Skocz do zawartości

Zdjęcie

14 ha ziemi problem z zagospodarowaniem, może maliny, truskawki??

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Adrian111192

Adrian111192

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 21 maj 2015 - 10:39

Witam, na forum jestem nowy mam 23 lata pochodzę z woj. warmińsko- mazurskiego pow. Elbląski pracuje na etacie i dysponuje duża ilością czasu wolnego. Za jakiś czas stanę sie posiadaczem 14h ziemi rolnej. W skład tego wchodzi 4h nieużytki ( tereny górzyste) planuje pod zalesienie, 6h łąk IV i V klasy oraz 4h grunty orne III klasy. W związku z powyższym zastanawiam sie jak racjonalnie wykorzystać w/w teren. Zastanawiałem sie nad mała hodowla bydła mięsnego żeby tylko ziemia nie leżała odłogiem. Do głowy po przejrzeniu kilku stron internetowych przyszła mi rownież hodowla ślimaków a może jakiś zwierząt futerkowych. Sam juz nie wiem. Myślałem rownież o jakiejś uprawie ogrodniczej związanym z ziemniakami, truskawkami bądź malinami o malinach i truskawkach dużo ostatnio czytałem i przyznam sie iż moje myslenie bardziej ukierunkowało sie w tym właśnie kierunku. Jak sami widzicie duzo tego wszystkiego wiec proszę o pomoc osoby bardziej doświadczone. Z góry dziękuje. Pozdrawiam Adrian

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
14 ha ziemi problem z zagospodarowaniem, może maliny, truskawki?? Dzisiaj, 22:45
  •  

#2 Share PodlaskiRolnik45

PodlaskiRolnik45

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 21 maj 2015 - 19:28

jak masz tyle ziemi to możesz nawet nieźle się rozwinąć jadąc na bykach i ziemniakach u nas w łomży pepes przyjmuje ziemniaki to z każdego hektara jeśni dobrze nawieźiesz itp   to jak byś nawet miał 5 ha ziemniaków odliczając cenę nawozów nasienniaka itp. to zyski 40-50tyś z 5 ha rocznie jak skrobiowe . I jak np jeszcze byki to nawet dobra teraz cena bo za byczka limusine dostaliśmy 8.00zł za kg brutto byczek 920kg , Na takim areale jak zagospodarujesz to możesz się rozkręcić tylko żebyś miał maturę i wziął na start PROW . Na twoim miejscu nie bawił bym się w ślimaki itd  ty masz niezły areał i możesz jeszcze dzierżawy wziąść

Edytowany przez PodlaskiRolnik45, 21 maj 2015 - 19:29.

#3 Share dawidursus323

dawidursus323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 21 maj 2015 - 20:01

ZYSKI z 5 ha skrobiówki 40-50 tyś?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
14 ha ziemi problem z zagospodarowaniem, może maliny, truskawki?? Dzisiaj, 22:45
  •  

#4 Share Adrian111192

Adrian111192

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 21 maj 2015 - 21:17

14 ha ziemi problem z zagospodarowaniem, może maliny, truskawki?? A przy hodowli bydła mięsnego piszesz o limuzynę to przypadkiem nie trzeba dysponować sprzętem przecież w zimę tez trzeba im cos dać jeść. A wydaje mi sie ze gdybym zasadził ziemniaki na 5 hektarach tak jak piszesz to zostało by mi 9 hektarów na hodowle byków w tym 4 hektary terenu górzystego które planowałem zalesić ale można było by to wykorzystać jako pastwisko nie uważasz ze to trochę mało? Nie znam sie za bardzo na tym, z góry dziękuje za zainteresowanie. Pozdrawiam.

#5 Share matias95

matias95

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów
  • Lokalizacja:Moderówka(woj. podkarpackie, pow. Krosno, gm.Jedlicze)
  • Zainteresowania:Sport, informatyka, muzyka i oczywiście technologia rolnicza ;)

Napisany 22 maj 2015 - 19:45

14 ha ziemi problem z zagospodarowaniem, może maliny, truskawki?? Jeśli planujesz hodowle bydła, to lepszym rozwiązaniem by było ogrodzenie tych czterech hektarów i żeby służyły jako pastwiska. Oczywiście lepiej je podzielić na sektory i przeganiać bydło, żeby trawy nie startowały. Reszta to jakieś ziarno, żebyś mógł wykonać paszę dla krów, byków. Ziemniaki to też nie jest głupi pomysł. W razie braku zbytu, zawsze bydło może je zjeść. Na zimę to tylko ciągnik z ładowaczem wystarczy, chyba że siano byś miał w małych kostkach, to wtedy nie konieczny będzie ładowacz. Jeśli masz tylko warunki, to warto zaryzykować. Pchając się w miękkie owoce, trzeba liczyć się z większym nakładem. W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć kogoś na zbiory w małych pieniądzach. Ludzie się cenią, a sam materiał cenowo nie robi szału. Takie jest moje zdanie na ten temat. Pozdrawiam :)

#6 Share Adrian111192

Adrian111192

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 22 maj 2015 - 20:29

14 ha ziemi problem z zagospodarowaniem, może maliny, truskawki?? A na takim areale to ile bym mógł bym trzymać opasow chodzi o to żeby mamek nie trzymać tylko kupować cielaki a sprzedawać byki czy to sie opłaci ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share matias95

matias95

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów
  • Zainteresowania:Sport, informatyka, muzyka i oczywiście technologia rolnicza ;)

Napisany 24 maj 2015 - 16:31

14 ha ziemi problem z zagospodarowaniem, może maliny, truskawki?? Na taki areał to 20-25 sztuk maksymalnie.

#8 Share PodlaskiRolnik45

PodlaskiRolnik45

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 24 maj 2015 - 18:25

25 to chyba chowane na samej trawie . mój znajomy ma 50 szt i ma 5 h łąki oraz 10 qq i mu starcza

Edytowany przez kris14, 24 maj 2015 - 19:34.

#9 Share matias95

matias95

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 24 maj 2015 - 18:32

14 ha ziemi problem z zagospodarowaniem, może maliny, truskawki?? Ale warto mieć jakiś zapas :) Ale skoro mówisz, że górzyste łąki, to ciężko byś miał o zbieranie tam siana.

#10 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 24 maj 2015 - 18:34

Nie wątpię że uchowa 50 cielaków, ale co zrobi gdy podrosną i zaczną pobierać paszę? 0,3ha na sztukę bydła? Czy ty się słyszysz?

Jak dobrze zagospodarujesz to te 20 dasz radę(realnie). Chyba że chcesz dużo dodatków kupować to można i więcej, ale to się zbytnio nie opłaca.

#11 Share Adrian111192

Adrian111192

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 25 maj 2015 - 07:05

14 ha ziemi problem z zagospodarowaniem, może maliny, truskawki?? A czyta to może ktoś z Warmi? Miałbym kilka pytań

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share direx7

direx7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 20:28

hodowla to może i nie głupi pomysł ale ja bym wybrał inną drogę. Te 6ha zalesił jak mówiłeś dobre pieniądze z tego będziesz miał. Zasadź 5ha ziemniaków tak jak kolega mówił. Posadź na początku ze 20a malin zobaczysz jak ci to będzie szło i się opłacało i potem powiększ do 2ha. Jeśli masz trochę kaski to zainwestuj w borówkę amerykańską. Fakt na początku trzeba trochę kasy władować ale i potem będziesz ładnie wyjmował. Pomyśl też może o uprawie bzu. Znajomy właśnie się za to zabrał i powiedział, że nie źle na tym wychodzi. Albo rób to co lubisz. Pamiętaj każdy Ci będzie mówił jak to się nie opłaca i nie ma kasy z tego a każdy to robi. Miej swój rozum i nikogo się nie słuchaj. Pozdrawiam