Skocz do zawartości

Zdjęcie

talerzówka czy agregat uprawowy

56 odpowiedzi na ten temat

#41 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1655 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 10 wrzesień 2015 - 21:31

Jakbyś nie motał niepotrzebnie każdego słowa wokół tej nieszczęsnej talerzówki to i tej ostatniej dyskusji by nie było, @tomek wymienił swoje spostrzeżenia, ja swoje i każdy żyje dalej jak do tej pory. Ty koniec końców najwyraźniej sam odrzucasz swoje twierdzenia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
talerzówka czy agregat uprawowy Dzisiaj, 09:52
  •  

#42 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 21:49

Nie odrzucam swoich twierdzeń, tylko po przeczytaniu twoich, że odpowiednio ustawiony gruber dobrze sobie poradzi z przygotowaniem zaoranej gleby do siewu stwierdzam że doświadczenia ci brak więc gadka jest bez sensu.

Wcześniej wypisywałeś jakieś herezje o talerzówce, chciałem to zniwelować aby inni niedoświadczeni nie dali temu wiary i się nie zrazili, ale gdy przeczytają te twoje wywody o gruberach uprawiających przedsiewnie, agregatach łapowych (nawet nie ma takiego słowa bo na czerwono podkreśla) to myślę że od razu zrażą się do twoich opinii i nie dadzą się omamić prezentowanym dziwactwem.

A ty oczywiście mniej sobie zdanie jakie tylko chcesz i rób jak chcesz, nikt ci nie broni. Mi tylko chodziło o innych którzy przyszli tu zaczerpnąć przydatnych informacji, aby nie uzyskali złych. 

#43 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1655 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 22:14

Widzisz, różnica między nami jest taka, że ja nie odwołuje sie do definicji i literatury, tylko korzystam z tego co widzę w praktyce. Ja już niejedno pole uprawiane po orce gruberem miałem okazje obsiewać, a jak u ciebie z doświadczeniem w tym aspekcie?

Herezje osobiście wpychasz do moich wypowiedzi cytując wybiórczo lub w ogóle z powietrza, mieszasz a potem zarzucasz pisanie bzdur. Taka stara polska talerzówka z Famarolu wyszła z fabryki jako narzędzie do zrywania ścierniska, ty twierdzisz, że można taką (jak każdą to każdą) uprawiać przedsiewnie (współczuje dalszych prac na tak uprawionym polu), a jednocześnie odchodzenie od przeznaczenia jest dziwactwem. Ktoś tu się gubi w zeznaniach

Znajdź mi najpierw moją wypowiedź, w której stwierdziłem że talerzówka w rolnictwie to czyste zło, a potem zarzucaj, że kogoś zrażam

Edytowany przez lukasz222, 10 wrzesień 2015 - 22:21.

#44 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 22:30

Tak jak wyżej. Rób se co chcesz na zaoranej glebie, możesz nawet pługiem ją uprawiać do siewu.

Prędzej tą starą z famarolu niż gruberem.

#45 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1655 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 22:40

Dobrze, że deszcz zaczął padać, bo po tym twoim żarcie z uprawą pługiem bałem się, że rzepak za oknem uschnie. Widać i dla ciebie jeszcze wiele wody w Wiśle musi upłynąć

#46 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 09:04

Ja tam gruberem bym nie uprawiał przedsiewnie. Jedynie pożniwne. Co do teorii że talerzówka jest lepsza bo płycej idzie to koń by się uśmiał. Nie chodzi o to aby robić płytko czy głęboko ale na określoną głębokość. Ja robię na ok 8cm. Talerzówka to loteria w zależności od roku. Gruber trzyma mi tą głębokość nie ważne czy mokro czy sucho. Nawet trochę lepiej gdy jest przesuszone pole bo nie zapycha. Tylko podkreślam że używam gruber na wąskich redlicach bez podcinaczy. 2,2m 9. łap. 

Co do uprawy przedsiewnej to tylko i wyłącznie agregat uprawowy - bierny czy aktywny to już kto co woli. Znajomy ma agregat uprawowy talerzowy i jak był mokry rok i uprawiał pod pszenicę to z rędzin bym go wygonił jakby u mnie tak uprawiał. Nie ma jak grona wirowa na takie ziemie. Ja mam zagęszczony 3 rzędy łap i wał na docisku - jakoś uprawia ale do aktywnego to nawet nie ma co porównywać.

#47 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 09:20

To chyba jasne ze kompaktory lepiej doprawia glebe niz agregaty talerzowe chyba ze ktos nie widzial porzadnych kompaktorow. Mowie tu o farmecie czy stormie. 

Brona talerzowa zalety przy uprawie scierniska? Wieksza wydajnosc, rowniej na polu i nie zapycha gdzie lezalo czy sciezki w rzepaku, chyba wszystko. Wad malo ale dla mnie bardzo wazne, slaby efekt uprawy jak sucho i brak mozliwosci uprawy bezorkowej, chyba ze po straczkach czy rzepaku na slabszych glebach. 

Gruber z kolei odwrotnie. 

Nie wymieniam zalety brony jako uprawa przedsiewna bo to dla mnie bez sensu, jak mam brac 3m talerzowy ( 0 masy) i tym zrywac sciernisko to wole juz gruber. 

5m brona = 3.7 gruber (9lap) 

#48 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 19:06

Ja mam gleby lekkie gliniaste, nigdy redzony nie widziałem a tym bardziej nie uprawiałem. Namoich glebach lepiej sprawuje się kompaktowa brona talerzowa w uprawie przedsiewnej bo bryły z gliny ładnie mi potnie, maszyna ciężka wiec wal dodatkowo pokruszy. Agregat 4 rzędy lap i wal strunowy tylko przewalil bryły i zostawił, dodatkowo pozostałości słomy powyciagal na wierzch.

@tomek90 dlaczego bez sensu do uprawy przedsiewnej? Macie racje, jeśli jest sucho tak jak w tym roku to talerzowka słabo zerwała sciernisko.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#49 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 20:47

Słabo zrywa bo słaba talerzówka. Gruber też nie będzie pracował na 4 cm, trzeba go zapuszczać głęboko co by po wierzchu nie leciał inaczej się nie da. A porządna talerzówka która na 4,5 m waży 5-6 t uprawi i w tą suszę na 4 cm.

Tomek90 gliny nie doprawi ani porządna talerzówka ani porządny kopmaktor. Glinę doprawi porządny wał i włóka ścinająca w które może być wyposażona i talerzówka i kompaktor.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#50 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 12 wrzesień 2015 - 05:49

Możesz dać link do tej wlóki? Jak to wygląda? Ja mam 3m tolmet astat do ktorej mogę dokupić dodatkowe obciążniki i chyba tak zrobię, żeby ważyła z 2,5t.

#51 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 12 wrzesień 2015 - 22:59

Ale z czym masz problem? Bo tolmetowi astat jest bliżej do agregatu przedsiewnego niż porządnej brony talerzowej. Jeśli masz problem z ciężką gliniastą glebą to nie wiem czy coś obciążanie tolmeta da. Gdy już dużo będzie ważył, będziesz musiał go ciągać 12-17 km/godz i nie wiem czy długo by wytrzymał taką eksploatację.

Co do włóki, pierwsza kolumna, trzeci obrazek od góry:

http://www.vaderstad...arrier_carrierx

#52 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 14 wrzesień 2015 - 13:47

Już mówiłem nie mam ciężkiej gliniastej ziemi, mam lekką piaszczystą na podłożu gliniastym.

Obciążenie dało by mi tyle że w takim roku jak ten bardzo suchy maszyna głębiej by pracowała.

Nie oszukujmy się Tolmet Astat to nie jest porządna brona talerzowa i tą świadomość mam.

Przytaczany tutaj Carrier jest zapewne o niebo lepszą maszyną. Ale nikt o zdrowym rozsądku nie kupi do 20ha Carriera bo jest to eknomicznie nieuzasadnione.

#53 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 14 wrzesień 2015 - 16:31

Jeśli chodzi o suszę to faktycznie jedynie dociążenie jej może coś dać.

Ja w tamtym roku kukurydziska podczas suszy talerzowałem tak. Wał do góry na pół metra. Gdyby talerzówkę odczepić przewróciła by się do tyłu. Gdy ją ciągnąłem to siła działała w tą stronę że wbijało bez problemu.

Na 20 ha raczej nikt nie kupi, ale na 100 już jest takie prawdopodobieństwo. Najpierw ludzie zmieniali ciągniki teraz dokupują sprzęt, normalna kolej rzeczy.

#54 Share skrzynek43

skrzynek43

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 02 październik 2015 - 18:44

Talerzowka i agregat uprawowy, należą do grupy narzędzi spulchniających, potocznie nazywanych kultywatorami, więc z powodzeniem możesz zastąpić jeden z drugim gdyż efekt oddziaływania na glebę jest identyczny. Oczywiście pomijając aspekty budowy i specyfiki działania. Do tego dochodzą wady i zalety obu konstrukcji oraz gleba jaką posiadasz.

Więc, agregat talerzowy (talerzowka) z sekcjami talerzy ułożonymi równolegle :
- Praca na zadanej głębokości, nawet bardzo płytko
- Wymieszane gleby
- rzozdrobnienie i wyrównanie gleby po orce,
- Rozdrabnia glebę na zadanej głębokości i wyciąga bryłki na wiesz(nadaje glebie strukturę gruzełkowatą)

Co do agregatu uprawowego typu kompaktor:
- działanie identyczne z jednym wyjątkiem ( zwykle agregaty z sekcją zębów i wałkiem z tyłu mają problem z płytką uprawą gleby na równej głębokości)
- zwykle radki zostawiają profil gleby w kształcie V (nierówne wschody) - problem znika przy gęsiostópkach ;-)
- zalecany głównie na pola utrzymane w dobrej kulturze, gdyż może mieć problem z zapychaniem się i nie wyrówna np bruzdy po pługu
- Na mokrej ziemi wał crosskill zalepi się a z kolei walki strunowe blokują się na kamieniach.

Talerzowka jest bardziej uniwersalnym narzędziem, a z dobrym wałem np daszkowym daje lepszy podsiąk do nasion w warunkach suszy niż taki agregat

Edytowany przez skrzynek43, 02 październik 2015 - 20:53.

#55 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 02 październik 2015 - 19:41

Tak na pewno to wyczytałeś:)

Ja bym tak stanowczo nie stwierdzał że talerzówka pracuje na zadaną głębokość - płytko to się zgodzę ale nie na zadaną:)

Oczywiście zależy jaka ziemia.

#56 Share skrzynek43

skrzynek43

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 02 październik 2015 - 21:03

Kolego "akmaly", owszem wyczytałem, bo mam wykształcenie wyższe w tym zakresie. Założyciel posta chciał dowiedzieć się czy można użyć agregatu talerzowego i klasycznego zębowego do uprawy po orce więc odpowiedziałem mu na pytanie i wytłumaczyłem dlaczego. 

Teraz mi powiedz że agregat talerzowy, nie będzie pracował na głębokości 5 - 6cm po orce, gdzie ziemia jest bardzo spulchniona i napowietrzona????

No sory, ale jeśli tak mówisz to nie masz po co się odzywać w tym poście. Sam posiadam 120 ha, uprawiam teraz talerzówką, a wcześniej agregatem zębowym z wałem strunowym, a ziemie mam ciężkie: same gliny i iły.  Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć. że agregatem chcący uzyskać podobny efekt to trzeba go wpuścić min, na 10- 12 cm bo jak nie to zwykłym siewnikiem siejesz jak w caliznę i nie ma czym przykryć. 

No chyba, że kolega ma gleby lekkie, to owszem wtedy zjawisko to może nie występować (nie wypowiem się bo nigdy nie uprawiałem gleb lekkich)

Poza tym profil glebowy po zwykłym agregacie wygląda tak VVVVVVVVVVVV

po talerzówce _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

To teraz mi wytłumacz czemu agregat talerzowy, przy uprawie po orce nie będzię pracował na zadaną głębokość i dlaczego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#57 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 14 październik 2015 - 07:48

Fajnie że jesteś wykształcony ale nie musisz się tu tak tym chwalić.

Nie chodziło mi o uprawę po orce tylko o uprawę ścierniska - sorry może nie doczytałem dokładnie że chodziło o uprawę przedsiewną.

Ja mam raczej ziemie ciężki, rędziny a nawet borowiny i płowe. Znajomy ma taki talerzowy i jak jest mokro to uprawia bardzo słabo. Najlepszy efekt i tak dają aktywne a najlepiej na kutych palcach ( chyba tak to się nazywa ). 

U mnie uprawiamy agregatem biernym z wałami na docisku. Jakoś to idzie ale szału niema ( zależy jak się uda orka ).