Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przechowywanie siana w belach.

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Freeman10

Freeman10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 06 sierpień 2015 - 10:06

Witam. Jaki jest najlepszy sposób na przechowywanie siana w belach na dworze, tak aby się jak najmniej zepsuło. Bele robię pierwszy rok więc nie mam z tym żadnego doświadczenia poza tym co przeczytam w internecie. Z pierwszego pokosu mam ok 90 bel które okręciłem folią do palet i ułożyłem w piramidę. Niestety, siano pod nią lekko paruje, powstają krople wody które spowodowały że siano czernieje -szczególnie na bokach. Zastanawiam się czy w ogóle dobrze zrobiłem okręcając siano tą folią, czy nie lepiej było by po prostu przykryć je od góry plandeką. Druga sprawa, od dołu bele leżą na gołej ziemi. Warstwa od spodu jest dość głęboko przegniła. Czy podłożenie dodatkowo folii na spód wyeliminuje ten problem, czy pomimo tego wilgoć i tak się tam dostanie? Z góry dziękuję za pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przechowywanie siana w belach. Dzisiaj, 02:28
  •  

#2 Share matik123

matik123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 06 sierpień 2015 - 10:18

jeśli masz palety to postaw je na paletach, wtedy będzie dostęp powietrza od dołu i nie będą gnić

#3 Share SamaPrawda

SamaPrawda

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 06 sierpień 2015 - 11:08

Przechowywanie siana w belach. tej foli używają do zakiszania :D lepiej zdejmij tą folię ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 06 sierpień 2015 - 13:35

heh sianokiszonka Ci się zrobi :) ogólnie ciężko z magazynowaniem siana na dworze, jeżeli miał bym trzymać siano na dworze to zrobił bym z niego sianokiszonkę. A siano to moim zdaniem tylko pod daszkiem, bo inaczej się zmarnuje.

#5 Share Freeman10

Freeman10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 06 sierpień 2015 - 16:00

heh sianokiszonka Ci się zrobi :) ogólnie ciężko z magazynowaniem siana na dworze, jeżeli miał bym trzymać siano na dworze to zrobił bym z niego sianokiszonkę. A siano to moim zdaniem tylko pod daszkiem, bo inaczej się zmarnuje.

Niestety, przechowywanie pod daszkiem nie wchodzi w grę (nie po to zrezygnowałem z kostki). A co sądzisz o takim sposobie: owinięcie jedną warstwą folią do sianokiszonki i stawianie na sztorc? Po tych stronach folia ma wiele warstw więc powinna dobrze chronić bele.

#6 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 06 sierpień 2015 - 21:21

Wybór masz prosty albo sianokiszonka albo wiata bo inaczej będzie się marnować a korzyści z sianokiszonki większe choc koszty nieco droższe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share PaweSzmelter

PaweSzmelter

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 07 sierpień 2015 - 20:43

wyciąć folię tam gdzie jest najwięcej razy owinięta na podstawie balota i będzie miało przewiew

#8 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 07 sierpień 2015 - 22:38

U mnie w tamtym roku brakło miejsca na siano i ułożyłem w szczycie stodoły od wschodniej strony (zachodnie wiatry) "na sztorc" trzy w górę i trzy razy dziewięć w podstawie. Na to "rozwaliłem" sześć bel słomy tak żeby był spad. Przykryłem dwiema warstwami foli z "odzysku", na to trochę opon i zwisającą folię opasałem linką, sznurkiem. W większości przechowało się dobrze a to co się popsuło to z winy folii. Jedna warstwa nowej załatwiłaby sprawę. Bele siana układałem na paletach i podkładach kolejowych.

#9 Share panmino

panmino

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 10 sierpień 2015 - 21:30

Przechowywanie siana w belach. Palety lub podkłady kolejowe na spód. Na wierzch plandeka i gęste opasanie liną. Linę trzeba mocować do tych podkładów, czy palet za pomocą przelotek. U siebie miałem paliki wbite w ziemię i służyły za "śledzie" do trzymania liny. Niestety to się nie sprawdza, wiatr wyrywa paliki i w konsekwencji szarpie plandeką a nawet zrywa ją. To szarpanie plandeką niszczy ją nieodwracalnie, w rękach się póżniej rozłazi. Mówię o lekkich plandekach, tych z allegro. Ja. Tym roku wynająłem stodołę, wyjdzie taniej niż kupowanie nowych plandek.

#10 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:hodowla i szkolenie psów pasterskich
    http://piesfarmerski.pl/

Napisany 11 sierpień 2015 - 11:13

od lat kilkadziesiat ton siana magazynuję w belach na dworzu i najlepiej sprawdził mi się system prasowania jak największych bel mocno zbitych i układania pojedyńczo, jedna za drugą tak by bokami się nie stykały. Straty sa znikome tylko od dołu, czym większa belka tym mniejsze, i dużo mniejsze niż jakiekolwiek układanie warstwami. Układam tak wałki wzdłuż miedz, lasów, ogrodzeń, tak podpatrzyłem na różnych wyjazdach zagranicznych i działa najlepiej i najtaniej

#11 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 11 sierpień 2015 - 12:25

Błędem jest układanie bel w stogi. Woda ścieka z pierwszej beli i zalewa dwie pozostałe leżące pod nią. Nie mając szans nigdy przeschnąć po prostu gniją w przyspieszonym tempie. Bele układać najlepiej w rzędy tak żeby stykały się tylko płaską stroną. Dobrze zbita bela i owinięta siatką psuje się nieznacznie. Nawet dwuletnia nadaje się do skarmienia.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share oloolosz

oloolosz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 07 luty 2016 - 17:01

ja tak bym myslał byja owinac tylko wkoło streczem,a bok=szczyt zostawic na przewiew