Skocz do zawartości

Zdjęcie

Silna biegunka u 6 miesięcznych byczków

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Rolnik9191

Rolnik9191

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 19:58

Witam,

Dokładnie 3 tni temu mój 6 miesięczny byczek przestał jeść i coraz rzadziej pić wodę, a zaczą załatwiać się ,,wodą'' konsystencja kału była wodnista. Weterynarz zaczą go leczyć dostał kroplówkę na wzmocneinie oraz na nawodnienie orgnizmu, przyją jakieś leki na biegunkę cały czas dostaje siemię lniane. Po kroplówce zaczą trochę jeść(dosłownię trochę) następnego dnia znów przestał jeść lekarz powtórzył wszystko bo byczek cały czas robi wodą i nie bierze się za jedzenie. Widać że ma ochotę coś zjeść bo gdy dostają inne sztuki w stadzie podchodzi do jedzenia weźmie dosłownie jedną trawkę i odchodzi. Na siłę wlewamy mu wodę bo nie chce pić. Spotkał się ktoś z taką sytuacją ? Z góry dziękuję za pomoc

Zapomniałem dodać że tydzień temu byczka w podobnym wieku te same dolegliwości zabiły w moim stadzie. Za późno zaóważyłem dolegliwości bo sztuki chodzą luzem.  Doległiwości u byczk o którym piszę w poście wyżej zostały zauważone od razu. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Silna biegunka u 6 miesięcznych byczków Dzisiaj, 22:01
  •  

#2 Share Tom1515

Tom1515

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 23:10

Nie spotkałem sie jeszcze z tak mocną biegunką u 6-miesięcznego cielaka ale skoro nie chce pić to myślę że warto byłoby dodać glukozy do mleka. Wtedy cielaki chętniej piją bo wiadomo - picie jest słodsze, a dodatkowo glukoza będzie lekko zasuszać co powinno pomóc przy biegunce.

#3 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 13:39

Witam. Miałem kiedyś taki problem. Przyczyną jest pasza. Może to być któraś kiszonka, a może jakieś zboże, którym karmisz. 6 miesięczne cielęta są bardzo wrażliwe na toksyny zawarte w paszach, a wierz mi jest ich wiele. W kiszonce z kukurydzy mykotoksyny, w trawach i lucernie klostidia,listerie,salmonelle,coli itp.,w zbożach mykotoksyny fuzaryjne i przechowalnicze i sporysz. Jedyne co możesz zrobić to zmiana paszy, np. kiszonka z trawy w balotach bez widocznej pleśni i nie mokra, nie mogą podjadać kiepskiej słomy ze ściólki, treściwa najlepiej kupna i z powrotem chorym sztukom podawać mleko z preparatu mlekozastępczego (ze smoczka!) zachęci je to do jedzenia z tym, że niektóre ciężko będzie z powrotem nauczyć pić ze smoka, ale to jedyne co możesz zrobić.

#4 Share Azor07

Azor07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 17:15

Witam.Ja nigdy nie podaję cielętom( siemię lniane) podczas biegunki bo to nasila biegunkę najlepiej podać po ustąpieniu .Ja zawsze podaję  koński szczaw (tatarka)  piją go bardzo chętnie  i jest skuteczny .

Rolnik9191

Napisz co się dzieje z tym cielakiem i czy znalazłeś przyczynę biegunki ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share pazdzioch

pazdzioch

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:moja banderoza (gospodarstwo)

Napisany 07 styczeń 2016 - 01:50

Silna biegunka u 6 miesięcznych byczków ja miałem tak z jalowka ile bym jej wody dał tyle by wypila i nontop sraka ujolem jej wody tylko dawałem jej z 3l wody dziennie z miesiąc czasu zaczea normalnie zaczea robić teraz założyłem jej powiodło i jest ok

#6 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 12:06

Podajecie szczaw ? Czyli co napar jakiś ? Proponuję podać elektrolity , zastosować rehydrat i zastrzyki przeciw biegunce. Mocne dawki takie jakich byś nie dał normalnie . I pomoże ,kroplówka to tylko na wzmocnienie ale leczenie to podstawa. U mnie cielak przeżył co pisałem wczesniej ale dostawał 20 cm antybiotyku co dzień przez 5 dni. Weterynarz powiedział że to już trup i tym go nie zabijemy najwyżej wyleczymy.

#7 Share Azor07

Azor07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 17:05

https://pl.wikipedia...zaw_lancetowaty      http://bonavita.pl/n...sowac-u-dzieci  występuje pod różnymi nazwami ja wkładam kilka gałązek rośliny z nasieniem w kolorze brązowym jak na zdjęciu  http://www.garnek.pl...-konski-szczaw  zagotowuję i zostawiam aby przestygło (letnie) i podaję  ok.1.5l-2l bardzo dobrze piją można dolać do mleka  w przeciwieństwie do kawy zbożowej której nigdy nie chciały pić .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share Baks00

Baks00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 17:20

Zacznijmy od tego  czy weterynarz stwierdzil biegunke od zywienia czy wirus?Jezeli z jedzenia to tak jak przedmówcy odstaw siemię lniane.Jak nie masz szczawiu .gotuj napar z kory dębu,jest gorzki wiec musisz mu wlac chyba ze sam wypije ale watpie , ja zawsze rozcienczam z woda.Ale moze to byc wirusowa biegunka to ona nie przechodzi tak szybko a czy przypadkiem nie ma gorączki?