Skocz do zawartości

Zdjęcie

Plony rzepaku 2015

84 odpowiedzi na ten temat

#61 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 07:16

Plony rzepaku 2015

U mnie srednia 5,6 tony z ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Plony rzepaku 2015 Dzisiaj, 00:03
  •  

#62 Share przemek28_28

przemek28_28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 07:50

Plony rzepaku 2015 Z przyczepa na wadze dało to 5,6?

#63 Share bartas19

bartas19

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 11:28

Plony rzepaku 2015

u mnie z 1,99 ha plon 9840 kg co daje średnio 4,92 t/ha. odmiana byle jaka bo siałem to co mi zostało z poprzednich lat pomieszane wszystko razem. Myślę że gdybym poczekał jeszcze ze 4 dni to plon byłby jeszcze wyższy bo jak wjechałem to od cholery zielonych łuszczyn jeszcze kombajn wyrzucał bo nie desykowałem. Z zabiegów to metazachlor + chlomazon na chwasty, toprex 0,3 l jesienią, wiosną tebukonazol 0,5 l i do tego jakiś układowy owadobójczy i do tego na opadanie płatka poszedł eminent star. z nawozów to poszła polifoska 6 przedsiewnie 300 kg na ha, wiosną przed ruszeniem wegetacji siarczan amonu 250kg/ha, po tygodniu 250 kg/ha saletry i po 3 tygodniach znowu 250 kg/ha saletry. Żadnych odżywek

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 16 sierpień 2015 - 12:15

Plony rzepaku 2015 Co tu sie dzieje to paranoja. Ludzie po 5 ton zbierają w taką suszę na samych tebukonazolach bez odżywek z borem i innymi pierdołami, a człowiek wali nawozów opryski z górnej półki i plon ważony 4.1 także szacun za sianie propagandy. Później czytają tacy eksperci i ceny mamy jakie mamy bo rolnik śpi a jemu samo rośnie czy to w suszę czy to deszcz. Litości....

#65 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 13:23

Plony rzepaku 2015

Dokładnie. Mi wyszło 3,4 i tak na okolicę wszystkim wychodziło, a nawet mniej.

#66 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 sierpień 2015 - 13:30

Plony rzepaku 2015

Co tu sie dzieje to paranoja. Ludzie po 5 ton zbierają w taką suszę na samych tebukonazolach bez odżywek z borem i innymi pierdołami, a człowiek wali nawozów opryski z górnej półki i plon ważony 4.1 także szacun za sianie propagandy. Później czytają tacy eksperci i ceny mamy jakie mamy bo rolnik śpi a jemu samo rośnie czy to w suszę czy to deszcz. Litości....

Na takie posty nie zwracaj uwagi. Każdy rolnik uprawiający rzepak wie że pod wzgledem nakładów to studnia bez dna. W tym roku jak ktoś zebrał 4t to niech się cieszy. Znam takich co zebrali 1t a ponieśli nakłady rzędu 2500-3000.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#67 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 13:32

Plony rzepaku 2015

Co tu sie dzieje to paranoja. Ludzie po 5 ton zbierają w taką suszę na samych tebukonazolach bez odżywek z borem i innymi pierdołami, a człowiek wali nawozów opryski z górnej półki i plon ważony 4.1 także szacun za sianie propagandy. Później czytają tacy eksperci i ceny mamy jakie mamy bo rolnik śpi a jemu samo rośnie czy to w suszę czy to deszcz. Litości....

He he  ja ostatnio usłyszałem od gościa że jeden go cały czas  namawia na siew rzepaku bo on zbiera po 7t z ha :) ja swojego nie warzyłem ale dośc dobrze sypał w granicach 4t pomimo tego iż ciężko było zasiać bo dopiero 10/09  (cały czas lało)

:) :)

#68 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 17:04

Plony rzepaku 2015

A wcześniej nie wiem w jakim temacie że rzepak będzie po 2000 zł/t bo susza itp że plony słabe będą.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#69 Share bartas19

bartas19

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 19:16

Plony rzepaku 2015

jak chcecie to mogę Wam pokazać kopię wniosku o dopłatę i fakturę jeśli nie wierzycie. po co miałbym ściemniać przecież nikt mi nie dołoży ani nie zabierze. Sam byłem w szoku że tak sypał bo jak młóciłem usługowo po ludziach to średnio wychodził ok 4 ton z ha. Z może to jest sposób właśnie na dobry plon tak jak ja zrobiłem pomieszać kilka odmian do kupy i wysiać. Kilka lat temu mój dobry znajomy siał poletka rzepaku dla syngenty kilka lat z rzędu ( nie wiem czy mogłem to napisać) i po wysianiu odmiany czyszczenie siewnika i resztki do wora i tak po każdej odmianie resztki do tego samego wora. Na samym końcu wysiewał wszystko to co było pomieszane i zawsze z tego wychodził mu najlepszy plon o ok 400-500 kg na ha niż z odmian czystych. 

#70 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 19:58

Plony rzepaku 2015

W tym co mówisz o mieszaniu odmian jest sens.

W owocach jest tak że nawet jeśli np:jakaś odmiana śliwek jest samopylna to po zapyleniu pyłkiem innej odmiany plon jest trochę wyższy i lepszej jakości.

Tyczy się to wielu różncyh gatunków owoców,nie tylko śliwek.

Rzepak też jest zapylany przez owady (A nie przez wiatr jak zboża) więc coś musi być na rzeczy.

Fachowo nazywa się to zapylenie krzyżowe.

Edytowany przez Rolnik1111, 16 sierpień 2015 - 20:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Albercik99

Albercik99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 20:40

Plony rzepaku 2015

To jest doskonaly przyklad naszego rolnika. "Skoro ja nie miałem takiego plonu to inni na pewno nie mogli mieć!!!!" Czy wiecie ze Polska ma ok 700 km z pónocy na południe i ze wschodu na zachod? Akurat chłopak napisał prawde, bo sam jestem z regionu, gdzie średniowieczni rolnicy zbierali po 4 t/ha na agrotechnice nawet nie dorastającej do pięt do tej o ktorej napisał kolega wyżej. W moim regionie właśnie na wyśmianych przez was tebukonazolach rzepaki sypały w tym roku po 5-5,5 t/ha. Są gospodarstwa ktore dobiły miejscami do 6,5 t/ha. Ja rozumiem ze to jest jakas abstrakcja, ale tak właśnie było. Ludzie przecierali oczy. Rzepakom wystarczyło kilka wiosennych opadów, ktorych przykładowe kujawy juz nie dostały. Niestety duzo słabiej pszenice na poziomie 5-7 t/ha. Ja rozumiem ze trzeba miec dystans do wiekszosci wypowiedzi odnosnie plonow na agrofoto, ale bez przsady.

#72 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 21:01

Plony rzepaku 2015

Gdzieś napisałem jak to z sąsiadem kosiliśmy ja rekordem a on suprem i zbiornik napełniałem w minimalnie dłuższym czasie niż sąsiad w suprze ale jak doszło do gatki to Jego plon był wyższy od mojego o ok. 30-40%, po tej rozmowie nabrałem dystansu do rozmów o plonach/zyskach.

To jest doskonaly przyklad naszego rolnika. "Skoro ja nie miałem takiego plonu to inni na pewno nie mogli mieć!!!!" Czy wiecie ze Polska ma ok 700 km z pónocy na południe i ze wschodu na zachod? Akurat chłopak napisał prawde, bo sam jestem z regionu, gdzie średniowieczni rolnicy zbierali po 4 t/ha na agrotechnice nawet nie dorastającej do pięt do tej o ktorej napisał kolega wyżej.

W moim regionie to zbierają już po prawie 5 ton ograniczając się do polifoskej i oprysku od chwastów na jesieni i jednej dawce saletry wiosną i kolejnym zabiegiem to już jest zbiór.

I nie wmawiaj kolego zawiści bo każdy pilnuje swojego jaki obserwuje pola sąsiadów i jak mi sąsiad mówi o plonie rzepaku 4,5 t/ha ( a kilka tygodni wcześniej narzeka na rzepak) to mam chęć spytać z ilu ha.

W przypadku rzepaku jest trudniej ale w zbożu plon teoretycznie można oszacować z ilości kłosów na m2.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#73 Share Albercik99

Albercik99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 21:14

Plony rzepaku 2015

W moim regionie to zbierają już po prawie 5 ton ograniczając się do polifoskej i oprysku od chwastów na jesieni i jednej dawce saletry wiosną i kolejnym zabiegiem to już jest zbiór.

W przypadku rzepaku jest trudniej ale w zbożu plon teoretycznie można oszacować z ilości kłosów na m2.

Własnie pisalem o takich jak ty, I ten sarkazm z 5 tonami i polifoska to sobie w buty mozesz wsadzić. Oszacowac pszenice ze skladowych plonu? A znasz MTZ? Znam kilka osob spod ciechanowa i..... na duzych połaciach rzepaki własnie tam przekraczaly wyrywkowo 6,5 t/ha. Ale oczywiscie skoro 99% polskich rolnikow nie osiagnelo chocby 65% tego wyniku i to z Caryxami i innymi Tprexami to musi to byc sciema :)

Edytowany przez Albercik99, 16 sierpień 2015 - 21:16.

#74 Share kuba24nh

kuba24nh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 21:19

Plony rzepaku 2015 ja pierdziele ludzie o co wy sie klocicie :D

#75 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 21:39

Plony rzepaku 2015

to nazywa się rozgoryczenie

#76 Share said

said

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 07:21

Plony rzepaku 2015

Witam. (II, III, IV klasy ziemi) Przypatruje się dyskusji i się zastanawiam:

1. Gratuluje tym, którzy osiągnęli plon w rzepaku rzędu 5, 6 i 7 ton. Wielki szacunek dla tych rolników. Dookoła mnie są tacy rolnicy(kilka), którzy tez takie plony mają. Oni zawsze maja plony jak diabli, nie tylko w rzepaku. Tylko niczego się jeszcze, jeżeli sa to starsze osoby, się nie dorobiły. Po młodych takich rolnikach tez kasy nie czuć. Ja miałem exquisite i visby. visby bylo lepsze. 4,1- 4,5 t/ha. Przy obliczaniu plonu ważny jest każdy ar ziemi. A nie, działka ma załóżmy hektar i klinik, a klinik ma 0,3 ha lub 0,5 ha. Poza tym ważne jest zważenie ładunku a nie szacowanie ile sie ma na przyczepie na oko. A najlepsi są tacy ktorzy wysokie plony uzyskują z siania rzepaku w ściernisko. Jest nawet taki gość ktory sprzedaje maszyny do siania ścierniskowego i on na swoich polach uzyskuje po 7 ton. Jego sąsiedzi śmieją się i pukają się w czoło.

2. Są u mnie i tacy którzy mają przyziemne plony, ale twierdzą, że mieszańców nie sieją, bo się nie opłaca. Rzekomo kadore dało w tym roku tez pod 5 ton. A wy co sądzicie? Mieszańce czy nie mieszańce? Ja jestem za mieszańcami ale sie zastanawiam.

3. Co myślicie o tym że wydajność plonu wzrasta jeżeli rzepak będziemy młócić nowym claasem, a nie starszym zachodnim modelem albo bizonkiem. Oczywiście u wszystkich stół do rzepaku i kosy boczne. Tylko że później widać taki sam poplon i po nowym claasie i bizonku. A wy co sądzicie?

4. Zapomniałem jeszcze. Czy warto wierzyć w wydajność plonu, którą pokazują nowe kombajny w trakcie młócenia. Ja uważam że przekłamują wynik. Co sądzicie?

#77 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 07:49

Plony rzepaku 2015

I ten sarkazm z 5 tonami i polifoska to sobie w buty mozesz wsadzić.  A znasz MTZ?

Kolego takie wypowiedzi słyszę jak napisałem i takie plony że w to nie wierzę to już chyba normalne.
Masz problem z określeniem MTZ?

Więc jeżeli są takie plony (nie twierdzę że nie są, bardziej interesował by mnie koszt uzyskania tego plonu) to zastanawia mnie jedno czemu każdy narzeka jak jest źle bo nie widzę podstaw.

Pasza dla bydła droga bo susza ale rozmawiając z znajomymi każdy mówi że jest niewiele mniej, zaś jeden powiedział że u niego jest blisko połowa mniej (czy tylko jego dotknęła susza?)

Edytowany przez Sadek, 17 sierpień 2015 - 07:54.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#78 Share Albercik99

Albercik99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 19 sierpień 2015 - 17:36

Plony rzepaku 2015

Pewnie ze mam problem z okresleniem MTZ przed zbiorem, a jeśli ty nie masz - to gratuluję jasnowidzu. Masa w przedziale 35-55 g to chyba bardzo duża rozbieżność?

Agrotechnika na ważone 5,5 t/ha:

1. Typowe ksiązkowe prowadzenie plantacji od wysiewu do zbioru. Tak jak wiekszosc z was to robi.

2. 160 mm opadu od marca do końca maja w kilku dzielonych dawkach i to w kluczowych momentach. Czyli to czego 99% z was nie miała. Tyle w temacie.

Koszty jestes sam w stanie policzyć, pozstały czynnik.... trzeba było się bawić w szamana i wywoływać deszcz. 

Edytowany przez Albercik99, 19 sierpień 2015 - 17:39.

#79 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 19:42

Plony rzepaku 2015

Alister 4,5t

Konkret 3,6t (badziewna odmiana, nie polecam nikomu). Pieknie rosła, jeszcze piekniej kwitła, a strączki zawiązała króciótkie i ostro zadarte do góry. Az sie bałem czy 2 tony umłóce, ale na szczescie dało te 3,6 (na to co wyglądało to i tak sie ciesze)

(nawozy sypane jak należy, odzywki i bor były, dane)

Edytowany przez nunu85, 10 wrzesień 2015 - 19:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share bocianov90

bocianov90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 13 wrzesień 2015 - 07:07

Plony rzepaku 2015

Jeżeli ktoś uzyskuje nakłady na uprawę rzepaku na poziomie 1500 zł na hektar to jest geniuszem:D

W tym roku koszty na poziomie 3650 zł na hektar:

900 zł - amortyzacja sprzętu, części i paliwo

1600 zł - nawozy

620 zł - środki ochrony roślin

250 zł - nasiona

200 zł - podatek rolny

80 zł - ubezpieczenia

Plon średni z 84 ha rzepaku ozimego na poziomie 4,7 t/ha (wahania w granicach od 4,3 t/ha do 5,6 t/ha). Gleby od IIIa do V.

4,7 x 1450 = 6815 zł przychodu netto

6815 - 3650 = 3165 zł zysku + dopłaty

Przebieg pogody jest bardzo zróżnicowany w różnych rejonach kraju, dlatego jestem w stanie uwierzyć w plony powyżej 5,5 tony. U mnie wystarczyłby 1 porządny deszcz na przełomie maja i czerwca i średni plon na pewno przekroczyłby 5 ton. A tak susza zredukowała sporo, szczególnie na V klasie.

Edytowany przez bocianov90, 13 wrzesień 2015 - 07:20.