Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z jałówką

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Share dddaaa

dddaaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 13:36

Problem z jałówką

Witam,

Niedawno ocieliła mi się jałówka.Po 2-3 dniach zaczęła słabo pobierać paszę i miała gorączkę,okazało się że to zapalenie macicy,weterynarz podał co trzeba i prawie wszystko wróciło do normy.Mianowicie nadal słabo jadła,a jeśli już coś jadła to przeważnie suche siano ,ale bez rewelacji,mało piła,wychudła,załatwiała się w małych ilościach(ale to trochę zrozumiałe),ostatnio zauważyłem u niej zgrubienie pod dolną szczęką,nie jest zbyt twarde ani duże,ale na pewno nie miała go wcześniej.Dostała glukozę dożylnie,zastrzyk domięśniowo przeciwzapalny(nazwy nie pamiętam niestety) i propionian sodu na trawienie.Zauważyłem po tym lekką poprawę,ale bez rewelacji. Nie wiem co może być przyczyną tego guza/zgrubienia.Może kwasica albo ketoza,nie spotkałem się jeszcze z czymś podobnym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z jałówką Dzisiaj, 07:19
  •  

#2 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 17:25

Problem z jałówką

Czy móglbyś dokładniej powiedzieć gdzie jest te zgrubienie? Czy jest to po przyśrodkowej stronie żuchwy w tzw kącie żuchwy (na dole w tylnej części żuchwy) czy gdzie? Czy ma to z dówch stron czy z jednej? Spróbuj omacać gardło, czy jeśli będziesz je dotykał, jałówka będzie miala jakąś reakcję. to jeśli chodzi o guza ketoza i kwasica na pewno nie jest związana z tym guzem. Jak karmiłeś ją przed porodem? I jak odbija gazy ma on taki charakterystyczny jak to krowa czy jakis inny, przy ketozie będzie zapach acetonu (mam nadzieje że wiesz jaki aceton ma zapach a jak nie to powąchaj zmywacz do paznokci ) :) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share dddaaa

dddaaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 18:34

Problem z jałówką

Pod pyskiem ma taki fałd skórny ,który jest symetryczny do kości żuchwy i ciągnie się do szyi,jak ma przednie zęby to zgrubienie zaczyna się 10 cm poniżej i znajduje się w tym fałdzie,ciągnie się przez jakieś 8-10 cm i nie jest zbyt duże ani twarde,krowa też nie wykazała zbytniej reakcji na dotyk w tym miejscu,ale jest to nie naturalne.Nie wiem jak Ci to lepiej zobrazować.Co do karmienia nie mogę za dużo powiedzieć,bo nie jest moją wychowanką ,ale pasza osoby od której trafiła nie różni się zbyto od mojej i nie sądzę żeby to był problem żywienia ,bo ta osoba zna się na rzeczy,trafiła do mnie nie długo przed porodem(4 dni).Co do ketozy ,to zapach acetonu jest niewyczuwalny ,raczej standardowy jak od każdej krowy.Właśnie do niczego mi to nie pasuje,nie wiem co z tym robić dalej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 13 czerwiec 2015 - 10:05

Problem z jałówką

A czy badałeś przedżołądki bądź weterynarz to robił? Bo może tu leżeć przyczyna. Mówisz o fałdzie który leży pośrodku między żuchwą? To mogą być czasem węzły chlonne, wieć lek przeciwzapalny mógłby pomóc