Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Drzewa a cele energetyczne

galeria
Uprawa
Zdjęcie

Uprawa wierzby energetycznej

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share radek1299

radek1299

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 07 maj 2015 - 20:48

Uprawa wierzby energetycznej Witam!
Czy posiada ktoś uprawę tej rośliny na areale minimum 15ha? Zainteresowałem się ostatnio tym tematem i ciekawi mnie jak jest z opłacalnością? Proszę również o udział w dyskusji osoby które nie posiadają plantacji ale się kiedyś tym interesowały i znają mniej więcej realia tej uprawy. Pozdrawiam!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa wierzby energetycznej Dzisiaj, 20:21
  •  

#2 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 07 maj 2015 - 21:47

Poza warunkami stanowiska to opłacalność zależy przede wszystkim od odległości do potencjalnego dużego odbiorcy mokrej masy (np. elektrociepłownia), można też przetwarzać samemu ale tutaj dochodzą koszty brykieciarki/rębaka, suszenia więc na sam zwrot inwestycji trzeba długo czekać...

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

#3 Share radek1299

radek1299

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 07 maj 2015 - 21:58

Uprawa wierzby energetycznej A przy jakim areale może to być opłacalne? Czytałem że gdybym mial ok. 30ha i ciał wierzbę trzyletnią i rozłożył uprawę tak żeby co roku ciąć 10ha, to przy ilości biomasy pozyskanej z takiego areału elektrociepłownie mogą same odbierać zrębki.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Drzewa a cele energetyczne zobacz »

•  

#4 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 07 maj 2015 - 22:07

Wszystko zależy od odległości od odbiorcy, jeśli masz elektrociepłownię w promieniu 10 km to nie powinno być problemu z zakontraktowaniem nawet 5 ha rocznie. Ja mam najbliższą w odległości 70 km więc sobie odpuściłem. Kwestię minimalnej powierzchni oraz zbioru (Twój czy odbiorcy) powinieneś skonsultować właśnie z najbliższą elektrociepłownią lub innym dużym odbiorcą.

A z tego co pamiętam to pierwszy "pokos" to dopiero po 5 latach.

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share radek1299

radek1299

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 07 maj 2015 - 22:12

Uprawa wierzby energetycznej No ja z doświadczenia wiem (tata ma uprawę na własne potrzeby 5ha) że po pierwszym roku od obsadzenia tnie się odrosty a potem to już normalnie cięliśmy po 3 latach czyli w sumie pierwsze cięcie na biomase po 4 latach

#6 Share lesne

lesne

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 22:49

Hej

ale czy warto wierzbę? http://zbiorywierzby.pl/

Tak w sumie to jeśli masz odbiorcę na wiklinę, to wierzba jest super, ale na zrębkę do ciepłowni albo na inne przeznaczenia (kłody, papierówka itp) to nie ma porównania - lepiej sadzić topolę mieszańcową... Topola ma dwukrotnie lepszy plon z hektara, nie ma problemu ze zbiorem maszyną, a przede wszystkim ma więcej zastosowań http://zagajniktopoli.pl/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share adek1614

adek1614

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 09:41

Na wikline nie nadaje się każda wierzba. Odmiany "wiklinowe" z tgo co pamiętam ze studiów sadzi się w większej obsadzie na jedn. pow.  I z takich odmian trudniej  później o wysoki i dobry plon na  cele energetyczne.