Skocz do zawartości

Zdjęcie

Grzybica skóry u bydła...

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share darkoe

darkoe

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 10:26

Grzybica skóry u bydła... Witam. Jestem tu nowy. Zajmuję się od niedawna hodowlą bydła i mam pewien problem związany z grzybicą skóry. A więc w styczniu tego roku nabyłem jałówke(wiek:3tyg. kupiona od handlarza). Miała palmę na krzyżu w wielkości 1cm gosciu powiedział że się optarła gdzieś i to jest strup. Po dwóch tygodniach od momentu kupienia plamka powiększyła się o 2cm w dodatku pojawiły się nowe co okazało się że to jest grzybica. Pojechałem do okolicznej lecznicy i zaoferowano mi sprej (nazwy nie pamiętam) który miał niby pomóc. Do pewności odizolowałem jałówke od reszty stada. Niestety w marcu plamy pojawiły się na dwóch kolejnych sztukach. po dwóch tyg kolejne sztuki się zaraziły. Na początku kwietnia zadzwoniłem do weterynarza ten zaproponował szczepienie. Do pewności poszczepiłem wszystkie te zarażone i te co jeszcze nie było widać objawów grzybicy. Po dwóch tyg szczepienie zostało powtórzone. Niby po tym wszystkim zaczęło wracać wszystko do normy. Mamy miesiąc czerwiec 2 tyg temu zauważyłem że grzybica znowu wraca w dodatku atakuje sztuki które wcześniej wyglądały na zdrowe ale mimo wszystko były zaszczepione i to podwójnie. W dodatku ok 3tyg temu ocieliły mi się dwie krowy i teraz się boję że młode też się zarażą. Co mam robić w tej sytuacji? zaszczepić ponownie? Proszę o pomoc. Z góry dziękuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Grzybica skóry u bydła... Dzisiaj, 05:17
  •  

#2 Share JarekBazydlo

JarekBazydlo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 11:09

Grzybica skóry u bydła... musisz miec wilgoc w chlewie

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 czerwiec 2015 - 11:14

Grzybica skóry u bydła... pierwsze co musisz poprawić warunki w oborze, jak przedmowca napisał musisz mieć wilgoć w oborze, zbyt duże zagęszczenie, po prostu musisz poprawić warunki, najprostrzy sposób na zlikwidowanie grzybicy to jest przebywanie zwierząt na słońcu, ewentualnie można jodynom te `strupy przecierać.

#4 Share darkoe

darkoe

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 11:45

Grzybica skóry u bydła... no fakt zagęszczenie jest dość spore a wentylacja też za dobra nie jest. a co to jest jodynot ?

#5 Share darkoe

darkoe

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 18:59

Grzybica skóry u bydła... a sorry źle przeczytałem. W sensie że jedyną? no mam nadzieję że pomoże

#6 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 czerwiec 2015 - 20:19

Grzybica skóry u bydła... no możesz spróbować choć to nie jest takie proste ponieważ ta jadyna będzie szczypać. No skoro były szczepione to powinno im przejść. a te sztuki które już miały zaawansowaną grzybice to te `strupy będą im się dłużej schodzić - pokrywać włosiem. najlepsza profilaktyka to poprawa warunków.

#7 Share darkoe

darkoe

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 13 czerwiec 2015 - 04:52

Grzybica skóry u bydła... dzięki za radę. czekam na więcej

#8 Share bos_taurus

bos_taurus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 13 czerwiec 2015 - 05:42

Cielaki z zakupu często oprócz grzybicy łapią w transporcie pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne, objawy skórne mogą wyglądać bardzo podobnie, dlatego wskazane jest zaszczepić dodakowo którymś z leków na pasożyty zapytaj w lecznicy, preparaty mają różne nazwy, ale dawka ta sama zastrzyk podskórnie 1cm/50kg. Niestety trzeba przeszczepić wszystkie sztuki, które masz w stadzie.

#9 Share pazdzioch

pazdzioch

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:moja banderoza (gospodarstwo)

Napisany 25 czerwiec 2015 - 23:05

Grzybica skóry u bydła... mam to samo z grzybica bylo wszystko ok puki nie kupilem w czerwcu jalowki i miala dwie kropki na szyi i jak sprowadzilem bydlo na zime do obory nic sie nie dzialo a od wiosny jedna po drugiej dostawala i zaszczepilem cale slado 2razy i czekam teraz:( co bedzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 czerwiec 2015 - 16:39

bedzie okej ;) 

#11 Share loldek37

loldek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 10 luty 2016 - 17:25

Witam a czym szczepicie bydło na grzybice bo ja Trichoben AV ,skutek dobry ,ale dość drogo według mnie

#12 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 10 luty 2016 - 18:17

Jak szczepisz małe to nie jest tak drogo.

#13 Share loldek37

loldek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 10 luty 2016 - 19:39

Małe to tak bo dajesz połowę dawki ale jak mają powyżej 3 miesięcy dajesz pełną  ,,a teraz to takie kupuję

#14 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 10 luty 2016 - 20:15

Kolego jeśli już przywiozłeś sobie sztukę z grzybicą to jest tak zaraźliwe że na podeszwie buta po całym gospodarstwie wszystkie sztuki są automatycznie zarażone, Trichoben dobrze faktycznie działa u sztuk z mniej widoczną mocno zacznie postępować aż ustąpi problem jest w czym innym że już  raczej nigdy nie wyzbędziesz się grzybicy z obór i co 12-18miesz będziesz musiał szczepić całe stado niestety ona przetrwa w rogu obory nawet 8 lat i znowu porazi bydło raz przywieziona będzie do końca

#15 Share loldek37

loldek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 11 luty 2016 - 20:29

Ja się nie pytam jak się pozbyć tylko czym szczepicie

#16 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 11 luty 2016 - 22:11

Trichoben AV 80zł za 10dawek a było 60zł za 10 dawek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share bukat82

bukat82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 11 luty 2016 - 23:27

Ja na każdy SYF skórny i odrobaczenie walę IWERMEKTYNĘ i działa 100%, ale nie zamykam bydła w murowanej klicie z wilgocią tylko są na powietrzu i włażą do starej stodoły więc może dlatego nie ma większych epidemii.

Początek drogi to dzień narodzin. I od tej chwili powoli starzejemy się, dla jednych kwiaty, innym piach w oczy, lecz wszystkich równo na końcu czeka krzyż...