Skocz do zawartości

Zdjęcie

różne rodzaje fosforu w nawozach

1 odpowiedzi na ten temat

#1 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 19:13

Cześć Panowie

Czy ktoś z was przed kupnem nawozu npk bierze pod uwagę jaki rodzaj fosforu jest w nim zastosowany?

Otóż są nawozy w ktorych praktycznie cały fosfor jest nierozpuszczalny w wodzie. Rozpuszczają go tylko w mocne kwasy (a wiec jest praktycznie niedostepny dla roślin) jak np popularny lubofos pod rzepak,

Sa nawozy gdzie fosforu rozpuszczalnego w wodzie jest pewien ułamek (np amofoski) i sa takie, gdzie prawie cały fosfor rozpuszcza sie w wodzie (np polifoski, lubofoski, suprofoski)

Ja do tej pory sie nad tym nie zastanawiałem wiele, ale w tym roku strasznie dziwiły mnie dosłownie czerwone liscie rzepaku (spowodowane duzym niedoboreM fosforu) pomimo tego, ze posypałem jesienia bodajze 450kg lubofosu pod rzepak.

I tak powoli po nitce do kłebka doszedłem do wniosków jak wyzej.

SPRAWDZAJCIE JAKI RODZAJ FOSFORU MA NAWOZ, KTORY CHCECIE KUPIC.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
różne rodzaje fosforu w nawozach Dzisiaj, 16:07
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
różne rodzaje fosforu w nawozach Dzisiaj, 16:07
  •  

#2 Share NewVario

NewVario

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:Medycyna ,rolnictwo , muzyka ;)

Napisany 14 lipiec 2015 - 19:13

Kolego masz całkowitą rację : lubofosy - fosfor rozkłada się bardzo powoli , stosujemy go na glebach o niskim pH gleby , polifoski itd. mają fosfor przetworzony , który rozpuszcza się w glebie ( roztworze glebowym) stosujemy przy pH 6-7 . Najbardziej przyswajalny dla roślin jest fosfor z nitrofosek , tak zwana forma Poli - Activia.