bandit1945

grudziądzkie wyskakuja z ziemi

Polecane posty

bandit1945    5

Witam.
Kupilem ostatnio pługi grudziadzkie zagonowe 4x40 i niedawno pierwszy raz nimi oralem.

Okazalo sie ze slabo idą w ziemie... Na piasczystej wbijaja sie ladnie aa na troche twardszej odrazu wyskakuja....
Co moze byc przyczyna?
Dodam ze plugi potrafie ustawic jak sie nalezy... Kosowalem je i troszke bylo lepiej ale nadal wyskakiwaly....

Dodam ze z tylu na ostatnim plugu mam leggo zgieta piętke.... To moze byc przyczyna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

ALE  kupiłeś nowe  te pługi? mają  dłuta  i  dobre  lemiesze?

Na  ramionach  podnośnika  którą  stronę masz  wyżej ? 

skoro  pytasz  to  znaczy że jednak  nie  umiesz  ustawić jak  należy.......


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ten typ tak ma, to są chyba najgorsze  produkowane pługi jakie były. Ciężko idą , jak sucho to nie wejdą. Ja podkładałem podkładki 8-10 mm między korpus a ramę, wchodziły lepiej ale ciężej szły. wreszczie znalazłem kupca i sprzedałem, i do tej pory za to dziękuję że na podwórku już tego nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Nie znikł tylko zmniejszył się. Problem z równą głębokością orki to cecha charakterystyczna tych pługów. Możesz pokombinować z lemieszami - dospawać dłuta lub lemiesze już z dłutami, dociążyć itd ale cudów się nie spodziewaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

A kto by to wiedział... Taka tradycja :D Przynajmniej wtedy wiadomo, że chodzi o pługi do orania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Będzie wyskakiwal bo jest lekki, teraz mam wywrota i mi nie wyskoczył ani razu i na ciężkiej ziemi widac jak bylo tamtym orane bo gdzie bylo zbite to grudziac szwsl bo wierzchu a wywrot glinę wywalil. Jedyne wyjście ro dociazyc Tyl tego pluga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PronarekP5    67

Myśmy w 3 skibowym grudziądzkim zawsze wozili albo metr szyny na tyle albo jakiś duży kamień jaki sie napatoczył na polu, właśnie wtedy jak sucho bylo. Bo Nie chcial nawet do ziemi wejść. Obciążenie rozwiązało problem tu może byc tak samo.


FENDT PoweR i nie ma mocnych !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

dlaczego większość z was odmienia pług w liczbie mnogiej?

Zauważ że w moja wypowiedź nie dotyczyła konkretnego "pługu" a całej serii starych "pługów" z UG. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bandit1945    5

Lemiesze mam prawie nowe...
Ogolnie pługi są ciezkie i masywne waza ponad 500kg.
Tak myslalem zeby wysztorcowac lemiesze tzn pod gorna czesc cos podlozyc zeby bardziej pionowo szly...

Aa teraz lemiesze mam bez dłut ale mam takie z tymi dziobam na czubku.

Aa kosowalem je na prawym ramieniu z prawej strony stojac z tylu traktora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszPrzyby    21

@akmaly Faktycznie pisałeś o serii a ja trochę przesadziłem o większości, należałoby napisać wielu w kontekście do całego forum nie tylko do tego tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

W jaki sposób jest zgięta ta piętka ? Na bok, czy do dołu. Dobrze ustawiony UG nie ma prawa wyskakiwać z ziemi, może masz źle ustawioną regulację siłowo-pozycyjną ? Albo źle wypoziomowany pług wzdłużnie.  Lemiesze maja mieć taką samą wysokość i nie mogą wychodzić poza płaszczyznę piętki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707
Napisano (edytowany)

Zdarza się i mi tak pisać :) 500kg to żaden ciężar jak na pługu. Załóż sobie te z dziobami lub wspawaj resor. To podkładanie może pomorze ale będzie dużo ciężej i nie wiem jak tam z zapasem mocy u ciebie. A post powyżej rozbawił mnie:) No masz rację one nie mają prawa ale dobrze orać:) Kwestia warunków na polu i cuda się potrafią dziać. Co do regulacji siłowej to nawet na docisku orałem ale wtedy jest bardzo ciężko. Dobrze to orze się 3 na 2 skiby a trzecia odwrócona. 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5714mf255    32

nieważne jakie pługi (zwykle nie obrotowe) 2czy 5 i każde onne jak lemiesze są dobre i dobrze ustawione oraz cały plug to nie ma prawa wyskoczyć czy glina czy piach trzeba dobrze ustawić i to wszystko a dociazaja gamonie którzy z resztą nie dają rady ustawić ja urzywam tylko podorywkowych 5 i 7 i nie zdążyło mi się żeby kiedykolwiek je dociazal lub wyskakiwaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

A co takiego śmiesznego znalazłeś w mojej wypowiedzi ? Popatrz sobie na 3x30 i na 4x40, to może zauważysz różnicę w działaniu automatyki podnośnika.  Pług 3x30 UG ma w stosunku do 4x40 wyższą wieżyczkę i w ciągnikach z automatyką na górnym cięgle dość dobrze współpracuje. w 4x40 wieżyczka jest stosunkowo niska w porównaniu do długości pługa i automatyka górnego cięgła przestaje działać. Jesli ciągnik ma automatykę na cięgłach dolnych, to wysokość wieżyczki niema znaczenia. Wyrywanie pługa na twardszych odcinkach to normalne działanie automatyki pozycyjno-siłowej podnośnika. Kwestia tylko ustawienia czasu reakcji, żeby nie rwało od razu w górę na pierwszej grudzie.

 

Porządnie ustawiony pług UG orze dobrze na większości ziem. Zaoranie kukurydzy czy gorczycy czasem stanowi problem, bo się zapycha, ale to kwestia rozstawu słupic i ich wysokości.  Wiele lat mój ojciec pługiem unii przyorywał stojące badyle tytoniu i ślad na polu nie został, że był tu tytoń, a pole praktycznie nie wymagało bronowania przed siewem. No ale trzeba umieć orać, a nie liczyć, że samo się zrobi. Znam takich, co regulacji pługa nie ruszali X lat, bo "jakoś tam orze", a po zmianie ciągnika "pług przestał orać", albo po zmianie pługa "ten szajs nie da się ustawić".

Sąsiad kiedyś pospawał takie czuby w lemieszach, że pług albo szedł po ramę w ziemię, albo tylko sunął po wierzchu, nie było można ustawić go do pracy. Koniec czuba sięgał w dół ze 6-7cm poniżej dolnej linii płoza - piętka.  Tylna płoza z piętką nie jest przecież do dekoracji, tylko ustala układ sił klina przestrzennego, jakim jest odkładnia z lemieszem w stosunku do gruntu.

 

Niektórym przydałaby się lekcja orki konno pługiem jednoskibowym bez kółeczka i podnośnika, żeby przekonać się, co się dzieje w czasie orki, albo praca z obredlaczem , też konno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bandit1945    5

Pietka zgieta jest w bok. Stojąc z tylu pluga to w prawo jest zgieta.
Pługi pitrafie ustawic bo mialrm wczesnoej 4x35 grudziadz.... I szly w ziemie jak głupie....
Ciagnik mam 85koni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192
Napisano (edytowany)

A jaki ciągnik ?

Pług masz taki ? http://img2.sprzedajemy.pl/540x405_plug-skibowy-zagonowy-unia-grudz-52317117.jpg

To dość długi pług . Większość ludzi którzy maja taki typ, montuje kółko na ostatniej skibie i lekko (1/4 obrotu łącznika skraca) poddaje przednią skibę w pracę. Automatyka podnośnika koryguje zagłębienie pierwszej skiby. Orka może nie jest idealna, ale pług nie ucieka z ziemi. To jedyne wypróbowane rozwiązanie, jakie znam wprzypadku orki np. MTZ-tem  czy starszym Zatorem z tym pługiem.

 

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Kolego @jahooo - nie pisz bzdur że po tytoniu nic nie było widać. Ja mam ciężkie gleby i po orce bez bronowania to możesz sobie jedynie w głowę popukać co z tym zrobić. Wiem dobrze że przy różnych glebach pług co prawda 4x30 UG jak i 3x30 ma duże problemy z utrzymaniem głębokości. Lemiesze nie mają tu za dużego znaczenia bo zawsze musiały być dobre. Do tego były są za niskie i mają za mały prześwit pod ramą. Zmieniłem to na Kvernelanda 16" z dużą odkładnicą i jakoś o dziwo nie mam takich problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

U mnie też gleby nie są lekkie - glina i borowina. Ale masę ludzi jeszcze orze pługami unii i dają radę. I nie widzę nikogo z odważnikami na pługu.

Sam mam obrotowy (oprócz unii) i orze się nim lżej (tzn ma mniejsze opory) oraz lepiej jakościowo niż UG, ale potrafię też zaorać tym starym pługiem. Wymaga więcej uwagi i starania, trudniej go ustawić, ale orze ładnie.

 

Sekret orania tytoniu polegał na tym, że orało się stojące badyle.  Żadnych talerzówek, bronowania itp. Sam pług i badyle. W latach 80-tych o pługach zachodnich można było tylko pomarzyć, konkursy orki były robione na polskich pługach i aż miło było popatrzeć, jak ktoś potrafił ustawić pług :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bandit1945    5
Napisano (edytowany)

Pług mam nowszy niz ten na zdjeciu...
Aa ciagnik case 885xl
Od prawej strony pierwsza od przodu to glebokosc opadania. Ta obok to podnosnik gora dół. Zolta to wałek wom.
A ta ostatnia to dokladnie nie wiem ale probowalem czy dziala jako docisk podnosnika to nic nie reagowalo.
Powiedzialbym ze jak sie nia ruszy do przodu to podnosnik lekko drga do gory a jak do tylu to troszke sie opusci
Od prawej strony pierwsza od przodu to glebokosc opadania. Ta obok to podnosnik gora dół. Zolta to wałek wom.
A ta ostatnia to dokladnie nie wiem ale probowalem czy dziala jako docisk podnosnika to nic nie reagowalo.
Powiedzialbym ze jak sie nia ruszy do przodu to podnosnik lekko drga do gory a jak do tylu to troszke sie opusci
Od prawej strony pierwsza od przodu to glebokosc opadania. Ta obok to podnosnik gora dół. Zolta to wałek wom.
A ta ostatnia to dokladnie nie wiem ale probowalem czy dziala jako docisk podnosnika to nic nie reagowalo.
Powiedzialbym ze jak sie nia ruszy do przodu to podnosnik lekko drga do gory a jak do tylu to troszke sie opusci

Edytowano przez bandit1945

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez tobiasz19964
      Witam. Chciałbym kupić polski pług obrotowy na zabezpieczeniu zrywalnym  który pług będzie lepszy do 90 koni Belarus 952 :
      Akpil Mix Due 3+1 czy Agro masz POL3+1. oba w podobnej cenie .Jak oceniacie pługi tych firm chodzi mi o opinie użytkowników, awaryjność itd. 
      Czy lepiej kupić 3 skibowy km 80 lub PO 
      Z góry dzięki za odpowiedz
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj