Arek

Plony rzepaku 2015

Polecane posty

Arek    218

Jak tam u was rzepaki sypią?

U mnie w zależności od działki 3,5-4,5t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaschels    130

Kolumb średnio  3 t/ha, gleba bardzo zrożnicowana od III do VI (a nawet niżej bo na środku to nawet chwasty nie rosną), utrzymał na żwirowym piachu co jest na plus bo nawet żyto nie chce tam rosnąć. Po  odjęciu  tego piaszczystego kawałka plon wzrasta do 4 t.

W  sumie na słabsze mozaikowe gleby - polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

3x1500=4.500zł
4.500-2000 inwestycja=2500 z 1ha
2500 x14ha=35000 na czysto. Lepiej jak na świniach czy źle liczę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaschels    130

Chyba lepiej niż na świniach ale pamiętaj te 35 masz na cały rok, czyli 2900 miesięcznie nie jest to dużo. Ogólnie rzepak to przedwszystkim zmiana płodozmianu, na zbozu wychodzisz podobnie, np przenżyto przy plonie 8 t/ha to na czysto tez wyjdzie Ci 2000-2500 z ha a pracy i stresu przy tym o wiele mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167

i cały rok śmierdzisz nie obrażając nikogo , bo też trzymałem trzodę ale dzięki Bogu opamiętałem się w pore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaschels    130

jak masz wiekszą ilość ziemi to tylko uprawa jest spoko, zawsze w wolnym czasie można dorobić. W uprawie ziemi zawsze pewne koszty są stałe wiec im wiecej uprawiasz tym wiecej zostaje. Gdy mało ziemi to jakiś nieurodzaj lub błąd i mozesz głować. Ze zwierzętami bedzie cieżko ale jakoś przetrwasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

3x1500=4.500zł

4.500-2000 inwestycja=2500 z 1ha

2500 x14ha=35000 na czysto. Lepiej jak na świniach czy źle liczę?

2000 to cena nawozów i śor. A gdzie paliwo, amortyzacja sprzętu itd? Jak ktoś ma nakłady niższe niż 3000zł/ha przy plonie 3t to chylę czoła. Przy obecnej cenie nawozów na dobry rzepak potrzebny jest nakład powyżej 4tys/ha


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micdab    2

Kolumb średnio  3 t/ha, gleba bardzo zrożnicowana od III do VI (a nawet niżej bo na środku to nawet chwasty nie rosną), utrzymał na żwirowym piachu co jest na plus bo nawet żyto nie chce tam rosnąć. Po  odjęciu  tego piaszczystego kawałka plon wzrasta do 4 t.

W  sumie na słabsze mozaikowe gleby - polecam

Kolumb na IV i V klasie powyżej 4 ton sypał. Równo dojrzewa, nie za wysoki - dobry do koszenia :) 

 

Śmiało mogę polecić tą odmianę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro55nt    0

To i ja się pochwale

Odmiana Sherlock, gleba 3a,3b plon 4950 kg 9,5- 10 wilgotność. Dzisiaj młócony i sprzedany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

2000 to cena nawozów i śor. A gdzie paliwo, amortyzacja sprzętu itd? Jak ktoś ma nakłady niższe niż 3000zł/ha przy plonie 3t to chylę czoła. Przy obecnej cenie nawozów na dobry rzepak potrzebny jest nakład powyżej 4tys/ha

Chyba się z choinki urwałeś ;)

Nie wiem co tam by musiało być żeby 4 koła na hektar rzepaku wydać. Chyba najdroższe środki i najdroższe nawozy.

Mój monolit pierwszy raz siany w życiu 3t/ha. Nakłady na hektar 1500 ziko ;)

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Nasz jeszcze postoi pewnie z 2 tyg. minimum ale widzę że susza rzepakowi i nie tylko to nie dokuczyła bo plony na przyzwoitym poziomie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

a jak ziarenka u Was bo z tego co widzę u mnie wszesne odmiany dość drobne mimo dobrej ochrony fungi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Nasz jeszcze postoi pewnie z 2 tyg. minimum ale widzę że susza rzepakowi i nie tylko to nie dokuczyła bo plony na przyzwoitym poziomie.

 

to widać suszy nie miałeś bo gdyby tak owa u ciebie była to plony na pewno by się zmniejszyły tu cudów nie ma. Z tego co mówią rolnicy to rzepak plonuje gdzieś ok 3t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Chyba się z choinki urwałeś ;)

Nie wiem co tam by musiało być żeby 4 koła na hektar rzepaku wydać. Chyba najdroższe środki i najdroższe nawozy.

Mój monolit pierwszy raz siany w życiu 3t/ha. Nakłady na hektar 1500 ziko ;)

Słucham jakie?

 

Wg moich obliczeń na ok 3t/ha

materiał siewny 120

300 kg NPK przed siewem 500

Azot wiosną (saletrosan i saletra) 550

Wapno (ok 4-5t co 4 lata) 100

Ochrona na jesieni (metazachlor, command, graminicyd, tebu, dursban) 280zł

Odżywka na jesieni 40zł

ochrona wiosna (pyretroid, dursban, tebu, proteus, mospilan, yamato) 380

odżywka 40zł

desykacja+sklejanie 80

Maszyny:

orka 120

nawożenie 35

opryskiwanie 180

siew 40

wapnowanie 70

zbiór (usługa) 400

ubezpieczenie 200

Razem 2585.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

to widać suszy nie miałeś bo gdyby tak owa u ciebie była to plony na pewno by się zmniejszyły tu cudów nie ma. Z tego co mówią rolnicy to rzepak plonuje gdzieś ok 3t

 

Nie miałem na myśli swojego odnośnie suszy, ale poczytaj posty powyżej i te plony są dużo powyżej 3t.

 

U nas zbiór to 300 zł/ha (my robimy własnym kombajnem).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na niektórym możnaby ciut taniej.

Ale już widzę że zabrakło ok 100zł na uprawę przedsiewną. 

Nie liczyłem kosztu pracy.

Na glebie mało zasobnej tyle NPK to zdecydowanie za mało. A NPK w tym roku drogie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arion320    59

na tych srodkach tez mozna by troche taniej bo podales raczej takie drozsze... jedno jest oczywiste, rzepak wymaga duzego wkladu... jak to mowi moj sasiad: rzepak jest dla pogatych ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

@milan - raz że środki drogie, dwa nie u każdego jest takie nasilenie szkodników żeby dawać 4 zabiegi na robaka, npk można wnieść w oborniku nie koniecznie w nawozie mineralnym. Zbiór spokojnie 250-300 się zmieścisz z hektara nawet przy usłudze, sporo osób sieje prosto w orkę razówkę, graminicyd też nie jest taki konieczny - u mnie było sporo owsa który wyleciał przez zimę, wszystko zależy od przedplonu ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To na pewno. Uwzględniałem orkę razówkę. A samosiewy zbóż jarych są groźniejsze niż ozimych. Pamiętaj że skromne nawożenie przy dobrym plonie oznacza powolne wyczerpywanie zasobów glebowych oznaczające konieczność znacznie wyższego nawożenia w latach kolejnych. Dlatego przy kalkulacjach podaję ilość składników jaka rzepak kumuluje w takim plonie. Środki nie koniecznie podałem drogie. Odchwaszczanie, regulacja wzrostu i fungicydy to niska półka. Walka z robakami za pomocą samych pyretroidów w niektórych latach jest bezsensowna. Więc jeżeli miałeś 3t na nakładzie 1500zł to raczej szczęście a nie trwała tendencja.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jak dla mnie te 1500 zł ha to też jakaś mrzonka jest. U mnie od 3500 w górę wychodzi.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2201

na tych srodkach tez mozna by troche taniej bo podales raczej takie drozsze... jedno jest oczywiste, rzepak wymaga duzego wkladu... jak to mowi moj sasiad: rzepak jest dla pogatych ludzi.

 

To jakie środki będą tańsze, bo chyba słabo w tym siedzisz widzę. Herbicyd jesienią sama galera, ale co z tego? 

 

@milan - raz że środki drogie, dwa nie u każdego jest takie nasilenie szkodników żeby dawać 4 zabiegi na robaka, npk można wnieść w oborniku nie koniecznie w nawozie mineralnym. Zbiór spokojnie 250-300 się zmieścisz z hektara nawet przy usłudze, sporo osób sieje prosto w orkę razówkę, graminicyd też nie jest taki konieczny - u mnie było sporo owsa który wyleciał przez zimę, wszystko zależy od przedplonu ;)

 

Na starcie się rzuca odrazu 100l/ha na paliwo  ;) co jest juz 1/3 Twoich kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj