Skocz do zawartości

Zdjęcie

talerzówka czy agregat uprawowy

56 odpowiedzi na ten temat

#21 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 07:31

talerzówka czy agregat uprawowy specyfikacja talerzy ze stali borowej to z 5 tyś ha a redlica grubera? mi starcza na jakieś 50 ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
talerzówka czy agregat uprawowy Dzisiaj, 10:56
  •  

#22 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 19:32

Mi redlica w  Crosie z Uni do 100 ha, teraz jakieś 60.

#23 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 03 wrzesień 2015 - 22:05

To coś kiepski materiał macie na tych częściach. Mi w tych ekstremalnych warunkach suszy i prędkościach roboczych rzędu 15-18 km/h na 300 ha starczyły 2 zestawy gęsiostópek w Horschu i od biedy można by jeszcze jechać na nich. @dachu talerz może i wytrzyma 5 tyś ha, ale idąc w ziemi prosto przy redlicy, nigdy jeśli będzie musiał pracować pod kątem i nacierać na glebę.

@damianzbr - ja niczego nie bronię ani do takiej roli się nie poczuwam, najprościej rzecz ujmując - na dobrze zaoranym polu agregat uprawowy jest dla mnie dużo praktyczniejszy

#24 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 07:10

Czyli jakieś 150, ja z Uni tylko orygianał kupuję, bo i tak innych nie ma. W Horschu nie masz czasem napawane.

Ja napawalem elektorodami 600 i podobnie wytrzymywały, teraz napawałem kawałki metalu co fleksem nie utnie się.

#25 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 08:09

Jaki jest najlepszy wał do brony talerzowej przy glebie ciezkiej i grudach croskill czy packera?

#26 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 14:28

@tomek nie były napawane, jak kupione i założone, tak po zużyciu zdjęte i założone następne, staram się zawsze wymieniać cały zestaw bo między nowymi a zużytymi "ale jeszcze nie na tyle żeby zmieniać" są spore różnice w głębokości pracy. To nawet nie oryginały tylko zamienniki Horscha

#27 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 21:26

Tomek90 jeśli skręcasz łącznik centralny to znaczy że nie odpowiednio masz ustawioną maszynę, nie w poziomie i pierwsze łapy idą głębiej niż te z drugiego rzędu. Po za tym jeśli skręcasz łącznik to czy oby na pewno dasz radę pracować na głębokości 5cm? Bo głębiej tak jak powiedziałem, gruber ścierniskowy w suszę głębiej wejdzie ale on nie jest od tego.

lukasz222 na dobrze zaoranym polu... i nic więcej. A mi chodzi tylko i wyłącznie że w talerzówce mamy urządzenie wszechstronne tak samo dobre jak pojedynczy gruber i pojedynczy uprawowy. 

I wad z tym związanych nie ma żadnych, a o to pytał autor tematu.

#28 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 22:24

Dokładnie, chodziło mi o wady zastosowania talerzowki. Widzę po sporej ilości już postów że takich wad nie ma. Możemy się spierać co do wyższości jednego nad drugim i dobrze, o to chodzi zeby wymienic się uwagami.

W tym roku wszystko robię talerzowka. I coś czuje ze agregat pójdzie na sprzedaz bo mnie osobiście talerzowka bardziej przekonuje.

W tym roku sporo zboża mi wyleglo, plug nie przykryl wszystkiej długiej słomy, przy talerzowce to nie problem, agregat cala ta słone wyciągnął by na wierzch.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#29 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów

Napisany 08 wrzesień 2015 - 10:25

Wszystko ma wady i zalety. Talerzówka też ma. W moich okolicach bardzo słabo uprawia. Rędziny i borowiny lepiej robi gruber ( na wąskiej łapie bez podcinaczy bocznych). Talerzówka bardzo płytko uprawia ( nie pisze tu o polskich wynalazkach z lekką ramą ). 

#30 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 08 wrzesień 2015 - 19:08

Ale gruber do uprawy raczej nie nadaje sie, on jest do podorywki, lub orki,  gdzie talerzówka właśnie dlatego  że  płytko da sie ją ustawić to dobrze robi,a   w podorywce właśnie  chodzi o płytka uprawę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 08 wrzesień 2015 - 19:51

czy broną wirnikową da się zrobić podorywkę? 

#32 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 08 wrzesień 2015 - 21:37

@tomek - dobry gruber nada się do wszystkiego, uprawa płytka, głęboka czy po orce - nie ma dla niego różnicy. W końcu zasada działania jest niemal identyczna z agregatem uprawowym łapowym, w gruberze dochodzą jedynie talerze

#33 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 08 wrzesień 2015 - 23:00

Widzę że w Wiśle musi jeszcze dużo wody upłynąć abyś pojął jakie głupoty piszesz.

Agregat łapowy..? Że co, skąd to je i jak wygląda? Normalnie koń by się uśmiał.

Jeszcze 3 września, za wszelką cenę udowadniałeś wyższość agregatu ,,łapowego :lol: ,, nad broną talerzową cyt.: ,,na dobrze zaoranym polu agregat uprawowy jest dla mnie dużo praktyczniejszy,,

Dzisiaj już agregat łapowy: http://olx.pl/oferta...57-IDbp5dJ.html

W twojej klasyfikacji spada na drugie miejsce ustępując koszulki lidera gruberowi do którego dochodzą jedynie talerze.

Jak nie masz minimalnej wiedzy i nie znasz podstawowych pojęć z danej dziedziny lepiej się nie wypowiadaj, bo boki bolą od śmiechu.

#34 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 09 wrzesień 2015 - 17:21

Określenia "agregat łapowy" użyłem dla oddzielenia go w tym temacie od uprawowych talerzowych z prostego powodu - jego elementami roboczymi są łapy, potocznie tak zwane. Wg twojej teorii określenie agregat talerzowy jest tak samo błędne

I co ma gruber do tego, że w mojej opinii zwykły agregat uprawowy jest lepszy w uprawie od talerzówki? Nic, bo co miałby mieć, skoro w tamtej dyskusji w ogóle nie był brany pod uwagę. Może to jednak ty masz problem z pewnymi sprawami i widzisz więcej niż jest faktycznie

#35 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 09 wrzesień 2015 - 21:52

Na pewno nie łapy, a zęby.

To że w twojej opinii agregat zębowy, w uprawie przedsiewnej jest lepszy od brony talerzowej to ok. Tylko jak widzisz wszyscy pozostali mają zupełnie inną opinię na ten temat, ale niech tam to ty z tym musisz żyć. A co ma gruber do tego to ja nie wiem. Przecież sam stwierdziłeś że dobry gruber nada się do wszystkiego... Ciekawe czy krąg ,,wszystkiego,, zamknąłeś w uprawie gleby?

Szczerze powiedziawszy to wiem tylko jedno. Nie uważasz brony talerzowej.

Ale co jest lepsze i do czego służy, czy gruber do uprawy przedsiewnej, czy agregat zębowy uprawowy do zrywania ścierniska to tego nie mogę się doczytać bo co chwilę wymyślasz kolejną bzdurę. Ciężko się połapać co masz na myśli, a zwłaszcza dlatego że nie podajesz argumentów, chcesz użytkować narzędzia nie do celów jakich je stworzyła fabryka i literatura opisuje tylko na opak. Dziwak z ciebie...

#36 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 09 wrzesień 2015 - 22:11

Używa się obu określeń (łapa, ząb ), ale niech tam, o pierdoły nie ma się co sprzeczać. Widzisz, to, że większość stawia talerzówkę nad agregat zębowy nie jest dla mnie jakimś wielkim problemem - każdy ma prawo do własnej opinii (o ile ma do niej jakieś podstawy) i każdy musi sam ocenić po tym co ma na polu, czy robi dobrze, czy źle. Mnie interesuje to co jest na moim polu, ewentualnie na tych na których pracuję. Argumenty już podałem w pierwszym poście, do którego się z resztą odnosiłeś, więc nie mów że ich nie ma. Co do tego, że gruber nada się do wszystkiego, to w tym samym zdaniu opisałem szczegółowo o co chodzi, więc nie wiem o co czepianie się. 

Nie wiem też czemu mieszasz teraz uprawowy agregat zębowy do uprawy ścierniska, ja cały czas w jego kontekście odnosiłem się do uprawy po orce, więc nie zarzucaj mi wymyślania bzdur. Sprawa grubera była jedynie odniesieniem do tezy użytkownika @tomek73, że nie nadaje się do uprawy przedsiewnej i nie ma to nic wspólnego ze "sporem o talerzówkę".
PS. Fabryka nie tworzyła też bron talerzowych do uprawy przedsiewnej, a jednak nie widzisz przeciwwskazań do takiego ich użytkowania, znaczy obaj jesteśmy dziwakami?

Edytowany przez lukasz222, 09 wrzesień 2015 - 22:16.

#37 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 09 wrzesień 2015 - 22:33

To chyba tylko u ciebie używa się takich określeń. Ja słyszałem słowo łapa jedynie przy gruberze bądź głęboszu. Agregaty uprawowe, przedsiewne mają zęby nie łapy.

uprawowy agregat zębowy do uprawy ścierniska - coś mi się wydawało że ktoś tu rzucił takie stwierdzenie, nie chcę mi się szukać ale skoro nie ty ok.

jak to fabryka nie tworzyła bron talerzowych do uprawy przedsiewnej? A ja np. co wcześniej wspomniałem to co mam? Unia Grudziądz ARES XL 4m, brona talerzowa kompaktowa do uprawy przedsiewnej. Gdyby nie była do uprawy przedsiewnej nie zamontowali by mi na niej hydropaka i nie sprzedali do niej siewnika.

Że nazywa się kompaktowa służy także do uprawy ścierniska. A nie miała, tylko jak się okazało lepiej się spisuje niż gruber.

#38 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 06:46

Nie wyobrazam sobie uprawy przed siewnej gruberam. Po pierwsze to szerokość robocza, gruber toprzewaznie 3 metry do 150 km i więcej nie ma co szaleć, agregat uprawowy i talerzówka to 5 metrów.

Druga bardzo ważna rzecz to wyrównanie pola pod siew, nie zbyt nadaje się do tego gruber.

Trzecia rzecz to zrobienie struktóry gruzełkowatej  przedsiewnej, tu gruber całkiem polega.

#39 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 18:52

Dobry gruber to i dobre wyrównanie, ja na pole po Horschu Terrano nie powiem, że jest źle przygotowane pod siew. Strukturę gruzełkowatą zaś budujesz nie tylko przez jeden zabieg, ale poprzez całą agrotechnikę i szereg czynników, np. atmosferycznych. Nie twierdzę, że należy porzucać agregaty uprawowe na rzecz grubera, ale jeśli np. ktoś uprawia prawie cały areał bezorkowo przy pomocy grubera, a orkę wykonuje tylko po kukurydzy, to po co mu kolejna maszyna do uprawy przedsiewnej niewielkiej części pól, skoro odpowiednio ustawiony i obsługiwany gruber też sobie z tym zadaniem poradzi? Zaznaczyć też trzeba, że i siewnik jakim się pracuje odgrywa ogromną rolę w tym, jak przygotowuje się glebę pod siew

@damianzbr nie chodzi mi o talerzówki kompaktowe czy agregaty talerzowe, ale o prostą talerzówkę do zrywania ścierniska. Były bądź są budowane do uprawy pożniwnej, a nie przedsiewnej. Ani literatura ani producent nie określa ich roli jako maszyny przygotowujące glebę pod siew a jednak są do tego celu używane, z podobnym lub tym samym efektem co np. Twój Ares. Dlatego ja nie nazwałbym dziwactwem wychodzenia poza pewne umowne granice, jesli efekty nie są negatywne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 21:06

Gadka z tobą jest bez sensu i jak widzę nie ja jeden to zauważyłem. pzdr.