SzymonWoowski

Uprawa bez płóżna

Polecane posty

Witam serdecznie, zastanawiam się, czy po żniwach przejść na uprawę bez płużną, wiem, że jest już taki temat, ale ja się chcę zapytać o coś innego. Co myślicie aby pług zastąpić gruberem Unia Kos BH 6 metrów? I potem przed siewem przejechać na głęboko, myślałem nad 30 centymetrami, i zrobic to Horschem Tigerem 6m? i z tego powodu, że posiadam Horsha Pronto, to ziemia bezpośrednio przed siewem by się jeszcze raz przemieszała. Co myślicie o takiej kombinacji? Czy opłaca mi się zastąpić pług tymi maszynami? Głównie chodzi mi o czas pracy. Bo wiadomo, że po pługu trzeba i tak kultywować. Czy Kos przeżuci i potnie tak ściernisko, że nie będzie trzeba orać? Co myślicie, a może polecacie inne kombinacje maszyn. 

Edytowano przez SzymonWoowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 30 cm przejedziesz 6 m tigerem co zemby będą całe zasłonięte to potrzeba z 350 koni na taki agregat jak po żniwach to najlepiej brono talerzowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam John Deera 8370r, więc o moc się nie martwię. Myślałem nad talerzówką, ale wolałbym, aby po żniwach przykryć całe ściernisko, a nie tylko trochę ziemia przerzucić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal122    8

Takie coś jak najbardziej ma sens tylko przy złym płodozmianie możesz mieć problem z chwastami.

Po dwuliściennych powinno się siać jednoliścienne i odwrotnie.

Czyli np:Po rzepaku/kukurydzy zboże a po zbożu rzepak lub kukurydza.

Myślę że każdy kto ma możliwość powinien spróbować uprawy bez orkowej na jakimś mniejszym kawałku i w razie dobrych rezultatów przejść na większy obszar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Raczej 450 km i to minimum przy 6 metrach na 30 cm.

 Ale 30 to nie ma sensu.

Podorywka potem na 25 cm Tiger i siew pronto. Chwastami to nie ma sę co bać, normalnei zwalczać, to nie jest tak że po przejściu na uprawę bez płużną  zaraz cuda się dzieją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hehe.

Mowisz ze na 25 cm sprobowac? Tak wlasnie zastanawiam sie, czy wogule oglaca sie na ponizej 30, probowales juz bez pluga uprawiac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simentalpl    0

Pług uzywamy tylko do rekultywacji łak. Pierwsze efekty uprawy bezorkowej widoczne byly dopiero po trzech sezonach. Uzywamy grubera i agregatu talerzowego. Po kilku latach doświadczen mogę polecic ten rodzaj uprawy. nasz nowy pług moźna zobaczyc tu www.simental.pl


Zapraszam na mój kanał youtube:
<a href="http://www.youtube.com/channel/UCa99hgzqzunS8igHmviQUuQ">Simental.pl</a>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

wystarczy sam gruber na 25cm pod rzepak do 20 na pszenicę .jak masz lekkie ziemie to te 360koni powinno starczyć ale jak gline to i 450 może być mało. po za tym ja po terrano a przed pronto doprawiam ziemię brona wirnikowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

jak mogę coś doradzić to przed uprawą bezorkowo warto całe pole zgłeboszowac. ja tego nie zrobiłem i i widzę negatywnie skutki w postaci nierownych wschodow kukurydzy. amazone robiło doświadczenia z plugiem i bezorkowo na 15 i 25 cm i najlepsze efekty są ponoć przy 15 cm uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj