Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wytłoki w żywieniu bydła


4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Sethlinia

Sethlinia

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 3 postów

Napisany 29 czerwiec 2015 - 17:03

Wytłoki w żywieniu bydła

Studiuję Zootechnikę na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, w przyszłym roku będę pisać pierwszą swoją pracę, tj. inżynierską odnośnie żywienia zwierząt hodowlanych, w tym bydła Mięsnego/mlecznego). Temat pracy dotyczyć będzie zastosowania wytłoków (głównie z jabłka, ale innych również w mniejszym stopniu, głównie dla porównania), a nikt inny się nie orientuje lepiej w tym, czym żywi zwierzęta oraz jaki ma to na nie wpływ, jak sam hodowca, więc moje pytanie brzmi: czy mają Państwo może dostęp do informacji odnośnie składów chemiczno-pokarmowych wytłoków (tych, które Państwo wykorzystują u siebie), może procentowego ich udziału w ogólnej dawce pokarmowej, efektów jakie spowodowały tego rodzaju dodatki do paszy...

 

Na pewno jako hodowcy mogą mieć też Państwo kontakt ze Związkiem Hodowców Bydła, gdzie mogą być dostępne podobne dane, np. statystyczne zużycie odpadów owocowych na gospodarstwo, i co najważniejsze: efekty produkcyjne. Czy mają może wpływ na przyrosty (albo nie, to też jest jakaś informacja), czy ich brak/obecność w paszy wpływa np. na lepsze/gorsze trawienie, przeżuwanie, produkcję śliny podczas przeżuwania. 

 

Przeczytałam już na Państwa forum tematy zahaczające o temat wytłoków, jednak niestety, na potrzeby pracy, dane jakich potrzebuję muszą być dużo bardziej precyzyjne, najlepiej oparte - może na badaniach, może na poradach Ośrodków Doradztwa Rolniczego lub po prostu poparte własnymi wynikami produkcyjnymi (czy to przyrosty, czy to mleczność lub jakość mleka)?

 

Innymi słowy, jestem otwarta na każdą możliwą pomoc.

Prosiłabym również ew. Administratora o pomoc "forumową", tzn. jako że moja praca dotyczyłaby różnych gatunków zwierząt, a sekcje "żywienia" są u każdego gatunku oddzielnie (a nie chcę SPAMować na forum tymi samymi postami w wielu miejscach), istnieje jakiś dobry sposób na rozwiązanie tego problemu? Czy jednak umieścić w każdej sekcji podobne treścią pytanie i nie stanowiłoby to przeszkody?

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

 

JoannaReklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Wytłoki w żywieniu bydła Dzisiaj, 04:39
 •  

#2 Share AlaCapone

AlaCapone

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1714 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:lubelskie
 • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
  sporty ekstremalne

Napisany 30 czerwiec 2015 - 08:00

Wytłoki w żywieniu bydła

Zaczynając studia, o już dawno temu, miałem nieodparte wrażenie, że praca magisterska, czy inżynierska przynajmniej ociera się o pewne badania, doświadczenia , że ma potwierdzenie w rzeczywistości... Myślałem, że praca magisterska jest w jakiś sposób twórcza a nie tylko odtwórcza.

Dziś już takich marzeń nie mam i wiem, że wyniki badań naukowych nie są odkrywcze i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością lub choćby nie ocierają się o nią a czasami nie są potwierdzone praktyką.

Koleżanko nie bierz tego do siebie, ale osobiście oczekiwałbym po takiej pracy, żeby była ona oparta na wynikach badań przeprowadzonych w 100 gospodarstwach lub choćby 10. Żeby posiadała znamiona naukowości i miała potwierdzenie w rzeczywistości. Żeby po jej przeczytaniu można wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby była pomocna hodowcy w ocenie zastosowania lub nie w swoim gospodarstwie.

Nie znoszę mnożenia bytów i powielania niepotwierdzonych informacji. Taka informacja z ODR-u, czy innych ośrodków mogłaby posłużyć jedynie jako porównawcza.

Potem producenci dodatków paszowych będą pisać "głupoty" na opakowaniach swoich produktów, jakoby po zastosowaniu  produktu "x" przyrost wynosi powiedzmy 10%, gdy tymczasem jest to zaledwie 2% i to przy zachowaniu pewnych warunków.

Koleżanko życzę Ci owocnego studiowania i dalszych sukcesów... Pozdrawiam


Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#3 Share Sethlinia

Sethlinia

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 3 postów

Napisany 30 czerwiec 2015 - 10:07

Wytłoki w żywieniu bydła

I taka odpowiedź mnie niezmiernie, wręcz niebywale cieszy. Bo moim marzeniem jest zrobienie dużych, wiarygodnych i rzetelnych badań, wprowadzających coś nowego, nie przepoczwarzających coś starego. 

 

I doskonale rozumiem Pańską odpowiedź. I każdego, kto też tak uważa, muszę... zasmucić. Niestety wprowadzono ostatnio nakaz (jakkolwiek absurdalny), który mówi, że praca licencjacka-inżynierska (na naszej uczelni, nie wiem jak na innych) musi być... w jakimś stopniu (czyt. cała) odtwórcza. W każdym razie nie doświadczalna.

 

A i tak robię wszystko "źle": skontaktowałam się z bardzo wieloma tłoczniami w Polsce, niestety odpowiedziało zaledwie parę, ale to już coś. Te parę pozwoliło mi na pobranie próbek ich wytłoków, zrobienie analiz, więc to już jest cześć "doświadczalna" (odtwórczą nie można jej nazwać). Ale analiza samych wytłoków to jedno, chodzi o ich zastosowanie.

 

Chciałabym, niezmiernie, przeprowadzać badania, ale jestem po prostu "za mała", nie mam takich znajomości, kontaktów, przeprowadzenie takich badań na skalę całej Polski byłoby piękne, ale wymagałoby zaangażowania o wiele większej ilości osób. Bo z jednej strony można powiedzieć każdemu hodowcy: "niech Pan/Pani dodaje 10% wytłoków z jabłek do swojej paszy i sprawdzi rezultaty...", ale skąd będzie pewność, że każdy hodowca zrobi to tak rzetelnie, jak byśmy tego chcieli? Może doda na oko, może nic nie dodać, a może dodać 10% z dokładnością co do drugiego miejsca po przecinku.. Trzeba by było się cały czas przemieszczać, a i tak pogodzenie pracy i studiów momentami bywa dla mnie ciężkie, a jako że chcę naprawdę coś wyciągnąć z tych studiów - to tym bardziej. Stąd jednoczesne jeżdżenie w różne zakątki Polski wymagałoby kolejnego nakładu czasu. 

Jeżeli tutaj, na tym forum, są hodowcy, którzy chcieliby podzielić się przynajmniej swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z wytłokami - jestem na to bardzo otwarta. Potem w ramach pracy magisterskiej, gdzie już owszem musi być poważne doświadczenie, mogłabym postarać się o próbę jego wykonania - pewnie nie na 100, ale może na 10-20 gospodarstwach, przynajmniej w jednym rejonie. I jeśli będę wiedziała, że tych 10-20 hodowców chce poświęcić swój czas jak i (co też może się zdarzyć) efekty produkcyjne (w razie gdyby dodatek wytłoków zaburzył tok produkcji) to mogę obiecać, że takie doświadczenie będzie miało miejsce :) 

 

A póki co muszę bazować na tym, co póki co hodowcy wiedzą i myślą. Możemy (mówię "my", ponieważ jeśli to tutaj znalazłabym zainteresowanych i chętnych do pomocy, to nie byłaby tylko moja praca, ale całej grupy osóB) wtedy powiedzieć, że moja praca inżynierska dotyczyłaby tego "co dotychczasowo oznaczały wytłoki, co zmieniły, co mogłyby zmienić", a potem przy magisterce tytuł zmieniłby się przede wszystkim pod jednym kątem "co aktualnie znaczą wytłoki, co zmieniają, co mogą zmienić". Oczywiście, to metaforyczny przykład, tytuł brzmieć musi niestety inaczej, ale starałam się przekazać sens pracy.

 

Proszę mi wierzyć, codziennie piszę/dzwonię do różnych hodowli - niestety niewielu odbiera telefony, albo mam takie szczęście, że gdy dzwonię zootechnik jest zajęty - a na e-maile, nawet bardzo oficjalnie i poprawnie napisane, nie zawsze chcą odpowiedzieć. To samo oczywiście w wypadku tłoczni. Szkoda, że już parę lat temu nie wiedziałam, o czym będę pisać - może już wtedy starałabym się o zawarcie cennych kontaktów. W końcu moja praca nie ma być zyskiem jednostronnym - chciałabym, aby i hodowcy mieli z tego korzyść, możliwie jak największą.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za powyższą odpowiedź :) Jest głęboko inspirująca.Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Wytłoki w żywieniu bydła Dzisiaj, 04:39
 •  

#4 Share AlaCapone

AlaCapone

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1714 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:lubelskie
 • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
  sporty ekstremalne

Napisany 30 czerwiec 2015 - 20:08

Wytłoki w żywieniu bydła

Bardzo podoba mi się Pani podejście do tematu, ale mamy taką rzeczywistość, jaką mamy. ;)

Nie do obronienia jest podejście wielu uczelni, jakoby praca licencjacka miałaby być jedynie odtwórcza - ale nie będziemy walczyć z wiatrakami.

Nie mam czasu na jakieś dłuższe wywody, gdyż muszę pracować na przeróżne podatki, utrzymanie urzędników na poziomie gminnym, powiatowym, wojewódzkim a już szczególnie wielką rzeszę doradców premiera, prezydenta nie zapominając o naszych ministrach i rządzie. :D :D :D

Oby tak dalej, życzę powodzenia. :P

Niech ta praca licencjacka, która rodzi się w bólach, przyniosła w przyszłości wiele radości i zadowolenia. Pozdrawiam


Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Wytłoki w żywieniu bydła Dzisiaj, 04:39
 •  

#5 Share Sethlinia

Sethlinia

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 3 postów

Napisany 30 czerwiec 2015 - 20:33

Wytłoki w żywieniu bydła

Dziękuję za dobre słowa, również pozdrawiam :)Podobne tematy żywienie bydła żywienie krów mlecznych żywienie bydła mlecznego żywienie bydła mięsnego