Skocz do zawartości

Zdjęcie

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich)

1820 odpowiedzi na ten temat

#1541 Share kaszalot

kaszalot

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:w wolnym czasie nałogowe i nie leczone zainteresowanie rolnictwem w niewielkiej skali prowadzone w formie bardzo drogiego hobby

Napisany 20 listopad 2013 - 10:17

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Witam forumowiczów.

Od jakiegoś czasu przeglądam tematy na forum śledząc tematy dotyczące głównie ciągników o mocy 100 km i zainteresował mnie właśnie ciągnik wymieniony w temacie. Dlatego mam kilka pytań dotyczących tego ciągnika w moim gospodarstwie gdyż mam zamiar taki kupić choć zastanawiam się także nad alternatywnymi opcjami.
prowadzę gospodarstwo ok 20 ha, (bardzo ciężkie ziemie), uprawiane są zboże i buraki cukrowe i planuję uprawę rzepaku. Główny dochód stanowi (jak na razie :) produkcja prosiaków od 20 loch, Z modernizacji planuję zakup ciągnika (TUZ i WOM), zestawu siewnego 2,5 m Akpil talerzowy, poznaniak w talerzach i z packerem, pług 4-skibowy Akpil, pług wirnikowy do śniegu, gdyż mieszkam na zadu...., zaznaczam że pracuję w ciągu tyg po 8 h i co drugą sobotę.
i tak moje pytanie jest takie czy 100 konikowy Agrofarm poradzi sobie z takim zestawikiem, czy jest sens kupowania takiego zestawu na dłuższą metę i taki areał. czy zestaw nie będzie wpływał na awaryjność tego ciągnika i czy jest opcja użytkowania tego zestawu bez ładowacza czołowego. Jednocześnie mam pytanie dotyczące zakupu tego ciągnika ze skrzynią 30x30 i półbiegami (czy jest sens wyposażyć ciągnik w taką zabawkę na taki areał)? w zasadzie przyznaję się, że mało o tych półbiegach wiem.
Chciałem zapytać czy ten Agrofarm ma dużo elektroniki i bo jak się wyczyszczę z kasy przy zakupie to nie wiem czy będę miał na serwis związany z przyjazdami serwisu w celu regulacji i napraw

Sorry za składnię i sens ale nie jestem dobry w pisaniu esejów i innych historyjek.

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Dzisiaj, 19:30
  •  

#1542 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 10:45

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) 100km sobie poradzi z agregatem 3 m ale radzłbym kupić zestaw używany zachodni i aktywny, bo na ciężkich ziemiach Ci się nie sprawdzi ten co wymieniłeś ;)

#1543 Share kaszalot

kaszalot

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:w wolnym czasie nałogowe i nie leczone zainteresowanie rolnictwem w niewielkiej skali prowadzone w formie bardzo drogiego hobby

Napisany 20 listopad 2013 - 11:18

100km sobie poradzi z agregatem 3 m ale radzłbym kupić zestaw używany zachodni i aktywny, bo na ciężkich ziemiach Ci się nie sprawdzi ten co wymieniłeś ;)

dzięki Mikrus za odp. w sumie masz rację tylko że na razie brona talerzowa zastąpi mi ścierniskowy agregat, coś za coś :(, a możesz mi pow czy te półbiegi są wartościowym zakupem na taki areał??

#1544 Share jero26

jero26

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 12:22

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Przez 20 lat uprawiałem zetorem 5211 na 28 ha gruntów ornych i dawałem radę wszystko zrobić w terminach agrotechnicznych. Obecnie kupiłem case jx 60 ze względu na posiadany sprzęt głównie nowy i nie widzę sensu ganiać po polu z np. talerzówką 2.0 m ciągnikiem 80km. Ze względów ekonomicznych bardziej ekonomiczne jest rozsądne wydłużenie prac polowych niż wydawanie dodatkowych 20-30 tys.

#1545 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 13:43

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) jero masz chodowle??
uprawiasz tylko zboża czy coś jeszcze??
Owszem można czasami zrobić wszystko małym ciagnikiem
ja mam 10 ha i nie mam na to czasu, bo mam hodowlę i jeszcze prowadzę swoją małą firmę i mam jeden ciagnik 70 km drugi 80, srednio robią po 200 mth rocznie, a to dlatego że nie tylko je wykorzystuje w domu ale jeszcze w wolnym czasie jade na usługach z prasą czy rozrzutnikiem przy ququ
Odnośnie półbiegów jak dla mnie super sprawa, brat ma 4 biegi pod obciążeniem przy MF 3120 i naprawde daje to kolosalne koszyści, np w tym przy agregacieścierniskowym to sobie można było dopdasować biegi super, bo po kazdej roślinie jest inaczej na polu (po zbożu, kukurydzy itp) a czasami włąsnie jeden bieg jest za wolny drugi za szybki.

#1546 Share kaszalot

kaszalot

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 14:01

Przez 20 lat uprawiałem zetorem 5211 na 28 ha gruntów ornych i dawałem radę wszystko zrobić w terminach agrotechnicznych. Obecnie kupiłem case jx 60 ze względu na posiadany sprzęt głównie nowy i nie widzę sensu ganiać po polu z np. talerzówką 2.0 m ciągnikiem 80km. Ze względów ekonomicznych bardziej ekonomiczne jest rozsądne wydłużenie prac polowych niż wydawanie dodatkowych 20-30 tys.

Dzięki za odp. właśnie tylko trzeba pamiętać, że ciągniki kiedyś a ciągniki dziś to jest różnica. Uważam tak z tego tytułu, że dawne ciągniki mają "więcej mocy niż dzisiejsze w których jest kupa obciążeń typu klima, jednak masz rację co do tego że kupuję za duży ciągnik do areału i pewnie kupił bym 60-80 km tylko, że pracuję cały tydzień dlatego ciągnik, którym więcej zrobię pozwoli mi zaoszczędzić najdroższy "surowiec" w moim gospodarstwie czyli czas. ale dzięki odp.

#1547 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 20 listopad 2013 - 15:03

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) @Mikruss ja mam hodowle trzody, 22 ha i w garażu C-330M i C-328. I nie zjeżdżam ostatni z pola. Kiedyś jeszcze były krowy mleczne. Jak musisz albo potrafisz sie zorganizować to wszystko da radę zrobić mniejszym sprzętem. Jedyne co bym kupił to jakiś 75-80 KM z napędem, żeby skrócić czas i efektywność orki głównie. Ale póki co to tylko marzenia

#1548 Share kaszalot

kaszalot

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 15:11

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) lukasz222 a pracujesz jeszcze albo robisz coś poza rol??

#1549 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 15:52

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Kończe dzienne studia, potem możliwy staż i pewno jakaś praca

#1550 Share mtz82r96

mtz82r96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 17:06

@Mikruss ja mam hodowle trzody, 22 ha i w garażu C-330M i C-328. I nie zjeżdżam ostatni z pola. Kiedyś jeszcze były krowy mleczne. Jak musisz albo potrafisz sie zorganizować to wszystko da radę zrobić mniejszym sprzętem. Jedyne co bym kupił to jakiś 75-80 KM z napędem, żeby skrócić czas i efektywność orki głównie. Ale póki co to tylko marzenia

Jeśli można wiedzieć ile sztuk trzody trzymasz, jakie masz klasy ziemi oraz jakie pola - równe jak stół, pagórkowate. Co uprawiasz? Dla mnie uprawa 22 ha dwoma ciągnikami 30 km jest abstrakcją. Może dlatego, że sam mam pola pagórkowate i trzymam także byki na opas, więc dochodzi dużo innej roboty (dużo więcej obornika do wywiezienia, ok. 2 ha kukurydzy do skoszenia jednorzedówką, łąki). Mam 3 ciągniki, w tym główny 80 km. Nie wyobrażam sobie uprawy mojego areału (a mam kilka hektarów więcej od ciebie) dwoma trzydziestkami. Może w bardzo sprzyjającym roku dałoby się wyrobić ze wszystkim. Ale pogoda z każdym rokiem jest coraz gorsza i nawet moim sprzętem trzeba się spieszyć, aby nadążyć.
Wniosek jest jeden: dobór ciągników to sprawa indywidualna, jednemu wystarczą 2 małe, a inny potrzebuje 3 mocniejszych. Wszystko zależy od warunków terenowych, rodzaju uprawy czy hodowli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Dzisiaj, 19:30
  •  

#1551 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 17:55

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Średnio wychodzi 120 tuczników rocznie, zależy ile oproszeń w roku, ale generalnie odchowuje tyle co odsadzam od 6 macior (średnio 10 prosiaków). Gleby lekkie, w większości IV klasa, kilka ha V i VI. Uprawiam tylko zboża na paszę. Dochodzi 5 ha łąk, przez to od wiosny planuję jeszcze wstawić cielaki na opas. Górka jest na ledwie kilku polach, bo u mnie teren raczej równy, ale część pól ciężko objechać wiosną ze względu na niezbyt korzystne stosunki wodne. Nie mam żadnego problemu z nadążeniem, choć sprzęt jakiego używam nie rożni się wydajnością od tego jaki był na 7 ha. Gdybyś musiał też dałbyś radę obrobić się takim ciągnikiem, bo przecież nie siądziesz na progu i nie zaczniesz narzekać na ciężki los. Nikogo nie namawiam, żeby obrabiał 30-tką 20 i więcej hektarów, ale nie można mówić, że na pewno się nie da.

#1552 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:05

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Ja kiedys 15 ha obrabialem jedna 30. Na dzien dzisiejszy obrabiam troche ponad 30 ha posiadam 4 ciagniki w zakresie mocy od 30 do 120 km i gdy braknie jednego to ciezko sie ogarnac. Przyzwyczajenie jednak jest do tego ze sa 4 i kazdy ma swoje zadanie.
Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

#1553 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:14

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Myślisz, że ja bym chetnie nie wsiadł za stery np. takiego Farmtraca 675DT jak w konkursie na forum? ;) Ale sytuacja w domu mi na to nie pozwala, żeby zaraz brać ciągnik i maszyny, z pewnością coś się pomyśli jak znajdę stałą pracę. Póki co na bieżąco idzie modernizacja w chlewni, by zmniejszać koszta i pracochłonność. Ale np. ręcznego wyrzucania obornika co 2/3 dni już się nie wyzbędę, bo ten budynek już się do takiej modernizacji nie nada. Na polu uciążliwa jest jedynie orka, poza tym nie narzekam.

#1554 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:20

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Na nowy ciagnik mnie rowniz nie stac a w kredyty wejsc to nie sztuka gorzej potem z nich wyjsc. Sasiad tak wziol i wyszedl jak zablocki na mydle.

#1555 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:29

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Z tym, że nowy ciągnik możesz dostać na raty, używki bardzo rzadko i tylko u handlarzy. Dlatego wole dobrze rozwinąć hodowlę i mieć dodatkowy dochód z pracy i dopiero pakować się w większe koszta.

#1556 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:59

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Z tego co mowisz to musisz bardzo rozwinac ta hodowle zeby te raty potem splacac. I miec na naprawy po gwarancji oraz serwic ktory jest nie odzowny w uzytkowaniu maszyn. No i oczywiscie sam ciagnik to nie wszystko do tego potrzebny jest jeszcze sprzet. Ja przy swoim dochodzie nie bralem kredytu na zakup tych maszyn wiec nie moge powiedziec ze rozwijajac hodowle musze inwestowac tylko w nia bo maszyny tez mi sa potrzebne poniewaz jesli ich nie mam to musze za wykonanie pracy komus zaplacic, wiec tez ponosze koszty. A gdy sprzet mam mimo ze nie nowy to jeszcze na uslugach sobie troche dorobie.

#1557 Share kaszalot

kaszalot

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 14:01

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Ma ktoś doświadczenie z pracą 2,5 m zestawu aktywnego Akpil i siewnika poznaniak w talerzach przy takim ciągniku jak Agrofarm 420 lub podobnym Zetor Forterra 100, lub Ursus 10014H, JD 5100M.

#1558 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 18:18

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Co o tej Renacie sądzicie??
http://allegro.pl/tr...3753109510.html

Powiem szczerze byłem i oglądałem jak zjechała z lawety ... Szyb dwóch nie było tylnej i bocznej ale to akurat najmniejszy szczegół... Z przodu opon prawie nie ma z tyłu siłowniki od podnośnika delikatnie puszczają olej .... Facet się upierał że ostatecznie odda za 55 tys zł a jak nie weźmiemy to wystawi na allegro za 57 tys zł, teraz patrze a cena o ponad tysiaka niższa i pewnie z tego coś do urwania...

#1559 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 22:39

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) Byłem dzisiaj u znajomego i z tego rocznika wspominał o reniach ceres za kwote poniżej 50 tyś zł
za 2000 rok z turem było ponad 50 tys ale dokladnie kwoty nie pamietam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1560 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 01 grudzień 2013 - 15:46

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich) A co o tym możecie powiedzieć?
http://tablica.pl/of...8eeef2;promoted

P.S. Mikruss dzięki za namiary :)