Skocz do zawartości

Zdjęcie

Susza 2015

311 odpowiedzi na ten temat

#21 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 06 lipiec 2015 - 00:46

Susza 2015

Takiego białego owsa to jeszcze o tej porze nie widziałem, kiedy ostatnio u ciebie popadało? U mnie też grzeje od kilku dni, ale przed tymi kilkudniowymi upałami ładnie padało przez kilka dni(widziałem jak gościu miał skoszoną łąkę, to zebrał "siano" po ponad dwóch tygodniach od skoszenia bo prawie codziennie padało), dziś straszyło u mnie burza, ale nic z tego nie wyszło. Dziś jechałem kupić brony to cukrówka była taka "skapciała" że takiej jeszcze w życiu nie wiedziałem, ale to kilkadziesiąt km odemnie, na żuławach. Koło malborka mają ładnie poprzypalane, niby ziemia dobra i trzyma wilgoć, ale jak nie popadało to tam przypaliło, u mnie na piachach jest dosyć dobrze jeszcze na razie nie przypala bo w miare mokry rok był, tylko od kilku dni upał i już widać że zboże trochę odczuło to słońce, ale tragedii nie ma w zeszłym roku to było o wiele gorzej z łąk był tylko jeden pokos zebrany, a drugi krowy zjadły, a i tak jeszcze trzeba było je dokarmiać wieczorem. Tak mało trawy było że miały wyjedzone pastwisko, łąki(kośne) a i tak jeszcze trzeba było je dokarmiać. Jak ktoś w normalnym czasie łąki kosił to już ma pótraw ok 15cm, a lucerna już ma ok 50cm wysokości przez dobry miesiąc bo zbierana była 1 czerwca. U mojego wuja jedno pastwisko w zeszłym roku było całe wypalone tak jak ten owies na zdj.

Edytowany przez stg, 06 lipiec 2015 - 00:56.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Susza 2015 Dzisiaj, 06:16
  •  

#22 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 04:39

Susza 2015

Toś   mi zadał   pytanie-  kiedy padało  hm.  zabij nie powiem,oj  dawno  ale najgorsze to że  są to małe opady na taką suszę nic praktycznie nie dają.  Południe kuj-pom  jest bardzo źle - jest tu kilka osób  powiaty  Włocławek,Lipno,Aleksandrów mogą to potwierdzić.   A  łąkę  widziałeś  ?

#23 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 09:19

Susza 2015 U mnie wczoraj lekko popadalo od rana lekko grzmi i niedługo pewnie mocniej doleje. Trawnik musiałem te kilka dni upałów podlewać bo jakby nie to to by trawa zamieniła się w rzysko. Współczuję tym co mają dużo h łąk

Edytowany przez Runder, 06 lipiec 2015 - 09:21.

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

#24 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 06 lipiec 2015 - 11:35

Susza 2015

wczoraj jadąc po trasie wysokie mazowieckie- łomża- pisz- giżycko obserwowałem pola... myślałem że u mnie jest źle ale stwierdziłem że mają jeszcze gorzej, o ile do 1/3 trasy jeszcze jakoś to wyglądało ale już za łomża i na mazurach to gdzie tylko większa górka to mieszanki żółte  a gdzie dołek to zieloniutkie, łąki powypalane- dosłownie jak by były popryskane glifosatem.

#25 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 12:54

Susza 2015

w kuj-pom nie wszystkie gminy powołały komisje, szacowane będą wyłącznie plantacje na najsłabszych kategoriach gleb i tylko wybrane uprawy (zgodnie z raportem IUNG), także nie jest to najszczęścilwsze rozwiązanie bacząc na fakt, iż w weekend pszenice ozime straciły liść flagowy 

#26 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 17:01

Susza 2015

Szok dwie burze jednego dnia dawnooo tak nie było, moze tak zle nie bedzie, co uschło to uschło teraz chodzi głównie o qq...

#27 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 06 lipiec 2015 - 17:14

Susza 2015

Nie tylko kukurydze, cukrówki też nie da jak nie popada tak samo z trawami. Dziś trochę popadało, ale to jest o wile za mało, znajomy kupił wczoraj samochód i mówił że tam(ok 20 km odemnie) tak padało że mało co było widać, aż jeden facet samochodem do rowu wjechał,a wycieraczki ledwo co pomagały na najwyższych obrotach.

#28 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 22:38

Susza 2015

z warmińsko-mazurskiego walą transporty bel / kiszonek na Kurpie i Podlasie. ludzie tam dają krowom już żarcie przeznaczone na zimę. w okolicach Kolna, Grajewa za bele krowiarzom krzyczą 100 zł, a za kiszonki po 150 zł/szt... jak nic się nie zmieni jesieną kiszonki mogą być po 200 zł.

sam w sobotę 2 tiry pełne bel wyprawiłem od siebie, a gość zaklepał już nasze sierpniowe siano (z ptaszków RS). jak dałem ogłoszenie, to w godzinę miałem kilkanaście telefonów.

#29 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 22:42

Susza 2015

W mojej okolicy siano po 50 zł/bela to jest duży wybór, jak jechałem wczoraj na trasie starogard-malbork to przy wale koło wisły było tyle belek na łące że głowa mała, jedna obok drugiej.

#30 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 10:35

Susza 2015

U mnie wieczorem ma nieźle dolać ! Miejmy nadzieje że się prognoza sprawdzi. Na razie susza nie doskwiera zboża trzymają się przyzwoicie ale nie jakos idealnie. Lubuskie pow. Słubicki

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Power20

Power20

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 13:05

Susza 2015

tak po 150zl/szt a z jednej beli nie starzy dla 20 sztuk dac. duzo osob owsy tez kosilo i w belach sprzedaja. U nas w okolicach grajewa mialo padac caly tydzien i wczoraj kila kropel deszczu polecialo to nawet nie zdazylem zmoknac :/ 

#32 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 14:13

Susza 2015

z warmińsko-mazurskiego walą transporty bel / kiszonek na Kurpie i Podlasie. ludzie tam dają krowom już żarcie przeznaczone na zimę. w okolicach Kolna, Grajewa za bele krowiarzom krzyczą 100 zł, a za kiszonki po 150 zł/szt... jak nic się nie zmieni jesieną kiszonki mogą być po 200 zł.

sam w sobotę 2 tiry pełne bel wyprawiłem od siebie, a gość zaklepał już nasze sierpniowe siano (z ptaszków RS). jak dałem ogłoszenie, to w godzinę miałem kilkanaście telefonów.

to się zdziwisz co powiem... u nas już niektórzy sobie życzą po 200. a u was tak bogato w trawę? bo ostatnio jeżdżąc na mazury to bym powiedział że szału to z trawami nie macie, może w przyszłą niedzielę do ełku wyskoczę to sobie obejrzę wasze trawki bo okolice pisz-giżycko to widziałem że tam bardzo ciężko...

#33 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 15:23

Susza 2015

Jak  dać 200 za belę  sianokiszonki -a mleko oddać  po  0,80.   to już lepiej  krowy  pogonić do  lasu......

#34 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 16:47

Susza 2015

no za tyle kupić to już jest porażka, ale jak tak dalej pójdzie to i po 200 będą kupować bo z pierwszego pokosu trawy gdzieś conajmniej  30% mniej a drugiego pokosu nie widać. wyszło by na to że by większość musiała zlikwidować conajmniej połowę stada. ja jeszcze połowę krów na pastwiska wyprowadzam ale inni już kilka lat temu zrezygnowali zwłaszcza że praktycznie nikt nie ma blisko pastwiska. krótko mówiąc wygląda to mniej  więcej w ten sposób że każdy w okolicy z całego roku będzie miał ze 35% sianokiszonki tego co w innych latach a to już tragedia. ja miałem parę ha dzierżaw trawy w ubiegłym roku to zapas mam duży na chwilę obecną około 180% tego co sprzątnąłem pierwszego pokosu. kukurydze wcześniej siane jakoś nawet miejscami nieźle wyglądają, u mnie najwyższe nawet 180 cm, ale niższych metrowych również nie brakuje, u jednego sąsiada kukurydza na piasku ładnie rosła- chyba najlepsza w okolicy- aż około tygodnia temu przypiekło no i w tej chwili liście poskręcane, stanęła w miejscu i wprost zaczęła się kurczyć z dnia na dzień, dziś wybrałem się rowerkiem na sąsiednią wioskę i tam kilka osób posiało jakoś późno to wschody rzędu 10% (tragedia) i w dodatku nic nie urosła tylko stoi taka po 15-30 cm, po wschodach już było sucho to nie chcieli siać drugi raz. u nas jest na prawdę tragedia miejscami. zboża ozime muszę powiedzieć że nawet ładnie wyglądają i plony nie zapowiadają sie tragicznie. teraz jeszcze na jare by się deszcz przydał.

jak do końca miesiąca nie popada konkretniej to ja kopię duży staw i za rok kupuję deszczownię, przyda się nie przyda ale nie chcę powtórki z tego roku...

Edytowany przez daremw, 07 lipiec 2015 - 16:53.

#35 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 17:56

Susza 2015

Mówię wam przestawcie się na hodowle świnek i wtedy susza wam straszna nie będzie  B)  Bele będą wam już tylko do ścielenia potrzebne xd

#36 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 22:15

Susza 2015

to się zdziwisz co powiem... u nas już niektórzy sobie życzą po 200. a u was tak bogato w trawę? bo ostatnio jeżdżąc na mazury to bym powiedział że szału to z trawami nie macie, może w przyszłą niedzielę do ełku wyskoczę to sobie obejrzę wasze trawki bo okolice pisz-giżycko to widziałem że tam bardzo ciężko...

aż tak bogato to może i nie jest  (u nas mniej było siana w tym roku), ale jak ktoś nie ma zwierząt, to wysyła swoje bele w świat.

#37 Share grzesiek88

grzesiek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko dookoła tego tematu:)

Napisany 08 lipiec 2015 - 07:06

Susza 2015

wreszcie popadało, o 5.30 obudziła mnie burza i było ze 30 minut rzęsistego deszczu aż potok przez podwórko popłynął :D  może nawet jeszcze trochę dzisiaj popada bo zachmurzenie jest spore a jak nie to dobre i to, trochę kukurydza i łąki się podratują

#38 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 08 lipiec 2015 - 07:47

Susza 2015

No i po suszy dolało tak aż woda miejscami w kartoflach stoi temat do zamknięcia :)

#39 Share Power20

Power20

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 08 lipiec 2015 - 08:10

Susza 2015

u mnie dalej sucho :/ i nie zapowiada sie zeby padalo :/ 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 08 lipiec 2015 - 09:01

Susza 2015

No i po suszy dolało tak aż woda miejscami w kartoflach stoi temat do zamknięcia :)

do zamknięcia? swiat nie kręci się wokół ciebie, w wielu regionach dalej jest wielki problem