Skocz do zawartości

Zdjęcie

Historia hodowli świń w Polsce

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Share elizabethaljabiri

elizabethaljabiri

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 09:38

Witam forumowiczów.

Jestem osobą, która niewiele ma wspólnego z rolnictwem nie mniej poszukuje teraz wszelkich informacji o hodowli świń w polsce od roku ok. 1970 do upadku komunizmu. Interesuje mnie przede wszystkim gdzie powstawały pierwsze większe tego typu kompleksy, jak były zaawansowane technologicznie, opis rozmieszczenia budynków hodowli. Wydajność, wielkość hodowli. Liczę na pomoc. Może państwo sami są w stanie mi coś na ten temat opowiedzieć albo chociaż dać jakieś źródła w których mógłbym te informacje odnaleźć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Historia hodowli świń w Polsce Dzisiaj, 08:26
  •  

#2 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 13 wrzesień 2015 - 10:48

z moich stron to dość ciekawe może być ... znajomy był kierowcą gdzie dowoził paszę do tuczarni to po drodze zawsze worek mial dla siebie , zwoził tez prosiaki do tuczu w PGR z okolicznych wiosek , gdzie trzymali te świniaki na rusztach PCV bez słomy , poziom był bardzo słaby no bo zbieranina zwierząt z różnych wiosek , obsługa słaba , budynki zimne i bez ściółki , jedynie na wychów letni mieli w daleko w polu stodołę na głęboką ściółkę , padnięć też sporo było .

Będąc w szkole rolniczej jeden nauczyciel mówił że jego kolega był tak postępowy że założył suszarnię odchodów świńskich gdzie je suszył i karmił nimi świnie :o :wacko: do tego stopnia że śrutę to dostawały raz czy dwa na tydzień

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share elizabethaljabiri

elizabethaljabiri

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 15:35

Dziękuje, zawsze coś :) Może jeszcze ktoś się chętny znajdzie i coś mi dopowie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share robertmoczko

robertmoczko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 16:54

W czasach komuny była wielka ferma w Lasowicach ( miejscowość pomiędzy Opolem i Kluczborkiem ) Pracowałem kiedyś z gościem właśnie z tej miejscowości Opowiadał że mieli tam 10 tyś świń i była to podobno w owym czasie największa ferma ( świniarnia) w europie Z kolei w Opolu była potężna ubojnia Nie pamiętam dokładnych danych ale przypomina mi się z opowiadań mojego ojca że dziennie na ubój szło parę tyś tuczników