Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czerwona Duńska

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tomo9911

tomo9911

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 15:21

Czerwona Duńska

Witam. Mam taki problem a mianowicie zakupiłem 6 szt Czerwonej Duńskiej. Wszystko fajnie wydajne zdrowe, tylko problem z rują. Jest totalnie nie zauważalna.  Kwestia żywienia i chowu odpada. I niewiem właśnie w czym jest problem czy ta rasa tak poprostu ma. Są bardzo spokojnie może dlatego. NIe obskakują się praktycznie , śluz nie widoczny dopiero po przemasowaniu się pojawia. I moje pytanie czy ktoś posiada tą rase i ma podobny problem czy tylko u mnie takie się trafiły. ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czerwona Duńska Dzisiaj, 19:00
  •  

#2 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 18:18

Czerwona Duńska

Nie miałem nigdy doczynienia z tą rasa krów ale jeśli chcesz są sposoby wywołania rui farmakologicznie tak że w ciemno będziesz mógł kryć krowę (chodzi o to że może nie mieć objawów rui jednak będzie owulowała). Wiadomo zawsze to są koszty ale jak normalnie nie widac objawów to jest to jedno z możliwości. A to są jałówki czy już kiedyś się cieliły?

#3 Share tomo9911

tomo9911

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 08:28

Czerwona Duńska

Wszystkie po pierwszym cielaku. Udało mi się zauważyć ruje dopiero u 3 szt. Więc zacielone. Teoretycznie. Choć nie miały totalnie żadnych objaw. Dopiero po włożeniu ręki można było ocenić stan jajników itp. I okazywało się że mają ruje. Byłem zmuszony jednej dać hormon gdyż jest 6 miesiac po wycieleniu a brak zauważalnej rui. Rasa bardzo godna polecenia zdorwe plodne (wystarczy jedna udana inseminacja) wydajne. Tylko z tą rują problem. Dlatego ciekawi mnie czy tylko moje takie sączy teżktoś też ma z tym problem

#4 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1488 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 09:43

Czerwona Duńska

Na jakiej podstawie twierdzisz że płodne jak ruji nie możesz zauważyć?

#5 Share Szymek1288

Szymek1288

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 11:09

Czerwona Duńska

a jak z wydajnością ?

#6 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 11:20

Czerwona Duńska

Na jakiej podstawie twierdzisz że płodne jak ruji nie możesz zauważyć?

Tak się składa że studiuję weterynarię i akurat niedawno miałem zajęcia z farmakologi na temat synchronizacji rui. Jest kilka sposobów z różną ilością iniekcji (kosztów) i ilością badań jajników. Najdroższy i bez badań jajników (stosowany głównie w ameryce u nas się nie przyjął bo związany z kosztami) dajesz ogółem 3 zastrzyki i kryjesz 12-18 godz po ostatniej iniekcji w ciemno nie ważne czy ma objawy czy nie, są oczywiście prostsze (tańsze) systemy ale w nich musisz pilnować objawów rui i wtedy kryć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share tomo9911

tomo9911

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 15:14

Czerwona Duńska

Na takiej podstawie iż te które udało mi się zacielić (3szt) załapały odrazu i są cielne , oczywiscie moze to byc przypadek. Ale wątpie. Wydajność po wycieleniu 30l/doba. Teraz gdy są dojone już około 4 miesiace bd 20l. No i trochę słabsza pasze dostają. Ogólnie wydajność mniejsza niż HF. Ale zero zapaleń i niskie komórki somatyczne. A to chyba ważniejsze niz duża ilość mleka ale gorszej jakośći. Więc nikt się nie orientuje jak to jest z ich rują ? Czy ona taka jest czy one są jakieś "inne" :) 

Tak się składa że studiuję weterynarię i akurat niedawno miałem zajęcia z farmakologi na temat synchronizacji rui. Jest kilka sposobów z różną ilością iniekcji (kosztów) i ilością badań jajników. Najdroższy i bez badań jajników (stosowany głównie w ameryce u nas się nie przyjął bo związany z kosztami) dajesz ogółem 3 zastrzyki i kryjesz 12-18 godz po ostatniej iniekcji w ciemno nie ważne czy ma objawy czy nie, są oczywiście prostsze (tańsze) systemy ale w nich musisz pilnować objawów rui i wtedy kryć.

Jakie systemy masz na myśli ?

#8 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 17:56

Czerwona Duńska

Jest kilka systemów i mógłbym tu napisać cały elaborat, będę używał nazw substancji nie preparatów u lekarza ale mając na myśli pgf (to są takie substancje jak dinoprost, kloprostenol, alfaprostol, luprostiol) a mając na myśli gnrh (octan busereliny, gonadorelina). Nazwy preparatów to juz powinien wiedzieć weterynarz lub możesz poszukać w necie, 

Pojedyńcza iniekcja PGF wykonujemy raz lub dwa razy badanie kliniczne (jesli jest wyczuwalne cialko żółte to raz jeśli nie czekasz 8 dni i badasz jeszcze raz) następnie iniekcja PGF i inseminujemy po 71-80 h przy objawach rujowych,

Podwójna iniekcja PGF

- podajemy Pgf  inseminujesz te, u których nastąpi ruja po 5-7 dni po iniekcji. krowy te były pomiędzy 6 a 16 dniem cyklu czyli miały rozwinięte ciałko żółte.

- kolejną iniekcję PGF  których nie wystąpiła ruja do 14 dni po podaniu. Były one między 1 a 5 lub 17 a 21 dniem cyklu. Inseminujemy je po 36- 72 h przy objawach rujowych

Jednokrotne podanie GnRH

podajemy PGF i po 48 godzinach GnRH i inseminacja po 72-80 h ( jeżeli wystąpią objawy rujowe)

Dwukrotne podanie GnRH

W pierwszym dniu programu podajemy  GnRH po 7 dniach PGF a po 2 kolejnych dniach znowu GnRH, po 12-18 dniach inseminujemy.

Jest jeszcze jeden że wkładasz specjalna wkładke dopochwową na 7 dni one nazywają się prid delta lub cidr (nie znam nazw preparatów w sprzedaży byc moze tak jak napisałem ale tego nie wiem) i dzień przed jej wyciągnięciem dajesz pgf. ruja po 2-3 dniach. (chyba to najdrożej wychodzi)

To są wszystkie systemy obecnie używane wiadomo im bardziej skuteczny i im mniej doświadczenia posiadasz tym droższy ale to juz twój wybór.

Edytowany przez Piotr0224, 21 czerwiec 2015 - 17:58.

#9 Share kubaska

kubaska

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 20:56

Czerwona Duńska

Najdroższy i bez badań jajników (stosowany głównie w ameryce u nas się nie przyjął bo związany z kosztami) dajesz ogółem 3 zastrzyki i kryjesz 12-18 godz po ostatniej iniekcji w ciemno nie ważne czy ma objawy czy nie

tak sie składa, że klasyczny ov synch jest bardzo popularny w Polsce 

#10 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 19:51

Czerwona Duńska

Byc może, nie mam zbyt wielkiej styczności z bydłem wolę świnie :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:01

Czerwona Duńska ja mam 2 krowy 50%srb to ślepy by zauważył że mają ruje rycza okropnie a na pastwisku mocno się obskakują za to mam problem z krzyżówkami mo te wcale nie pokazują w oborze nic się nie zauważy.