Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kombajn na usługi. Co wybrać?

89 odpowiedzi na ten temat

#61 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1694 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 10:10

A może MF jest ich sporo w ogłoszeniach widać duże wydajne maszyny tylko nie wiem jak z awaryjnoscia i czesciami ale w ogłoszniach są w miarę młode i duże maszny tej marki w cenie do 70tyś

ZETOR TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kombajn na usługi. Co wybrać? Dzisiaj, 07:33
  •  

#62 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2392 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 10:30

Co nie wybierze to każdy na usługi jest dobry do puki umowy nie podpiszesz bo jak podpiszesz a maszyna będzie psuć i nie daj boże jak w zeszłym roku przechodzić będą deszcze i ziarno porośnie to d*pa blada.Usługi ale bez zobowiązań.Był gdzieś tu na forum temat o podpisaniu chyba na 450 ha młocki i chyba nowym kombajnie tylko nie pamiętam jakim  który więcej stał niż kosił ziarno porosło gość założył sprawę i wygrał.

#63 Share XMK13

XMK13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1242 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 10:55

napisz kolego co ci się w nim psuło tylko nie pisz że wszystko jak w mojej okolicy w bizonach bo ciarki przejdą jak pomyślę że silnik  mercedesa to to samo co silnik z bizona.

Claas Dominator 86

Silnik Merca (OM 352 A) ogólnie dobry, ale potrzebuje też dobrego oleju. Do tego były problemy z zapowietrzaniem się. Pompka po regeneracji, nowe podkładki i nic. Co dziennie przepompowywanie, i to ok. 10 min żeby odpalił. Potem jeszcze dźwignia od gazu się obróciła obok chłodnicy (brak dojścia) i nie można było go zgasić. Rozrusznik też nawalił - szczotki. Pompa wodna była na starcie wymieniona. Najdroższa naprawa to sprzęgło. Łożysko wyciskowe ("węglik") się rozpadło i wszystkie dźwigienki się połamały, choć i tarcza była już kiepska. Dyfuzor sieczkarni był zrobiony od nowa (stary był zardzewiały i pogięty). Sieczkarnia się oberwała. Elektryka praktycznie nie działała. Czujnik strat też szwankował. Hamulca nie dało się naprawić (bęben nie chciał zejść z półosi). Ściął się kołek w wybieraku biegów. Heder krzywo się podnosił. Spadający łańcuch skrzywił wał napędowy hedera. Luzował się łańcuch podajnika skośnego. Złożył się drążek kierowniczy. Oberwał się wieszak sit. Łańcuch napędzający ślimak od napełniania zbiornika ziarna spadał i blokował podajnik. Rura wysypu ziarna nie chciała się otwierać. I jeszcze wiele innych rzeczy. Ogólnie kombajn był już zmęczony i tylko wyglądał nieźle, ale to już zasługa handlarza.

Jeśli chodzi o Bizona Super to jak jest zadbany model (zresztą tak jest z każdym) to jest naprawdę dobry kombajn. Komfort znikomy, ale ja na awaryjność nie narzekam. Wszelkie awarie to pierdółki i tylko 2 razy musiałem przerwać koszenie na dłużej niż godzinę (w ciągu 3 lat).

Edytowany przez XMK13, 16 sierpień 2015 - 11:01.

#64 Share jonkszi

jonkszi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • Zainteresowania:KPK KUMURUN,, Gniotsa nie złamiotsa"
    Technika rolnicza i nie tylko.

Napisany 16 sierpień 2015 - 12:21

Kolego nie ma co ukrywać zdezelowany claas też się będzie psuł ale trzeba cierpliwie rozebrać cały kombajn  naprawić i bedzie maszyna chodziła. Ja na przykład mam claasa senatora no kombajn jest innej bajki kombajn sypie się tu i tam ale naprawiam i to naprawione nie psuje już się więcej przez dłuższy czas ja też się trochę olałem i super przegładu nie robiłem tylko łożyska czy mają luzy itp. maszyna jako tako chodziła awarii było sporo ale wykosiłem.

Bizon jako maszyna jest przyzwoitym kombajnem tylko ktoś zacznie robić porządne części do nich bo kiedyś kosił u mnie kombajnista i mówił że na sieczkarni nie nadążają łożysk zmieniać no zmienili wałek i to samo w końcu na tokarce ktoś im dorobił ten wałek i 5 lat teraz spokoju.

Ogólnie po mojemu najlepszy kombajn to kupić w złym stanie technicznym za te 30 tysięcy kombajn a te drugie 30 dołożyć i samemu zrobić jak się znasz bo jak pojęcia o mechanice nie masz to nie warto w ogóle kombajnu kupować.

#65 Share autoostrowski

autoostrowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 923 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 17:48

z tym dominatorem 86 kolego to mnie zawiodłeś poza zapowietrzaniem co normalnie dla mnie to nie problem robię raz i ma być ale cała reszta to katastrofa albo taki złom albo wyjątkowe beztalęcie go naprawiało i obsługiwało.

Kolego mf to silnik sisu w tych dużych modelach w tym roku naprawiałem nowe części do silnika jak pisześz  kombajn 70 tyś to drugie tyle silnik drogo a o używce nie ma mowy nie ma nic a mercedes czy perkins wiele taniej ,kolego jd możęsz zdradzić jakie usługi wykonujesz

#66 Share Noushi1

Noushi1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 17:54

Kombajn na usługi. Co wybrać? Na zarobek to jakiś Class 
Dominator najlepiej 76,86,96 lub CLAAS CONSUL heder 3m Kosił u mnie w tym roku jak i za równo przez 3 równe lata.Strat żadnych raczej nie było Kosił w miarę Ok. 
Za godzinę koszenia zapłaciliśmy 250 zł .
Jedyna awaria jaka im się przytrafiła w tym roku to coś z sieczkarnią .
Ogólnie jak się patrzy to maszyny z Firmy Class są bardzo dobre .
Co do Bizona mogę powiedzieć tyle że jest b . głośny . Ma częste awarie . Źle kosi . A jego cena to aż 300 zł-350 zł.  Ale jeśli już ten Bizon to polecam zo56 81r heder 4.20 Albo 4.50. awarie jakie mogą się przytrafić to coś z łożyskami , zębatkami , łańcuchami . Lub z czymś innym. no ale jesteśmy w realnym świecie i to że coś się psuje to normalne . bo to na porządku dziennym i wszystko może się popsuć .
Cena jaką byś mógł wydać na naprawe np. łańcuch i zębatki to jakieś 400 zł .
No i ogólnie wiadomo że jakiś przegląd musi być co rok czy 2 . Żeby sprawdzić czy coś musi iść do wymiany . Każdy z nas ma zdanie jakie ma do Bizona czy kombajna . Dla niektórych jest dobry kombajn a dla innych bizon .
Musisz się sam przekonać co do tego o wyrobić sb zdanie .
:) :) :)

Edytowany przez Noushi1, 18 sierpień 2015 - 09:02.

#67 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1694 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 18:16

Kombajn na usługi. Co wybrać? @XMl 13 trafiłeś na taki wysluzony egzemplarz i po za tym trochę trzeba mieć pojęcia o mechanice albo jak się jedzie kupować kombajn to się bierze ze sobą znajomego mechanika który się zna na danej marce ja zanim kupiłem obejrzałem chyba ze 30szt podobnie zresztą było i z traktorem
ZETOR TEAM

#68 Share XMK13

XMK13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1242 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 18:58

Ja jego jeszcze nie kupowałem więc nie miałem wpływu na to. Fakt faktem, że był sporo wysłużony. Co ciekawe jest on w obiegu! Jeśli chodzi o naprawy, to były dobrze wykonywane, bo co raz było naprawione już się nie psuło, tylko coś innego. Zawsze się coś kolejnego znalazło. Teraz mam Bizona i jestem z niego zadowolony. :)

Gdyby cena części Claasa była taka jak do Bizona, to może by on został u nas. Jednak jest jak jest. Bizon nawet jakby się psuł codziennie to i tak na siebie zarobi.

Co do kupowania to najlepiej gdy się kupuje coś, co już się raz miało, np. zamiana Bizona na Bizona. Bo samemu dobrze się wie co sprawdzić i jak co ma wyglądać.

#69 Share autoostrowski

autoostrowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 923 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 19:15

coś kolego bajki piszesz jak by się codziennie psuł to i tak na siebie zarobi cena części i skaplikowanie maszyny potrzebny czas na rozebranie i  złożenie a częśc taka jak szczotki do rozrusznika claas to myślę że nie takie drogie odpowietrzenie przy mercedesie codziennie plus naprawa tego i ciągle to samo to bez obrazy ale nie można nazwać że był pożądnie naprawiany nie wypowiadam się np.na temat sprzęgła bo nie znam rozwiązania jak innych rzeczy typowo w kombajnie .acha i napisz kolego co w tych naprawach było strasznie drogiego że przemówiło za bizonem ile kosztowało.

#70 Share XMK13

XMK13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1242 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 19:55

No właśnie nie zarobi na siebie, bo gdy kupimy sprzęgło (jeśli dobrze pamiętam, to cena nowej tarczy w tamtym okresie to ok. 1000 zł, a docisku 1500 zł), to mamy 2500 zł w plecy. Do tego pełno drobnych awarii, które ściągały kombajn z pola. Rzadko kiedy się zdarzało, że cały dzień się kosiło. Naprawdę dużo tego było. Do tego jeszcze został sprzedany taniej, niż kupiony, więc bilans nie jest najlepszy.

Co do zapowietrzania to już napisałem. pompka była zawieziona do zakładu, gdzie naprawiają silniki Merca. Podkładki też były wymienione i odparzone. Ale i tak się zapowietrzał.

Drogie były łożyska, paski, niewielkie części. Za Bizonem przemawiały koszta części, dostęp do nich i strach przed władowanie się w coś podobnego, co ten Dominator.

Edytowany przez XMK13, 16 sierpień 2015 - 19:59.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share autoostrowski

autoostrowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 923 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 20:34

Gdyby cena części Claasa była taka jak do Bizona, to może by on został u nas. Jednak jest jak jest. Bizon nawet jakby się psuł codziennie to i tak na siebie zarobi

XMX13 napisał

tą bajkę miałem na myśli

#72 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1694 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 21:09

Panowie kazdy z nas ma jakies inne doświadczenia z róznymi maszynami , modelami i markami i jeden spażył sie na tym drugi na innym jedno jest pewne nie ma sie co napalać przy zakupie obejrzeć kilka maszyn żeby mieć porównanie a i tak wszystkiego sie dobrze nie sprawdzi i nie przejrzy przy kupnie a handlarze wiadomo kupują najgorszy chłam i chcą pózniej najwiecej zarobić a jak sie kupuje używaną maszynę to wiadomo że przed sezonem trzeba ją porzadnie przejrzyć poznać przesmarować i wiadomo jak sie kupi w miare porzadny egzemplaż to nie ważne czy Bizon czy Claas czy inny to bedzie chodzić.

ZETOR TEAM

#73 Share zenek_19

zenek_19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 22:26

kolego ten dominator 86 to mial chyba duzo mtg ,kuzyn kupil claas 98s z 1990r na merc przebieg mial cos ok 2000mtg orginalny nie kombinowany prosto od niemca z transportem wyszedl drogo cos ok 125tys zl ale juz 5 albo 6 sezon kosi bez najmniejszego problemu wiadomo przeglad przed sezonem smarowanie itp, robi przez sezon ok 100mtg a co do bizona to nawet niema co porownywac inna bajka przyjemnosc z pracy a maszyna juz swoje lata ma pozd

#74 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, transport, motoryzacja, bhp, ppoż

Napisany 20 sierpień 2015 - 12:10

Jak już co niektórzy zauważyli - chcesz na usługi sprzęt, to masz do wyboru:

- claas: dobry kombajn, mało awaryjny, lecz jak się coś zepsuje, to do tysiąca złotych masz kosmetykę, a od tysiąca wzwyż licz jako awarię.

- bizon: kombajn jak dla polskich rolników dobry, awaryjność znacznie większa, a przy 300ha poznasz nawet numer buta sprzedawcy części, lecz kosmetykę zrobisz za kilkadziesiąt złotych, bo części tanie.

Ja mam claasa mercatora. Dałem za niego 15tyś (z sieczkarnią + dodatkowa skrzynia biegów). Pierwsze 15ha poszło bez problemu, na drugich 5ha walnęła półoś napędu jazdy (ta dłuższa), oś napędowa  gardzieli i na koniec, co mnie na kilka dni uziemiło - oś młocarni. Te badziewia wymieniłem i jak na razie, to w tym sezonie do wymiany poszedł tyko pas jezdny za niecałe 700zł., bo nie będę kupował za 300, a po 2 ha wymieniał znowu. Przemiał Mercator ma nawet lepszy od bizona, bo w jarkach schodzę do 40min/ha. W tym roku, bo była lipa, to jarki kosiłem 35min/ha i tylko dlatego, że kosa na drugim biegu 1400obrotów nie nadążała kosić. Ozime tęgie i zielone też kosi i się nie zapycha młocarni. Jednak taki kombajn możesz liczyć na 100-150ha, a nie na 300 w sezonie. Jak ja bym miał 60tyś, to bym może i szarpnął się na jakiegoś mniejszego nowego claasa, bo 300ha x 300 zł = 90tyś, x 3 = 270tyś., + 2 lata koszenia, sprzedać i znowu nowy mając już jakieś fundusze i nie martwiąc się, że po 5 latach będę w niego pakował remonty. Co do ściągania kasy od dłużników - zazwyczaj kasa się znajdzie przed żniwami, jak będą chcieli, by znowu im kosić ;). Ja niestety nie mam takich możliwości, bo u nas każdy kombajn ma, ale nie słuchał bym tych, co piszą jaka to lipa i trudności, bo z zazdrości różnie wychodzi.

EDIT: I jeszcze jedno - jak masz okazję, to kupuj raczej od rolników, a nie handlarzy, bo rolnicy zazwyczaj dbają o swój sprzęt, a handlarze zbierają co się tylko da za tanie pieniądze i drogo sprzedają. Weź sobie może kogoś na oględziny maszyny, kto już spędził trochę na kombajnie, lub jakiegoś mechanika kombajnów, który się zna na rzeczy - czasami warto dać parę złotych komuś, kto doradzi, albo odradzi. Jak coś do zrobienia, to przeliczy, czy się opłaca kupić taniej i później naprawić.

Edytowany przez wdaniel, 20 sierpień 2015 - 12:17.

#75 Share zenek_19

zenek_19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 00:54

ten mercator to prawie jak mala mega 100-150h w sezon podziwiam i pozdrawiam

#76 Share Rolnik2517

Rolnik2517

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 08:17

jaki to mercator 75 ?

#77 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1694 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 08:54

Kombajn na usługi. Co wybrać? @Daniel masz super wyliczenia zero kosztów paliwa robocizny itp. O wydajności Twojego merkatora nie wspomnę Jeszce ponieważ nim sezon dwa i zarobisz na mege204 mam znajomych co mają nowe kombajny na usługi i mówią że jak rzepak zborze i kukurydzę wytna to Max. 200-250ha nowymi maszynami
ZETOR TEAM

#78 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 11:37

U nas sezon nie trwa 2 tygodnie, tylko miesiąc. A w tym roku jak jęczmienie ozime wystartowały 3 lipca, tak ostatnie jęczmienie jare kosiłem 8 sierpnia, bo nie były dogodzone. W rzepakach doświadczenia nie mam, więc nie powiem jak się kosi, a kukurydzę kosiłem tylko swoją i to w ilościach do 2ha. Tego ja do czasu pracy żniw nie liczę, bo jadę po 2 - 3 rządki / heder na jedynce i 1000 na przyspieszaczu. Ozime typu pszenica i pszenżyto: od pierwszego biegu i 1200 obrotów do 2 bieg i 800 obrotów. Jare zboża z dwójki nie schodzę.

#79 Share autoostrowski

autoostrowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 923 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 15:11

wdaniel  jaki szeroki cheder masz i jaki silnik w tym mercatorze iaki to model.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 24 sierpień 2015 - 10:30

silnik perkins 6-cio garowy  (na pełnym baku 170l. 15ha skoszę razem z przejazdami i 65% praca z sieczkarnią.), heder 3m (chcę do niego kupić 3,6 - większego na razie nie chcę).

@Daniel masz super wyliczenia zero kosztów paliwa robocizny itp. O wydajności Twojego merkatora nie wspomnę Jeszce ponieważ nim sezon dwa i zarobisz na mege204 mam znajomych co mają nowe kombajny na usługi i mówią że jak rzepak zborze i kukurydzę wytna to Max. 200-250ha nowymi maszynami

Przecież podałem cenę 300zł, co jest kosztem robocizny, amortyzacji i remontów, a te 50zł waląc słomę w pokosy i 80zł z sieczkarnią to na paliwo. Koszty amortyzacji odbijesz sobie przy sprzedaży, a remonty nowego sprzętu po stronie serwisu, bo przecież jest na gwarancji.  A co do tych twoich znajomych, co nowymi wraz z kukurydzą (co jest koszone dopiero pod koniec września i październik) koszą po 200-250ha, to chyba dlatego, że więcej nie mają, albo czas na zmianę kombajnisty. Mój jeden znajomy ma 4 letniego tucano i 450 samego zboża + rzepak w sezonie, nie licząc kukurydzy, bo więcej pola nie ma. Drugi ma 3 letniego Fendt-a 6275l i samego zboża bez kuku niecałe 500ha i z tym jednym kombajnem daje sobie radę w niespełna miesiąc.