Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opadające liście malin

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mister3060

mister3060

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 11:29

Opadające liście malin

Witam , mam pytanie , dlaczego liście na malinach strasznie opadają ? Połowa liści z pędu lezy na ziemi . Co zrobić ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opadające liście malin Dzisiaj, 07:14
  •  

#2 Share szop01

szop01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 14:38

Opadające liście malin W tym roku jest zaraza na malinach,choroba grzybiczna u mnie zamierały pędy od góry a liście opadały od dołu. Opryskałem sadoplonem i jak narazie nie widać żeby kolejne pędy zamierały. Dodatkowo zwiększyłem ilość wody podczas nawadniania żeby zapobiec usychaniu malin. Pozdrawiam.

#3 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 28 lipiec 2015 - 07:28

Opadające liście malin W tym roku z tymi malinami to w ogóle same problemy. Przynajmniej cena na starcie dobra.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share mister3060

mister3060

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 28 lipiec 2015 - 08:46

Opadające liście malin

U mnie skupy jeszcze nie otwarte , jaka jest cena ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 28 lipiec 2015 - 08:52

Opadające liście malin

Ja jeszcze nie rwałem ale kolega zawiózł już kilka kg to mówił, że 5 zł/kg i podobno cena poniżej tego ma nie schodzić. 

#6 Share szop01

szop01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 28 lipiec 2015 - 09:48

Opadające liście malin U mnie jak narazie też 5 zł ale czas pokarze jak to będzie kiedy zacznie sie największy wysyp malin.

#7 Share mateuszston

mateuszston

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo precyzyjne

Napisany 29 lipiec 2015 - 15:46

Opadające liście malin U mn 5 zl. Planuje na jesieni 4 ha maliny dosadzic. Jaka odmiane jesiennej polecacie? Moze jest cos nowego teraz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share trochanter100

trochanter100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 30 lipiec 2015 - 13:40

Opadające liście malin

Co do usychania malin to po 1 nie stosujcie już sadoplonu bo owoce bedą gorzkie!! Sadoplon to tylko 2 razy na początku sezonu maks!! Teraz to Switch dajcie! Najprawdopodobniej jest to zamieranie pędą a z wodą to nie szalejcie bo zgnilizny korzeni dostaną albo przypodstawnego zamierania pędów! Co do nasadzeń to radziłbym się zastanowić bo 4 ha to bardzo duży koszt założenia (sadzonka 20000tys *0,3= 6000tys zł a w tym sezonie sadzonka bedzie droga (mowa o sadzonce z czarnego rynku bo sadzonka kwalifikowana to kosz ok 1,5zł sztuka!!!)!, nawadnianie ok 8000tys zł bez wody ani rusz!!, ludzi do zbioru na plantacji w pełni owocującej absolutne minimum to 6-8 osób na 1ha * 4ha to 24-32 osób! aby w minimalny sposób zadbać o tę malinę musisz mieć ok 3tys zł / ha czyli12tys zł na środki do produkcji, zbyt musisz mieć pewny. Podsumowując to przy dobrym utrzymaniu maliny to w 1 roku po posadzeniu będziesz miał ok 2-3 ton/ha czyli 8-12t * 5zł= 40000-60000tys zł trzeba odjąć od tego koszty założenia 26tys zł i 1/3 dla zbieraczy czyli na oko zostanie Ci po pierwszym sezonie od 2000zł - 16000zł. Zaznaczyć trzeba że sezon pięknie się zapowiada cenowo ale jak przyjdzie koniunktura na malinę za 2,5zł jak wcześniej bywało to co zrobisz?? Najważniesze potwierdzenie poprzedniej myśli to że takich jak Ty będzie sporo i prędzej czy później przyjdzie kryzys w malinie ale to twój wybór!! Życzę udanego zbioru!!