Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maksymalna moc uzyskana z jumza

17 odpowiedzi na ten temat

#1 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza i hodowla bydła

Napisany 17 czerwiec 2015 - 07:57

Jaką moc można by uzyskać z jumza? Sprawa taka, kupiłbym takiego do ładowania obornika, drzewa może big bagów jak podniesie, no ale to parę dni w roku. A pasuje mi i tak kupić ciągnik do prasy bo chcę wymienić na taką z rotorem no i obecny ciągnik jest za słaby, szkoda mi go sprzedawać więc chciałem kupić jakiś w miarę tani traktor do niej. Gdyby w jumzie udało się podnieść moc na te 85-90KM było by super bo uniknął bym kosztów kupna traktora do prasy który by robił tylko parę dni w roku. Oszczędność była by znaczna bo  coś do ładowania obornika i tak muszę kupić i do prasy też więc upiekłbym dwie pieczenie na jednym ogniu. Myślę że samo odpinanie i zapinanie tylnego wysięgnika przecież nie może trwać całego dnia. Da radę wyciągnąć aż tyle mocy? Jak nie to ile się da maksymalnie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maksymalna moc uzyskana z jumza Dzisiaj, 07:37
  •  

#2 Share retro_zetor7211

retro_zetor7211

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ciągniki, gospodarka, motoryzacja

Napisany 17 czerwiec 2015 - 08:59

Belarus Jumz (według mnie najlepszy ciągnik na świecie :) ) posiada trwały silnik MMZ produkcji rosyjskiej. Moc tego szataństwa wynosi około 82 konie. Nie martw się tym, że to jest za mało, bo bardzo często w instrukcji jest napisane 82 KM a w rzeczywistości ciągnik zachowuje sie jakby miał 120 KM (poważnie!). Polecam jumza, pochodzi ci bardzo długo, o wiele dłużej niż zetor czy 60-tka. Zaletą tego traktora sa też banalnie proste naprawy. Jak ci sie coś zepsuje to masz wszystkie chwyty dozwolone. Ropy pali na poziomie 8-12l, ale można to zmniejszyć do ok 6l ustawiając odpowiednio pompę paliwową. Wiadomo, że jak dasz mu po garach to ci i 15l spali. Chodzi na wszystko: na olej opałowy na olej rzepakowy, na tanie oleje z przeróbek. Sąsiad mojego wujka ma jumza i raz zapomniał (po ostrej popijawie) wlać jumzowi wody do chłodnicy...... Następnego dnia wybrał się nim w pole belować, belował 2 godziny, dojeżdża do domu, gasi silnik i zagląda do chłodnicy......A tam pusto, a jumz nic, ani się nie przegrzał, ani nie zatarł. Kolejna historia z jumzem (również od mojego wujka): Tym razem u innego sąsiada, Sąsiad polecił synowi zatankować ciągnik (był to oczywiście jumz). Po pewnym czasie ojciec wyjechał jumzem w pole orać. Po kilku godzinach wraca, odstawia ciągnik do garażu, wysiada i zauważa,że nie ma kanistrów z benzyną, którą niedawno kupił. Pyta się syna gdzie jest benzyna, a syn na to - Tato, przecież kazałeś ciągnik zatankować. I znowu jumz okazał się niepokonany. Jest to dowód na to, że czego byś do baku nie wlał to ci pojedzie. :) Pazdrawiam :)    

Mamy teraz taką promocję dla bajkopisarzy: 3 dni darmowego urlopu od AF.

Edytowany przez Elektrotechnik, 17 czerwiec 2015 - 16:36.

#3 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 10:40

Jumz nie ma czasem 65km? On jakoś ma z drugiej strony coś, w sensie d-60 w porównaniu do tych d-240? jakoś różnią się chyba rodzajem wtrysku paliwa? mówię z pamięci z opowiadań kolegów ;)

#4 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 12:01

Jumz ma silnik D-65, ma około 65 koni, na pewno nie 80

#5 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 12:15

Kolego nie na temat do tego kompletne bzdury!!!

Jumz to stary ciągnik i nie wydusisz z niego więcej niż to co już posiada. 

KPK Kumurun Team

#6 Share ovi

ovi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 17 czerwiec 2015 - 13:08

Silnik D-60 ma 65KM, oprzyrządowanie tak jak w silniku d-240 nie na odwrót, inną głowice, świece żarowe zamiast płomieniówki, płaskie tłoki, ustawieniem pompy, wał nie ma przeciwwag.

#7 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 13:15

a zapięcie całej reszty jumza z silnikiem od 82 z turbiną było by sensowne czy nie bardzo? Bo za dobrego jumza z osprzętem trzeba dać z 12-13 no i do tego przerobka silnika no to z 18, a mtz 80 kosztuje minimum 15 a gdzie turbo i osprzęt do gnoja (chodź by cyklop) ? No z tego co mi się zdaje to jumz nie ma zależnych obrotów wom a przy przyczepie którą chcę robić z napędem to by było źle, a takiego na 85-90km przerobiłby? Kabina wydaje się fajna i szerokie opony

http://olx.pl/oferta...html#65e8c92e40

Edytowany przez hodowcamlody, 17 czerwiec 2015 - 13:23.

#8 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 17:43

Strasznie kombinujesz. Jeśli chcesz moc około 80 koni, niezależny wom to jumza od razu sobie wybij z głowy. Szukaj mnt-ta 80 starszego i tyle. Kombinacje kosztują, zwiększają awaryjność a ich wprowadzenie pochłania czas.

KPK Kumurun Team

#9 Share dallas89

dallas89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 19:46

kolega z góry ma racje sam posiadam jumza jako ciągnik pomocniczy i ciągle jest jakis z nim problem :(  ciągle gdzies sie z niego leje... jak naprawisz jedno to zaraz psuje sie drugie... jest to ciagnik mocny i nie do zdarcia fakt ale jakbym mial okazje to sam szybko bym sie go pozbył;p lepiej dołoż kilka tys i miej spokój niz masz meczyc sie z nim ciągle(no chyba ze lubisz chodzic ciągle po łokcie umazany w smarach :P )

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 19:53

Jak jumz nie ma zależnych to odpada raczej. A ten belarus? Miałem kiedyś takiego belarusa jak w linku i twarda,dobra maszyna, kabina niepozorna ale bardzo wygodna i te szerokie opony, amortyzowały równie dobrze jak jakiś zetor. No ale jak nie będzie wyjścia z przeróbką no to trzeba będzie kupić jakiegoś 82 i wydać z 20-25k.

Edytowany przez hodowcamlody, 17 czerwiec 2015 - 19:55.

#11 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 19:57

Przeglądnij sobie ogłoszenia do 20-tu kupisz starszego 82. Pomału dopieścisz i będziesz zadowolony.

KPK Kumurun Team

#12 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 20:10

Myślę raczej nad 80 bo naprawdę do prasy i może niekiedy do rozrzutnika 3.5t to wiele nie trzeba ;) Dużo przeróbki jest żeby miał te 90km?

#13 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1753 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 22:15

Można kupić MTZ 82TS od razu z turbiną , ma 90KM (około). Poprzeglądaj ogłoszenia, przeróbka może się okazać niepotrzebna.

MTZ ma wałek WOM na 540 i 1000obr. Aby wykorzystać pełną moc, trzeba szukać prasy na 1000 obr wałka. Najsłabszym elementem tej układanki może okazać się WOM w tym ciągniku.

Edytowany przez jahooo, 17 czerwiec 2015 - 22:22.

#14 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 10:48

Nie spotkałem się z prasą na 1000 obr. Ale rozumiem że chodzi po prostu o to że jak się wom obraca 2 razy szybciej to przeniesie 2 razy większy moment i mniejsze prawdopodobieństwo że będzie ślizgać. Nie uważacie że mf 235, 3050, c-360 i do tego 82ts było by zbytkiem na 20-25ha łąk? gdzie z 7 jest moje?  :lol: Nie nie, trzeba dbać o zdrowie psychiczne sąsiadów, 80 by starczyła  B)

#15 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 18 czerwiec 2015 - 12:10

Nie przeniesie dwa razy większego momentu. Jeżeli moment będzie ten sam przy dwa razy większych obrotach to moc przenoszona będzie dwa razy większa. A jeżeli moc ma być taka sama, to moment obrotowy zmniejszy się dwukrotnie przy dwukrotnym zwiększeniu obrotów.

#16 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 13:53

Wiedziałem że coś pomieszam  :D nie no po prostu fakt moment potrzebny do przeniesienia będzie 2 razy mniejszy ;) i nie będzie ślizgać ?

#17 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 18 czerwiec 2015 - 14:42

Dokładnie tak będzie. Wytrzymałość wszelkich napędów obliczana jest na dany moment obrotowy. A moc przenoszona przez taki napęd zależy wyłącznie od obrotów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18 Share Marciness

Marciness

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 13:04

Tu masz mtz 82 z turbiną i napędem i z większą kabiną a nie puszką za 25k, moc ok 90km http://olx.pl/oferta...html#fd4d99081f

Dodaj odpowiedź