Skocz do zawartości

Zdjęcie

MF3080 problem ze wspomaganiem

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 19:29

Witam. Dziś po godzinnej pracy w polu sprawdziłem ciśnienie na pompie. Jeden obieg, który idzie na hydraulikę zewnętrzną pokazuje 170-180 atm, drugi przy skręconych kołach, rozgrzanym oleju i ok 1000obr/min pokazuje 80 atm. Wspomaganie ciężko mi chodzi, do tego coraz ciężej wchodzą mi biegi i obstawiam że to przez to, że padła druga sekcja pompy. Czy bez zastanowienia mogę zamawiać nową, czy jest możliwe, że jeszcze coś innego może być nie tak?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MF3080 problem ze wspomaganiem Dzisiaj, 13:57
  •  

#2 Share pawlo36

pawlo36

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 22:18

Miałem identycznie przy 6180, troche się popracowało i już wspomaganie sie cieło. Po wymianie pompy jest po problemie

#3 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 19:30

Jestem po wymianie pompy, ponieważ pierwsza miała na rozgrzanym oleju 80 atm. Wydawało się, iż wspomaganie chodzi lepiej, ale dziś jak wróciłem z pola, na rozgrzanym oleju znów chodzi bardzo ciężko. Jutro jak popracuję trochę to zmierzę ciśnienie jeszcze raz. Obstawiam, iż z pompą wszystko jest ok, pytanie zatem co może być nie tak? Jedynym nasuwającym się rozwiązaniem byłby orbitrol. Macie jakieś podpowiedzi?

#4 Share pawlo36

pawlo36

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 21:10

Znajomy miał takie same objawy jak Ty i ja, ja wymieniłem pompe i było ok tak jak już pisałem więc i on to zrobił przy 3070 ale to nie pomogło i po wielkich poszukiwaniach zakończyło sie właśnie na orbitrolu u niego więc proponuje sprawdzić orbitrol

#5 Share dabaz

dabaz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów

Napisany 24 wrzesień 2015 - 21:17

MF3080 problem ze wspomaganiem Ja mam to samo w 3095. Pompa nowa i wspomaganie zupa. Be zmian. Po rozgrzaniu masakra. Albo orbitrol albo ten zawór pod przednią szybą. Napisz czy zmiana orbitrolu pomogła.

#6 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 05:51

Tylko, że to kolejny wydatek rzędu 600 zł, a ja nie mam już ochoty wymieniać w ciemno. Czy można go jakoś sprawdzić przed wymianą i czy przy ewentualnej wymianie trzeba na coś szczególnego zwrócić uwagę?

#7 Share pawlo36

pawlo36

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 07:07

Mierzysz ciśnienie dochodzące do orbirola i potem ciśnienie wychodzące na siłownik, jeśli się zgadza to ok, jeśli się różni to wiadomo już co robić

#8 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 09:02

@dabaz, zawór jest za orbitrolem, więc na niego nie wpływa a po drugie jest odpowiedzialny za układ niskiego ciśnienia ( sterowanie hydrauliczne podzespołów) i jak to działa to zawór jest ok.

W układzie kierowania nie ma dużo możliwości, jest tylko pompa i orbitrol, jak pompa nowa to pozostaje orbi. Gdy by w siłowniku padły uszczelnienia a pompa i orbi. były by dobre to kierownica chodziła by lekko tylko koła by słabo skręcały, albo nawet wcale.

#9 Share waldi76

waldi76

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 10:05

Koledzy a co by mogłaby być za przyczyna że wspomaganie dziwnie działa raz ciężko raz znowu lekko tylko z takimi przeskokami kierownica chodzi i jednocześnie hamulec zrobił się miękki ?

Edytowany przez waldi76, 25 wrzesień 2015 - 10:06.

#10 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2242 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 12:01

@dabaz, zawór jest za orbitrolem, więc na niego nie wpływa a po drugie jest odpowiedzialny za układ niskiego ciśnienia ( sterowanie hydrauliczne podzespołów) i jak to działa to zawór jest ok.

W układzie kierowania nie ma dużo możliwości, jest tylko pompa i orbitrol, jak pompa nowa to pozostaje orbi. Gdy by w siłowniku padły uszczelnienia a pompa i orbi. były by dobre to kierownica chodziła by lekko tylko koła by słabo skręcały, albo nawet wcale.

Z tym trójdziałem za orbitrolem i jego brakiem wpływu na wspomaganie to moze nie być tak do końca... niby sie z Tobą zgadzam ale widziałem ogłoszenie, w którym gościu sprzedawał uzywaną pompe. Wymienił ją z powodu słabego wspomagania a i tak nic mu to nie dało... twierdził że trójdział był zacięty, zabrudzony i po jego wyzyszczeniu zaczeło mu to działać.... no ale może chciał znaleźć tylko jelenia na starą pompe i temu tak w ogłoszeniu pisał....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 13:53

Mam tez pompę używaną, chcesz kupić? W ogłoszeniu napiszę Ci co sobie tylko zamarzysz. Mocno się dziwię że są chętni na "używane" pompy nie wiadomego pochodzenia, bo co innego gdy bym wiedział że pompa jest wyciągnięta z maszyny która chodziła do końca dobrze a poszła na części z innego powodu.

A z orbitrolem może być tak ze zawór przeciążeniowy za szybko się otwiera i przez to nie ma mocy ale i tak jest to wada orbi.

#12 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2242 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 14:01

też mam używana do sprzedania :)

#13 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 945 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 25 wrzesień 2015 - 18:51

Ja swoją też chętnie sprzedam nawet bosch-a :D . Kiedyś rozmawiałem na ten temat z Mariuszem Zdun-em to powiedział że jak po wymianie pompy ( jak w moim przypadku gałka na kierownicy po paru obrotach nie wraca na swoje miejsce znaczy że orbi nie działa prawidłowo i przepuszcza) bo zawsze powinna ustawić się w miejscu gdzie ją przykręciłem

#14 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 25 wrzesień 2015 - 21:24

Mierzysz ciśnienie dochodzące do orbirola i potem ciśnienie wychodzące na siłownik, jeśli się zgadza to ok, jeśli się różni to wiadomo już co robić

Tylko jak zmierzyć ciśnienie dochodzące do orbitrola? Na zasialaniu z pompy bezpośrednio przed orbitrolem? i Jak zmierzyc ciśnienie wychodzące na siłownik?

#15 Share Domin12

Domin12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 29 lipiec 2016 - 13:16

witam mam problem ze wspomaganiem w mf 3070 jak jest olej zimny to jest ok a jak się rozgrzeje to jest masakra ale na wyższych obrotach jest ok orbitor był sprawdzany i jest ok siłownik suchy może ktoś coś będzie wiedział co zrobić 

#16 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2242 postów

Napisany 29 lipiec 2016 - 13:53

przeczytać ten dział to tak na początek a potem kupić sobie manometr z odpowiednim złączem

#17 Share DTaras

DTaras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 29 lipiec 2016 - 14:14

MF3080 problem ze wspomaganiem i co z tego, że będzie miał manometr?
W 3070 masz 4 króćce. Dwa to siłownik i dwa wiadomo. Z tym, że normalnie będziesz miał pod tanka podłączony powrót z nadmiaru a tu jest maszynka do robienia 20 atm na sprzęgła i ok. 1,5 atm na smarowanie i termosta. Cały pic polega na tym, że aby było coś nie tak ze wspomaganiem to chyba by trzeba było to zatkać z tym, że jak zabraknie powrotu to nawali oleju w hamulce i siłownik sprzęgła. Ciśnienie na sprzęgle zmierzysz na króćcu. Biegi piszesz coraz ciężej - może poprostu trzeba kupić nowy olej. Kombinuj.

#18 Share lukaslukas

lukaslukas

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 29 lipiec 2016 - 17:33

człowieku takimi skrótami jak masz pisać to sobie daruj. W swoim skrzynie już robiłem ale tego twojego bełkotu nie ogarniam a tym bardziej ten zielony gościu, który chce wiedzieć dlaczego wspomaganie mu się traci.

A prawda taka że w przeważającej liczbie wypadków siada sekcja niskiej wydajności pompy. Skręt do oporu i pomiar z króćca znajdującego się na deklu pompy

Edytowany przez lukaslukas, 29 lipiec 2016 - 17:40.

#19 Share Domin12

Domin12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 29 lipiec 2016 - 20:44

a czy hydraulika na wywrot i podnośnik jest ta sama bo to działa bez zażutu i tur też ładnie podnosi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share DTaras

DTaras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 29 lipiec 2016 - 21:39

MF3080 problem ze wspomaganiem lukas ukas pisałem do Domina a ten ma inny ciągnik. Nikt mu tu nie naprawi na odległość i musi się ciut wysilić.
W 3070 jest jedna pompa do wszystkiego. Prosto z prawej pokrywy z zaworu regulującego ciśnienie zasilana jest wewnątrz rurką prawa pokrywa z elektrozaworami TUZa dopiero potem rozdzielacze. W każdym razie jeśli pytasz czy na podstawie pracy podnośnika można coś wywnioskować to w tym ciągniku można ale lepiej mieć manometr i badać w konkretnym punkcie. Najprawdopodobniej masz to co ja czyli padający orbitrol charakterystyczne w tym przypadku jest to, że orbitrol zaczyna się pocić czyli pada wewnętrzne uszczelnienie oraz występują bicia również gdy maszyna jest dopiero co uruchomiona. Ponieważ mój jeszcze działa a po rozgrzaniu oleju podnośnik u mnie słabnie na wolnych zmienię sobie najpierw pompę - taki urok starych ciągników. Ten zespół rozdzielający możesz profilaktycznie wyczyścić bo jest w nim taki sam czarny syf jak w elektrozaworach.
miało być lewa pokrywa w pewnym momencie...