Gość Profil usunięty

Obornik

Polecane posty

aro1975    324

raczej nie,

powinieneś obornik przykryć ziemią (orka, talerzówka), a nawóz NPK wymieszać z ziemią przed siewiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiatm sądzę że ten temat był poruszany ale nie mogę znaleźć. Czy można przechowywać obornik na pryzmach na polu w okresie od grudnia do marca czy jest to zakazana i czym to grozi ze strony armir?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Niby nic nie powinni zrobić, ale pani z ODR kiedyś powiedziała że najlepiej rozłożyć prowizorycznie folię i ze spadkiem w rogu wkopać jakąś beczkę że niby na wyciekającą gnojowicę :) ale to jak była ta nagonka z płytami... http://helpdesk.cdr....-obornik-zasady tu nawet komuś niby wodę zanieczyszcza ale ma zachowaną odległość i nic mu nie zrobią. A zakaz to dotyczy nawożenia a nie składowania

Edytowano przez pawel885

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal150    1

Jest jakiś przepis nakazujący, że np hodując 250 sztuk tucznika musimy mieć np. minimum 3 ha pola aby wywieść tam obornik ??????? Są jakieś wytyczne???? I czy według przepisów UE można stosować obornik na tej samej działce co roku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Nie ma nic odnośnie obsady tyko na ha nie możesz przekroczyć 170 kg N rocznie i możesz co roku spokojnie stosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2111    20

A czy można wywozić obornik co rok na to samo pole, czy są jakieś przeciwskazania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Teoretycznie nie powinno się wywozić co roku na to samo pole. Niedogodności wynikają z przyczyn przemian chemicznych zachodzących w glebie. Obronik nie rozkłada się w 100% podczas pierwszego roku. Te wartości opisują: 40% w pierwszym roku, 30% w drugim roku i 20 % w trzecim roku, reszta idzie na straty ulatniając sie do powietrza. Nadmierne nawożenie nie przyniesie znaczących korzyści ponieważ gleba nie zdązy wszystkiego przekształcić i przyswoić do swojej struktury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2111    20

ale to chyba na glebach cięższych, na piaskach chyba większość zdąży się rozłożyć i wykorzystać w rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Juziak    0

Witam panowie mam takie pytanko do was po jesiennej bronie talerzowej co jest najlepiej wykonać pod zasiew owsu?

Edytowano przez Juziak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Stosowal ktos na pryzme obornika em-y? Dokladnie chodzi mi o EmFarma Plus od ProBiotics. Daje to cos wg?

 

 

Zastosowalem na probe na pryzmie obornika zobacze efekt i napisze co i jak.

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Efekt po zastosowaniu jest juz widoczny. Obornik na pryzmie przerabia sie o wiele szybciej niz bez em. Widzialem takze efekty stosowania em w oborze, obornik swietnie przerobiony, moge go porownac do tego ktory byl kiedys u naszych dziadkow w oborach za czasow gdy swinki byly zywione ziemniakami a obornik zalegal w oborze przez prawie rok, znacznie mniej amoniaku, nie ma tego specyficznego nieprzyjemnego zapachu obornika od swin zywionych duza iloscia koncentratu. A dodam ze w opisywanej oborze obornik jest usuwany co 3-4 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wywozilem w sobote obornik takze znam juz efekty stosowania em na pryzmie. Obornik przerobil sie swietnie, wszystko ladnie rozlozone (ziemniaki i inne warzywa np, nawet twarde czesci). Ogolnie jestem zadowolony z efektow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

mam mozliwosc dostania obornika konskiego za darmo czy warto go teraz przywiezdz i zrobic pryzme na polu ,rozwieziony zostalby po zniwach i zastanawiam sie czy ma to sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcianjargit    151

o widze ze powoli wcchodzi to do PL ze wywaza obornik na pszenice,pracowalem w niemczech i to u nich norma tylko maja takie rozrzutniki z adapterami takimi jak do wapna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianb89    79

witam mam pytanie. robie płodozmian po życie będe siał mieszanke po mieszance żyto i ziemniaki. I teraz tak ten obornik co teraz będzie wywieziony dać pod mieszanke i ziemniaki? Jeśli tak to teraz pytanie co dać pod żyto które będzie po mieszance?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja bym wolał dać obornik pod mieszankę, pod żyto moim zdaniem po pierwsze szkoda obornika, a po drugie to może być problem dobrać odpowiednią dawkę azotu na to żyto żeby nie przewrócić nawet z antywylegaczami. Żyto sobie dosyć wyciągnie z tego co zostanie w drugim roku.

Edytowano przez PeterG14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianb89    79

no niewiem jakby niepatrzeć to ziemia klasy 6 więc o pokładzenie żyta bym się niemartwił. Może jakiś inny nawóz np saletrzak przedsiewnie lub poplon pod to żyto? czy jednak lepiej bez niczego zaorać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Saletrzaku pod korzeń lepiej dawać, chyba  że bardzo słabe stanowisko to jakieś minimalne ilości. Ogólnie lepiej dać wiosną. Obornik pod żyto na pewno nie zaszkodzi także jak chcesz to możesz dać, ja tylko przedstawiłem moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Wywozilem w sobote obornik takze znam juz efekty stosowania em na pryzmie. Obornik przerobil sie swietnie, wszystko ladnie rozlozone (ziemniaki i inne warzywa np, nawet twarde czesci). Ogolnie jestem zadowolony z efektow.

W jaki sposób stosowałeś te em-y? Jaka proporcja jaki rodzaj em-ów i koszt przede wszystkim?


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj