Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co jest priorytetem?

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kender25

kender25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 08 maj 2015 - 18:37

Co jest priorytetem?

Witam, piszę po raz pierwszy na tym forum, ponieważ mam rozterkę, o której napiszę poniżej.

Chciałbym najpierw powiedzieć że, jeśli to zły dział, to proszę powiedzieć, postaram się usunąć i dodać do odpowiedniego.

A więc niedługo dostanę dotację na młodego rolnika, i tutaj mam główną rozterkę.

Czy pieniądze wydać na zetora majora z turem, czy udoskonalić stodołę i gospodarstwo.

Jeżeli chodzi o ciągnik, to posiadam c330 z turem 1sekcja, oraz ursusa 1012, ale uznałem że  praca c330 z tym turem jest niezbyt wydajna, i łatwo idzie się zdenerwować, zastanawiałem się czy nie dodać 2 sekcji i stworzyć 2sekcyjny tur, ale czy pompa to uciągnie? Bo z 1sekcyjnym jest wymieniana mniej więcej co rok (wzmocniona). Dlatego postanowiłem że dobrym wyjściem będzie zetor major z ładowaczem.

Druga strona medalu to stodoła, można ją podzielić na 3 części, pierwsza część to baloty ze słomą,(co prawda zawsze zostaje jeszcze słomy w stogu, ale dodatkowe są w stodole jak by co) 2 część to ziarna i śrutownik, a trzecią część podzielę jeszcze na dwie części, to znaczy w lewej części są baloty z sianem, a w drugiej na dole są byki, sztuk 15, a nad nimi również siano(jest klapa i od razu z góry do koryta się im zwala to siano. Ale chciałbym postawić silos, ze śrutownikiem ssącym, a w miejsce zboża(te obecne) wstawić baloty z sianem, a tam gdzie są teraz te baloty z sianem zwiększyć produkcję bydła do 24-30 sztuk.

Stodołę można by odnowić, jest drewniana, ale jest wręcz w dobrym a nawet bardzo dobrym stanie. W miejscu gdzie są byki jest murowana.

Tak więc mam sporą rozterkę czy postawić silos, zwiększyć hodowle byków, i zrobić stodołe z pustaków? Czy lepiej kupić zetora majora z turem?

Temat ten chodzi mi bardzo długo po głowię, proszę o rady.

Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co jest priorytetem? Dzisiaj, 20:05
  •  

#2 Share 5714mf255

5714mf255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 08 maj 2015 - 19:10

Co jest priorytetem? możesz zrobić najpierw stodole a na ciagnik starać się z prow lub odwrotnie i postawić nowy budynek ale nikt lepiej nie może określić twoich prioritetow jak ty sam

#3 Share jonkszi

jonkszi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • Zainteresowania:KPK KUMURUN,, Gniotsa nie złamiotsa"
    Technika rolnicza i nie tylko.

Napisany 08 maj 2015 - 19:25

Co jest priorytetem?

Lepiej ta stodoła ciągnik to plastik i troche stali a stodoła bedzie zarabiać jeśli chcesz trzymać byki i możesz potem odłożyć kasę na Majora ale ja bym c330 opchnał a zakupił zetora z napedem czy mtz może mf ala ursus(4514) czyli chyba 675 690 itp.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 08 maj 2015 - 19:47

Co jest priorytetem?

prawda jest taka jeśli nawet zwiekszysz obsade do 30szt. to w życiu nie uzbierasz w póżniejszym czasie na NOWY ciągnik.

Ale tu dochodzi jeszcze jeden wariant bo domniemam ze przez ten rok bedziesz zajmował sie tylko i wyłacznie gosp. a pózniej co praca? czy nastawiasz sie na prowadzenie gospodarstwa wyłacznie bo to jest znaczące teraz. no i jedno z wazniejszych ile hektarów masz do dyspozycji?

#5 Share kender25

kender25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 08 maj 2015 - 20:37

Co jest priorytetem?

Cóż zamierzam pracować, ale pracę muszę znaleźć w odpowiednich godzinach, czyli będę pracował i zajmował się gospodarstwem, a na żniwa, czy inne długoterminowe czynności brać urlopy, na razie jest 15ha ale zamierzam zwiększyć areał,(no ale dopiero jak kase uzbieram)

A z ciągnikiem się zastanawiałem bo praca z turem c330 1 sekcyjnym przy układaniu balotów jest straszna.

A co do 24-30 sztuk.

Byki sprzedaje się jak mają 2 lata, to każdy byk różnica wieku o 1 miesiąc, to co miesiąc minimum 1 (jeżeli 24 ) będzie szedł na sprzedaż, i jednego cielaka się będzie kupować.

Edytowany przez kender25, 08 maj 2015 - 20:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Marciness

Marciness

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 08 maj 2015 - 21:27

Co jest priorytetem?

Jest jeszcze opcja założyć tura do 1012 nawet 3 sekcyjnego samopoziomującego, może czasami będzie brakować napędu, ale za to masz lepszy skręt i pracę nieporównywalnie wydajniejszą niż 330.

#7 Share kender25

kender25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 09 maj 2015 - 11:31

Co jest priorytetem?

Tak, jest taka opcja, ale wolałbym zostawić 1012 do orki, agregatu itp jako ciągnik typowo do ciągania+ dołożyć mu przedni napęd. 

Poza tym to jest wysoki, szeroki,długi i mało zwrotny ciągnik, a dla mnie do tura powinien być jak najbardziej zwrotny i mały żeby wszędzie wjechał,

#8 Share jonkszi

jonkszi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • Zainteresowania:KPK KUMURUN,, Gniotsa nie złamiotsa"
    Technika rolnicza i nie tylko.

Napisany 09 maj 2015 - 19:40

Co jest priorytetem?

Major w zyciu nie dogoni c330 w zwrotności.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 16 maj 2015 - 14:52

Co jest priorytetem?

jesli mogę sie wtrącić i cos podpowiedzieć to powiem tak: dowiedz sie jak jest z modernizacja budynku - stodoły na młodego rolnika, chodzi mi o to zebys nie wdepną w papirologie z modernizacje stodoły, typu pozwolenia róznego rodzaju, spełnienie jakiś tam dziwnych norm i wytycznych, plany, nadzór, rachunki ewentualne od majstra itp. ewentualnie kupić ciagnik uzywany w niezłym stanie jak masz troche gotówki i do niego nowego tura ( nie kupuj na pewno uzywanego ciągniki z turem bo beda z tego same problemy, ciągnk z turem w mtg liczy sie podwójnie takie jest moje zdanie ), w tedy zostanie na śrutownik.