Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żniwa 2015

646 odpowiedzi na ten temat

#541 Share FIWI

FIWI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 14:16

Żniwa 2015

Stawiam że kolega miał na myśli fasolę na suche nasiona, soję lub jakiś orkisz :)

Dobrze kombinujesz :) z tych trzech tylko jedno ma bezproblemowy zbyt - wręcz oczy świecą się się na samą nazwę :) orkisz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żniwa 2015 Dzisiaj, 03:18
  •  

#542 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 15:11

Żniwa 2015

Zastanawiam się tylko jakie masz pola, że przy 80N namłóciłeś 5,5 tony z hektara. Mój wujek zasiał 300 kg saletry na pszenicę i uleciało mu nawet nie 4 tony z hektara a ziarno drobiazg taki, że nie wiem. Dawka poniżej 100 kg azotu na hektar to dla mnie osobiście, zboże nie kwalifikujące się na młyn, ze względu na drobne ziarno.

#543 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 16:16

Żniwa 2015

100 kg N to wcale nie tak mało, a jeśli myślisz że ziarno było drobne bo dostała pszenica tylko 300 kg saletry , to radze się dokształcić i nie pisać pierdół

#544 Share FIWI

FIWI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 17:30

Żniwa 2015

Zastanawiam się tylko jakie masz pola, że przy 80N namłóciłeś 5,5 tony z hektara. Mój wujek zasiał 300 kg saletry na pszenicę i uleciało mu nawet nie 4 tony z hektara a ziarno drobiazg taki, że nie wiem. Dawka poniżej 100 kg azotu na hektar to dla mnie osobiście, zboże nie kwalifikujące się na młyn, ze względu na drobne ziarno.

IIIB IVA - gliniaste kwaśne. Te 5,5 to stanowisko po ziemniakach - reszta w granicach 4,5 do 5 (swoje robi też wcześinejsze wapnowanie i przyorywanie słomy - powoli poprawia się stan gleby). Pozwól, że policzymy: 50kg saletry na rozruch+150 kg mocznika to masz około 80 kg na wiosnę. Do tego dolicz jesienne 16 kg w polifosce - Masz cały N. To co zostało po ziemniakach - wartość nie znana. Na tych kilku ha nie robię badań zasobności bo mi się to nie wróci - za małe działki. Ceny nawozów musze liczyć praktycznie w detalu - na swoje areały tira nie zamówię. Siane odmiany pszenicy (Muza i Bombona) magicznych 8 ton nie przeskoczą - próby są nieopłacalne (koszt nawozu, zmiana CCC na coś mocniejszego i droższego, zwiększenie fungi). Fakt grochu zamiast pszenicy nie zbieram - pośladu też nie. Wracając do kalkulacji: 150 kg mocznika to 250 zł+50 kg saletry za +- 90 zł daje 340 zł na azotowe. 200 kg poli 8 to 370 zł razem 750/ha nawożenie, opryski (chwast, jedno skracanie i jeden fungi 450zł/ha, koszenie 300, paliwo za cały sezon (od podorywki, przez orkę ,siew, opryski po zbiór ok 250/ha, amortyzacja sprzętu (taniego jak na potrzeby i warunki) 500/ha, inne koszty ( w tym wapnowanie) 300 - masz 2550 kosztów - liczone z lekkim zapasem i jak utrzyma się cena na poziomie około +- 700 to tego 1 tyś z ha może zarobię. Co kilka lat nie zarobię i tego bo materiał siewny muszę wymienić, a jeśli masz powyżej 20 ha to cię kroją co roku na materiale na ładnych parę setek/ha co na szczęście mnie nie dotyczy. Wiesz co - rok temu utopiłem na wziętym użytkowaniu trochę pieniędzy bo nie było kiedy zwapnować i odwrócić ugoru. Poszły same nawozy i całe g... zebrałem (1,5t jarej z ha). Nie sama ilość wysianych nawozów a bilans warunków da ci plon (PH, woda, nawóz, pogoda, przedplon). To teraz poproszę rekordzistów o własne kalkulacje  tylko nie kantować na amortyzacji, ilości i cenie nawozów i wliczyć koszty remontów. Amortyzacja liczona na 10 lat (policz koszty nabycia sprzętów i podziel na 10 lat ( ja liczę na 5-7) / liczbę ha do obrobienia. Na szczęście nie mam przyjemności z bankiem i tych paru zarobionych % z obrotu nie muszę w zębach do ż..da. pardon "bankiera" odnosić. Jak to mówią starzy księgowi: Byk WINien a krowa MA... skalkulować i rozliczyć musisz wszystko. A co do wrzasku o wydajności w USA, Rosji czy na Ukrainie - a jaka będzie różnica na tonie po doliczeniu ceł, podatku i kosztów transportu pomiędzy cenami krajowymi a zagranicą? 

Edytowany przez FIWI, 04 sierpień 2015 - 17:38.

#545 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 19:08

Żniwa 2015

To ile Ty zbierasz tej pszenicy, że przy kosztach +/- 2600zł nie możesz 1000zł wyciągnąć z 1 ha...

#546 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 20:09

Żniwa 2015

Nie pamiętam takiej pogody w żniwa. Bez deszczu i nieustannie upał. Plony nie najgorsze jak na taką suszę.

#547 Share Aroo22

Aroo22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 20:49

Żniwa 2015

U mnie nawet ładnie sypnęła arkadia jak na susze, ok 6,2t/ha, dzisiaj pszenica skonczona jeszcze jeczemien i po żniwach

#548 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 20:56

Żniwa 2015

100 kg N to wcale nie tak mało, a jeśli myślisz że ziarno było drobne bo dostała pszenica tylko 300 kg saletry , to radze się dokształcić i nie pisać pierdół

Kolego nie wiem czemu się tak denerwujesz, od tego jest to forum żeby takich "niedokształconych" jak ja uświadamiać, a twój post nie wnosi kompletnie nic- jest na zasadzie "nie bo nie". Napisałem swoją opinię, na którą kolega do którego się odniosłem odpowiedział mi bardzo dokładnie, i już rozumiem o co mu chodzi, bo jego opinia jest o wiele bogatsza w szczegóły, których wcześniej nie było(np to, że tego azotu jednak trochę się uzbierało, bo raz uważałem że liczył również azot z polifoski do tych 80N, a dwa stanowisko po ziemniakach a stanowisko po zbożu to dwa różne światy)

Pozdrawiam i życzę udanych plonów.

#549 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 20:58

Żniwa 2015

średni plon jęczmienia jarego 5t/ha

Najlepszy kawałek 7,3t/ha, najgorszy 3,5t/ha

#550 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 21:12

Żniwa 2015

I juz po zbiorach,plony nie najlepsze,pszenica od 4 do 8 ton.Sredni plon to 6 ton tak mniej wiecej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 04 sierpień 2015 - 21:32

Żniwa 2015 I już po pszenicy w tym roku dwie odmiany kws ozon 7,3t/ha i kws magic 8t/ha.Więc w tym roku nie jest źle dobra wilgotność dzięki pięknej pogodzie.Jednak nie to samo co rok temu.

#552 Share FIWI

FIWI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 21:59

Żniwa 2015

To ile Ty zbierasz tej pszenicy, że przy kosztach +/- 2600zł nie możesz 1000zł wyciągnąć z 1 ha...

akurat pszenica nie jest główną uprawą i sieję ją ze względu na zmianowanie (orkisz czy żyto po ziemniaku to tak trochę za duża rozpusta), a żeby nie mieć problemu ze zbytem wybrałem odmiany mniej plonujące ale dające większe szanse na złapanie parametrów i chętniej brane przez odbiorcę. Wiesz, te koszty są pisane z głowy i trochę pozawyżane ( nie licząc nawozów), ale wolę je tak liczyć i mieć 100zł gratis w kieszeni niż oszukiwać sam siebie. 1 tyś z ha uprawy zboża za 1,5 tygodnia roboty w roku to nie są małe pieniądze. Popatrz sobie na kalkulacje z farmera czy innych pisemek robione dla znacznie wyższych zbiorów (i nakładów). Ponieważ rolnictwo to dodatkowe źródło zarobkowania - nie stać mnie czasowo na permanentne latanie po polach i walkę o dodatkowe 2 tony. Z tego co mi mówił koszący to i tak jedne z lepszych zbiorów w okolicy. Inna sprawa, że doprowadzenie do odpowiedniego ph zajmie mi jeszcze z rok a dostarczenie odpowiedniej ilości materii organicznej z 3-5 (słoma co roku cięta i przyorywana). Plan na rok następny to zmniejszenie przewódki i zasiew Astorii(E) o ile dopadnę materiał siewny. Z opisów COBORU wychodzi, że powinna lepiej się przyjąć przy normalnym ph niż muza, a o przewódce nie wspominam nawet. A i tak podstawą jest niedoceniany orkisz. Sprawdź po średnich młynach po ile kupują to się zdziwisz :). Oprysku na chwast niet, nawożenia tyle co kot napłacze, fungi niet, delikatne bronowanie wiosną na chwasty i daje radę. Fakt - trzeba zapłacić za czyszczenie albo dopaść bukownik i się pobawić. Może nie życzmy sobie wściekle wysokich plonów a wysokich cen i popytu na zboże. To pierwsze prowadzi do nadpodaży, beznadziejnej ceny i problemów ze zbytem. By się sprzedało i zarobić dało. A tym co cieszą się z wysokich plonów - jedna przestroga: nie sztuka naprodukować, sztuką jest sprzedać i na tym nie stracić.

#553 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 04 sierpień 2015 - 22:13

Żniwa 2015

i po żniwach poszło 32 ha plony rózne jak bedą ważone przed sprzedaża to bedę wiedział ile co sypało, pozdrowienia dla żniwiarzy

ZETOR TEAM

#554 Share Yoroshimi

Yoroshimi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 14:30

Żniwa 2015

Panowie mam pytanie a mianowicie czy opłaca się magazynować pszenice i poczekać z jej sprzedażą ? Czy lepiej odrazu jechać z nią do punktu skupu 550zl/t + vat dodam jeszcze ze nie bardzo mam jak magazynować to zbożne :/

Edytowany przez Yoroshimi, 05 sierpień 2015 - 15:00.

#555 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 16:16

Żniwa 2015

W żniwa punkty skupów właśnie zarabiają na takich osobach, które nie mają gdzie przechowywać :) 

#556 Share kubakuba678

kubakuba678

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 16:44

Żniwa 2015

No u mnie też już po młocce słoma dogorewa na pokosie.No nie wiem co mam sądzić o plonie ale powiem tak z 10 ha zbóż a 4 ha pszenicy wyszło z 1 hektara 5.50 tony jęczmień 4 ha było z 1 hektara średnio te 6 ton + 0.50 mieszaniny owsa jęczmienia pszenicy było 3 tony pszenżyto 0.50 ha 4 tony + stoi bobik hektar.Na ziemiach różnych prawie 4 ha było na glinie

#557 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 17:00

Żniwa 2015

W żniwa punkty skupów właśnie zarabiają na takich osobach, które nie mają gdzie przechowywać :)

Ja w ogóle takich ludzi nie rozumiem, co mają mniej magazynów niż potencjalny plon. Gdzie tu równomierny rozwój ...??

akurat pszenica nie jest główną uprawą i sieję ją ze względu na zmianowanie (orkisz czy żyto po ziemniaku to tak trochę za duża rozpusta), a żeby nie mieć problemu ze zbytem wybrałem odmiany mniej plonujące ale dające większe szanse na złapanie parametrów i chętniej brane przez odbiorcę. Wiesz, te koszty są pisane z głowy i trochę pozawyżane ( nie licząc nawozów), ale wolę je tak liczyć i mieć 100zł gratis w kieszeni niż oszukiwać sam siebie. 1 tyś z ha uprawy zboża za 1,5 tygodnia roboty w roku to nie są małe pieniądze. Popatrz sobie na kalkulacje z farmera czy innych pisemek robione dla znacznie wyższych zbiorów (i nakładów). Ponieważ rolnictwo to dodatkowe źródło zarobkowania - nie stać mnie czasowo na permanentne latanie po polach i walkę o dodatkowe 2 tony. Z tego co mi mówił koszący to i tak jedne z lepszych zbiorów w okolicy. Inna sprawa, że doprowadzenie do odpowiedniego ph zajmie mi jeszcze z rok a dostarczenie odpowiedniej ilości materii organicznej z 3-5 (słoma co roku cięta i przyorywana). Plan na rok następny to zmniejszenie przewódki i zasiew Astorii(E) o ile dopadnę materiał siewny. Z opisów COBORU wychodzi, że powinna lepiej się przyjąć przy normalnym ph niż muza, a o przewódce nie wspominam nawet. A i tak podstawą jest niedoceniany orkisz. Sprawdź po średnich młynach po ile kupują to się zdziwisz :). Oprysku na chwast niet, nawożenia tyle co kot napłacze, fungi niet, delikatne bronowanie wiosną na chwasty i daje radę. Fakt - trzeba zapłacić za czyszczenie albo dopaść bukownik i się pobawić. Może nie życzmy sobie wściekle wysokich plonów a wysokich cen i popytu na zboże. To pierwsze prowadzi do nadpodaży, beznadziejnej ceny i problemów ze zbytem. By się sprzedało i zarobić dało. A tym co cieszą się z wysokich plonów - jedna przestroga: nie sztuka naprodukować, sztuką jest sprzedać i na tym nie stracić.

Tu widocznie wchodzą w rachubę warunki lokalne, możliwe że jest u Was spora różnica w cenie pomiędzy zbożami konsumpcyjnymi a tymi na paszę, tym ciężej, jeśli jest problem ze zbyciem towaru o gorszych parametrach. Ale u nas np. w 2013 roku była to różnica raptem 10-20zł na tonie w przypadku pszenicy, w 2014 było to średnio 30zł. Wciąż wolę zebrać 7t/ha paszówki po 610-620zł niż 6t konsumpcji po maks. 650zł, tym bardziej że różnica w cenie jest u nas z reguły jeszcze mniejsza, a ceny dyktują w moich stronach nie młyny, a lokalni handlarze, którzy znowu żyją dzięki hodowcom z Wielkopolski i rzadko kiedy nie skupują dosłownie wszystkiego.

Niestety, ale plony będą coraz większe, zgodnie z zasadą "nie ma powrotu do mieszkania w jaskiniach bo jest nas za dużo". Pewnych procesów nie da się zatrzymać, choć nie można zaprzeczyć że dobrą drogą są uprawy niszowe.

Edytowany przez Kaszlak79, 05 sierpień 2015 - 17:12.

#558 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 20:30

Żniwa 2015

my żniwa dzisiaj zakończyliśmy, teraz tylko usługa została.

Na koniec poszedł Toras, klasa ziemi IIIa,b- plon 9,5t/ha

Także to jest nasz rekord :)

#559 Share karol1221

karol1221

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 21:24

Żniwa 2015

No i koniec młocki bobik jeszcze.Plon dobry pszenicy około 6.5 tony z ha jęczmień pod 7.Młócił ktoś z was do 1 w nocy?A kombajn dobrze przerobił silnik spowrotem deutz zrobiony był na styk ten perkins to był tylko na chwile.A wam jak sprzęty pochodziły?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 05 sierpień 2015 - 21:29

Żniwa 2015

Powoli zbliżam się do połowy żniw, dziś pozwoziłem słomę z 4 hektarów. Do 1:00 w nocy nie kosiłem ale wczoraj do 22:00 i pszenżyto miało 10,8% wilgotności. Jutro dalsze koszenie.