Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żniwa i co dalej?

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share max696

max696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 09:43

Żniwa i co dalej?

Witam, właśnie skończyłem żniwa, niestety plon z 2ha wyniósł około 3t, i trzeba coś zrobić aby to poprawić.
Dlatego mam kilka pytań

Tak więc, pozostała rozdrobniona słoma na ściernisku i co teraz z tym zrobić, myślałem o zastosowaniu wapna, dokładnie takiego
http://www.czatkowic...no-nawozowe.pdf a następnie wykonać podorywkę i posiać jakiś poplon np. gorczyce + facelie, i kiedy powinienem posiać poplon? odrazu po podorywce czy trzeba odczekać jakiś czas, i jeszcze kiedy stosować nawozy? Zwykle rozsiewałem saletrzak\saletre jednorazowo w dawkach ok 150-200kg na ha co również przyczyniło się do kiepskich plonów. Więc co teraz powinienem zrobić, bo czytajac tematy o poplonach, płodozmianach i nawożeniu mam już mętlik.

Sprzęt jaki posiadam:
Ursus C-330

Pług 2UG

Brony

Kultywator
Rozsiewacz lejek
Glebogryzarka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żniwa i co dalej? Dzisiaj, 21:31
  •  

#2 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 09:55

Żniwa i co dalej? Jakie plony mają inni rolnicy na wsi i jaką masz klasę ziemi?
Jak masz V klasę to już więcej szczyt możliwości.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#3 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 05 sierpień 2015 - 10:39

Żniwa i co dalej?

Zależy co chcesz siać, jak na wiosnę to siej poplon tylko daj wapno i lepsze byłoby pyliste bo nie wiem jakie masz pH ale pewnie te 2,5-3t/ha w pierwszym roku powinno pójść. Taki poplon jak chcesz to najlepiej w okolicach 20 sierpnia siać. Sypnij jakiś PK bo ziemia się wyjałowi.. Z tego areału to te 5-6 ton to powinno być minimum, chyba że V i VI klasa ale to też jest do osiągnięcia.

#4 Share blawatek98

blawatek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,motoryzacja, Zetor Team

Napisany 05 sierpień 2015 - 11:28

Żniwa i co dalej? Sam saletrzak? To co się dziwisz ;) potas i fosfor potrzebne od zaraz pewnie ;) Wapno też by się przydało, ale bez badań gleby nic nie zdziałasz
KPZ "Zetor Team"-Prezes
http://www.agrofoto....adaczy-zetorow/ Posiadacze zetorów zapisywać się :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share max696

max696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 12:52

Żniwa i co dalej?

Klasa prawdopodobnie 3-4, gdzie można to sprawdzić w papierach?
Jakie plony maja inni to nie wiem ale za miedzą rolnikowi posiadającego 200ha zawsze ładnie rośnie.
Ile zazwyczaj daje się wapna, bo już rożne wypowiedzi czytałem od od 0,5t do 20t na hektar.
A PK to co dokładnie, superfosfat czy coś z rodzaju potafoska, i sypnąć tym zaraz po posianiu poplonu ? Siane będzie jęczmień, pszenica i pszenżyto.
Badań gleby nie będzie, zadowalający plon byłby już przy 3t z ha, bo aktualnie gdyby nie dopłaty byłbym pod kreską.

Jeszcze jedno pytanie, czy poplon sieje się również przed ozimymi czy tylko pod jare ?
Aktualnie w celu poprawy plonów skłaniam się ku wapnowaniu i poplonów ze względu na teoretycznie niskie koszty co przy takiej powierzchni gospodarstwa jest kluczowe, ale proszę o wszelkie porady.

#6 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 05 sierpień 2015 - 14:12

Żniwa i co dalej?

Kolego @asharot Vtka Vtce nie równa i dużo zależy od opadów. W zeszłym roku na Vtej klasie wyszło mi 5,2t jęczmienia jarego z ha, w tym przez susze tylko 3,3t/ha pszenżyta ozimego, ale też nakłady nie były jakieś wielkie.

@max - klasa ziemi jest podana w wypisie z rejestru gruntów. Poplon pod oziminy mija się z celem, bo zabiera wode z gleby. Podstawowe nawozy PK to Polifoski, ale dopóki nie zrobisz badań gleby, nie dowiesz się w jakich proporcjach je dawać i którego składnika brakuje. Poza tym nie samym nawozem roślina żyje. Ochrona herbicydowa i fungicydowa to podstawa. Do tego przy intensywnym nawożeniu regulatory wzrostu. Czasami człowiek 'wali' nawozu w pole od cholery, a i tak w końcowej fazie wypełniania ziarniaka grzyb odcina przepływ składników i z plonem możesz sie pożegnać

#7 Share max696

max696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 19:04

Żniwa i co dalej?

lukasz222
Fakt pogoda również dała popalić, co do oprysków to było pryskane na chwasty, lecz niestety wyrosło sporo miotły a na to oprysk już nie był stosowany. W początkowej fazie zauważalny był również nierówny wzrost roślin, w niektórych odcinkach miały ok 15cm  a gdzie indziej były o polowe niższe i rzadsze, a do tego były zauważalne żółte plamy, czy to oznaka niedoborów czy choroby ?
Co do badań to pewnie ich nie zrobię, choć wiem ze by to znacznie ułatwiło sprawę. Z ciekawości, jaki jest koszt takich badań?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 05 sierpień 2015 - 22:32

Żniwa i co dalej?

Oprysk na grzyba zwłaszcza w pszenicy i jęczmieniu jest potrzebny. Żółte plamy w tym roku przeważnie oznaczały wirusa przenoszonego przez mszyce, pomaga tylko insektycyd na jesieni w odpowiednim momencie. Co do nierównych wschodów - obstawiam winę siewnika. U mnie oziminy zeszłej jesieni byly siane starym poznaniakiem bez docisku, pole nierówne, pełno bruzd, rośliny w różnych fazach rozwojowych w zależności od przejazdu, etc. Jare już siałem zestawem uprawowo-siewnym z siewnikiem Nordsten - pola równe jak na stole, wschody wyrównane. Wcześniej człowiek był przyzwyczajony ze wygląda jak wygląda - wszyscy tak mieli. Teraz jak sie popatrzy na pola to całkiem inna bajka. Choć na kilka hektarów nie opłaca sie kupować specjalnie siewnika za grube tysiące, więc pozostaje przywiązywać większą uwage do ustawienia siewu