biznes12

jak karmicie prosięta przy odsadzaniu

Polecane posty

Jabol1986    0

W mojej okolicy Piggi jest bardzo popularnym koncentratem odsadzniowym. Zawsze jednak proponujemy rolnikom dodatki takie jak zakwaszacz oraz cynk. Wtedy Piggi to mocna podstawa do tuczu. Poza tym nie ma problemu z biegunkami, na które prosięta w tym wieku są bardzo podatne. 

Choć tak na prawdę ostatnio wypróbowałem też w mojej małej hodowli Ferkelgold Forte 4% premiks. Do niego dodajemy również cynk i zakwaszacz + oczywiście soję 15 % Efekty moim zdaniem rewelacja. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyja wiem czy rewelacja są o wilele lepsze  na rynku moim zdaniem Sano przereklamowane mocno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

W mojej okolicy Piggi jest bardzo popularnym koncentratem odsadzniowym. Zawsze jednak proponujemy rolnikom dodatki takie jak zakwaszacz oraz cynk. Wtedy Piggi to mocna podstawa do tuczu. Poza tym nie ma problemu z biegunkami, na które prosięta w tym wieku są bardzo podatne. 

Choć tak na prawdę ostatnio wypróbowałem też w mojej małej hodowli Ferkelgold Forte 4% premiks. Do niego dodajemy również cynk i zakwaszacz + oczywiście soję 15 % Efekty moim zdaniem rewelacja. 

 

jaki zakwaszacz proponujecie ja jadę na SanoCid lub Nutrocid

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

Z jakiej firmy polecacie , pasze gotowe dla prosiąt od odsadzenia do 25-30 kg teraz daje starter trzoda golpasz , ale biegunke troche mają

pasze  po odsadzeniu proponuje babsy  z firmy sano moze troche  drogie  ale  nie ma problemow z prosietami  i mozna spac spokojne  , po odsadzeniu zawsze stosuje  koncentraty suggi  jest to serwatka w proszku z ubocznymi  produktami przemyslu cukierniczego   i bioprosie koncentrat bialka sojowego z czosnkiem i zakwaszaczem ,  stosowalem kiedys piggi  i wedlug mnie  to nic specjalnego  , zwykla soja z premiksem  , obrzekowka moze sie przydarzyc 

Edytowano przez kuba55

coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

 @mesi, @kuba55 ma racje albo Babsy lub nieco tańsze Porky

Edytowano przez tomekZ058

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Dzieki za odpowiedzi , babsy daje sie 2 tyg po odsadzeniu ? potem porki ,tak do 25-30 kg chciał bym gotową dawać , teraz dawałem z golpasu ale biegunki miały , jest też jakiś starter trzoda + z golpaszu , niby lepsze lepiej zabespieczone dawał je ktoś , a koncentraty z sano tucznikowe dobre są , u mnie w okolicy mało kto daje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

babsy  mozna dawac przed odsadzeniem ja juz dawalem od 4 tygodni 


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Ale do jakiej wagi , i potem jaką pasze , i przed babosy chyba bonimi jest tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

a na co ci to Bonni-M ,startuj z Babsy jak tylko będą chciały pobierać paszę potem możesz przerzucić się na Porky ja np.tak robię bo wychodzi taniej a jak odsadzam to jadę na Piggi i następnie przechodzę na Protamino Premium Forte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Aha , czyli odrazu babsy dajesz , pigi odrazu po odsadzeniu ? jak oceniasz protamino , i ile % dajesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

prestarter sam przez tydzień potem stopniowo dodajemy jęczmień i chętnie jedzą nie ma problemu z apetytem też odsadzamy po miesiącu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

tak jak wcześniej pisałem startuje z Babsy i następnie przechodzę na Porky, Piggi i Forte.Ja osobiście z Sano jestem zadowolony chociaż spróbowałem też Nutrene ale do końca nie byłem zadowolony i po jakimś czasie ponownie wróciłem do Sano a jeśli pytasz o dawki to robię dla Piggi 20%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

Ale do jakiej wagi , i potem jaką pasze , i przed babosy chyba bonimi jest tak ?

babsy bym dawal do miesiaca po odsadzeniu ,  pozniej jest lepiej  przejsc na wlasna pasze  bo wyjdzie taniej , podobna  pasze do babsy mozesz sam robic w gospodarstwie   majac jeczmien , pszenice , koncentrat suggi i koncentrat bialka sojowego

zreszta policz   na 250 kg paszy  trzeba  200 kg zboza po 0,6 zl za kg wyjdzie to gdzies 120 zl  , koncentratt suggi 130 zl , koncentrat sojowy 71 zl   rowna sie  321 zl  a kupujac  babsy wyjdzie o wiele drozej  

Edytowano przez kuba55

coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jabol1986    0

Widzę dynamiczna dyskusja. Jakoś nie odczułem że Sano jest przereklamowane. Raczej polityka oszczerstw konkurencji do tego się przyczyniła, nie mogących pogodzić się z tym że Sano chce wielu rolników ale mniejsza o to produkty same się bronią. 

 

Tak jak już wcześniej pisaliście Babsy można proponować już od początku (występuje też mocniejsze Babsy Forte), chyba że jest problem z jedzeniem to można zastosować Bony-M Forte. Jest też pewien sposób to zwilżenie paszy coca colą. Czasem można tego spróbować. Później oczywiście można zastosować Piggi lub Suggi ewentualnie premiks Ferkelgold Forte.  

 

Nie wiem z kąt taka cena Suggi, u mnie 120 zł /25kg Piggi 70 zł/25kg

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Mam poważny problem po 4 tygodniach odsadziłem prosiaki i jest już 5.5 tygodnia i prosiaki chudną i 2 mi padły 3 ledwo daje radę dostają granulki z LNB i wodę od 3 tygodnia co zrobić by odrzyły ma ktoś jakiś pomysł ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czemu tak wcześnie odsadziłeś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trojak    22

Ja mam stały cykl najpierw Smyk ( przy maciorze) potem Lider ( też przy maciorze) następnie Pigi (  tak do około 30kg.) Osadzam najwcześniej 6-8 tydzień . Troszkę drogo ale prosiak zdrowy i póżniej nie sprawia mi kłopotu  , Oczywiście stały dostęp do wody

A szczepiłeś żelazem ?, pobierają granulki? szczepiłeś na robaki ? może te granule są za silne , dużo tego ale wszystko ważne

Edytowano przez Trojak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Bo bardzo mocno ściągneły maciorę zapraszana była nasieniem nack jakos tak to się nazywało wziełem za namową weterynaża ale wiencej tego nie wezmę bo prosiaki piękne były a teraz skura i kości i mam problem
Ja tak samo robiłem ale ze wzgelndu na maciore bo przestała już jeść
sprawdzone będę brał nasienie DurocPietren i bendzie ok doradzcie co teraz zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Jadły  coś  przy   maciorze ?       też  odsadzam w 4-5  tyg.   i  dostają  na,,gniazdo'' woreczek     [  koncentrat  z ,,szaumana'' pszenica+jęczmień+zakwaszacz+olej jako prestarter  ] później  ,,pigi'' zamiast  szaumana [ starter ]  i wychodzi lepiej  niż   te granulki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Szczepionka tylko na żelazo była ale od robaków i biegunki je zaszczepie bo ryja pasze co raz mniej pobierają.
Granulki dostawały już od 3 tygodnia i było ok na jutro chyba zawołam weterynaża bo chyba nie ogarne sam tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Mam poważny problem po 4 tygodniach odsadziłem prosiaki i jest już 5.5 tygodnia i prosiaki chudną i 2 mi padły 3 ledwo daje radę dostają granulki z LNB i wodę od 3 tygodnia co zrobić by odrzyły ma ktoś jakiś pomysł ???

wg mnie przyczyną jest pasza a dokładniej ilość cynku w niej zawarta. Jeśli dajesz LNB 8039 to zobacz zawartość tlenku cynku, który w takiej ilości przy stosowaniu dłużej jak 2 tyg niszczy jelita a nie osłania przed biegunką itd... Sprawdzone na własnym przykładzie, całe szczęście że wyleczyłem się z tych całych granulek . Zmień pasze!!! Edytowano przez mikcom20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rio    7

Bo bardzo mocno ściągneły maciorę zapraszana była nasieniem nack jakos tak to się nazywało wziełem za namową weterynaża ale wiencej tego nie wezmę bo prosiaki piękne były a teraz skura i kości i mam problem

Ja tak samo robiłem ale ze wzgelndu na maciore bo przestała już jeść

sprawdzone będę brał nasienie DurocPietren i bendzie ok doradzcie co teraz zrobić

 

Na 100% to nie jest wina nasienia. To ,,nack jakoś tak'' to zapewne neckar bardzo często nim robię i piękne prosięta wychodzą. Wołaj weta bo szkoda prosiąt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Napewno to nie robaki, bo jak byłem na szkoleniu to wet który miał maprawdę wiedzę mówił że albo szczepimy maciory przed porodem albo prosiaki po 45 dniu gdyż glisdy potrzebuja tyle czasu na przeobrażenie. Spróbój mleko dla prosiaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukaczmarek
      Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu
       
       
      Prestarter odsadzeniowy (do 2-3 tygodni po odsadzeniu)
       
       
       
      Jęczmień 350 kg,
      pszenica 350 kg,
      soja HP300 80 kg
      mączka rybna 70% 50 kg,
      laktoza 50 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 50 kg,
      premiks z LNB 821061 40 kg
      olej sojowy 20 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 4 kg.
       
       
      Prestarter 13-20 kg
       
      Jęczmień 400 kg,
      pszenica 340 kg,
      mączka rybna 70% 25 kg,
      laktoza 25 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      olej sojowy 15 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 2 kg. (podawany tylko przez 2 tygodnie)
       
       
      Starter 20-40 kg
       
      Jęczmień 480 kg,
      pszenica 300 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      mączka rybna 70% 15 kg
      olej sojowy 13 kg,
      zakwaszacz 3 kg.
       
      Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu
       
       
      Grower/finiszer 40-120 kg
       
      Jęczmień 500 kg,
      Otręby pszenne 180 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
      Pszenica 100 kg,
      Owies 50 kg,
      Premiks z LNB 820090 20 kg,
      Olej sojowy 10 kg,
      Zakwaszacz 1 kg,
       
       
      Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.
       
      Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.
       
      EDTI 1
       
      A więc podaję i dla loch
       
       
      Locha karmiąca
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 200 kg,
      Pszenica 100 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 120 kg
      Premiks z LNB 8253 40 kg,
      olej sojowy 10 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
       
      Locha prośna
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 350 kg,
      Owies 75 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 20 kg ( w dawce miałem 50 kg ale się otłuszczały więc zmniejszyłem na 20 kg)
      Premiks z LNB 8252 25 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
      Dodaje że są to moje dawki które metodą wielu prób się u mnie sprawdzają. najlepiej ustalić żywienie ze swoim żywieniowcem w oparciu u własne zaplecze paszowe
    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj