Skocz do zawartości

Zdjęcie

kosa mercator

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share grzegorz_78

grzegorz_78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 07:22

kosa mercator

Witam. 

Czy wie moze ktos jak wyregulowac kose w mercatorze? Przy koszeniu obciera i trzeszczy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kosa mercator Dzisiaj, 17:04
  •  

#2 Share jonkszi

jonkszi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • Zainteresowania:KPK KUMURUN,, Gniotsa nie złamiotsa"
    Technika rolnicza i nie tylko.

Napisany 26 lipiec 2015 - 10:32

kosa mercator

A wczesniej nie trzeszczała??????????

Edytowany przez jonkszi, 26 lipiec 2015 - 10:33.

#3 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1703 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 12:18

kosa mercator jak ociera i trzeszczy to może jest kosa skrzywiona lub heder regulować to możesz jak by nie docinala a może masz wyrobione bagnety i odciski
ZETOR TEAM

#4 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 12:24

kosa mercator

Witam, mogła pęknąć listew kosy i trzyma się tylko na nitach i żyletce tnącej.

#5 Share grzegorz_78

grzegorz_78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 12:43

kosa mercator

Cala kosa jest nowa. Bagnety tez:-( byla pasowana skrecana i bylo ok a teraz cos tlucze i niewiem juz co z nia zrobic

Edytowany przez grzegorz_78, 26 lipiec 2015 - 12:44.

#6 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 13:07

kosa mercator

Jeśli wcześniej było dobrze to coś się musiało poluzować w dodatku zobacz łożysko na targańcu i tulejki oraz luz na główce kosy i targańca czy nie jest za duży jak też w miejscu podtrzymki czy śruby są dobrze dokręcone.

#7 Share grzegorz_78

grzegorz_78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 17:56

kosa mercator

Czy  bylo dobrze tego niewiem bo poprzednia kosa byla zniszczona, bagnety byly nie oryginalne (nawet od bizona). Niewiem jak kosil poprzednio bo go kupilem w tym roku. Przeprowadzilem remont hedra. Nowa kosa, nowe bagnety, nowe stawiacze lanu, nowe dociski, nowe blaszki itd. Wszystko skrecone i szcelinomierzem ustawione. Pomimo to w kilku miejscach wycina bagnety i niszczy nozyki w kosie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 18:29

kosa mercator

W takim razie musisz wyregulować wysokość bagnetów,przykręć wszystkie na sztywno potem które są za nisko regulować cienkimi blaszkami, ja właśnie regulowałem takimi blaszkami podkładając je pod bagnet od samego tyłu i po dokręceniu bagnetu żyletka musi leżeć równo na bagnecie, ja dałem luz pomiędzy żyletką a bagnetem ok 1mm, tzn że żyletkę da radę podnieść ok 1 mm od bagnetu dalej nie da docisk ponadto bagnety muszą wszystkie być w jednej lini poziomej i aby tak było wlaśnie blaszkami ustawiałem pomimo że w książce każą regulować sposobem uderzając młotkiem w bagnet, ja się jednak bałem że mogę je połamać ,a kosę jedną ręką lekko wepchnie w bagnety i chodzi bardzo lekko ja swój kombajn jak kupiłem to młotem nie mogłem kosy wybić, a gościu mi mówił że ostatnio mu pękały kosy że takie słabe teraz robią ,ja kupiłem nową nowe bagnety ładnie ustawione i pięknie działa tnie jak laser zielone czy nie to nie ma problemu a jemu rwały się kosy i wcale się nie dziwie bo musiały w takim ustawieniu jak było że jedne bagnety patrzyły wyżej inne niżej nie były w jednej lini.

Edytowany przez wieslaw16, 26 lipiec 2015 - 18:32.

#9 Share KacperWancel

KacperWancel

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 10:27

kosa mercator

Proponuje sprawdzić mocowanie przy wałku targańca , gdy się zluzuje śruba na "jabłku" lub też mocowanie tuleji wtedy stuka i puka i wydaje sie jakby waliła kosa a to tak na prawde w tamtym miejscu , podejrzewam że stuka trze i słabiej tnie tak ?

#10 Share grzegorz_78

grzegorz_78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 28 lipiec 2015 - 16:45

kosa mercator

Witam,masz racje Wieslaw 16 tak zrobilismy.Bagnet kazdy z  osobna byl przykrecony i wtedy regulowalismy blaszkami w miare potrzeby gora -dol. Bylo o wiele lepiej , kosa chodzi luzno,choc w kilku miejscach trze o gorna czesc bagnetu. Nie wiem czemu?Zastanawialismy sie czy bagnetow nie szlifowac delikatnie?. Wystapil jeszcze jeden problem,mianowicie na glolwce od targanca zaczelo grzac sie i to mocno pomimo ze kombajn byl odpalony na podworku bez obciazenia. Nie ma lozow na targancu wydaje sie ze polozenie kosy i targanca jest prawidlowe.Nadal jest goraco, boje sie ze moze urwac kose jak pojdze w pole.Co mozecie podpowiedziec?

Mam jeszcze jedno pytanko. Jak sprawdzic moc silnika?Nie wiem czy ma on 105 czy 120km.Jest to Perkins 6-cio cylindrowy. Mozliwe ze na tabliczce znamionowej jest to napisane?Jakie macie obroty na mlocarni?

Edytowany przez grzegorz_78, 28 lipiec 2015 - 17:36.

#11 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 28 lipiec 2015 - 17:34

kosa mercator

Za bardzo dokreciłes srubę od tych łyżek, zluzuj i powinno być dobrze, a grzać to przy każdym się grzeje tylko trzeba smarować, ja co każdy rozładunek zbiornika jak ziarno leci na przyczepę to w tym czasie  tłoczę smar i polewam spalonym olejem w miejscu główek i przycisków kosy i jedna i ta sama kosa chyba trzeci lub czwarty sezon teraz będzie chodzić i jest nadal dobra, jak i główki kosy a oznaczenie silnika bedzie świadczyć o jego mocy.Silnik 6. 354 jest to jednostka 105 konna.

#12 Share grzegorz_78

grzegorz_78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 28 lipiec 2015 - 17:40

kosa mercator

Wieslaw 16 jakie ustawiales obroty na mlocarni uwzgledniajac rozne rodzaje zboza?

#13 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 28 lipiec 2015 - 17:48

kosa mercator

Żyto ,owies, mieszanka  daję 1000-1100 pszenżyto 1200-1300 pod koniec żniw a czasem w połowie trochę zmniejszam obroty bo już ziarno łatwiej się omłaca niż na początku i bez sensu młocarnie gnębić jeśli na mniejszych dobrze omłaca i tak słomy wówczas nie tnie na drobiazg.Dodam że jęczmień jeśli slabo wąsy obijają się i  ziarno z wąsami w zbiorniku się pokaże to też obroty daję jak na pszenżyto .

Edytowany przez wieslaw16, 28 lipiec 2015 - 20:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share fza

fza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 09:22

kosa mercator

W tym roku miałem problem z napędem kosy, co chwila był problem na połączeniu "główki" - szczęka. A to grzeje, a to zbyt duży luz, a to się wszystko rozleciało.  Niby kosa - palce ustawione, chodzi lekko. Ponieważ została przekroczona granica cierpliwości, należałoby to zmienić na bardziej funkcjonalne. Stąd pytania:

1. czy przerabialiście ten węzeł - może jakieś podpowiedzi, podpatrzone w innych firmach.

2. jakie noże do kosy są lepsze - górnonacinane czy dolnonacinane. Mam palce bezstalkowe.

Propozycje ze zdjęciami mile widziane.