Skocz do zawartości

Obornik

160 odpowiedzi na ten temat

#141 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 25 sierpień 2014 - 11:56

Obornik Wywozilem w sobote obornik takze znam juz efekty stosowania em na pryzmie. Obornik przerobil sie swietnie, wszystko ladnie rozlozone (ziemniaki i inne warzywa np, nawet twarde czesci). Ogolnie jestem zadowolony z efektow.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obornik Dzisiaj, 14:50
  •  

#142 Share luki08

luki08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 22:47

Obornik

mam mozliwosc dostania obornika konskiego za darmo czy warto go teraz przywiezdz i zrobic pryzme na polu ,rozwieziony zostalby po zniwach i zastanawiam sie czy ma to sens

#143 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 270 postów

Napisany 21 styczeń 2015 - 13:43

Obornik

Jak za darmo to nawet sie nie zastanawiaj tylko bierz:)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share marcianjargit

marcianjargit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 21 styczeń 2015 - 14:07

Obornik

o widze ze powoli wcchodzi to do PL ze wywaza obornik na pszenice,pracowalem w niemczech i to u nich norma tylko maja takie rozrzutniki z adapterami takimi jak do wapna...

#145 Share Damianb89

Damianb89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 05 wrzesień 2015 - 15:43

Obornik witam mam pytanie. robie płodozmian po życie będe siał mieszanke po mieszance żyto i ziemniaki. I teraz tak ten obornik co teraz będzie wywieziony dać pod mieszanke i ziemniaki? Jeśli tak to teraz pytanie co dać pod żyto które będzie po mieszance?

#146 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1049 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 05 wrzesień 2015 - 16:29

Obornik

Ja bym wolał dać obornik pod mieszankę, pod żyto moim zdaniem po pierwsze szkoda obornika, a po drugie to może być problem dobrać odpowiednią dawkę azotu na to żyto żeby nie przewrócić nawet z antywylegaczami. Żyto sobie dosyć wyciągnie z tego co zostanie w drugim roku.

Edytowany przez PeterG14, 05 wrzesień 2015 - 16:30.

#147 Share Damianb89

Damianb89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 08:24

Obornik no niewiem jakby niepatrzeć to ziemia klasy 6 więc o pokładzenie żyta bym się niemartwił. Może jakiś inny nawóz np saletrzak przedsiewnie lub poplon pod to żyto? czy jednak lepiej bez niczego zaorać?

#148 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1049 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 06 wrzesień 2015 - 09:13

Obornik

Saletrzaku pod korzeń lepiej dawać, chyba  że bardzo słabe stanowisko to jakieś minimalne ilości. Ogólnie lepiej dać wiosną. Obornik pod żyto na pewno nie zaszkodzi także jak chcesz to możesz dać, ja tylko przedstawiłem moje zdanie.

#149 Share Damianb89

Damianb89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 10:02

Obornik No dobrze dzękuje za odpowiedzi

#150 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1430 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 14:42

Obornik

Wywozilem w sobote obornik takze znam juz efekty stosowania em na pryzmie. Obornik przerobil sie swietnie, wszystko ladnie rozlozone (ziemniaki i inne warzywa np, nawet twarde czesci). Ogolnie jestem zadowolony z efektow.

W jaki sposób stosowałeś te em-y? Jaka proporcja jaki rodzaj em-ów i koszt przede wszystkim?

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share mich89

mich89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 06 listopad 2015 - 08:35

Obornik Czy to prawda że obornika nie można wywozic od listopada do marca? Wczoraj kolega mi mówił że zmieniły się przepisy i że teraz można maxymalnie do 31 października. Prawda to?

#152 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 06 listopad 2015 - 11:23

Obornik

Wywozilem w sobote obornik takze znam juz efekty stosowania em na pryzmie. Obornik przerobil sie swietnie, wszystko ladnie rozlozone (ziemniaki i inne warzywa np, nawet twarde czesci). Ogolnie jestem zadowolony z efektow.

ja wywiozłem obornik, i dopiero na to emy, identyczne jak ty. Później orka i będę sadził zioła.  Napiszę jakie efekty będą.

#153 Share adamek1942

adamek1942

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 22 luty 2016 - 18:52

Obornik

Witam jak wygląda sprawa składowania obornika na pryzmie w polu ??? ile metrów od rowów itp ??

#154 Share andrewk

andrewk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:.
    III---------------III
    ŻELAZO

Napisany 07 listopad 2016 - 19:04

Obornik

Takie pytanko, idzie zima. Płyty gnojowej na ten moment brak, jak w miarę zgodnie z przepisami składować obornik na pryzmie na polu ? Jak się domyślam bezpośrednio na glebie nie może być bo było by to zbyt łatwe - no chyba, że się mylę ? Bydła coraz więcej i na pewno do marca nie styknie miejsca więc trzeba coś wykombinować, aby życzliwi sąsiedzi nie mieli punktu zaczepienia :D

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" -_-

#155 Share Damianb89

Damianb89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 06 marzec 2017 - 07:54

Obornik

Witam. Czy obornik można zaorać w trakcie deszczu lub od razu po deszczu czy lepiej odczekać ? Znajomy mówi że można a jak kiedyś tak wyjechałem to sąsiad wyleciał i krzyczy że tak się nie robi i teraz nie wiem kogo słuchać. Z góry dziękuję za odpowiedzi

#156 Share ziemniakpl

ziemniakpl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 09 marzec 2017 - 21:21

Obornik

Możesz orać w deszczu , po deszczu byle bez zbędnej zwłoki.Ja przyoruje obornik ty ciągnikiem którym ładuje na polu na rozrzutnik.Jeden trzęsie drugi za nim orze.

#157 Share energorolnik92

energorolnik92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 08 maj 2017 - 13:17

Obornik

Jak to jest z ilością makro i mikroskładników w oborniku? Szukałem sporo i co źródło to prawie inna informacja. Posiadamy sporo obornika bydlęcego i chciałbym trochę uporządkować wiedzę na ten temat, żeby wiedzieć o ile możemy zmniejszyć, a zapewne zwiększyć nawożenie mineralne. Stosujemy obornik pod zboża w dawce 40 t/ha. W tej dawce mamy około:
-40000kg*0,45%=180 kg N
-40000kg*0,25%=100 kg P
-40000kg*0,65%  =260 kg K, a także około 80 MgO oraz 70 kg S.
Teraz przyswajalność składników w poszczególnych latach:
Azot:

1 rok - 30% - 54 kg N

2 rok - 20% - 36 kg N

3 rok - 15% - 27 kg N

Fosfor:

1 rok - 25% - 25 kg P

2 rok - 20% - 20 kg P

3 rok - 15% - 15 kg P

Potas:

1 rok - 55% - 143 kg K

2 rok - 10% - 26   kg K

3 rok - 10% - 26   kg K

Niby wszystko ładnie, ale wyczytałem gdzieś, że współczynnik wykorzystania azotu z obornika wynosi K=0,3, a w innym źródle było napisane, że 3 kg azotu dostarczonego z obornika liczy się tak samo jak 1 kg z nawozów mineralnych.
Czyli w pierwszym roku mamy wyżej 54 kg N* 0,3= 16 kg N- tylko o tyle można zmniejszyć nawożenie azotem z nawozów mineralnych?

Nie zgadza mi się to, coś mało tego azotu,a do tego znalazłem też informację, że przy zaoraniu słomy do gleby wraca na każdą tonę zboża około 7 kg N, 3 kg P, a także 16 kg K, wieć przy 4 tonach: 28 kg N, 12 kg P oraz 64 kg K. Jak odnieść się do tych wyników? Wszystkie te składniki ze słomy są pobierane przez zboże? Ale wtedy wychodzi, że ze słomy więcej azotu jest dostarczane niż z obornika. Coś mi tutaj nie pasuje. 

Jeszcze jedno pytanie, jak stosujemy obornik na wiosnę, wywóz w marcu, siew jęczmienia około 15 kwietnia, to ten cały potas 143 kg pobierze jęczmień czy z połowę zostawi? Pytam, bo na jesień może pójdzie na tym polu rzepak i zastanawiam się nad nawozem, a jednak na potas ma duże zapotrzebowanie i ciężko to policzyć.
W uprawach jesiennych typu pszenica i pszenżyto jak damy obornik to przedsiewnie wystarczy 100 kg polidapu i na około 6 t zboża wystarczy potasu i fosforu? Czy potas też dobrze podać jesienią, gdyż jest łatwiej przyswajalny od tego z obornika? Tylko nie ma za bardzo nawozów, żeby miały więcej fosforu niż potasu w składzie.

Niestety studiuję jeszcze ( nie rolnictwo- jakby co) i nie mam możliwości posprawdzania tego w praktyce, a tato 30 lat robi tak samo i święcie wierzy, że tak jest najlepiej i najwięcej wtedy pieniędzy zostaje. Ale nie chce mi się wierzyć, że na glebach gdzie jest uprawiane zboże 4a i 4b, nawożonych co 3-4 lata regularnie obornikiem, plon 4,5 tony to jest maks co można wyciągnąć przy normalnej uprawie. 

Pomoże ktoś? 

#158 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 08 maj 2017 - 14:39

Obornik

Ciekawy temat. Sam bym dowiedział się czegoś więcej.

#159 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9154 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 maj 2017 - 19:30

Obornik

Jak studiujesz to zapewne nie raz przeczytasz i dojdziesz do wniosku że obornik nie jest nawozem przy którym masz pewność ile wniosłeś, ile będzie wykorzystane itd. Skład obornik jest bardzo zróżnicowany, od gatunku, wieku zwierząt, żywienia, ilości słomy, składu słomy itd. Z kolei wykorzystanie składników z obornika zależy od aktywności gleby, temperatury, wilgotności, wymieszania itd. Nie dojdziesz ile dokładnie, możesz liczyć orientacyjne dawki składników jakie pobierze roślina z obornika.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share energorolnik92

energorolnik92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 08 maj 2017 - 21:00

Obornik

Spodziewałem się takiej odpowiedzi. Rozumiem, że nie policze dokładnie, ale orientacyjna dawka to +/- 50%, a nie 300 %. Ile może być tego azotu w pierwszym roku 16 kg czy 54 kg, 38 kg różnicy to trochę sporo. Powinny być instytucje co przeprowadzają badania. Czytałem, że na glebach lekkich rozkład obornika 1-2 lata, a na ciężkich 3-4 lata, ale jak się już rozłoży powiedzmy na tej lekkiej po 2 latach to nie wiadomo czy jakieś składniki zostały jeszcze dostępne. Te liczenie to takie wróżenie z fusów trochę. Szkoda, że nie ma koło mnie osób co zajmują się uprawą warzyw, ktoś na forum pisał że sprzedaje 3 tony za 200 zł, to ja bym taką samą kasę robił na oborniku co na zbożu. A jak w słomie jest prawie tyle samo składników co w oborniku, to słome bym ciął najwyżej bym dał więcej mineralnych nawozów, ekonomicznie na pewno wyszło by korzystniej. A struktury bardzo bym nie zniszczył, bo orne grunty przesiewamy na 2-3 lata koniczyną z życicami. 

Szukam chętnych na obornik (duże ilości): warmińsko-mazurskie  :D