Skocz do zawartości

Obornik

153 odpowiedzi na ten temat

#61 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 24 marzec 2008 - 15:18

Obornik Jeśli ktoś będzie miał coś mądrego do powiedzenia to na pewno znajdzie temat i powie. A bezsensowne posty to wiesz nic nie wnoszą do tematu.

Sory za OT. Potem te posty można bedzie usunąć jak temat się rozwinie.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obornik Dzisiaj, 05:27
  •  

#62 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 marzec 2008 - 16:01

Obornik Prawda, że bezsensowne posty nic nie wnoszą do tematu ale można autorom tych postów wytłumaczyć...

P.S. Dobra koniec tego OT....

#63 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 24 marzec 2008 - 16:08

Obornik Dobra to ciekawe czy lepiej roztrzęśc gnuj po wierzchu po zbożach czy to świerzo posianych czy ozimych czy też po łąkach, czy wwywieść z płyty i uformować pryzme gdzieś w polach pryzma tez paruje i będzie ten gnuj wykożystany za rok dopiero a tak jak by nawet na świerzo posiane zboża po wierzchu to ten gnuj da efekt w tym roku w te żniwa, więc jaka opcja bardziej opłacalna?

Bo napewno więcej pomoże jak zaszkodzi taki tzręsiony po posianych zbożach chyba nie>?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 marzec 2008 - 16:13

Obornik Ostatnio czytałem w pewnej gazecie w której był artykuł o wywożenie obornika na zboże. Pisało że najlepiej wywieźć go zimą. Dodali jeszcze, żeby słuchać pogody i gdyby miał spaść śnieg to 2 dni prędzej wtedy wywieźć. Podobno gdy spadnie śnieg hamuje on parowanie azotu ze zboża...

#65 Share kombinator18

kombinator18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 888 postów

Napisany 15 sierpień 2008 - 17:10

Obornik Odnawiam temat i jakie plony byly ????? ;)
DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

#66 Share Pawel88

Pawel88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 22 sierpień 2008 - 08:52

Obornik No właśnie jak wyszło z tym nawożeniem kurzejcem i kompostem na oziminy? Jeśli plony były w miarę to można trochę zaoszczędzić na zakupie saletry...

#67 Share bimladentoja bimladentoja

bimladentoja
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 październik 2008 - 15:37

Obornik Nawet to piękne sam nieraz zimą tak robiłem, ale co z unijnymi terminami stosowania obornika,i życzliwymi sąsiadami,kurcze temat piękny ale u mnie nie do przeskoczenia,no i unijny nakaz przyorania lub wymieszania go z glebą?

#68 Share Bioma

Bioma

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 21 grudzień 2008 - 21:23

Obornik Witam Proponuje kompostowac obornik i gnojowice .Taki zabieg kompostowania warto przeprowadzic biopreparatami i to juz na fermie - sciolka jest jalowa i nie ma problemow z pasozytami muchami bakteriami coli i innym paskudztwem,problemy oddechowe zwierzat to rzadkosc amoniak wiazany jest w kompostowanym oborniku a nie kluje w oczy i zatyka oddech a na fermie i w okolicy nie smierdzi. Zwierzaki szybciej dobieraja i sa zdrowsze. To co trafia na pryzme jest juz prawie przerobione i nie ma potrzeby napowietrzac ani pryzmy ani mieszac w zbiornikach z gnojowica,taki biopreparat sam produkuje sobie tlen ktory jest mu potrzebny do rozkladu martwej materii organicznej i zamiast uwalniac dwutlenek wegla do atmosfery pozerajac po drodze tlen wiaze wegiel w masie organicznej, z resztkami antybiotykow tez sobie radzi znakomicie. Taki obornik zajmuje mniej miejsca i nie ma mowy o wschodach chwastow gdyz nasiona zostaja rozlozone. Obornik i gnojowica sa duzo lepszym nawozem( wiecej skladnikow) i nie smierdza przy wywozeniu a do tego rosliny nie musza czekac az to wszystko rozlozy sie w glebie tylko papu maja od razu pod nosem. W kazdym miejscu mniejsze koszty (co sie dzieje z plonami to nie bede uswiadamial). Jeden preparat a kilkanascie problemow z glowy. Sluze informacjami. Pozdrawiam

#69 Share Pawel330

Pawel330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,konie zimnokrwiste motoryzacja

Napisany 11 luty 2009 - 18:59

Obornik Ja wożę pod te zboża co wymagają lepsze stanowiska np mięszanka.Miałem w jednym kawale 5,35 ha na całym żyto ziemia już od dawna obornika nie widziałą po żniwach zrobiłem pole na połowę na jednym 2,5 ha wywiozłem tyle obornika co miałem zaorałem i wsiałem gorczyce na poplon lepszy będzie efekt plonu ;)
potem na jesieni znowu wywiozłem obornik ale nie wygnoiłem całego i przytalerzowałem obornik z gorczycą potem na wiosne znów obornik no i nadszedł koniec wygnojone zasiałem mięszankę pod to jeszcze wapno i mocznik.Zboże zapowiadało się dobre potem jeszcze opryskałem mocznikiem na liść.Plon był niesamowity z 2,5 ha klasa ziemi 4-5 ukosiłem około 10-12 ton B)
Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

#70 Share pitermtk

pitermtk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 11 luty 2009 - 19:09

Obornik jeszcze nie widziałem żeby ktoś wywoził obornik na pszenica ;) ja wywożę nieraz na ściernie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 11 luty 2009 - 19:18

Obornik Na ściernisko??? Ja tam worze przed orko czyli sierpień/wrzesień.

A czy ktoś wozi na pole na którym będzie wsiewać koniczynę czerwono?? Kiedyś ja się dziwiłem ze znajomy zamiast przyorać pod jęczmień gnój trzyma go pryzmie a on się dziwił ze ja pod koniczynę woziłem. (w żniwa dziwił się ze tyle jęczmienia umłóciłem ;))

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#72 Share rolas13

rolas13

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 27 luty 2009 - 15:29

Obornik Ja co roku wywożę obornik. Obornik jest jak nawóz pod korzeń najlepszy i prawie każdy ma. Jest to tani nawóz!!!!

#73 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 27 luty 2009 - 19:07

Obornik A co chodujesz że tyle masz??
Pewnie z 500 krow mlecznych??

#74 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 27 luty 2009 - 19:09

Obornik Może wywozi co roku ale za każdym razem na inne pole bo na wszystkie nie starcza. Szkoda klawiatury na dzieciaka. Sam nie wie czego chce. Poczytajcie jego posty.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#75 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 28 luty 2009 - 08:34

Obornik Oj czytało sie jego posty czytało znawca rolnictwa .
Ja to przynim pikuś jestem :)

#76 Share specjalista specjalista

specjalista
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2009 - 19:00

Obornik zrobiłem pewne doświadczenie z pominięciem pewnych norm nawożenia
na pole po pięcioletniej trawie z kończyną wywiozłem obornik w dawce ok 60 t/ha, do tego 200 kg superfosfat prosty
posiane pszenżyto ozime fidelio gleba nie była wapnowana nie pryskałem na chwasty jesienią, na wiosnę startowa 180 kg/ha saletra i druga dawka 250kg/ha saletrzak, oprysk chisel, regulator stabilan dawka 2,2 litra mocznik dolistnie na kłos dawka 12 kg i jeszcze do tego okropna susza jaka miała miejsce w naszym rejonie, a efekt to stojące zboże na całym kawałku a plon na poziomie 9,1 t/ha

#77 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 10 kwiecień 2009 - 19:51

Obornik Stanowisko miałeś super. Azotu też pod dostatkiem.
Trawy są dobrym przedplonem, zwłaszcza z motylkowymi.
Rośliny lubią rosnąć pierwszy raz na danym stanowisku.
To, że nie wapnowałeś ... ok, pszenżyto nie boi się niskiego pH. O ile było niskie
Susza była, ale ozimin nie dotknęła. Uważam ten rok za rekordowy w plonach. Na plantacjach z którymi
współpracuję rzepak dawał np. 4,8 t/ha, średnia z 400 ha, gleba IVa.
Żyto hyb. dawało w porywach nawet do 11 t/ha,

Trzeba tam było rzepak posiać.

#78 Share boto1009

boto1009

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 17 kwiecień 2009 - 18:58

Obornik Ja stosuję 40 t/ha obornika co drugi rok i dodaję po 200-250 superfosfatu pod zboża. Zboża lepiej się krzewią, stosuję przy tym rzadsze siewy a ziarno jest grube i wyrównane. Też miałem fidelio a wydajność powyżej 9 t/ha. Obornik wpływa na wzrost próchnicy w glebie, a wzrost próchnicy w glebie to poprawa żyzności i urodzajności gleby, poprawa zdolności chemicznej, fizycznej i biologicznej gleby, poprawia jej struktury, napowietrzania gleby oraz zdolności zatrzymywania wody i składników odżywczych.

#79 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 23 kwiecień 2009 - 19:19

Obornik To ja zawsze stosuję obornik od świń w dawce ok. 30 t/ha pod rzepak, którego mam co roku 10 ha. Obornik jest z chlewni na głębokiej ściółce gdzie są trzymane tuczniki jak i na płytkiej gdzie mam maciory, knury, prosiaki i warchlaki. Rzepak plonuje na poziomie 4,5 t/ha średnia wydajność, a potem pszenica w przedziale 8-9 t/ha, po pszenicy pszenżyto w granicach 8,5-9 i jęczmień jary ok. 6t. Gleby od 3a do 4b, kompleks pszenny dobry i żytni bardzo dobry. No i ta susza która doskwiera któryś rok z kolei.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5198 postów

Napisany 27 czerwiec 2009 - 21:44

Obornik

Ja wożę pod te zboża co wymagają lepsze stanowiska np mięszanka.Miałem w jednym kawale 5,35 ha na całym żyto ziemia już od dawna obornika nie widziałą po żniwach zrobiłem pole na połowę na jednym 2,5 ha wywiozłem tyle obornika co miałem zaorałem i wsiałem gorczyce na poplon lepszy będzie efekt plonu :)
potem na jesieni znowu wywiozłem obornik ale nie wygnoiłem całego i przytalerzowałem obornik z gorczycą potem na wiosne znów obornik no i nadszedł koniec wygnojone zasiałem mięszankę pod to jeszcze wapno i mocznik.Zboże zapowiadało się dobre potem jeszcze opryskałem mocznikiem na liść.Plon był niesamowity z 2,5 ha klasa ziemi 4-5 ukosiłem około 10-12 ton :D

Mamy w tym roku nowy kawałek, około 2ha, trzy lata stał ugorem. Zrandapowaliśmy zielsko i teraz pytanie co dalej robic? Czy zrobic tak jak pisze kolega i zasiac na wiosne owies, czy rzucic obornik+ nawozy i siac pszenżyto ozime? Ewentualnie spróbowac na wiosne obornikiem tak jak koledzy testowali?

KS Falubaz