czajnik10

Żywienie bydła bez kiszonki z kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
BarteX100    3

kiszonka z qq to głównie pasza energetyczna, zastąpić ja możesz np wysłodkami lub dodając kiszone lub mielone ziarno kukurydzy. Znajomy w czasach studiów był na wymianie w Norwegi, tam jest zbyt zimny klimat na kukurydze, a wyciągaja od krów NRF średnio 7 tyś kg, prawie tyle co w Polsce z Hf. Oni stosują wypas na łąkach ile tylko się da do tego ziarno zbóż oraz dobrej jakości siano. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego bo np masz problem z dziakmi możesz spróbować NUTRI HONEJ. Jest to mieszanka sorgo z trawą sułtańską , Jest w wielu krajach uzywana jako zamiennik dla QQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9751

Ja bez kiszonki cala zime opierałem dawkę na wywarze gorzelnianym.
Nutri Honey bede siać 9 ha w tym roku :) zobaczymy co z tego wyjdzie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek119    0

Witam. Chciałbym zwiększyć wydajność krów. Obecnie od 30 krów co drugi dzień oddaje ok. 700l. Na jeden raz daję im 3kg kiszonego ziarna z pszenicy, jęczmienia i owsa do tego 1kg granulatu 18-nastki (w laktacji) i ok. 600-700 kg sianokiszonki z trawy lub lucerny (2 razy dziennie) oraz lizawki. Nie daję kukurydzy bo nie mam warunków. 

Mocznik wynosi 320

Białko 3,7

Tłuszcz 4,8

Dodam że sporo muciek jest po wycieleniu. Ilość gniecionego ziarna i granulatu jest uzalazniona ile która daje mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

nie jestem specjalistą ale wynik masz nędzny ! tyle powinno być przy 20szt dojnych, i to także nie jest coś rewelacyjnego . i to przy w/w żywieniu.

nie masz możliwośći siania kuku a  więc zastanów sie na wysłodkami buraczanymi fajna alternatywa dla kuku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
logan3512    140

Chyba kolega ma słaby gatunek krów bo jak na krowy po wcieleniu to trochę  mało chyba ze Poi cielenta mlekiem 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pp1208    706
700 litrow to nie u jednego daje 10 krów na 2 dni... najlepiej żywieniowca zaprosic to naj rozsądniej doradzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

To chyba pomyłka bo jedzenie w miarę rozsądne a średnia 11 litrów od sztuki i to od sztuk po wycieleniu to przynajmniej o 7-8 litrów za mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pWnedMTZ    68
Albo krowy zacielane byle czym i genetyka nędzna, sproboj trochę młóta kupić,nawet wysłodków suchych a najlepiej jak kolega wyżej mówi zywieniowiec. My od 17 krów oddajemy co drugi dzień do 650 litrow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek119    0

Tylko że w maju bylo 1000 l przy tej samej ilości dojnych, a były przed zasuszeniem. Ps slyszalem o wyslodkach w belach melasowanych i zwykłych, co o tym sądzicie i co z ich opłacalnością. Może brakuje im witamin i minerałów jakie ewentualnie polecacie.

 

Edytowano przez Piotrek119

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1814

Ale na pewno dostawały co innego.Brakuję im Energi możesz też zmielone ziarno kukurydzy dawać 3kg dziennie na szt. Jak dołożysz energi to mleko na pewno wzrośnie.Krowy po wycieleniu mają niedobór energi a u ciebie jeszcze większy dlatego tak mało dają  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

nie wiem czy jeszcze trwa kampania buraczana  a więc najtaniej i najszybciej kilka łódek i karma od zaraz. Mam wrażenie że boisz się zaryzykować i kupić tira wysłodków a przy takim stanie belka wysłodków starcza na b.krótko i to tego cena powala 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek119    0

Chyba suche w big bagach najlepiej  bo nie mam miejsca żeby skladowac calego tir mokrych po za tym jak się nie zakisi to się zepsują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj