Polecane posty

agrofoto    90

Ustawienie rozsiewacza do nawozu

 

1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.

2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.

3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.

 

ustawienie rozsiewacza do nawozu.JPG

 

4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.

5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.

- Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej

- Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.

Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.

 

wypozimowanie rozsiewacza do nawozu.jpg

 

 

Ustawienie szerokości rozsiewacza

 

1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.

2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.

3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.

4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.

Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.

 

 

ustawienie szerokości rozsiewacza do nawozu.jpg

 

Jak ustawić dawkę nawozu

 

1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.

Przykład:

saletra

18 metrów

10km/h

300 kg/ha

Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.

2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)

 

ustawienie dawki nawozu.jpg

 

Siew graniczny

Sposób 1

Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.

 

Przykład:

Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.

Sposób 2

Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.

 

siew graniczny.jpg

 

Obejrzyj film

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal11195    7

a co z rodzajem granulacji? każdy nawóz ma inną , nie można tak stwierdzić jak to zrobili na filmie ze 300kg/ha to bedzie otwór 29, chyba ze czegoś nie usłyszałem podczas pokazu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A właśnie, jesli nawozu nie ma w tabeli to jak ustawić rozsiewacz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JakubDuziak    222

rafal1195 - Jest tabela dotycząca rodzaju i granulacji nawozów 

Robert97 inne nawozy są w tabeli ale w instrukcji obsługi. Są tam też nawet zboża :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Z granulami to jest o tyle ciekawie że nawet z partii gdzie różnica sięga 2-3 tygodni w dacie produkcji nawozu potrafi wyjść całkiem co innego i różnice kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów pół biedy jak ktoś ma wagę w rozsiewaczu i komputer dawką steruję  gorzej jak mechanicznie trzeba ustawiać , ja mam raucha mds i jest o tyle fajnie że tarcze się wyrzuca wanienka  pod spód , próba kręcona i dokładnie wiem ile leci i nie ma niespodzianek w polu wtedy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak robisz próbę kręcona? Ile metrów jedziesz i jak to się mnoży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Zasypię trochę nawozu, wyjmuję jedną tarczę wsadzam rynienkę tam gdzie leci nawóz podstawiam naczynie, wszystko wykonuję na postoju, przekaźnik i obroty takie jak podczas  jazdy będą i przez 1 min nawóz do wanny i na wagę wiadomo ile dokładnie leci 

 

wzór to szerokość x dawka x prędkość  całość podzielić przez / 600  i wychodzi ile kilogramów na minutę  potrzeba 

Edytowano przez renovoltage

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stefano1    40

Dokładnie tak, jak pisze renovoltage ;)  Ja podchodzę do tematu identycznie.   Szybka kalibracja przed robotą i czy to rozsiewacz, czy opryskiwacz- ma wyjść na tyle idealnie, na ile jestem w stanie zmierzyć dawkę i utrzymać stałą prędkość na polu.   Najlepszym komputerem (dla tych  ubogich rolników  :P  ) jest  umysł operatora, obeznany z  podstawami matematyki.  

Poza  narzędziami do kalibracji (np: kawałek rynny+  kastra, lub duży kubeł + waga, chociażby łazienkowa   :) ),    dobrą pomocą  przy siewie nawozu (że o opryskach  nie wspomnę), jest prosty licznik rowerowy (chociażby najtańszy za 20-30zł), najlepiej z dokładnością do co najmniej 0,05km/h.    Daje on już niezłe możliwości utrzymywania stałej prędkości jazdy (impulsy z przedniego koła, 2wd), nawet sprzętem klasy c330  ^^

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3865

Z prostych operacji, które bardzo pomagają przy zachowaniu parametrów pracy - jazda na ręcznym. Jak kolwiek to nie brzmi, ustawienie gazu ręcznego pilniuje nam obrotów wałka jak i prędkości roboczej.

Jak ktos ma nowocześniejszy ciągnik to może ustawić sobie tempomat i tyle. Wtedy nawet nie mając komputera i wagi mamy równomierny wysiew.

Jak mamy komputer to już zupełnie bajka bo nie musimy kompletnie uważać.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja prędkość ustawiam z tabeli na szybie w ciągniki i jak ustawie dobrze rozsiewacz to sie dobrze zgrywa. Dzieki renovoltage za odp ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik6630    0

Sorki ze zmieniam temat  kiedy w tym roku planujecie wyjechac w rzepak?? jaki planujecie plon i jak tam u Was z pogoda??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek8606    0

Witam.

Poszukuje użytkownika rozsiewacza Sipma Boryna RN500, właśnie taki nabyłem i mam problem z ustawieniem dawki nawozów. Te tabelki w instrukcji to o kant d*py nawet ta tabela na ustawienie szerokości roboczej jakaś powalona. Interesują mnie informację którymi łapkami i jak ustawionymi sieje się na 10-12 m i jak ustawić aby saletrę z puław 200kg/ha siał na tej szerokości. targać go będę c 360 na 3 biegu tak 2000 obrotów(8 km/h). jak ktoś ma go przetestowanego na innych nawozach  to niech podeśle swoje ustawienia   będę wdzięczny


Zakupiłem pasę JD 575 i potrzebuję instrukcję obsługi. Może ktoś takową posiada? Będę wdzięczny za pomoc.
Mój e mail: marek180686@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez Sebastian
      Jaki ciagnik na 20-26ha nie zwracajac na cenne (no moze nie wiecej jak 180tys)?? I jakie maszynny do niego??
    • Przez Cezar81
      Pod uwagę biorę :
      https://www.olx.pl/oferta/ciagnik-rolniczy-same-rubin-150-CID757-IDzM5um.html
      nowy świeżo zamieszczony i z wyglądu mało sponiewierany, zastanawiam się również nad:
      https://www.olx.pl/oferta/case-cvx-130-tuz-sprowadzony-CID757-IDzFYYG.html
       
      nad którym lepiej się zastanowić - do końca miesiąca muszę coś wybrać więc dla mnie zabawa się skończyła, będę bardzo wdzięczny na wszelkie rady
       
      Ewentualnie https://www.olx.pl/oferta/mccormick-xtx-185-xtra-speed-sprowadzony-orginal-mtx-tylko-5000-godzin-CID757-IDzFAnf.html
    • Przez jakn
      Jaki ciągnik  wybrać john deere 6610 czy deutz fahr agrotron 120 chce wiedzieć jak jest z elektroniką czy drogie część  jak jest z skrzynią biegów ,  czy spalanie 
    • Przez szefek112
      Witam, szukam nowego ciągnika max 145 km ponieważ na tyle wyliczono maksymalną moc ciągnika względem moich ha.. ciągnik na modernizację. Chcę aby miał 6 cylindrów. Na początku myślałem, że nie mam dużego wyboru. Dealerzy, handlowcy różnie podają moc ciągników... moc maksymalna, moc znamionowa, moc wg iso itp. ale dowiedziałem się, że mnie interesuje moc znamionowa ciągnika więc poszperałem trochę i wg broszur na stronie producentów, o mocy znamionowej do 145km jest jednak kilka modeli szóstek a mianowicie :
      John deere 6145R - 145km
      Class Arion 610 - 135 km
      Case Puma 140x - 140 km
      Case Maxxum 145/150 - 145 km
      New Holland t7.175 - 140 km
      New Holland t6.160 - 135 km  /  New Holland t6.180 - 145 km
      Steyr 6145 Profi - 145 km
       
      Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić ale tak właśnie wyczytałem z broszur. 
      Proszę o opinie, informacje, zalety, wady i wasze rady  
       
      Ciągnik miałby pracować na 40h gospodarstwie w pługu 4 obrotówce, 3m agregacie talerzowym i zestawie uprawowo siewnym, przyczepy. W przyszłości możliwe, że będzie dołożony tur. Moje pytanie też jest takie w jakim wyposażeniu warto wybrać taki ciągnik, czy miękka oś i kabina zdadzą u mnie egzamin czy raczej nie oraz jaką przekładnie wybrać ? 
      z góry dziękuje 
       
      ps. czy orientuje się ktoś jaką moc znamionową ma Deutz 6155 ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj