Skocz do zawartości

Zdjęcie

Tragicznie słaba kukurydza

61 odpowiedzi na ten temat

#21 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2720 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 11:55

Znajomy kupił totalnie wyssaną ziemię ( tona żyta przy dobrych wiatrach mimo 3-4 klasy) i ma identyczną kukurydzę mimo dużych dawek nawozów, więc pozostaje czekać aż się dobrze ukorzeni i wspomagać dolistnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Tragicznie słaba kukurydza Dzisiaj, 15:21
  •  

#22 Share chuck00

chuck00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 13:18

Nie zaleca się stosowania obornika i wapna w jednym roku ale można. Rozmawiałem kiedyś na zajęciach z dr Szczepaniakiem i mówił że można stosować oba warianty ale przynajmniej miesiąc różnicy powienien być między nimi. Fioletowy kolor do niedobór fosforu - racja, ale niekoniecznie. Tegoroczna susza skutecznie ogranicza pobieranie składników z gleby. Nawożenie dolistne w okresach niedoboru wody można stosować ale w niewielkim stężeniu aby nie uszkodzić roślin.

W tym roku u siebie zauważyłem fioletowe przebarwienia w fazie 4-liści (niby nie dużo ale było). Obornik i nawożenie mineralne nie było niskie. W tej chwili po kilku konkretnych opdach deszczu jest wszystko w normie.

Edytowany przez chuck00, 25 czerwiec 2015 - 21:42.

Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

#23 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2720 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 13:41

Jak będzie niskie ph gleby to można tonami sypać nawozy i guzik z tego, mam jeden kawałek z pH 4,29- robiłem badania i wyszło że fosforu jest dużo - 15mg/100g gleby ale co z tego jak roślina nie może go pobrać i kukurydza pierwszy rok słaba, strasznie nierównomierna, miejscami prawie do pasa a miejscami do kostek...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 14:37

Wszyscy po trochu pewnie macie rację ale moim zdaniem główna przyczyna jest jedna - brak wody. Sądzę tak bo u mnie jest miejscami podobnie - ogólnie kukurydza bardzo zróżnicowana. Po żniwach było wapnowane ale pewnie za wcześnie żeby  ph się podniosło, na wiosnę obornik, nawożenie wcale nie niskie i doopa... W tamtym roku rosło pszenżyto, plon był super, łan równy ale wody nie brakowało...

#25 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 15:08

Tragicznie słaba kukurydza nie wiem alr ten rok jest pod qq jakis zly jak u mnie w rejonie ktos sie nie wstrzelil z terminem tak d*pa blada gostek przesial 23 h bo polowe wyjadly wrony polowe zalalo i eidzialem wczoraj oral plantacje bp chyba stwierdzil ze nic z tego nadal nie bedzie niby u nas rok jak zawsze ale cos nie podeszlo wiem po swoim jeczmieniu sasiad zasial tydzien wczesniej i jest niebo a ziemia lepszy od mojego a ochrone i nawożenie ja mam lepsze o niebo a ziemie

#26 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 18:18

kup ekolist 6-12-7  zawiera wszystko co potrzebne kyukurydzy .  opryskiwaczem ciagnikowym niewiele trafi na liscie, najlepiej rozrobić mocniejsza dawke i przejść po lepkach takim recznym, raz, i [powtarzac co kilka dni, efekt murowany, i bzdura ze nie wyrośnie, może być z tego ladna kukurydza, problem gorszy ze rzadko powschodzila ta kukurydza,

a najlepiej na start kup ferbanat, srodek drogi ale bardzo skuteczny, po nim kukurydza powinna ruszyc jak szalona,  przy pryskaniu recznym 0.5 litra starczy na 2 hektary, koszt 40zl, przy pryskaniu opryskiwaczem ciagnikowym dawka na 2 ha ok 5 litry, koszt ok 400 zl wiec droga impreza.

kwasna gleba i zbyt duza dawka moczniku zrobily swoje, innych przyczyn nie szukaj, miałem dokładnie to samo w tamtym roku na jednym kawałku , pierwszy rok tam miałem, kukurydza siedziała ze ledwo ja było widać fioletowa, a sąsiad miał już prawie do kolan, w efekcie końcowym nie była slabsza jak u sąsiada.

#27 Share larysto

larysto

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 19:52

kup ekolist 6-12-7  zawiera wszystko co potrzebne kyukurydzy .  opryskiwaczem ciagnikowym niewiele trafi na liscie, najlepiej rozrobić mocniejsza dawke i przejść po lepkach takim recznym, raz, i [powtarzac co kilka dni, efekt murowany, i bzdura ze nie wyrośnie, może być z tego ladna kukurydza, problem gorszy ze rzadko powschodzila ta kukurydza,

a najlepiej na start kup ferbanat, srodek drogi ale bardzo skuteczny, po nim kukurydza powinna ruszyc jak szalona,  przy pryskaniu recznym 0.5 litra starczy na 2 hektary, koszt 40zl, przy pryskaniu opryskiwaczem ciagnikowym dawka na 2 ha ok 5 litry, koszt ok 400 zl wiec droga impreza.

kwasna gleba i zbyt duza dawka moczniku zrobily swoje, innych przyczyn nie szukaj, miałem dokładnie to samo w tamtym roku na jednym kawałku , pierwszy rok tam miałem, kukurydza siedziała ze ledwo ja było widać fioletowa, a sąsiad miał już prawie do kolan, w efekcie końcowym nie była slabsza jak u sąsiada.

Nie wiem czy żartujesz, ale jakoś nie wyobrażam sobie ręcznie opryskać 2 ha kukurydzy..., no chyba że piszesz poważnie to pełen szacunek dla Ciebie...;)

Edytowany przez larysto, 25 czerwiec 2015 - 19:53.

#28 Share checak

checak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 20:07

Zamówiłem  FoliQ® P fosforowy zobaczymy jakie będą efekty.

Co do oprysku, to też podejrzewam, że może być on przyczyną. Niby jak go kupowałem, pan w sklepie zapewniał, że środek jest przeznaczony do uprawy kukurydzy, ale widać pewnie się pomylił...

Zamówię również te paski lakmusowe i tak w przybliżeniu sprawdzę jaki odczyn ma gleba.

Na razie dziękuję za porady. Jak będzie jakaś poprawa wstawię kilka zdjęć.

Do usłyszenia 

#29 Share Kristof82

Kristof82

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 20:18

U mnie tez kukurydza tragedia! Robiłem badania w zeszłym roku;ph od 4,1 do 5,1 z przewaga tej niższej wartości  fosfor 7,9 do 10,3 potas 2,6 do 7,2  magnez 1 do 2,1 takze potrzeby wapna i PiK bardzo duże. po Zniwach rozsiałem po 6 ton/ha wapna węglanowego KUJAWIT do tego pod korzen solidna dawka PiK(500 kg npk7-20-30) przedsiewnie saletrzak 300kg pogłównie 200 kg mocznika(tydzien temu) i kukurydza głównie 10-15 cm wysokości! fioletowa że masakra.W celu ratowania były już 2 opryski w kosmicznych dawkach (siarczan magnezu siedmiowodny 25kg ,azotan potasowy 25 kg(NK13-46), fosforan jednopotasowy 50kg(PK52-34), żelazo 5 l, cynk 2,5l bor 1,5l ,miedz 1,5 l. dawka jednorazowa/ha! A kukurydza jak nie rosła tak nie rośnie i na 99% nie urośnie.Poprostu zaniedbania wieloletnie poprzedniego właściciela(brak wapnowania i stosowanie tylko azotu wykończyły glebe) a  moje wapnowanie jeszcze widocznie za wczesnie zeby dało dobry efekt, no i na dodatek ta tragiczna susza(północna wielkopolska) A może ktoś ma jeszcze jakiś pomyśł aby ją uratowac???

#30 Share checak

checak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 20:21

Niby i u mnie jest sucho, rzadko kiedy pada. . . Ale u innych ludzi którzy siali mniej więcej w takim samym czasie co ja kukurydza jest lepsza, o wiele lepsza. No ale oni uprawiają ją już od kilku lat. Niestety nie każdy chce zdradzić jakie nawożenie stosuje itp...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 20:34

To niezupełnie tak - ja jedną mam słabą (siana po pszenżycie i na "słabszej" glebie i na oborniku) a drugą można powiedzieć że piękną (siana po buraku i na lepszej glebie). Według mnie gleba o lepszej klasie lepiej trzyma wilgoć...

#32 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 20:35

Ja stosuję kolego 125kg/ha canwil (dlatego nie mocznik ponieważ na słabiej ziemi jak jest sucho to lubi palić)  , sól potasowa 125kg/ha, 125kg/ha polidap w podsiewacz, obornik 30 ton/ha jesienią

Orka, wiosna włóka, agregat 3 dni przed siewem płytko. Ten co sieje mi QQ mówi "że za***iście uprawiam pole wszędzie równo się jedzie" Sieje na głębokość 6cm tylko talerzowym.

Oprysk na chwasty dzielę na dwa dawki (50% i 50% lub 75% i 25%, mocarz + nikosh) jest lepiej ze względu że zawsze coś ominę lub dysza nie pryska. Plon zazwyczaj 10 ton/ha. Jak jest QQ po QQ na ziarno nie daję obornika.  

#33 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 21:10

nie zartuje, kupiłem 0.5 ferbanatu do testu, gdybym wlal w opryskiwacz ciągnikowy starczylo by mi na 20 ary,  kukurydza miała 2 liscie, przez 2 godziny obskoczyłem pol ha po lepkach, kukurydza na tych rzadkach znacznie lepiej rosnie, srodek choć drogi wart tej ceny.  kolega jak chce to niech pryska ziemie, bo puki co kukurydzy nie ma, przynajmniej na zdjęciach nie wiele jej jest.  to co poleci na ziemie to jest kasa wywalona w bloto. z drugiej strony odzywki nie sa takie drogie.

#34 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 07:16

To niezupełnie tak - ja jedną mam słabą (siana po pszenżycie i na "słabszej" glebie i na oborniku) a drugą można powiedzieć że piękną (siana po buraku i na lepszej glebie). Według mnie gleba o lepszej klasie lepiej trzyma wilgoć...

Z tym trzymaniem   wilgoci  Ameryki  żeś  nie  odkrył    :)  w tym roku gdzie susza ziemia ładnie  poklasowana.

#35 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 28 czerwiec 2015 - 11:26

Zamówiłem  FoliQ® P fosforowy zobaczymy jakie będą efekty.

Co do oprysku, to też podejrzewam, że może być on przyczyną. Niby jak go kupowałem, pan w sklepie zapewniał, że środek jest przeznaczony do uprawy kukurydzy, ale widać pewnie się pomylił...

Zamówię również te paski lakmusowe i tak w przybliżeniu sprawdzę jaki odczyn ma gleba.

Na razie dziękuję za porady. Jak będzie jakaś poprawa wstawię kilka zdjęć.

Do usłyszenia 

zadzwoń do odr-u i spytaj gdzie zbadasz ziemię. Wyjdzie taniej i lepiej jak te paski

#36 Share przemek28_28

przemek28_28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 416 postów

Napisany 05 lipiec 2015 - 06:15

Tragicznie słaba kukurydza Koledzy a nikt z Was nie sadzi ze to wina oprysku? Przecież ten viking nie jest na kukurydze. Moze on uszkodził ja? Na 5 zdjęciu jest ominiete i kukurydza jest zielona taka jak powinna byc?

#37 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 05 lipiec 2015 - 08:08

pole wygląda na zbite i zlane deszczem, widziałem coś takiego w tamtym roku u siebie na brzegu pola, również kiepskie wschody były a kukurydza kawałkiem nie mogła się zebrać w żaden sposób, na tej ziemi mogą być niedobory składników ale nie koniecznie, może być po prostu wina tego że zlana deszczem ziemia zaskorupi się a przy okazji spodnia warstwa gleby jest wtedy ciężka do ogrzania a wiadomo że przy niskiej temperaturze gleby są większe problemy z pobieraniem składników pokarmowych. kukurydza się pozbiera ale gdy będzie za późno trochę, ja podsypywałem brzeg pola saletrą (przy łodydze ręką) i ostatecznie urosła na jakieś 2 metry a reszta pola była zdecydowanie lepsza niebo a ziemia

#38 Share Rolnik995

Rolnik995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 10 lipiec 2015 - 20:05

Witam mam pytanie do kolegów chodziłem dziś po polu kukurydzy odmiana Wilga Fao 220 pole było po życie na kiszonkę siałem kukurydze 16 maj i ma około 1 metra z kukurydzy powoli wychodzi już kwiat i oto moje pytanie dlaczego już dostaje ten kwiat ?.

#39 Share dominik_szczytno

dominik_szczytno

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 12 lipiec 2015 - 15:55

dokładnie już puszcz qq wiechy a ma dopiero metr wysokości czyli jeszcze 0,5metra i koniec porostu jej, u mnie odmiana Glejt, Opoka, Lokata i Kosmo na 8ha i żadnej różnicy nie widzę- zobaczymy później w kolbach! tragedia

Edytowany przez dominik_szczytno, 12 lipiec 2015 - 15:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 lipiec 2015 - 18:09

opoka taka zachwalana powinna być wyzsza, a co do tej wiechy to szybko wypuszcza, u mnie fao 220 siana 24 kwiecień i dopiero zaczyna wylazic klos. widać taka pora, niezależnie od terminu siewu, tak jak ze zbozem. te z późniejszym fao na razie nie pokazuja wiechy i nie widać w srodku, także pewnie jeszcze potrwa, w sumie to i lepiej bo jest wysoka i będzie mieć więcej czasu wyrosnąć jeszcze wyżej, kto wie, może nawet do 4 m.