, a nawet nie wiecie że pula na strączki jest stała, z tym że przez zazielenienie obszar strączków w Polsce zwiększył się kilkukrotnie

KS Falubaz

#13 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 21:14

Jak wyjść na plusie z 1h? proszę o pomoc Mater to ile jest w tym roku do 1ha motylkowych dodatkowo?
ZETOR TEAM

#14 Share autoostrowski

autoostrowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 925 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 21:35

to ja nasiałem z myśla o doplacie że ma być 1600 a tu taka lipa ma być jesli ktoś wie ile wyjdzie w tym roku to prosze napiszcie,

#15 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 22:16

Jak wyjść na plusie z 1h? proszę o pomoc Nie wiadomo, może 40 euro, może 70 a może nawet 84, ciężko powiedzieć, jasnej informacji nie ma, ale marzenia o 1600zl/ha można bylo włożyć miedzy bajki juz wiosna

KS Falubaz

#16 Share PodlaskiRolnik45

PodlaskiRolnik45

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 17:03

Przepraszam przepraszam, gdzie są takie dopłaty do łubinu, bo napewno nie za ten rok i nie w Polsce, no chyba że zamiast hektara chciałeś napisać z 5 ha to zgoda. Ściemniacie tutaj koledze, a nawet nie wiecie że pula na strączki jest stała, z tym że przez zazielenienie obszar strączków w Polsce zwiększył się kilkukrotnie

w Polsce są 1600 to nie ale koło 1250 zł na pewno do każdego ha możesz się dowiedzieć lub poczytać na necie

A Ty sam jestes amatorem rolnikiem skoro koszt orki to 50zl, i naucz sie pisac normalnie bo juz zaczynasz mnie draznic ta pisownia. 

? Tomek to gratki jak masz pług zwykły i jelonka co ci żre 15 na ha ja liczyłem same paliwo bo mi fendt 312 w orce z kverneland ab 100 nie spali dużo  w kverneland lemiesze mi się tak często nie pękają bo pług na resorach paliwo jak byś chciał wiedzieć po 4,30 na stacji orlen za 50 zł mam prawie 12 l ? więc się zastanów o cenie paliwa i ilości

#17 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 19:24

15? Dobre zarty, 18-20l z dojazdem przy wiekszych dzialkach, przy 1ha i kwadrat nawet wiecej, ale gleba taka ze twoj 312 chodzilby w 3 obrocie.

4.3 masz teraz, a srednia z roku jaka, bo napewno wieksza. 

Resor nie ma nic do spalania, wiec nie wiem po co to piszesz, ale powiem ze nie zawsze sie sprawdza i w tym roku napewno by u mnie sie nie sprawdzil. 

1250 doplaty chyba z podstawowa. 

#18 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ciągniki, motoryzacja, gotowanie, ogrodnictwo

Napisany 04 wrzesień 2015 - 10:58

a może kolego sprubuj jakiejś innej uprawy niż zboża, poszukaj może się da coś innego bardziej dohodowego, na zbożu nie dorobisz się na takim areale nie ma szans, sprawdź ph może jakieś borówki albo coś innego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1381 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 11:08

Może maliny , tylko nie ma pewności jaka będzie cena w przyszłych latach .

ZETOR TEAM