agrofoto

Osiągnij szczyt plonów z nowym Univo Xpro (Boogie Xpro + Fandango)

Polecane posty

agrofoto    90

 

Artykuł sponsorowany

 

Ochrona fungicydowa w minionym sezonie wymagała szczególnego podejścia i stosowania preparatów o wydłużonym działaniu. Przy relatywnie wysokim porażeniu zbóż już wczesną wiosną należało wykonać wczesny zabieg czyszczący lub  zastosowanie wysoko efektywnych fungicydów w standardowym terminie. Dodatkowo był to rok o wysokim porażeniu przez łamliwość podstawy źdźbła.

W takich warunkach doskonale sprawdził się system podwójnej ochrony fungicydowej Univo Xpro firmy Bayer CropScience. 

W systemie tym do pierwszego zabiegu stosowano Aviator® Xpro 225 EC, a do drugiego Fandango® 200 EC. Dzięki korzystnemu oddziaływaniu na wysokość plonów, wysoką  skuteczność przeciwko septoriozom i wydłużonemu działaniu system został doceniony przez wielu producentów zbóż. 

Firma Bayer jednak stara się dostarczać rolnikom coraz to lepsze rozwiązania czego efektem jest oferowany w sezonie 2015 nowy ulepszony system Univo Xpro.

 

 

UnivoXpro_NewKV_2014_ppt1.jpg

 

W pierwszym zabiegu Fungicyd Aviator Xpro zastąpiony został przez Boogie® Xpro 400 EC. Ten nowy fungicyd oprócz substancji czynnych zawartych w Aviatorze uzupełniony został o spiroksaminę specjalizującą się w szybkim wyniszczaniu mączniaka prawdziwego. Teraz wszędzie tam gdzie zboża wysiane zostały we wczesnych terminach, przy zagęszczonych łanach i  odmianach podatnych na mączniaka prawdziwego  Boogie Xpro będzie zawsze dobrym wyborem, a zastosowanie dodatkowej wysokiej ilości spiroksaminy w ilości 375 g/ha zagwarantuje wysoki poziom zwalczania tego patogenu niezależnie od jego fazy rozwoju.

Boogie Xpro składa się z protiokonazolu 100g/l, biksafenu 50 g/l oraz spiroksaminy 250 g/l.

Ten trzy składnikowy fungicyd łączy w sobie wysoką skuteczność działania wyniszczającego z długim okresem zapobiegawczym. Dzięki technologii Xpro i zawartemu w nim biksafenowi fungicyd zależnie od warunków pogodowych i odporności odmiany wykazuje skuteczne działanie przez okres ok. 6 tygodni czyli mniej więcej dwa tygodnie dłużej niż działaja preparaty nie zawierające w swoim składzie substancji z grupy karboksamidów. Przewaga ta szczególnie uwidacznia się w latach o wydłużonych sezonach wegetacyjnych np. w takim roku jak 2014 gdzie w przypadku stosowania standardowych preparatów należało wykonać o jeden zabieg więcej. Technologia Xpro to również wybitne zwalczanie septorioz co potwierdziło się w praktyce na wielu plantacjach w sezonie 2014. 

 

Produkt zastosowany w pierwszym zabiegu wybitnie zwalcza łamliwość podstawy źdźbła. Jego dodatkową zaletą jest kontrola tej choroby również w późniejszych fazach rozwojowych co w przypadku innych produktów jest już niemożliwe. Zwalczane są także dwa typy łamliwośći typ W i R oraz fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, która na niektórych polach znacznie obniża plonowanie zbóż. Przy zwalczaniu tej choroby bardzo ważna jest odpowiednia reakcja od początku sezonu wegetacyjnego. Zastosowanie więc programu Univo Xpro jest tutaj właściwym postępowaniem aby infekcje nie przenosiły się kolejno na liście i kłosy.

 

zboże.jpeg

 

Boogie Xpro w systemie podwójnej ochrony Univo Xpro stosuje się w dawce 1,5 l/ha. kolejny zabieg to Fandango w dawce 1,0 l/ha

Boogie Xpro sformułowany jest w nowatorskiej technologii formulacyjnej „leafshield” która ułatwia rozpylanie, zwilżenie i rozprzestrzenianie się cieczy roboczej po powierzchni liści. Z praktycznego punktu widzenia przekłada się to na większą elastyczność stosowania Boogie Xpro. Po pierwsze daje  możliwość zwiększenia kropli opryskowej i wykonanie zabiegu przy silniejszym wietrze. Po drugie już po kilkunastu minutach od wykonania oprysku substancje czynne  są odporne na zmywanie przez deszcz. 

 

Cechą wyróżniającą fungicydy wyprodukowane w technologii Xpro (biksafen +protiokonazol) a jednocześnie i system Univo xpro jest niespotykana szybkość działania przy jednoczesnej zdolności do długotrwałej ochrony przed patogenami, oraz bardzo korzystnemu wpływowi na wysokość plonów. 

 

 

 

                                                                                              Dariusz Szymański

                                                                                              Bayer CropScience

 

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'gde-default', 'p30w23cdU89wBrke6lkBmrcfzSWYWVth8juR1zhJjbX.u7', 'mbdldxfqpc', 'jwhovnlepahpgpiodcfxglvrjklc'],

['viewable', 'gde-default', 'p30w23cdU89wBrke6lkBmrcfzSWYWVth8juR1zhJjbX.u7', 'zbkrgupudx', '_gde_isndwl_zbkrgupudx']);

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez agrofoto
      Artykuł sponsorowany
       
      Puma Uniwersal od wielu lat pewnie zwalcza owies głuchy i miotłę zbożową w uprawach zbóż ozimych i jarych. Przez lata wykorzystywana była głównie do zwalczania owsa głuchego w jęczmieniu i innych gatunkach zbóż. Jej wielką siłą jest możliwość zwalczania chwastów w zaawansowanych stadiach rozwoju co doceniło wielu rolników borykających się z problemem owsa głuchego. Wschodzi on bowiem dość późno i czasami w rzadkich lub przerzedzonych uprawach może zaskakiwać późnym zachwaszczeniem. Ratunkiem w takich sytuacjach jest wtedy Puma. Wykorzystywanie przez rolników Pumy w późnych zabiegach dotyczy również miotły zbożowej. Jeszcze do niedawna Puma traktowana była jako niezawodny środek na poprawki przeciwko miotle zbożowej w sytuacjach gdy zawodziły inne preparaty. Ostatnio jednak jej stosowanie nabiera innego wymiaru. Ze względu na nasilający się problem uodparniania się miotły zbożowej na herbicydy z grupy sulfonylomoczników, coraz częściej wybierana jest do głównego wiosennego zabiegu przeciwko miotle zbożowej.
       

       
       
      Charakteryzuje się odmiennym mechanizmem działania i w rejonach z uodpornioną miotłą zbożową staje się skutecznym narzędziem w ręku rolnika.
      Pumę Uniwersal stosuje się w zbożach jarych w dawce od 0,8-1,0 l/ha a w zbożach ozimych 1,0-1,2 l/ha. Zaleca się stosować ją samodzielnie i wtedy można zastosować niższe z zalecanych dawek.
      Przy stosowaniu Pumy należy pamiętać również o temperaturach i stosować ją w wyższych w celu uzyskanie lepszego efektu chwastobójczego.  

      (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'gde-default', 'ogTrQfMzyLd1M.T.gvinlWaz.KfZ.xgpLhrd2Va0Wjv.p7', 'zjdeglkudp', 'noezlikicwaqsxhmghdozdmpzhly'],
      ['viewable', 'gde-default', 'ogTrQfMzyLd1M.T.gvinlWaz.KfZ.xgpLhrd2Va0Wjv.p7', 'wkkkjiejxo', '_gde_isndwl_wkkkjiejxo']);

       
    • Przez yacenty
      Koleżanki i koledzy,
      dziś mija 3 tygodnie od ostatniego zabiegu w pszenicy - T3.
      Zastosowaliśmy epoksykonazol 37,5 g/l, metkonazol 27,5 g/l razy 1,25 (l/ha).
      Pszenica wygląda ok, nie mniej pogoda jest sakramencka - ciepło i co chwila pada.
      Do żniw minimum miesiąc - postanowiłem walnąć dodatkową ochronę kłosa.
      Czym lecieć? Sam tebu wystarczy? Jak wygląda kwestia karencji? Ile zwykle mają fungicydy w pszenicy?
    • Przez AgroLop
      Witam,
      Co polecicie na chwasty w truskawkach (1 ha)? Najlepiej coś o szerokim spektrum oraz jakiś środek od zarazy w ogórkach (1 ha). 

      Z góry dziękuje za pomoc

      Pozdrawiam.
    • Przez Alucard
      Porozmawiajmy o pielęgnacji pszenicy.
       
      Moje pytanie brzmi: Jakich herbicydów używacie po siewie w tym sezonie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj