Skocz do zawartości

Zdjęcie

Elektryka w C328

24 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Chester11-86

Chester11-86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 20:00

Elektryka w C328

Witam Wszystkich Forumowiczów :)

Ostatnio zająłem się troszkę Ursusem teścia ponieważ sam zacząłem również nim jeździć. Mechanicznie nie jest zły ale pierwsze co mi się rzuciło do naprawy (a jestem na tym punkcie uczulony) to instalacja elektryczna. Żyje swoim własnym życiem :) 

Problemy:

1. Muszę wymienić łącznik przewodów do lamp tylnych i kierunkowskazów na błotnikach kół tylnych.

2. Lampy przednie w ogóle nie świecą tak jak powinny, po pomiarach miernikiem to na żarówki podawane jest napięcie tylko 6V. Pozycyjne świecą normalnie ale światło drogowe jest tylko w jednej lampie. Zauważyłem, że jako światło mijania świecą włókna świateł potocznie mówiąc długich ale podawane jest napięcie jak wcześniej wspominałem 6V. Tak chyba nie może być prawda? Co jest przyczyną tego błędu?

3. Kierunkowskazy w ogóle nie mrugają, wina przerywacza czy przełącznika kierunku? Jaki najlepiej kupić?

4. Ciągle świeci lampka ładowania akumulatorów, prądnicę sprawdziłem działa i zakupiłem nowy regulator. Ale jak to nie pomoże to co będzie przyczyną braku ładowania?

5. Czasem mam chyba problem ze stacyjką, ponieważ kilkukrotnie muszą nią przekręcić aby się zapaliły światła. Czy to wina stacyjki czy może gdzie indziej leży problem?

6. Zaopatrujecie się w jakimś sprawdzonym sklepie internetowym? Proszę o podanie linków :) 

Jeżeli źle umieściłem swój post to z góry przepraszam i proszę moderatora o przeniesienie w odpowiednie miejsce. 

Szukałem również powitalni aby się grzecznie z wszystkimi przywitać niestety nie znalazłem. 

Pojęcie o elektryce mam, lutować itp rzeczy też potrafię, ale proszę o cenne rady i informację abym nie musiał błądzić we mgle :)  zaskoczeniem dla mnie było że pojazd jest "plusem" a nie "masą"  :P

Z góry dziękuję za odpowiedzi na moje pytania, Pozdrawiam!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Elektryka w C328 Dzisiaj, 17:09
  •  

#2 Share volvo1150

volvo1150

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 20:22

Elektryka w C328

co do kierunków świecą się czy nie ?? sprawdź żarówki może nie ma sprawdź przewody może gdzieś nie łączą lub zaśniedziały na wsuwkach

#3 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 20:26

Elektryka w C328

Jedyne wyjście jakie widzę to zakup nowej wiązki.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#4 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 21:06

Elektryka w C328 Nowe konektory zakup. Bo te stare pewnie sie urwią zaraz. Najczesciej przy konektorach ucieka napiecie. lub czasem stacyjce. Najlepsze rozwiązanie to zakup alternatora. Jesli przy lampach masz 6v to musisz
Wczesniej przed lampami sprawdzic napiecie a jak tam tez 6 to jeszcze wczesniej, Bo gdzies ucieka.
Przerywacz zwykły da rade. Lecz lepszy elektroniczny.
Nowa wiązka to szajs.
Stacyjke kup nową. Mozna ją rozbierac ale szkoda roboty na taki cos. Wydrukuj schemat i jakos dojdziesz. Konektory nowe i przewody oblutuj przed zakuciem.
Przerywacz sprawdz tak. Odlacz stary (dwa przewody ) i zewrzyj ze soba przewody. Zarowki jak bedą swocic to do wymiany przerywacz
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#5 Share Chester11-86

Chester11-86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 05:24

Elektryka w C328 Kolego volvo1150 masz rację źle wytłumaczyłem o tych kierunkach. Prostuje: świecą cały czas mrugnięcie jest w ogóle nie widoczne. Sprawdziłem miernikiem napięcie dochodzi do żarówek:-)

Kolego asharot uważam że nie muszę kupować całej wiązki, szkoda kasy a dostęp do przewodów mam duży więc na upartego zrobię ją sam od podstaw w oparciu o schemat :-)

Kolego zetores masz rację posprawdzam gdzie to napięcie ucieka (niestety dopiero w weekend będę miał okazję). Jak wspominałem wcześniej przerywacz podaje napięcie ale nie mruga. Wspominasz o elektronicznym i nawet znalazłem na forum jak polecacie takie urządzenie z fiata 126p czy używki są mocno zajechane czy spokojnie można takiego szukać?
Dodatkowo chciałem zapytać gdzie można kupić sprężynę od czujnika stopu? Czy trzeba kupić cały czujnik/włącznik?
Traktor również posiada jeden zegar jedyne co tam działa to lampki kontrolne od ładowania i kierunku jak można go wykręcić aby nic nie połamać? Da się go rozebrać?

Pozdrawiam Chester :-)

#6 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 06:28

Elektryka w C328

Wlacznik stopu masz po 6,50 w greene. stary może się zacinac. piach,brudy itd.. uzywka przerywacza moze byc nawet lepsza niz stara(chiny) 

Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#7 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 18 sierpień 2015 - 08:32

Elektryka w C328

Kolego asharot uważam że nie muszę kupować całej wiązki, szkoda kasy a dostęp do przewodów mam duży więc na upartego zrobię ją sam od podstaw w oparciu o schemat :-)

Czyli Twój cały pierwszy post traci na znaczeniu. Zrób nową instalację, nowa stacyjka, nowy przerywacz. Nie będziesz musiał wtedy szukać gdzie jest usterka. Poza tym reanimowanie instalacji w tak starym ciągniku mija się z celem, bo co chwila będzie coś wyskakiwać. Aha , omijaj grene z daleka. To market z tandetną chińszczyzną. 

#8 Share Chester11-86

Chester11-86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 10:03

Elektryka w C328 Znalazłem sklep/hurtownie agro-bis i tam dość duży wybór nawet zaznaczają co z importu.

#9 Share MasterRoj

MasterRoj

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów
  • Zainteresowania:mechanika, elektryka

Napisany 19 sierpień 2015 - 07:50

Elektryka w C328

Ja kupuje w tradycyjnym sklepie bo idzie zobaczyć przed zakupem i ewentualnie zrezygnować jak coś nie pasuje.

Jeśli masz dostęp do kabelków to sciągamy schemat i robimy od podstaw pamiętając o odpowiednich przekrojach ale puki co można poratować to co się ma, sprawdź połączenia przy prądnicy i regulatorze.

Kupno alternatora jak niektórym się wydaje nie pomoże jak instalacja licha (mam prądnice i odpowiednio ustawiony regulator  podładować do pełna na zime i na wiosne , uzupełniać poziom elektrolitu wodą destylowaną i daje rade)

Załóż wyłącznik masy i go zainstaluj przy aku  z prawej strony bo stacyjka to za mało, sprawdź czy dobre są połączenia na klemach czy nie zaśniedziałe w razie potrzeby wyczyścić i wazeliną posmarować

Zrób sobie coś do sprawdzania czy masz napięcie (żarówka jeden kabelek zakończony krokodylkiem do masy , drugi zakończony sztywnym drutem)

Też mam c-328 i robiłem instalacje z doskoku zgodnie ze schematem z tą różnicą że prąd płynący do elektromagnesu i świec żarowych nie przepływa przez stacyjke (efekt jest taki że stacyjka nie grzeje się i dłużej wytrzyma a wada to to że możemy odpalić bez kluczyka), po pracy napięcie wyłączam wyłącznikiem masy. 

Edytowany przez MasterRoj, 19 sierpień 2015 - 08:00.

#10 Share Chester11-86

Chester11-86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 22 sierpień 2015 - 16:23

Elektryka w C328 Elektryka ogarnięta przewody które były podejrzane od razu wymieniłem, również stacyjka wymieniona :-)
I napotkałem problem A dokładnie mówiąc z przerywaczem kierunkowskazów. Oryginalnie mam taki do którego podłącza się tylko 2 przewody A kupiłem w kształcie walca z trzema wyjsciami (+ L P) proszę Was o pomoc jak to teraz podłączyć do instalacji elektrycznej aby to działało?
Z góry dzięki i pozdrawiam :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 22 sierpień 2015 - 18:05

Elektryka w C328

+ zasilanie, L do włącznika. Tylko, że za długo to on nie podziała.

#12 Share Chester11-86

Chester11-86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 22 sierpień 2015 - 20:59

Elektryka w C328 Dlaczego nie podziała? Aż takie badziewie?
Napisałeś że + to zasilanie ale mam podpiąć masę czy 12v? Ja mam 12v na obudowie to mogę normalnie go dokręcić do obudowy?

#13 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 11:34

Elektryka w C328

Trzecie wyjście jest na kontrolkę.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#14 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3451 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 23 sierpień 2015 - 11:57

Elektryka w C328

Dlaczego nie podziała? Aż takie badziewie?
Napisałeś że + to zasilanie ale mam podpiąć masę czy 12v? Ja mam 12v na obudowie to mogę normalnie go dokręcić do obudowy?

Jeśli masz  +  na masę  to  żarówki mają  +  z  masy jak  dasz  masę  na  przerywacz  to  chyba  nie  zadziała  ... 

piszesz  że  masz  pojęcie  o elektryce ...   a  w tak prostej instalacji się  gubisz? coś  kiepskie masz  to pojęcie ...  :P

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#15 Share Chester11-86

Chester11-86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 12:40

Elektryka w C328 Nie mam schematu takiego przerywacza dlatego nie wiem czy jak go przykrece do obudowy czy on właśnie nie potrzebuję na swoją obudowę masy :-)
Pojęcie mam ale nie powiedziałem że wiem wszystko :-P

#16 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 13:39

Elektryka w C328 Obojetnie czy plus czy minus. Widać że nie znasz zasady dzialania takiego przerywacza. Nie trzeba zadnej masy do niego. Ten przerywacz nawet nie dotyka obudowy w środku.
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#17 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3451 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 23 sierpień 2015 - 16:41

Elektryka w C328

..."Pojęcie o elektryce mam, lutować itp rzeczy też potrafię, ale proszę o cenne rady i informację abym nie musiał błądzić we mgle smile.png  zaskoczeniem dla mnie było że pojazd jest "plusem" a nie "masą"  tongue.png..."

pojazd  zawsze  jest masą  , tylko na  mase  może  być  +  lub - 

"... Ja mam 12v na obudowie to mogę normalnie go dokręcić do obudowy? ..."

jak  moze  być  12  v  na  obudowie? 12  V  to  napięcie  [ róznica  potencjałów  ] miedzy plusem  a  minusem , na  obudowie  masz  +  a  12  V  będzie  miedzy  obudową  [ masą  ]  a  - 

powtarzam  -  gubisz  sie  w  tak prostej instalacji  , a  to znaczy że  nie  masz  pojecia  o elektryce  :P 

.."Nie mam schematu takiego przerywacza dlatego nie wiem czy jak go przykrece do obudowy czy on właśnie nie potrzebuję na swoją obudowę masy :-)

Pojęcie mam ale nie powiedziałem że wiem wszystko

Jakiego  schematu  ,  to proste  urzadzenie  ,  a zarówka  w  kierunkowskazie  [ jak  każda inna  zreszta  ] potrzebuje  +  i - żeby świecić  , w  Twoim  przypadku  +  ma w  oprawie  z  masy , więc  musisz  dać  jej -  . na  dwóch  plusach  nie  zaświeci na pewno .

Niw  chodzi o  to ze  nie  wiesz  wszystkiego  ,  nie  wiesz  nic  :P

Edytowany przez mariuszd93, 23 sierpień 2015 - 16:52.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#18 Share Chester11-86

Chester11-86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 20:57

Elektryka w C328

Prawda jeszcze nie spotkałem się z zasadą działania przerywacza. Zrobiłem sobie kilak testów i mruga tak jak chciałem :)

Kolega mariusz93 widzę poważnie bierze do siebie pewne rzeczy ale to dobrze zawsze lubiłem takich użytkowników :)

Pytam dalej:

Jak działa stacyjka w takim Ursusie? Czy jest jakieś wyjście, że w pozycji 1,2,3 jest "napięcie" a w pozycji 0 nie ma? Niestety nie mogę tego sprawdzić ponieważ "dostęp" do maszyny będę miał w piątek :) dlatego pytam...

Z góry dzięki za odpowiedź:)

#19 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 23 sierpień 2015 - 22:14

Elektryka w C328 W stacyjce masz osobny obwod do kontrolek- wlozony kluczyk. I osobny do swiatel. Swiatlami steruje taki trojkąt co jest w stacyjce. Gdy przekrecisz kluczykiem. Trojkąt zmienie polozenie i dotyka styki
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Chester11-86

Chester11-86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 29 sierpień 2015 - 07:07

Elektryka w C328 Chciałem się zapytać o regulator ładowania. Czy istnieje jakaś możliwość regulacji? Czy jak mam zakupiony nowy podmieniam i nic nie robię? Czy w ogóle trzeba w niego ingerować?