Skocz do zawartości

Zdjęcie

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji.

57 odpowiedzi na ten temat

#1 Share LuckyLuke

LuckyLuke

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 03 sierpień 2015 - 21:22

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Witam serdecznie
Planuje stworzyć plantacje żurawiny wysokiej na początek niecały hektar.

W styczniu kupiliśmy z żona 2.5 hektara ziemi
Klasa 3a. Gliniasto ilowa.
Będę robił staw oraz zbiornik na wodę do podlewania .
Zbadalem ziemię
W podglebiu nie mam wapna mam magnez ale w małych ilościach.
Chcę wybrać 30cm ziemi i zastąpic ją torfem mieszanym z piaskiem.na do wyloze folie.
Będę w najbliższym czasie szukał całej instalacji natryskowej do ochrony przed mrozem oraz nawadniania.
Chciałem zrobic plantacje zalewana woda niestety mam tylko 200tys przeznaczone na te plantacje a uprawnienia wodno prawne kosztują majątek.
Jest ktoś na forum kto mógłby mi pomóc doradzić w tworzeniu plantacji ? Bardzo prosilbym o pomoc.
Uparlem sie na te żurawinę i nie odpuszcze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Dzisiaj, 09:18
  •  

#2 Share withanight

withanight

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 03 sierpień 2015 - 21:37

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Porywasz sie chyba z Motyka na słońce z tymi 200 k. Dobrze policzyles wszystkie koszty?

#3 Share rolnik19214

rolnik19214

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 03 sierpień 2015 - 21:38

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. masz juz skup gdzie bedziesz mogl sprzedawac ? czym chcesz to zbierac

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share LuckyLuke

LuckyLuke

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 03 sierpień 2015 - 21:46

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Mogę sprowadzic tanio maszyne do zbioru z usa.
200tyś to mało ?
Zdjęcie ziemi do 30cm tylko paliwo kupuje koparke. (Koparki nie licze w tych 200k )
Torf 50k. piasek i zwir mam swoj .
40k sadzonki.
Folia 30.instalacja wodna 40.
Robocizna reszte.
Mam sąsiadów rolników.

Z tego co wiem to jest wykraczająco .
Mogę sprzedać w uk mieszkam tu od 10 lat a planuje powrót na wiosnę do pl

#5 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 03 sierpień 2015 - 21:53

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Ciekawy pomysł. Będę kibicować

#6 Share LuckyLuke

LuckyLuke

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 03 sierpień 2015 - 22:18

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Panicznie szukam kogoś kto ma żurawinę głównie chodzi mi o system zraszania przeciwmrozowego.
Zalewanie plantacji graniczy z cudem koszt nieziemski
Cały projekt zajmie mi około 2 lat nie jestem w stanie zrobić tego szybciej. Będę na forum informowal na bieżąco

#7 Share withanight

withanight

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 03 sierpień 2015 - 22:19

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. O co chodzi z tym zalewaniem? prosty człowiek jestem i wiem ze jak coś zalejesz to na mrozie zamarznie :)

#8 Share LuckyLuke

LuckyLuke

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 03 sierpień 2015 - 22:24

O co chodzi z tym zalewaniem? prosty człowiek jestem i wiem ze jak coś zalejesz to na mrozie zamarznie :)

żurawinę zalewa się na zimę pół metra wody.
Zimuje do wiosny bez problemów. Żurawina kwitnie wczesną wiosną jeden przymrozek zero owocow.
Żurawina może przez zimę być pod woda na wiosnę wodę sie zlewa i żurawina kwitnie po przymrozkach.
Koszty około milion na hektar....
Ja planuje chronić ją przed przymrozkami zraszaniem z czujnikami temperatury.
Zima pod agro i śnieg jeżeli brak sniegu to galezie iglaste

#9 Share withanight

withanight

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 03 sierpień 2015 - 22:36

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Czegoś nowego się dowiedziałem, dziękuję.

#10 Share LuckyLuke

LuckyLuke

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 03 sierpień 2015 - 22:53

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Proszę bardzo.
Jestem laikiem tzn żaden ze mnie rolnik dużo czytałem o zurawinie i zawsze marzyłem mieć swoja plantacje.
Po kilku latach oszczędzania w końcu mnie stać na spełnienie marzeń

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 sierpień 2015 - 07:54

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. bardzo ciekawy pomysł, trzymam kciuki. sporo filmików jest na YT na temat żurawiny, ogólnie ciekawy temat :-) pozdro

#12 Share sprawasierypla

sprawasierypla

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 20:12

Sporo torfu planujesz dać, myślę że 20 cm by wystarczyło a z tą folią to bym się zastanowił chyba że masz na myśli agrotkaninę? Żwir gruboziarnisty też odradzam jeśli planujesz zbiór maszynowy.Też planuję uprawę. Na razie założyłem matecznik na sadzonki 0,5 ara w zeszłym roku, w tym również planuje znowu 0,5 ara. Na hektar trzeba ok 50 tys sadzonek a to robi sumę. Dobrze dy było znaleźć dofinansowanie do takiego projektu tylko że nie jestem rolnikiem. Pozdrawiam i też kibicuję

#13 Share DionizyZlotopolski

DionizyZlotopolski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 20:19

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Hmmm ciekawe a ile kosztuje 1 tona żurawiny skoro taka inwestycja jest opłacalna?

#14 Share LuckyLuke

LuckyLuke

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 21:09

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Witam
Ja dopiero w tym roku roboe matecznik.
Ziemie przygotowuje od roku jeszcze troche zejdzie. Z torfem dam mniej okolo 15cm i bede mieszał z debowymi liscmi i trocinami. Narazie w zeszlym roku sialem lubin i rzepak zeby troche ziemie wzbogacic. Ziemie mam klasy 3a gliniasto mulowa ph 6.5 wiec wysoko wiec troche mi wejdzie siarki i piasku zeby byla lepiej przepuszczalna .folie daje tylko pod matecznik.co do ceny podobno mozna w polskich warunkach otrzymac nawet 14 ton z ha.
Na targach sprzedaje sie po 20 zlotych w hurcie 12 do 15 w zeszłym roku . Polowa przynajmniej musi isc w koszta. Oczywiscie koszty sa ogromne pierwsze 5 lat plewienie reczne non stop po 5 latach mozna sie spodziewac jako takich wynikow. Ja sie nastawiam na kilka ton niech bedzie 7 . Wiec zysk niech bedzie polowa. Na ppoczątek wystarczy. Mialbym mozliwosc pewnie sprzedac zurawine w uk przed swietami schodzi jak cieple buleczki.
Szczerze to nie mam bladego pojecia jak wyglada sprzedaz zurawiny w polsce . Wiem ze na broniszach kilka razy byla i szla bardzo szybko w opakowaniach 0.5kg. Znajomy jezdzi dosc często.
Zurawine mozna rowniez suszyc lub robic soki zurawinowe . Wszystko wyjdzie w praniu. W angli moglbym sprzedac rozmaiwalem ze znajomym rolnikiem ale to musi isc w tony 40+ i musza byc przetrzymane w chlodni do czasu sprzedazy przed swietami. Ryzyko duze ze wzgledu na zgnilizne ktora ostatnio dotyka wszystkich plantatorow.
Znajomy byl w holandi i tam wlasnie przez zgnilizne i koszta zlikwidowali kilka hektarów takiej plantacji

#15 Share adek1614

adek1614

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 09:57

Witam. W magazynie Warzywa i owoce miekkie był obszerny artykuł o plantacji zurawiny wielkoowocowej, nie wiem czy to to samo co wysoka. Z tego co pamiętam to oni zalewali to jakos tylko na zbiórr bo maszyna obrywała owoce i później zbierali to z wody, ale pewnien  nie jestem. Jak znajde ta gazete to najwyzej zrobie skan i ci podesle jakos może coś ci sie przyda z tego. Pozdrawiam. 

#16 Share LuckyLuke

LuckyLuke

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 11:05

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Ta sama zalewanie plantacji wiarze sie z uprawnieniami wodno prawnymi które sa kolosalne i trzeba miec dostep di kwasnej wody w olbrzymich iloscisch . Na polskie warunki idzie to w miliony na ha. Ale pewnie podeslij wiadomosci nigdy za malo

#17 Share ewelcik

ewelcik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 22:54

A nie da się zrobić po prostu nawodnienia kropelkowego żeby była wilgoć?

Widzę to tak: rowek wzdłuż pola szeroki na 2 metry i głęboki 30cm, na dno folia równo z brzegami następnie torf i trociny sadzenie żurawiny system kropelkowy w szlaczek i agrowłóknia biała na wierzch na zimę.  myślicie że się nie da tak? korzenie ma krótkie więc folia poniże3j 30 cm nie będzie wadziła ale woda nie ucieknie i jesienią jak dużo pada to może na zimę nawet zaleje żurawinę zawsze można latem rowek podkopać i nadmiar spuścić jeśli będzie mokry rok, agrowłóknina na zimę powinna temat przymrozków załatwić, Mam zamiar tak spróbować i zobaczyć efekty na działkach tak sadzą i się udaje więc dlaczego na plantacji nie można z tego skorzystać?

#18 Share LuckyLuke

LuckyLuke

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 23:37

Plantacja żurawiny pomysł w trakcie realizacji. Uzywa sie zraszaczy/zamglawiaczy bonraz sa tansze dwa jezeli wpadna pierwsze przymrozki przy kwitnieniu to szlag trafi wszystkie kwiaty i nic nie pomoze. Co do folii przerabialem i troche o tym czytałem. Koszty kolosalne pozatym znajdz folie ktora wytrzyms kilkanascie lat. Na matecznik ja najbardiej pozatym bezsensuu
Pozatym w lecie zurawina nie nawidzi nadmiaru wody w okresie dojrzewanis. Rowek ? To nie jest borowka wysoka. Ziemia musi byc równomiernie rozlozona na cslej plantacjui. Po kilku latach masz dywan wysokosci 30 cm gesty , bardzo gęsty

Edytowany przez LuckyLuke, 26 marzec 2016 - 06:22.

#19 Share ewelcik

ewelcik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 20:29

no chyba żurawina to ciężki temat jest jednak do uprawy koszty to jeszcze da się przełknąć można stopniowo powiększać plantację zbyt na  żurawinę jest i dobra cena także można metodą małych kroczków ale już utrzymanie plantacji żeby niczego nie zepsuć i żeby szlag nie trafił rośliny to chyba wymaga i dużo pracy i zabiegów i wiedzy także,

Nie ma żadnych instytucji edukacyjnych w tym temacie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share dominikjanik_67358

dominikjanik_67358

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 26 marzec 2016 - 01:32

ile kosztuje kombajn  do zbioru na sucho i mokro? Podaj linki.

operat wod.-prawny na jak dlugo jest wydawany? Gdzie wyczytales, ze milion na ha?